Skocz do zawartości
PB782

Jakie Chłodzenie I Obudowa?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcę wymienić obudowę i chłodzenie w swoim komputerze więc proszę specjalistów o pomoc :)

 

Obudowe już raczej wybrałem - jest to CoolerMaster Elite 330 ze względu na niską cenę a obudowa wydaje się być niczego sobie.

 

Do tego chcę jakiś prosty i ładny panel do sterowania coolerami, najbardziej skłaniam się ku Akasa Fan Control Jr chyba, że polecicie mi coś innego w podobnej cenie.

 

W obudowie znajduje się już jeden wentylator 120 mm, czy da się go podłączyć pod ten panel? Jak jest z jego głośnością?

 

 

 

O pozostałe części radze się już Was, ponieważ zawsze pytania na tym forum przynosiły mi bardzo udane zakupy :)

 

Do wybrania:

 

Chłodzenie na procesor - pasywne lub jeśli z wiatrakiem to cichym. Ważne aby dobrze chłodził E2160, który będzie podkęcony do około 3 GHz. Najbardziej podobają mi się chłodzenia firmy Scythe, ale większość modeli kosztuje bardzo podobnie a nie wiem który z nich będzie najlepszy. Pasta jaką posiadam to Arctic Silver 5.

 

Wentylator 120mm na front obudowy (tego nie dodają przy obudowie) lub 2 takie, jeśli okaże się, że ten dodawany przy obudowie nie nadaje się do niczego. O coolerach 120mm jest cały temat, ogromna ilość wiedzy została tam podana ale jest tego dla mnie zbyt wiele i nie odnajde się aby dokonać samemu trafnego wyboru. Im taniej tym lepiej :)

 

Proszę o pomoc :D

Edytowane przez PB782

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antec 300 to bardzo ciekawa obudowa. Słyszałem bardzo wiele pozytywnych opinii na jej temat. Tylko, że jest 70 zł droższa a to niemało. Warto tyle dokładać?

 

Ma z przodu dwa mocowania na cooler i przedziurkowaną blachę. Być może fajnie by to wyglądało gdyby wsadziło się na te miejsca jakieś dwa świecące coolery? :)

 

Niestety obudowa ta nie ma w ogóle otworów 3.5'' na zewnątrz czyli wymieniony wyżej panel nie wejdzie do obudowy. Czy są jakieś porównywalne panele do tej Akasy w takiej cenie tylko na 5.25''? Nie musi mieć USB bo obudowa posiada już dwa, które w pełni mi wystarczą.

 

Co do wpadania w wibracje to mój najtańszy Codegen nie ma tego problemu więc dużo lepszy CoolerMAster by miał? Być może to sprawa tego, że aktualnie wentylatory posiadam tylko na grafice i CPU.

 

Co do Karokorum to słyszałem, że ciężko się je montuje itp. Nie lepiej coś od Scythe?

 

 

 

Edit: Zapomniałem, że w tym Antecu zasilacz montujemy na dole. Moja Delta ma wypukłą osłonę coolera na spodzie i ogólnie bardzo krótkie kable. Czy to będzie pasować?

Edytowane przez PB782

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie: jeśli wziąłbym Anteca Three Hundred to jaki do tego panel 5.25'' typu Akasa Fan Control Jr? Są jakieś odpowiedniki w tej cenie? Ja nic nie znalazłem..

 

No i jakie wiatraki na front obudowy? W przypadku Anteca to najlepiej gdyby były podświetlane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wpadania w wibracje to mój najtańszy Codegen nie ma tego problemu więc dużo lepszy CoolerMAster by miał? Być może to sprawa tego, że aktualnie wentylatory posiadam tylko na grafice i CPU.

Mam wersje 331 i mimo swojej ,,lekkości,, jest stabilna i nie wpada w żadne wibracje.

 

Co do Karokorum to słyszałem, że ciężko się je montuje itp. Nie lepiej coś od Scythe?

Wręcz przeciwnie, ma specjalny koszyczek dzięki któremu montaż jest dość łatwy a to u Scythe często trzeba się namachać żeby zamontować to chłodzenie :wink:

 

Na front możesz kupić np. tanie i ciche Xilence lub Acutake trochę drożej to jakiś Fander potem Nuctua, Zalman, Scythe :)

 

Ten wentyl z tyłu obudowy coolermastera na 5v (jest przejściówka w zestawie z obudowa) jest dość cichy ;]

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba zdecyduje się na Anteca 300.

 

Konfiguracja będzie wyglądać prawdopodobnie tak:

 

Obudowa: Antec Gamer Three Hundred Case (199 PLN)

Panel #1: Zalman ZM-MFC1 Plus Black (96 PLN)

Panel #2: CoolerMaster Musketeer (75 PLN)

Chłodzenie CPU: Pentagram Freezone HP-120 AlCu Karakorum (76 PLN)

 

 

Do tego potrzebuję 2 świecące na niebiesko wentylatory na front obudowy. Co polecacie? Najlepiej coś abym zamknął się już w granicy 500 PLN bo wszystkie te bajery wyniosą mnie tyle co wart jest mój komputer :D

 

Koszty strasznie przekroczyły to co oczekiwałem ale efekt będzie z pewnością świetny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na co i po co te dwa panele?

ze świecidelek to moze scythe kamakaze, wieja zdrowo, maja regulacje potencjometrem. 4 diody niebieskie swieca mocno.

Co do efektu to nie spodziewalbym sie fajerwerkow :P bo taki "modding" jest juz dosc oklepany ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest troche racji w tym co mówisz.. Panel CoolerMastera jest już zamówiony, strasznie mi się podobał ze względu na analogowe wskaźniki jak w samochodzie, nie lubie ekranów LCD w obudowach bo obraz wyświetlany na nich kojarzy mi się z grami typu tetris albo tamagochi :)

 

Z panelu Zalmana jestem w stanie zrezygnować, tylko dochodzi tutaj pytanie czy regulator napięcia w Musketeerze będzie odpowiedni. Ma jeden kanał w zakresie od 6 do 11 volt więc ogólnie bardzo skromnie. Czy można podłączyć pod ten kanał te dwa coolery Scythe Kamakaze? Chcę mieć możliwość ustawienia ich z panelu do bezgłośnej pracy i w razie potrzeby zwiększyć znacznie obroty. Coolery dawane fabrycznie przy obudowie mogę ograniczyć do minimum RPM przez dołączone proste regulatory i tak już sobie będą pracować. Jednak chcę aby regulować chociaż te przednie za pomocą panelu CoolerMastera.

 

Czy są jakieś specjalne kable czy coś aby podłączyć dwa wiatraki pod jeden kanał? Napewno można zrobić to ręcznie przy pomocy lutownicy ale ostatnio mam już dość jakichkolwiek samoróbek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem trochę na forum, że ten Karokorum jest dość głośny? Czy nie lepiej może Scythe Katana 2 lub inny Scythe do 100 PLN?

 

Czy miał ktoś do czynienia z chłodzeniem na grafike ZEROTHERM HURRICANE HC92 CU? Jak jest z jego głośnością i czy w pasywie jest wydajny? Mogę kupić go za 60 zł nowy :) Karta to 8600 GT Sonic+ od Palita, aktualnie jej wydajność mnie zadowala a chłodzenie zawsze można przełożyć do nowszej karty.

 

Ponawiam pytanie na które nie dostałem wcześniej odpowiedzi: czy można podłączyć dwa wiatraki pod jeden kanał w regulatorze obrotów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem trochę na forum, że ten Karokorum jest dość głośny? Czy nie lepiej może Scythe Katana 2 lub inny Scythe do 100 PLN?

 

Czy miał ktoś do czynienia z chłodzeniem na grafike ZEROTHERM HURRICANE HC92 CU? Jak jest z jego głośnością i czy w pasywie jest wydajny? Mogę kupić go za 60 zł nowy :) Karta to 8600 GT Sonic+ od Palita, aktualnie jej wydajność mnie zadowala a chłodzenie zawsze można przełożyć do nowszej karty.

 

Ponawiam pytanie na które nie dostałem wcześniej odpowiedzi: czy można podłączyć dwa wiatraki pod jeden kanał w regulatorze obrotów?

Mozna, tylko trzeba sprawdzic jaka moc na kanal daje dany regulator. Jesli jest wystarczajaca to i 3 wentyle mozesz wpiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem trochę na forum, że ten Karokorum jest dość głośny?

na max obrotach to jest glosny ale u mnie idzie caly czas minimum (wtedy jest nieslyszalny) bo roznica temp to 2-3 stopnie to po co sie meczyc :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już Pentagrama Karakorum. Pomijając problemy z montażem - jest strasznie duży, wszystko jest OK. Pasta jaką użyłem to Arctic Silver 5.

 

Nie rozumiem jednej rzeczy która troche mnie niepokoi. Procesor jest już podkręcony na 2.6 Ghz na standardowym napięciu chyba stabilnie (właśnie Orthos idzie od 2 godzin i jeszcze go potrzymam dłużej). Temperatura z CoreTemp 0.99.1 to 60 - 61 stopni przy 1000 rpm obrotów wiatraka. Nie rozumiem tylko dlaczego radiator nie jest nawet ciepły.. czy wentylator aż tak dobrze by go chłodził? Nie miałem wcześniej do czynienia z chłodzeniami innymi niż standardowy BOX gdzie radiatory wyraźnie były niewystarczająco schłodzone.

 

 

Obudowe kupuje za kilka dni, wiatraki SCYTHE KAMAKAZE 120mm BLUE LED i chłodzenie GPU ZEROTHERM HURRICANE HC92 CU są w drodze ale od 2 tygodni nie otrzymałem kurierskiej przesyłki od MadTech.pl :/

 

Zdecydowałem wymienić chłodzenie karty graficznej na wyżej wymienione ponieważ był to najgłośniejszy i chyba najcieplejszy element komputera. Tutaj przychodzi następne pytanie, oglądałem kartę graficzną i zauważyłem, że plomby są na śróbkach więc przy zmianie chłodzenia strace gwarancję. Niestety śrubki są jakieś dziwne, coś jak stosowane w telefonach TORX, czym to odkręcić? Chłodzenie jest warte więcej od samej karty grafcznej więc ewentualnie sprzedając ją, zrobię to ze starym chłodzeniem dlatego nie chce rozwiercać starych śrubek od chłodzenia.

Edytowane przez PB782

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to sprawdzałem wcześniej (chyba musiałem być mocno podpity) ale te śrubki były jak najbardziej standardowe. Wymiana chłodzenia przeszła bez problemu ale tutaj też mam problem:

 

Wentylator zasilany jest z 3pin a na karcie graficznej było 2pin, więc podłączyłem pod 3pin z płyty głownej. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale przy najniższych obrotach które według Everesta wynoszą 1600 rpm, chłodzenie jest wyraźnie słyszalne :( Czy to może być spowodowane tym, że jest podłączone pod płyte główną a nie kartę graficzną?

 

Czy ktoś posiada chłodzenie Karakorum w obudowie Antec 300? Mój Codegen nie zamyka się z tym przerośniętym radiatorem. Antec jest niby szerszy ale nieznacznie więc chciałbym mieć pewność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za Codegena masz u mnie wielkiego minusa... Kup KONIECZNIE chociaż Modecoma MC-350...

 

@kelso13 -> Antec NSK6580B-EC / 430W wydaje się być lepszy - cięższy, większy oraz ma mocniejszy zasilacz (bardzo dobry EarthWatts).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zzizzy: ja piszę o obudowie a ty mi o zasilaczu :) Zasilacz mam Delty co zresztą widać w sygnaturze.

 

Chcę kupić Anteca Three Hundred tylko chciałbym aby ktoś potwierdził czy mieści się w niej bezproblemowo Pentagram Karakorum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale masz farta że akurat wszedłem do tego tematu :D

zmieści się bez problemu!

zobacz sig :D

 

a i co do karakorum!

osobiście miałem problem zamontować to chłodzonko u mnie na płycie bo mam dość wysoki radiator mostka i przypadkiem wyłamałem go :)

ale gdy już go nie było montaż banalny i przy okazji zmieniłem pastę która była na mostku

 

i najpierw zamontuj karakorum a potem wkładaj płytę do budy

 

o i widze że masz taki zasilacz jak ja więc będziesz musiał przedłużyć sobie wtyczke 4pin tak z pół metra :D

dokupiłem tez przedłużke 20na24 pin bo tak to chyba by nie styknęło a teraz jest ok

 

buda godna polecenia i wbrew temu że jest przewiewna może być bardzo cicha

Edytowane przez KRISTERS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się całkiem dobrze składa :) Chłodzenia juz pozakładałem dawno i jedynie zbieram się do zakupu samej obudowy.

 

Fakt, ta Delta ma bardzo krótkie kable :( Da radę podłączyć zasilanie płyty głównej 20PIN i 4PIN P4? 20 PIN wydaje mi się, że tak ale z 4PIN to chyba nie ma szans bez przedłużania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20pin to ciężko ale może dasz rade. choć najlepiej kupić przejściówkę 20na24 i wówczas będzie ok

co do p4 to nie ma opcji innej niż przedłużyć kabel ale to da się łatwo zrobić i idealnie dopasować długość

widziałem takie przejściówki molex na molex i p4 ale czy to zdaje egzamin to nie wiem no i molexy u nas też krótkie :D

przedłuż ten kabel i będzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...