Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wniosek z tego testu jest taki, że jeśli ma to być dysk do desktopa to świetnie sprawdzi się 830, bardzo mocno prezentuje się też Neutron GTX, a najlepszy byłby (brak go w teście) 840 Pro. Największą zaletą testowanej 840 jest niski pobór enegii (dobry do laptopa). Ponadto gdy ktoś zdecyduje się na zakup wersji 120GB to zapis poleci o połowę i będzie znacznie niższy od pierwszego Samsunga serii 470 (130MB/s vs 220MB/s) nie wspominając o 830 128GB z zapisem na poziomie 320MB/s. Naturalnie w pewnych zastosowaniach jak dysk systemowy będzie to miało drugorzędne znaczenie.

Edytowane przez epoxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pocieszające jest to, że w 840 w wersji 500 GB nie jest z tym zapisem tak kiepsko jak w 120 GB czy nawet 250 GB. Niepocieszające jest natomiast to, że cena 500 GB jest ponad 2x wyższa od 250 GB ($180 vs $380) - znacznie bardziej odpowiednie byłoby np. $340.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liteon E200

Są dwie wersje tego dysku. Recenzja dysku: http://www.frazpc.pl/b/301086

 

Dane producenta:

E200-080 (80GB)

  • Capacity: 80 GB
  • Seq. Read (SATA 6Gb/s): 500 MB/s
  • Seq. Write (SATA 6Gb/s): 120MB/s
  • Ran. Read Speed (IOPS 4K): 66,000
  • Ran. Write Speed (IOPS 4K): 32,000
E200-160 (160GB)
  • Capacity: 160 GB
  • Seq. Read (SATA 6Gb/s): 510 MB/s
  • Seq. Write (SATA 6Gb/s): 240 MB/s
  • Ran. Read Speed (IOPS 4K): 73,000
  • Ran. Write Speed (IOPS 4K): 62,000
Dla obydwóch:
  • Interface: Serial ATA 6Gb/s (SATA III) compatible with SATA 3Gb/s (SATA II) and SATA 1.5G/s (SATA I)
  • Shock Resistance: 1500G,0.5ms
  • Operating Temperature ( °C ): 0°C~70°C
  • Dimensions (W x L x H): 69.85mm × 100mm × 9.5mm
  • MTBF: 1,500,000 hours
  • Weight: 75g
  • Operation System: Microsoft® OS/ Linux OS/ Mac OS
  • File Formats: FAT 16/32, NTFS, Ext2/Ext3
  • Warranty: 3-year Warranty
  • Box Contents: 2.5" SSD E200 series, Quick Installation Guide, 3.5" Bracket
W komplecie dostajemy dysk 2,5", ramkę do montażu w zatoce 3.5", śrubki do montażu dysku oraz do montażu ramki 3.5" (8szt.).

 

 

Aktualizacja firmware w Liteon E200

Na naklejce z tyłu pudełka podana jest wersja Firmware np. F/W: VE81. Można też ją odczytać w szczegółach urządzenia w "Menedżer Urządzeń". (właściwości Liteon E200 ATA > Szczegóły > Identyfikator sprzętu: i ttuaj na końcu będzie podana wersja w formacie VEXX dla wersji 80GB i VFXX dla 160GB, gdzie XX to cyfry)

 

Aktualną wersję firmware znajdziecie na stronie Lite-On SSD:

http://www.liteonssd.../root/e200.html

lub:

http://www.liteonssd...0-firmware.html

 

Aktualziacja udostępniania jest w formie obrazu ISO bootowalnej płyty z isolinux. Osoby, które maja napęd po prostu wypalają płytę i bootują z tej wypalonejk płyty komputer.

 

Update firmware Liteon E200 from USB Dongle

Instrukcja dla osób, które chcą zaktualizować firmware z pamięci USB.

I wersja

  • Sformatuj pamięć USB z systemem plików FAT32
  • Wgraj na czysta pamięć SYSLINUX-a za pomocą komendy uruchomionej jako administrator:

    syslinux.exe -ma F:
    Gdzie F: to litera twojego sformatowanego USB. Jeżeli zrobisz to poprawnie na pamięci pojawi się plik ldlinux.sys. Skopiuj także plik grub.exe do głównego folderu pamieci USB.
  • Otwórz obraz ISO z firmware i przejdź do folderu /isolinux/, skopiuj całą jego zawartość do głównego folderu pamięci USB i zmień nazwę pliku isolinux.cfg na -> syslinux.cfg
  • Zbootuj komputer z pamięci USB i gdy pojawi się znak zachęty po napisie boot: wciśnij enter. Uruchomi się aktualizacja firmware, czekaj aż się skończy.
II Wersja

Dla wygodnych lub tych, którzy nie zrozumieli instrukcji wyżej prosty skrypt, który skopiuje odpowiednie pliki i wgra syslinuxa na pamięć USB: http://www.mediafire...db8p8p8985dpo7h

  • Sformatuj pamięć z systemem plików FAT32

  • Wypakuj pliki RunMe.bat, grub.exe, syslinux.exe do dowolnego folderu

  • Z obrazu ISO z firmware, z podfolderu /isolinux/ wypakuj wszystkie pliki do tego samego folderu (bootmsg.txt btdsk.img f1_help.txt f2_licen.txt f_about.txt isolinux.bin isolinux.cfg memdisk)

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy na RunMe.bat i wybierz Uruchom jako administrator

  • Podaj literę pamieci USB np. F:

  • Pliki zostaną skopiowane i syslinux zostanie zainstalowany na podanym dysku, nazwa pliku isolinux.cfg zostanie automatycznie zmieniona na syslinux.cfg

  • Zbootuj komputer z pamięci USB i gdy pojawi się znak zachęty po napisie boot: wciśnij enter. Uruchomi się aktualizacja firmware, czekaj aż się skończy.
Jeżeli będą wam wyskakiwały błędu typu:

abnormal: call phy_reset to retryabnormal: PxSSTS_DET_DEV bits is not set
to zmieńcie w BIOS-ie tryb SATA z AHCII na -> IDE na czas aktualizacji firmware. Powinno pomóc i umożliwić aktualizację. Edytowane przez tosik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tosik

O, mój wątek na frazie Dołączona grafika

 

Zaktualizowałem firmware do VF82, choć według change loga zmiany w nim polegały na usprawnieniu procesu aktualizacji oraz zwiększeniu kompatybilności ze sprzętem od lenovo. Jestem leniwy - wolę proste rozwiązania. Uruchomiłem program UNetbootin, wybrałem iso z firmware, klinąłem OK i miałem bootowalnego pena usb.

 

Partycję założyłem na nowo tak, jak radziłeś, @rafa - zarówno na "domyślnej wielkości alokacji", jak i ręcznie ustawionej 4096 B. Niestety wyniki zapisu 4k nie uległy poprawie. Trudno, nie będę się z tym dalej męczył.

 

Przy okazji sprawdziłem działanie kontrolera sata3 marvella. Wyniki były do przywidzenia:

 

post-195644-0-67185300-1353155438_thumb.png post-195644-0-52124300-1353155831_thumb.png

(kontroler marvella) (oraz ICH10R intela)

 

@Gerlath

Jest tak, jak piszesz - chodzi o ciekawość, bo w codziennym zastosowaniu nie widzę różnicy między vertexem4, kingstonem v+200, a tym liteonem.

Zrobiłem test copy i... wyniki są nawet lepsze:

 

post-195644-0-79052700-1353155466_thumb.png post-195644-0-24676900-1353155517_thumb.png

(moje wyniki) (oraz te z 'chińskiej' recenzji)

 

Dzięki za wskazówki.

 

edit: zmniejszyłem obrazki

Edytowane przez Auguste Rodin
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

 

Mam prosbe odnosnie oceny i porady. Byl sobie Corsair Force GT, cztery miesiace temu wyniki mial takie:

Dołączona grafika

 

 

 

Dzis ma takie:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Czy to normalne w tej klasie dyskow?

Az taki spadek wydajnosci?

 

Na forach radza secure erase, ale czy to pomoze?

Jak wiele generowanych jest podczas tej czynnosci zapisow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czasem z SandForce tak się dzieje. Na forum OCZ jest sporo takich użytkowników. Secure Erase to jest właśnie to co powinno pomóc. Nie martw się o ilość zapisów, będzie co najmniej jeden równy pojemności dysku. Zużycie nie jest problemem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko:

Dołączona grafika

 

Nie chce za bardzo testowac kazdym mozliwym benchmarkiem, niektorzy testuja dziesiatki razy atto itp nie zdajac sobie sprawy, ze jeden taki test to ponad 40GB zapisow na SSD...

 

 

No czasem z SandForce tak się dzieje. Na forum OCZ jest sporo takich użytkowników. Secure Erase to jest właśnie to co powinno pomóc. Nie martw się o ilość zapisów, będzie co najmniej jeden równy pojemności dysku. Zużycie nie jest problemem.

Wiadomo dlaczego takie cos wystepuje?

To secure erase to w linux wykonac, bo corsair chyba takiego narzedzia nie udostepnia niestety?

Edytowane przez zgf1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce za bardzo testowac kazdym mozliwym benchmarkiem, niektorzy testuja dziesiatki razy atto itp nie zdajac sobie sprawy, ze jeden taki test to ponad 40GB zapisow na SSD...

 

Z takim podejsciem to lepiej go poloz na polke i bo jeszcze za duzo sie na nim zapisze danych.

Po to kupiles SSD zeby wyliczac ile zapisales na nim danych i sie tym zamartwiac?

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo dlaczego takie cos wystepuje?

To secure erase to w linux wykonac, bo corsair chyba takiego narzedzia nie udostepnia niestety?

 

Prawdopodobnie słabej jakości Garbage Collection zaimplementowany w dysku, albo źle działający TRIM w systemie. To samo miałem w przypadku mojego dysku ssd, opisywałem sytuacje na forum. Jak najbardziej secure erase przywróci pełną wydajność dysku, choć nie każdy secure erase daje dobre wyniki. Przetestowałem na sobie i na 100% działa prawidłowo program z dystrybucji linuxa Parted Magic. Pobierz sobie dystrybucję live i działaj. Tu masz prostą instrukcję obrazkową:

 

http://howto.cnet.co...e-an-ssd-drive/

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kuebk

Kupilem go po to aby uzywac, ale zapisywac setki GB testujac tylko?

Jakos mi sie nie widzi, po prostu.

 

 

@comfort

I to zdarzylo sie tylko raz, czy co jakis czas musiales tak kasowac?

Wiesz ciekawi mnie to, system i tak dziala szybko, wiec pewnie przy reinstalacji systemu wykonam to SE nie wczesniej, to za 75dni (win8 trial) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już po 2 miesiącach mój dysk zwalnia o ok. 15...20% i tylko secure erase mu pomaga, widać taki egzemplarz. I to zarówno pod XP gdzie powinien działać Garbage, ale nie działa dobrze, i tak samo pod Win8, bo też go używałem. Mimo wsparcia i włączenia TRIM dysk po jakimś czasie jest wolniejszy aniżeli na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rafa, czy mając do wyboru Plextora m3 i m5s 256gb w tej samej cenie, warto w ogóle myśleć o m5s? m3 ma dłuższą gwarancję, lepsze kości, wydajnościowo są prawie identyczne, mniejsze zużycie energii (dysk do laptopa). m5s ma nowszy (lepszy?) firmware, i minimalnie mniejsze zużycie w idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu zaznaczam - pierwszy post przeczytałem :) Mam zamiar nabyć SSD do swojego komputera z sygnaturki - na dysk systemowy. Padło na Samsunga 830 128GB. Jednak pojawiły się Samsungi 840. Z tym, że widzę, że zapis w wersji 120GB znacznie gorszy. Dobrze rozumiem, że lepiej brać 830? 840 Pro odpada ze względu na cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rafa, czy mając do wyboru Plextora m3 i m5s 256gb w tej samej cenie, warto w ogóle myśleć o m5s? m3 ma dłuższą gwarancję, lepsze kości, wydajnościowo są prawie identyczne, mniejsze zużycie energii (dysk do laptopa). m5s ma nowszy (lepszy?) firmware, i minimalnie mniejsze zużycie w idle.

 

Dłuższa gwarancja to wybór bardziej rozsądny w tym wypadku. Ale m5s to nowsza konstrukcja (co samo w sobie też jest jakimś atutem dla kogoś kto goni za nowościami) i teoretycznie może częściej mieć aktualizowany FW. Raczej m3.

Od razu zaznaczam - pierwszy post przeczytałem Dołączona grafika Mam zamiar nabyć SSD do swojego komputera z sygnaturki - na dysk systemowy. Padło na Samsunga 830 128GB. Jednak pojawiły się Samsungi 840. Z tym, że widzę, że zapis w wersji 120GB znacznie gorszy. Dobrze rozumiem, że lepiej brać 830? 840 Pro odpada ze względu na cenę.

 

W tym wypadku zależy od tego jakie dane poza systemem i aplikacjami na nim będą. W zasadzie tylko zapis sekwencyjny jest słabszy. Za to zapis losowy jest lepszy na 840 więc wybór nie jest taki oczywisty.

Dopóki nie będziesz na niego zapisywał często dużych plików dopóty 840 powinna być wydajniejszym dyskiem. Ma jeszcze lepiej napisany firmware.

 

Na pewno dla kogoś dla kogo SSD miałby być jedynym dyskiem w systemie 830 będzie lepszym wyborem. Także do pracy z dużym obciążeniem 830 będzie wskazana.

Pod system, programy i gry 840 wygląda jednak na lepszą.

 

Przypomnę tylko dla przykładu dość starego już Kingstona 40GB (opartego na Intelu V), miał 200MB/s odczytu i tylko 40MB/s zapisu. Do dziś mam go działającego pod HTPC.

I o ile czas instalacji większych aplikacji jest wolniejszy niż u całej konkurencji to już czas uruchomienia czegokolwiek dupsko urywa! Może śmiało konkurować pod tym względem z nowymi dyskami.

 

Zdecydowanie w 90% przypadków to operacje losowe na plikach mają decydujące znaczenie a nie podawane przez producentów transfery liniowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i już kupiłem 830 ;) Obecnie to będzie dysk na system i aplikacje tylko, ale w przyszłości HDD wylatuje z komputera, więc wtedy trochę inaczej. Mimo wszystko myślę, że będę zadowolony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic się nie stanie przenoś. przeinstalowywać moim zdaniem trzeba tylko wtedy kiedy system się rozsypie. nawet zmiana platformy np z intela na intela nie jest wystarczającym powodem do reinstalacji.

 

a oto ciekawostka: platforma kumpla z vertexami praktycznie to samo co moja w podpisie asrock + i3570k@4,5ghz vs moja z crucialami: - obaj mamy najnowszy bios 2.50 ze zmienionym orom'em 11.6.0.1702 + RST 11.6.2.1002. niezły zapis mają te jego vertexy ;)

 

Dołączona grafika

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z nielicznych testów Samsung SSD 840 PRO 128 GB, bo wszędzie dominuje wersja 256 GB - miłej lektury :)

 

Dołączona grafika

 

Samsung wprowadzając model SSD 830 narobił niezłego zamieszania, błyskawicznie zdobywając rzesze zadowolonych klientów, którzy wybrali akurat ten nośnik. Nieskromnie przyznam - sam posiadam w platformie testowej 830-kę i bardzo ją sobie chwalę, zaś ostatnie testy obciążeniowe wyraźnie pokazały, że jest to bardzo solidna konstrukcja. Samsung SSD 830 doskonale sprawdza się praktycznie w każdej sytuacji. Czy zatem można i warto poprawić urządzenie bliskie ideału? Otóż tak, bowiem Samsung niedawno wypuścił wersję rozwojową swojego flagowego modelu, ochrzczoną nazwą SSD 840 Pro. Jest to dysk półprzewodnikowy z absolutnie najwyższej półki, mający aspiracje porozstawiać klasowych konkurentów po kątach na czele z OCZ Vertex 4. Niestety, cena testowanego cudeńka do najniższych raczej nie należy, ale entuzjaści i profesjonaliści zapewne nie będą przejmować się takimi drobnostkami. Przed wami Samsung SSD 840 Pro 128 GB - kandydat do tytułu SSD roku.

Test Samsung SSD 840 Pro 128 GB - Najszybszy z najszybszych

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...