Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No to ciekawe, że u mnie pokazuje PIO4. Myślisz, że może to mieć jakiś wpływ na wydajność? Wg mnie działa ok, wszystko ładuje się błyskawicznie, a podczas testu tego dysku CrystalDiskMarkiem obciążenie procesora było na poziomie 7%.

Kontroler SATA jedzie na domyślnych sterownikach z Win7. Może spróbuję usunąć ten kanał i zrestartować, wtedy wskoczy UDMA.

 

Jeśli wszystko dobrze działa to raczej nie ma co na siłe grzebać. Ewentualnie spróbuj najnowszych sterowników AHCI od Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te najnowsze sterowniki od Intel'a obsługują Trim? Sprawdzałeś je może u siebie? Na forach zagranicznych są sprzeczne opinie dotyczące wydajności w porównaniu ze sterownikami Microsoftu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było ale wrzucam jako ciekawostkę: OCZ Enyo - dysk zewnętrzny z USB 3.0.

 

OCZ Enyo USB 3.0 Portable Solid State Drive OCZ Technology

 

Szczerze mówiąc SSD ma tu jedną zaletę, wytrzymałość na wstrząsy. Ale czy aż tak wysoka wydajność jest faktycznie w pamięci przenośnej pełniącej funkcję magazynu danych?

 

Available in 64GB, 128GB, 256GB capacities

USB 3.0 Interface

MLC Flash

64MB Onboard Cache

Background Garbage Collection

Anodized Aluminum Housing

Seek Time: < .1ms

Slim, lightweight Design 87.7g

56mm x 120mm x 10mm H

Low Power Consumption: 2.4W in operation,

1.1W idle

Shock Resistant up to 1500G

MTBF: 1.5 million hours

3-Year Warranty

 

 

64GB Max Performance

 

Read: Up to 225 MB/s

Write: Up to 135 MB/s

Sustained Write: Up to 40 MB/s

128GB Max Performance

 

128GB Max Performance

 

Read: Up to 260 MB/s

Write: Up to 200 MB/s

Sustained Write: Up to 150 MB/s

256GB Max Performance

 

256GB Max Performance

 

Read: Up to 260 MB/s

Write: Up to 200 MB/s

Sustained Write: Up to 150 MB/s

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te najnowsze sterowniki od Intel'a obsługują Trim? Sprawdzałeś je może u siebie? Na forach zagranicznych są sprzeczne opinie dotyczące wydajności w porównaniu ze sterownikami Microsoftu.

 

Gdyby nie wspierały Trima to bym Ci ich nie proponował ;) , poza tym mówiliśmy o nich nawet było podawane info na ten temat od Intela.

Sam ich używam jak i jeszcze kilka osób na forum (a może większość). Żadnych spadków u mnie nie ma i wydajność jest mniej więcej taka sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem dziwną sytuację. Rano kompa chwilę używałem, wyłączyłem normalnie. Przed chwilą odpalam i a tu mnie wita komunikat: "AHCI bios not installed". Najlepsze, że nic nie instalowałem, w biosie nie grzebałem, nic, absolutnie żadnej zmiany. Reset pomógł i normalnie się załadował. Zaczynać się bać? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie wspierały Trima to bym Ci ich nie proponował ;) , poza tym mówiliśmy o nich nawet było podawane info na ten temat od Intela.

 

Widocznie musiałem coś na forum przegapić :), ostatnio troszkę brakuje mi czasu.

Dzięki za info, spróbuję ściagnąć i zainstalować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem dziwną sytuację. Rano kompa chwilę używałem, wyłączyłem normalnie. Przed chwilą odpalam i a tu mnie wita komunikat: "AHCI bios not installed". Najlepsze, że nic nie instalowałem, w biosie nie grzebałem, nic, absolutnie żadnej zmiany. Reset pomógł i normalnie się załadował. Zaczynać się bać? :wink:

 

Eeee te głupie komputery tak mają :D Nie raz miałem jazdy jak miałem dyski w macierzy, od czasu do czasu nie mogłem odpalić systemu po czym wszystko wracało do normy.

Może inicjacja w biosie źle przebiegła albo coś. W sumie sam nie wiem ale wątpie by to coś z dyskiem było. No bo właściwie co by miało być? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę razy już startowałem i luzik. Jak coś padnie, to dam znać. Będę dokupywał drugiego Intela, to przełączę je na "mastery" ( w sata niby wszystkie są master, ale... ), bo nie mogę odczytać smarta. Zobaczymy ile na stukałem gigsów bez żadnych optymalek. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego Intela 40 GB mam już tydzień i jak do tej pory nastukałem 46GB, to chyba bardzo mało. Instalacja systemu, potrzebnych programów, konfiguracja wszystkiego pod SSD. Wartość teraz bardzo wolno rośnie i jeżeli tak jak gdzieś czytałem żywotność 5 lat przy zapisie 20GB dziennie to spokojnie się w tym zmieszczę, ba, dysk za pięć lat będzie cieszył pewnie już innego usera.

Dla Wszystkich niezdecydowanych i twierdzących, że ta technologia jest jeszcze za droga itp - komfort pracy jest nieporównywalny do HDD, wszystko uruchamia się w mgnieniu oka, praca, zabawa, użytkowanie komputera to teraz czysta przyjemność, coś nie do opisania. Wiem, że wielu chce po prostu takie coś właśnie usłyszeć, bo się ciągle waha. Jeżeli macie możliwość, finanse pozwalają, zostało parę zaskurniaków, a należycie do tej grupy co to są maniakami komputerowymi - nie zastanawiać się, kupować cokolwiek co doradzają w tym temacie !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dyskach Intela można programikiem Intel SSD Toolbox i zakładka SMART. Pokazuje ile zapisałeś już danych. W innych dyskach chyba nie idzie, przynajmniej w większości nie idzie sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość :wink:

 

Zamierzam kupić pierwszy dysk SSD na system, (magazyn to 2x1TB Seagate), w związku z tym poszukuję odpowiedzi na kilka pytań:

1. Który dysk wybrać: OCZ Vertex 30GB czy Intel 40GB?

Zaznaczam że będzie to sam system, nie zależy mi na osiągach a na ciszy i jak najdłuższej żywotności. Intel ma jakiś program do zarządzania, co da się w nim zrobić i co to daje?

 

2. OCZ-a mam w tej chwili do testów, śmiga ślicznie i ta cisza!!

Zainstalowałem win 7 x64 na P55 Intela zgodnie z sugestią na stronie OCZ-a: AHCI na standardowych sterach Windowsa.

Wszystko pięknie tylko pozostałe dyski nie wyłączają mi się kiedy nie są używane. Zależy mi na tym bo komp często chodzi tylko na necie więc po co mają się kręcić?

Sprawdziłem że po podłączeniu do kontrolera Gigabyte dysk po zadanym czasie się wyłącza. Więc pytanie: czy zainstalowanie sterów Intel-a pomoże i czy będzie to miało jakiś wpływ na działanie SSD?

 

3. Przy wyłączaniu indeksowania przy wielu plikach wyrzuciło komunikat: "Odmowa dostępu". Powinno tak być? To wina tego że pliki te są aktualnie używane przez system?

 

4. Widziałem na stronie Intel-a w specyfikacji dysku informację ile odłączeń zasilania wytrzymają dane na dysku. Rozumiem że chodzi tu o wyłączenie kompa "listwą". Każdy dysk SSD tak ma?

 

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

Edytowane przez Kaper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Ze względu na wyższą wydajność odczytu i zapisu bardzo małych plików lepszym rozwiązaniem pod system jest Intel G2 40GB. Niestety na 30GB zmieści się trochę mniej danych niż na 40GB.

Każdy SSD oparty na NAND flash MLC ma tę samą żywotność komórek pamięci. Intel SSD Toolbox jest przydatny w przypadku systemów nie obsługujących TRIM. Można nim wykonać TRIM ręcznie lub zaschedulować wykonywanie TRIM co pewien ustalony czas.

 

Ad 2. Sprawdź na wszelki wypadek: Control Panel\Power Options\Edit Plan Settings\Change advanced power settings\Change settings that are currently unavailable\Hard Disk\Turn off hard disk after:

 

Na standardowych sterownikach usypianie dysków powinno działać bez zarzutu. Przy czym u mnie standardowy windowsowy sterownik AHCI powodował zwiechę podczas finalizacji instalacji więc użyłem innego ale usypianie działa ok ale TRIM wykonuję ręcznie poprzez Intel SSD Toolbox.

Usypianie dysków może też uniemożliwiać m.in. indeksacja plików, SuperFetch etc. Spróbuj w konsoli Usług (Services.msc) zastopować wyłączyć usługi Windows Search i Superfetch - jeśli wcześniej ich nie wyłączyłeś.

 

Ad 3. Usługi\Windows Search (stop + disabled) po restarcie powinno się udać. Jeśli nie, to oznacza, że nie masz przypisanych, odpowiednich uprawnień do wszystkich folderów i plików albo faktycznie są to pliki systemowe lub w użyciu.

 

Ad 4. Czy mógłbyś zamieścić odnośnik do tej informacji? Jestem ciekaw co o tym oficjalnie myśli Intel.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wasze Intele miały 0 GB zapisów w smarcie po przyjściu ze sklepu ?

 

Bo kupiłem w gralu ostatnio i tak jak kingstona nie sprawdzałem na wejściu bo nie wiedziałem , że się nawet da ssd toolboxem to intela 80 sprawdziłem zaraz po podłączeniu i miał 11h na koncie i 50 GB zapisów, a na używanego nie wyglądał.

 

Zastanawiam się czy dostałem dysk ze zwrotu czy to norma i każdy jest w fabryce testowany.

 

Te wyłaczenia to chyba każdy dysk ma limit:

zresztą 50000 to licząc 10 wyłączeń dziennie mamy 5k dni czyli jakieś 15 lat.

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje dyski miały 0h to na pewno. Na ilość danych nie zwracałem uwagi po zakupie ale na pewno nie miałem 50GB na starcie.

Ten czas i ilość danych pasują idealnie do scenariusza używania jeden dzień. Ktoś mógł zainstalować system, programy i parę gier, poużywał dzień po czym na drugi oddał.

 

@Kaper - spróbuj sterowników Intela, co za problem je wypróbować?

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z Was mial do czynienia z tym dyskiem ?

 

DYSKI SSD SAMSUNG 128GB MLC 1,8" Nowe Tanio (1027851952) - Aukcje internetowe Allegro

 

Czy to jest ten sam samsung tylko 1,8" zamiast 2,5" i jest szansa, ze obsluguje TRIM ? Jest sens kupić coś takiego ?

 

Obadaj obszerny watek na pclab na temat tych dyskow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego co tam CrystalDiskInfo pokazało to ten dysk to stary znajomy czyli PB22-J z firmware obsługującym Trim. Jeśli tak to w tej cenie fajna sprawa.

Trzeba tylko zwrócić uwagę na ten brak obudowy i standard mini Sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW dodałem w FAQ dyski jakie warto kupić w poszczególnych przedziałach cenowych i pojemnościowych.

 

Ekstra, w końcu chociaż częściowo znikną pytania co kupić. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym trochę inaczej to rozpisał:

 

300 pln - Kingston 30 - warunkowo najtańszy dysk jaki warto kupować pod system. A te 80-100 zeta jednak robi różnicę w tym zakresie.

400 pln - Intel 40

800 pln - Intel 80

wyzej Intel 160

 

Myślę , że jako dysk na system + trochę softu/gier tylko te mają sens. Sand Forcy i Indilixy po tych cenach co teraz- są chyba tylko dla ludzi którzy wiedzą , że potrzebują takich osiągów.

 

Wiadomo , że nikt kto kupi coś na Indilixie czy Sand Force pokrzywdzony nie będzie, ale jednak stanowią one gorszy wybór niż wszystko co robione na Intelu jeśli chodzi o stosunek ceny do jakość i często mają gorszą bo tylko 2 letnią gwarancję. W każdym razie biorąc pod uwagę polskie warunki bo np dzisiaj Solid 2 60 GB kosztuje niecałe 100 pln mniej niż Intel 80 na skapcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich codziennych obserwacji wynika, że Intel G2 to najlepsze rozwiązanie do codziennej domowej, jak i profesjonalnej pracy.

To takie Core 2 Duo czy i5 wśród SSD - wydajna konstrukcja (choć nie ektremalnie), z w miarę rozsądnie skalkulowaną ceną (jak na obecne realia).

Nic więcej nie potrzeba, tylko cieszyć się niezwykle komfortową pracą :)

 

Jedyne czego im brakuje to SATA III, ale to już pewnie będzie w G3 ;)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie liczyl na sata3 w Intelu G3 oni nie maja zadnego chipsetu z tym standardem, za to amd obsługuje to natywnie ;) Jesli juz cos bedzie to ten ich nowy standard na swiatlowodach (kwestia czy tylko w serii E czy w M też).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z SATA 3.0 jest dość kuriozalna sytuacja - wiadomo dlaczego ;)

 

Jednak wcześniej czy później będą musieli się ugiąć jeśli producenci dysków i SSD będą wypuszczać gro swoich produktów z SATA 3.0. Light Peak jako nowość i na początku interfejs niszowy (możliwe też, że nie dopracowany we wszystkich szczegółach) może nie być przyjęty z otwartymi ramionami. Choć z drugiej strony widać, że SATA 3.0 już teraz jest na styk przy więcej niż jednym SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak by było w przypadku ocz, patriota , wd czy jakiegokolwiek innego producenta dysków.

 

Natomiast jeśli Intel zechce mięć rynek na dysk z Light Peak to go sobie zwyczajnie zrobi. Zaczną od wrzucenia go na płyty dla socketu który zastąpi 1366 jako high-end i do płyt serwerowych a potem co generacje niżej.

 

Ale w sumie jak dla mnie niech cena 80tki G3 spadnie do cen obecnych 40tek i ja już będę szczęśliwy :D

 

 

 

 

Choć z drugiej strony widać, że SATA 3.0 już teraz jest na styk przy więcej niż jednym SSD

 

Hmm mi się zawsze wydawało , że to jest przepustowość na jeden kanał czyli każdy dysk ma swoj. Inaczej jak by ludzie wyciągali po 600 MB/s odczytu z 3 Vertexow w raidzie na sata2 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...