Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie na pierwszy rzut oka niema dużej różnicy choć system wstaje kilka sekund szybciej i aplikacje tez startują zauważalnie szybciej.

Ale są momenty kiedy różnica jest i to ogromna - jak instalowałem Office - nigdy w życiu tak szybko się nie zainstalował i do tego mogłem w tym czasie robić wszystko i nie było widać opóźnień. W ogóle moge teraz robić więcej rzeczy na raz bez obawy o zatkanie dysku!

Stawiałem nowy system więc wszystko instalowałem od nowa więc skorzystałem z okazji i puszczałem po dwie instalacje na raz w tym czasie robiąc inne ustawienia systemu.

Dysk mały a figlarny :D

 

Poprzednie dyski w raid miały ponad 170MB/s sekwencyjnego zapisu. I co z tego skoro ten maluch z ok 40MB/s jest szybszy?

 

Następnego co pokaże że dysk ma słaby zapis w HDTach/HDTune zastrzelę zdalnie, prześle wirusa, robaka trojana...@%!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolosalna roznice widac przy instalowaniu updejtow windowsa. Niektore po prostu migaja =] sp1 i sp2 do visty instaluje sie conajmniej kilka razy szybciej =] Niby na g2 zapis tez wynosi marne 70 mb, ale to nie odzwierciedla powera ssd...

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

koledzy doradźcie. Mam zamiar do nowego kompa podstawić pod system taką konfigurację SSD: (RAID0) 2 x Intel X25-M G2 80GB 32MB Cache

Prośba dla znawców o wpisanie za i przeciw takiemu rozwiązaniu oraz co byście polecili ewidentnie lepszego w zamian (nie koniecznie musi być tańsze).

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez max szybkie dzialanie systemu. Chcesz doplacic zeby windows sie uruchamial 5 sekund wczesniej, czy bedziesz przenosil pomiedzy partycjami filmy w hd? ;) Szybkie dzialnie systemu rownie dobrze zapewni kingston, ktory kosztuje 350 zl ;) Tutaj bedzie sie liczyl czas dostepu, a dopiero w 2 kolejnosci reszta parametrow. Sam mam intela, takze wystepuje troche przeciwko sobie, ale prawda jest taka, ze kingston rownie dobrze sie sprawdzi w takich zastosowaniach :)

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli 2x 80gb kosztuje tyle samo co jedna 160-ka ( roznica moze 50zł ) to napewno lepiej wziac 2x80GB. u intela sa takie wlasnie roznice.

co innego np u OCZ. przykladowo vertex 30gb kosztuje 150 euro a 60gb 200 euro, wiec jest sie nad czym zastanawiac.

pozdro

 

@Payti moze dobrze byloby rozwazyc zakup 4x kingston 40gb. wyjdzie ci suma sumarum jakies 400zł taniej, no i co najwazniejsze znacznie wydajniej.

ja wlasnie tak bym zrobil i mysle, ze wiele osob z tego forum i nie tylko rownież

Edytowane przez siwydym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca. Raid SSD ma tez słabości. Widziałem testy tego Kingstona 40GB w raid i nie koniecznie zawsze jest szybciej. To nie wina dysków a słabości kontrolerów wbudowanych w płyty. Dopóki nie będzie się ich projektowac z uwzględnieniem SSD zawsze będziemy mieli spore straty tutaj.

Co innego sprzętowe kontrolery jak ten LSI.

 

"I was hoping the RAID testing would go better than it did. Sure the '1/2 specs' of this drive doubled up to match a single 80GB model, but the IOPS did not scale as well as I'd hoped. The pair only excelled in small random reads (web server) and sequential reads (>350 MB/sec). The issue came with the random write scaling of the array. At present, it seems Intel's driver is not fully optimized for use with SSD's. Reads scale beautifully, but random writes leave something to be desired. At present, my recommendation is for power users to hold out for a single G2 (80 or 160GB) series drive, be it from Intel or Kingston.

 

If this says anything, I'm about to move my personal OS partition from a RAIDed set of 4 80GB G1's to a single 160GB G2 - mainly because of the same type of write speed inconsistencies demonstrated by this review. Remember these issues are most likely caused by the ICH10R or its associated driver and have nothing to do with any particular SSD."

 

test Kingstonow 40 GB -> http://pcper.com/article.php?aid=818&type=expert

 

Jak już koniecznie robić raid to z max 2 dysków SSD (2x80GB). Albo przy użyciu ww kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa z tego samego założenia wychodzę co piszesz po przeczytaniu wielu artykułów i przejrzeniu testów. Chyba, że ktoś z kolegów znalazł jeszcze bardziej wydajne dyski niż G2 Intela pod system i możnaby zrobić RAID na innych modelach SSD.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje @rafa. ICH10r w tej dziedzinie sie nie popisuje. moze w niektorych testach wzrost wydajnosci bedzie niezauwazalny, ale gorzej nie bedzie. w wielu innych bedzie znacznie lepiej. ponadto do nadwyzki kasy mozna wcale niewiele dokladajac kupic jakis przyzwoity kontroler, co da juz niewymierne korzysci.

A nawet na ICH10 nie bedzie tak zle biorac pod uwage 170Mb aver read x4 = 680MB/s. mniej wiecej taka przepustowosc ma ICH10. po przetaktowaniu PCI-E na 105MHz ja mialem na 3x vertex 730MB.

Ale wracajac do meritum: lepiej 2x80 jak 1x 160.

 

@Payti

tak dopiero teraz zwrocilem uwage na twoj sprzet.

czy twoja MB ma zlacza SATA? a jesli tak to w jakiej wersji. 1, czy 2 ?? 150MB/s czy 300MB/s ?

bo to bardzo istotne

Edytowane przez siwydym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje @rafa. ICH10r w tej dziedzinie sie nie popisuje. moze w niektorych testach wzrost wydajnosci bedzie niezauwazalny, ale gorzej nie bedzie. w wielu innych bedzie znacznie lepiej. ponadto do nadwyzki kasy mozna wcale niewiele dokladajac kupic jakis przyzwoity kontroler, co da juz niewymierne korzysci.

A nawet na ICH10 nie bedzie tak zle biorac pod uwage 170Mb aver read x4 = 680MB/s. mniej wiecej taka przepustowosc ma ICH10. po przetaktowaniu PCI-E na 105MHz ja mialem na 3x vertex 730MB.

Ale wracajac do meritum: lepiej 2x80 jak 1x 160.

Ale.. odczyt liniowy w SSD tak naprawdę się nie liczy?!

Efekt zrobienia raidu będzie odwrotny od zamierzonego - stracisz czas na rozruchu kontrolera, a klastry rozłożone na dyski będą ograniczały ich wydajność oraz zwiększać zużycie dysków.

Nonsens. Bez kontrolera na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla jednych sie liczy dla innych nie. rozruch kontrolera jezeli brac pod uwage adapteca i pare innych to makabra. ICH10R jakies 2 sekundy. ja na lsi mam niecale 10s i wcale sie tym nie przejmuje bo nie uruchamiam kompa co 5 minut. a co do korzysci z raida to moze niech dodatkowo wypowiedza sie ci ktorzy go maja. warto czy nie?

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@siwydym to nie do obecnego kompa. Konfig będzie całkiem nowy oparty na mobo GIGABYTE GA-EX58-EXTREME lub jak cena będzie znośna to na nowej GIGABYTE GA-X58A-UD7.

 

@ArreatPL co masz na myśli bez kontrolera ?

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale.. odczyt liniowy w SSD tak naprawdę się nie liczy?!

Efekt zrobienia raidu będzie odwrotny od zamierzonego - stracisz czas na rozruchu kontrolera, a klastry rozłożone na dyski będą ograniczały ich wydajność oraz zwiększać zużycie dysków.

Nonsens. Bez kontrolera na pewno.

To nie chodzi o SSD - to dotyczy wszystkich dysków. Oczywiście sa zastosowania kiedy sekwencyjne super transfery mają zastosowanie (sa niezbędne dla np zaoszczędzenia wielu godzin pracy) ale dla domowego użytkownika mają one marginalne znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem dla kumpla Kingstona G2 160GB z US, już dwa razy przekładali date i teraz podają że oni dostana 14 grudnia!

W końcu stanęło na Intelu G2 które akurat mają i chyba przyślą nawet w tej samej cenie 330€ z przesyłką :)

 

Coś musi byc na rzeczy u Kingstona i ewidentnie nie nadążają z produkcją.

 

 

Właśnie porobiłem trochę testów dysków w PC Mark 05, szczególnie moje pierwsze GSkille które dotychczas badałem tylko w raid. I potwierdza się to co było ostatnio powiedziane - raid z SSD na zintegrowanych rozwiązaniach jest prawie bez sensu. Jedno gdzie jest duża korzyść to skanowanie antywirusowe które przebiega szybciej i to potwierdzają moje obserwacje.

Ciekawe wyniki GSkilli w raid z nowym FW pogorszyły się, natomiast teraz widzę jako pojedyncze dyski wyniki są lepsze!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tez nie ma co sie bawic w raid przy ssd ;] pojedynczy ssd i tak daje takiego kopa systemowi, ze nie ma praktycznie sensu kombinowac. W przyszlosci ewentualnie mozna sie bedzie zastanowic nad dokupieniem jakiegos zewnetrznego kontrolera i kolejnych dyskow.

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...