Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ech no chodzilo mi oczywiscie o 10zl/GB :)

Po prostu gadacie tu o roznych nowych dyskach a ja sie na tym nie znam narazie. Mam ta 40tke Intela i nie wiem gdzie ja wlozyc, do kompa na system czy do lapka na dysk glowny, a do kompa kupic cos lepszego. Oczywiscie jesli jest cos lepszego od Intela. :) Ale chyba nie ma.

 

Na lapku mam W7 64bit i z reka na sercu musze powiedziec ze tego systemu NIE TRAWIE, nie rozumiem i nie moge na niego patrzec. Dlatego wloze tam SSD z WinXP SP3 i bedzie cacy.

 

40 to może być trochę mało do notebooka jednak.

Lepiej do stacjonarki na OSa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem na necie RAID 0 z dwóch inteli 40gb, spisuje się znakomicie :)

 

Intel X25-V in RAID-0: Faster than X25-M G2 for $250?

 

Kuszące jest to na pewno. A ja lubie eksperymenty, szczególnie z dyskami :)

Ciekawy patent z wolną przestrzenią. Przy większych dyskach można by jeszcze więcej zostawić wolnego bo i tak nie potrzeba mi tyle miejsca na sys i aplikacje.

Zresztą może w końcu wymyślą patent jak przesłać komende Trim przez macierz w sterownikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą może w końcu wymyślą patent jak przesłać komende Trim przez macierz w sterownikach.

 

Z tego co wiem to najnowsza wersja Inter Rapid Storage Manager wspiera TRIM? Trąbią o tym na forum OCZ od paru tygodni...

General Discussion Intel 9.6.0.1014: TRIM, or not to TRIM, that is the question(?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 2 dni mam samsunga PB22-JS3 FDE 256Gb i porownuje go na win7 z moją macierzą 2x 250gb Barracuda 7200.10

 

Wcześniej pokazywałem wyniki w atto, Dołączona grafika

 

ale jak stwierdzono, nie oddaje on różnicy w wydajności.

 

Poniżej wyniki w Crystal Disk Mark 3.0 ale SSD był podpięty jako dodatkowy, niezależny dysk do działającego raida

 

Dołączona grafika

 

 

 

oraz Crystal Disk Mark 2.2 również jako dodatkowy, niezależny dysk do działającego raida

 

 

Dołączona grafika

 

Następnie postawiełm win7 tylko na SSD w trybie AHCI (sprawdziłem, dysk obsługuje TRIM)

 

Oto wyniki na AHCI na pierwszej i drugiej partycji:

 

Dołączona grafika

 

 

Czy to właściwe dla Raida i SSD wyniki i różnice między nimi?

 

PS: Ciągle mówi się, żę Intele są najlepsze ponieważ obsługują najszybciej małe pliki, ale z punktu widzenia płynnej pracy systemu jaki jest potrzebny ten poziom? Chodzi mi o odniesienie na przykładzie FPS, jeżęli jest ich 40/s to obraz jest płynny, a dla SSD ile potrzeba Mb/s aby system nie dostawał czkawek i mógł pracować płynnie. Pytam ponieważ, ten samsung ma dobrą liniówkę i przy przeżycaniu baz danych, ich rozpakowywaniu i restorowaniu rozkłada Raid.

 

 

Czy ktoś z Was miał np Vertexa, Samsuna, a następnie przezucił się na Intela i faktycznie zauważył tą różnicę w zyciu codziennym(Nie chodzi mi o syntetyki)?

Edytowane przez wampir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to najnowsza wersja Inter Rapid Storage Manager wspiera TRIM? Trąbią o tym na forum OCZ od paru tygodni...

General Discussion Intel 9.6.0.1014: TRIM, or not to TRIM, that is the question(?)

 

Mowa jest o Trim który dociera do dysku który jest podłączony do kontrolera w trybie raid. Ale pojedynczego dysku.

Dwa lub więcej dyski w macierzy to inna bajka.

 

@Wampir tu nie da się podać analogii do fps w kartach graficznych. System działa płynnie na każdym z nich tylko na jednych trochę szybciej.

Czkawki systemu przeminęły wraz JMicronem i dyskami 1. generacji!

Jeśli zależy ci na liniowym zapisie zostaw Samsunga albo dołóż do Intela 160 ktory ma już solidne 100MB/s

Wyniki w ATTO w wypadku macierzy są zwykle "zanieczyszczone" wpływem buforowania/cache'owania systemowego. CrystalDiskMark pokazuje tu najbliżej prawdy.

Zresztą Samsungi są tu najsłabszymi na rynku z SSD 2. generacji.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem w koncu Intela G2 80GB. No i... ok, jest fajnie, jest szybciej, firefox szybciej sie uruchamia, system tez, programy troche sprawniej instaluja - ale w porownaniu ze wszelkimi 'och, ach' jakie czytalem, to jednak jestem zawiedziony. Przesiadalem sie z RAID-0 na Samsungach F1, i nie widze wcale tak drastycznej roznicy jak byla gdzieniegdzie zapowiadana. I jedyny plus to kwota za jaka nabylem Intela, w przeliczeniu jakies 580zl - gdybym wydal na niego 900zl byc moze plulbym sobie teraz w brode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem w koncu Intela G2 80GB. No i... ok, jest fajnie, jest szybciej, firefox szybciej sie uruchamia, system tez, programy troche sprawniej instaluja - ale w porownaniu ze wszelkimi 'och, ach' jakie czytalem, to jednak jestem zawiedziony. Przesiadalem sie z RAID-0 na Samsungach F1, i nie widze wcale tak drastycznej roznicy jak byla gdzieniegdzie zapowiadana. I jedyny plus to kwota za jaka nabylem Intela, w przeliczeniu jakies 580zl - gdybym wydal na niego 900zl byc moze plulbym sobie teraz w brode.

 

Poinstaluj troche programow ktore laduja sie przy bootowaniu w tray (komunikatory etc), odczekaj 2 miesiace... i stwierdz z przyjemnoscia ze system chodzi tak samo, gdzie przy hdd byloby juz "mielenie" dyskami :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa jest o Trim który dociera do dysku który jest podłączony do kontrolera w trybie raid. Ale pojedynczego dysku.

Dwa lub więcej dyski w macierzy to inna bajka.

 

No nie wiem, w wątku wypowiadają się właśnie ludzie z dyskami spiętymi w RAID0, prezentując wyniki wyraźnie pokazujące brak spadku zapisów po intensywnym użytkowaniu (zapisy, kasowanie) macierzy w momencie przejścia na nowe sterowniki. Inne wytłumaczenie niż działający TRIM nie przychodzi mi do głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was miał np Vertexa, Samsuna, a następnie przezucił się na Intela i faktycznie zauważył tą różnicę w zyciu codziennym(Nie chodzi mi o syntetyki)?

 

mialem kingstona v+ 64GB (samsung PB22j) i przesiadłem się na intela - róznica w pracy na codzień marginalna - ale np. instalacja programu/gry z dużą ilością małych plików przebiegała wyraźnie szybciej na intelu - przy odczytach nie widać takiej różnicy ale jak dużo wgrywasz na dysk to zupełnie inna sprawa.

 

Random Access odczyt: Intel, Kingston/Samsung - tutaj wyglądają podobnie ale Random Access zapis: Intel, Kingston/Samsung tutaj samsung to jakaś poraźka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa na razie wczesne fazy sterownika. Niedawno na Anandtech była wypowiedź przedstawiciela Intela że nad tym wciąż pracują. Tak czy inaczej można by wypróbować.

 

W każdym razie są oficjalnie dostępne do pobrania na stronach Intela, w przeciwieństwie do poprzednich wypustów, które były dostępne na stronach typu stationdrivers. Skórka warta wyprawki, myślę że ryzyko ewentualnych problemów jest znacząco mniejsze niż w przypadku wcześniejszych wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myśle.

 

Test z przed dwóch dni odnośnie róznic w wydajności dysków na IDE vs AHCI LINK

 

EDIT

Cytat z artykułu:

"TRIM is non-specific to SATA controller modes, and will work equally well in both IDE and AHCI-mode. Benchmark Reviews will soon publish a detailed report that illustrates the recovery levels for each of the SSD controllers tested here."

:blink: czyżby nowe sterowniki Intela wniosły więcej?.. to dopiero ciekawostka!

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie

Dlaczego instalka W7 przy tworzeniu partycji pod system robi mi pierwsza partycje 100MB "System Reserved" i druga juz 37GB ?? Za kazdym razem zamiast jednej robi mi dwie. Nie rozumiem tego.

 

I jak sprawdzic czy partycja ma dobry offset ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie

Dlaczego instalka W7 przy tworzeniu partycji pod system robi mi pierwsza partycje 100MB "System Reserved" i druga juz 37GB ?? Za kazdym razem zamiast jednej robi mi dwie. Nie rozumiem tego.

I jak sprawdzic czy partycja ma dobry offset ?

 

Ręce opadają.. Wyjaśnione masz m.in. przez siwydym tu Post z tego tematu !!

Wujek Google na temat 100MB partycji - Raz "co do samej nazwy tej partycji to jak zwal tak zwal (mowa tu o system restore partition), ale sluzy ona do reperacji systemu tudziez do odpalenia konsoli odzyskiwania bez potrzeby wspomagania sie plyta instalacyjna jak to mialo miejsce w viscie"..

Dwa"Na tej partycji znajdują się pliki bootloadera. Jeśli podzielimy dysk ręcznie i partycję systemową ustawimy jako aktywną, nie ma opcji by instalator wydzielił sobie te 100MB"

Szukajcie a znajdziecie...

 

Co do różnic między Intelem (tu 40GB) a innymi dyskami (tu Agility 60GB) to jednak mam subtelne odczucie, że Vista HP x64 jest szybsza na Intelu.. No ale różnice są marginalne. Szybkość tego i tego po równo cieszy :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jeszcze jedno glupie pytanie.

Jak mam zainstalowac stery intela AHCI pod XP ?

jak w biosie zmienie typ dla dysku z IDE na AHCI to winda sie bluescreeni.

To sa sterowniki dla kontrolera RAID ? Tylko ze u mnie takiego nie mam i nic mi nie chce ich zainstalowac w menadzerze urzadzen.

Laptom ma chipset SATA ICH9.

Edytowane przez PolandMET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas odpalania instalatora systemu naciskasz F6 dla podania sterowników (tam jest napisane SCSI). Inna opcja modyfikujesz instalke systemu nLitem i dodajesz sobie sterowniki tak żebyś w ogóle nie musiał nic dodatkowego robić podczas instalowania.

Tak, te od raid sa od razu do AHCI.

 

@DOWN

Pozostaje ci zamienić FF na Opere i będzie szybko ;)

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale w czym miała być ta różnica jak nie w pracy systemu? Jest szybciej, bo sam zauważyłeś, spodziewałeś się że.... co?

 

Jasne, miala byc w pracy systemu - ale sadzac po opiniach spodziewalem sie ze bedzie to kolosalna roznica, nie do opisania dla kogos kto ma hdd, jak to gdzies czytalem "mind blowing experience" itd. A jest, no, po prostu szybciej. Zamiast boost 800% czuje powiedzmy 200%, w tym sensie. Firefox wciaz nie uruchamia sie natychmiastowo, system ciagle potrzebuje tych paru sekund na zaladowanie sie, itd. Ale przy cenie jaka zaplacilem jestem zadowolony, cisza przede wszystkim.

 

I faktycznie, zobaczymy co bedzie po czasie, jesli zero oznak zamulenia, to tym bardziej in plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z artykułu:

"TRIM is non-specific to SATA controller modes, and will work equally well in both IDE and AHCI-mode. Benchmark Reviews will soon publish a detailed report that illustrates the recovery levels for each of the SSD controllers tested here."

:blink: czyżby nowe sterowniki Intela wniosły więcej?.. to dopiero ciekawostka!

 

co ciekawe - w tym artykule dyski w trybie ahci bardzo słabo wypadały w random, zrobiłem testy - drivery windy i intel rapid - tryb raid/ahci i takie wyniki

 

post-597-1271200832,9_thumb.pngpost-597-1271200828,55_thumb.png

 

ide zrobie jutro jak znajde chwile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Czy miedzy sterami windy IDE, a tymi Intela w trybie AHCI bedzie jakas znaczaca roznica w predkosci dzialania systemu? Bo nie zabardzo chce mi sie reinstalowac XP tylko zeby zmienic sterownik, skoro juz troche w nim poukladalem klockow.

Winda uruchamia sie bardzo szybko + jakies 4-5s zawiechy zanim zlapie i uruchomi sieć WI-FI.

 

Przypomne, laptop z WXP i dysk Intel SSD 40GB w trybie IDE a nie AHCI.

 

Corel Draw 14 - 3-4s

Open Office 2s

 

Dołączona grafika

 

Ogolnie w fotel nie wgniata szybkoscia, ale jednak roznica JEST odczuwalna ;] i nie da sie temu zaprzeczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby była różnica w działaniu systemu na AHCI. Wyżej były jakieś testy, znaczących różnic nie było, a przecież działanie systemu zależy od czasu dostępu, a ten się nie zmienia.

A tak BTW dla tych co narzekają że nie wgniata w fotel. No cóż, szybciej się nie da już, są przecież opóźnienia kontrolera i wszystkie inne "spowalniacze" systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie marudze ze wolno :)

Dla mnie te dyski to jest przelomowa technologia. Od dawna nie wymyslili nic tak ciekawego dla naszych maszynek.

Tyle ze zawsze moze byc szybciej, niby czemu wiekszosc nas wszystko kreci wszystko az sie dymi ? :D

No ale nic, czas kupic drugiego intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...