Skocz do zawartości
Jankes07

Wybór Monitora ~1200zł, 22/24"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Zastanawiam się nad zakupem monitora LCD 22 lub 24 cale w cenie ok. 1200zł. Nic drogiego ale ten sprzęt ostatnio taniej więc coś tam za to można już znaleźć. Trochę poszperałem i jak do tej pory moim faworytem jest Samsung SyncMaster 2493HM. Co o tym sądzicie? Czy mogę prosić o opinie ewentualne sugestie co do innych monitorów? Może jednak 20calowy ale z lepszą matrycą???

 

Zastosowanie monitora to głównie oglądanie filmów i gry oraz standardowe użytkowanie czyli czytanie całego internetu :) (praktycznie żadne zabawy z grafiką). Podpięty będzie obecnie pod Radeona x1950pro

 

pzdr

Edytowane przez Jankes07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał 23" lub 24" ba tam masz już rozdziałkę FullHD. W 22" będziesz miał "tylko" 1680x1050.

 

Edit.

Choć przy twojej grafice na żadnym z tych monitorów nie pograsz w natywnej rozdziałce. Pytanie wiec czy monitor będzie potrzebny ci do czegoś jeszcze. Np. podepniesz pod niego konsole, ewentualnie masz tuner i będziesz oglądał na nim TV. Wtedy wiadomo większe jest lepsze. Ale jak chcesz tylko na tym grać i przeglądać net to i 20"(rozdziałka 1680x1050 przy 19" jest już mniejsza) Ci spokojnie wystarczy a zaoszczęcisz ze 300-400PLN które będziesz mógł przeznaczyć na coś innego.

Edytowane przez SeN81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał 23" lub 24" ba tam masz już rozdziałkę FullHD. W 22" będziesz miał "tylko" 1680x1050.

 

Edit.

Choć przy twojej grafice na żadnym z tych monitorów nie pograsz w natywnej rozdziałce. Pytanie wiec czy monitor będzie potrzebny ci do czegoś jeszcze. Np. podepniesz pod niego konsole, ewentualnie masz tuner i będziesz oglądał na nim TV. Wtedy wiadomo większe jest lepsze. Ale jak chcesz tylko na tym grać i przeglądać net to i 20"(rozdziałka 1680x1050 przy 19" jest już mniejsza) Ci spokojnie wystarczy a zaoszczęcisz ze 300-400PLN które będziesz mógł przeznaczyć na coś innego.

zdecydowanie będę oglądał dużo filmów divx, dvd (HD?) tuner TV też jest w planach dlatego mimo niedużego budżetu myślę o 24"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam Asusa MK241H i zdecydowanie mogę go polecić. Obraz jest świetnej jakości, bardzo dobre i równomierne podświetlenie. Świetne kolory (Color Rich tech). Bardzo krótki czas reakcji + Trace Free tech. Dodatkowym atutem jest wbudowana kamera internetowa i kierunkowy mikrofon, co pozwala pozbyć się paru kabli z biurka. Bardzo dyużym plusem jest design - monitor jest naprawdę śliczny, z aluminiowym wykończeniem z przodu. Oczywiście FullHD (DVI, HDMI). Cena ok. 1400 ale moim zdaniem warto.

Edytowane przez hodak_0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze się, że ma słabe odwzorowanie kolorów. Ten model ma lepsze podświetlenie od innych z matrycą TN i dzięki temu ma znacznie lepszą jasność i równomierne podświetlenie, a także nasycenie kolorów. Dodatkowo ma tą technologię - Color Rich, która zwiększa zakres kolorów. Zresztą po prostu wiem jak na nim wygląda obraz i jest naprawdę dobry:)

Edytowane przez hodak_0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze się, że ma słabe odwzorowanie kolorów. Ten model ma lepsze podświetlenie od innych z matrycą TN i dzięki temu ma znacznie lepszą jasność i równomierne podświetlenie, a także nasycenie kolorów. Dodatkowo ma tą technologię - Color Rich, która zwiększa zakres kolorów. Zresztą po prostu wiem jak na nim wygląda obraz i jest naprawdę dobry:)

Jeśli Twoim zdaniem 262 tys barw i gradient barw wynikający z kiepskich kątów w pionie jest znamieniem dobrego graficznie monitora to powiem tylko jedno : LOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hodak_0, to porownaj teraz tego Asusa do jakiegos na prawde dobrego CRT (np. IIyamy Vision Master Pro 454) i do np. ktoregokolwiek LCD Eizo na xVA, mozesz nabrac kompleksow jesli chodzi o kolory :) Nie zebym jechal po Twoim monitorze ale po prostu odwzorowanie kolorow z zasady musi byc gorsze co nie znaczy, ze jest to gowniany monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hodak_0, to porownaj teraz tego Asusa do jakiegos na prawde dobrego CRT (np. IIyamy Vision Master Pro 454) i do np. ktoregokolwiek LCD Eizo na xVA, mozesz nabrac kompleksow jesli chodzi o kolory :) Nie zebym jechal po Twoim monitorze ale po prostu odwzorowanie kolorow z zasady musi byc gorsze co nie znaczy, ze jest to gowniany monitor.

Do CRT nie ma co porównywać bo to zupełnie inne technologie i wiadomo, że CRT mają lepsze kolory od dowolnego LCD, a jeśli chodzi o Eizo to nie wykluczam, że też mają lepsze kolory, ale najtańszy Eizo 24" jest min. 1000pln droższy od 24" Asusa (a większość 1700-2000pln)....

 

Jeśli Twoim zdaniem 262 tys barw i gradient barw wynikający z kiepskich kątów w pionie jest znamieniem dobrego graficznie monitora to powiem tylko jedno : LOL

ten monitor wyświetla 16,7 mln kolorów... i moim zdaniem jakość obrazu i kolorów jest bardzo dobra. Nie jest to z pewnością monitor dla grafików, ale dla normalnego użytkownika, który ogląda filmy i gra w dowolne gry jest moim zdaniem super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hodak_0 człowiek nie ośmieszaj się nie wyświetla 16,7 bo to bzdura i marketing, do filmów absolutnie się nie nadaje bo poziom czerni znacznie gorszy jak w moim leciwym p19-2 a o podświetlaniu nie wspomnę, w cenie do 1200zł można mieć lenevo na pva i chyba jest to jedyny rozsądny cenowo wybór wśród monitorów 22" na 24" trzeba mieć minimum 2000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do CRT nie ma co porównywać bo to zupełnie inne technologie i wiadomo, że CRT mają lepsze kolory od dowolnego LCD, a jeśli chodzi o Eizo to nie wykluczam, że też mają lepsze kolory, ale najtańszy Eizo 24" jest min. 1000pln droższy od 24" Asusa (a większość 1700-2000pln)....

Nie prawda. Mam CRT Brilliance 109P4 (19" , odchylanie max 111 khz ... dobrze wyświetla 1280x960 przy 100 Hz) i najzwyczajniej w świecie przegrał pod wzgl. reprodukcji barw z LCD NEC 1990sx z 12 bit LUT (już nawet pomijając pomiary, NEC 1990sx wyświetlał znacznie więcej detali w np. cieniach)

 

 

ten monitor wyświetla 16,7 mln kolorów... i moim zdaniem jakość obrazu i kolorów jest bardzo dobra. Nie jest to z pewnością monitor dla grafików, ale dla normalnego użytkownika, który ogląda filmy i gra w dowolne gry jest moim zdaniem super.

Tia ... na prawdę chciałbym to zobaczyć :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia ... na prawdę chciałbym to zobaczyć :]

Zeby nie zakladac nowego watku na podobny temat - planuje za miesiac kupic nowy LCD, dotychczas siedzialem na 17 LG, na matrycy TN, model 1730 z DVI. Sluzyl mi OK, nie mam ogromnych wymagan. Ale jednak zmiana kolorow przy troche wiekszym odchyleniu glowy drazni...

 

Nastepny powinien byc 20 lub 22 cale i miec strawna cene, czyli okolo 1200zl wlasnie. Polecany wszem Lenovo zupelnie mi nie odpowiada przez rozdzielczosc. Nie mam zamiaru w tej chwili wymieniac karty, a 9600GT mi sie ledwo w 1650x wyrobi, a co dopiero 1900x.

 

Narazie z sensownych znalazlem Asusa PW201 - 20 cali MVA za okolo 1k PLN. Z tym ze model ma juz dwa latka, nie wiem czy uda mi sie go latwo kupic. Co jeszcze powinienem brac pod uwage?

 

pozdr,

m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier ciekawy jest NEC WGX2 PRO ... tylko to lustro ...

 

Ja bym generalnie nie patrzył tak: 1920x1200 ojej karta mi nie pociągnie ... bo kartę za chwilę zmienisz a monitor zostanie. Ja bym wolał full HD .... ale wybór należy do Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle ma racje, nie sugeruj sie FullHD, karte (albo i calego kompa zmieniasz raz na 2-3 lata [niektorzy czesciej]) a monitor rzadziej (bynajmniej ja tak robie), wiec lepiej kupic dobry monitor na kilka lat niz gowno, ktore za kilka miesiecy bedzie jeszcze wiekszym gownem a Ty bedziesz plul sobie w brode, ze wszyscy pykaja gry w FullHD a Ty w 1680...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle ma racje, nie sugeruj sie FullHD, karte (albo i calego kompa zmieniasz raz na 2-3 lata [niektorzy czesciej]) a monitor rzadziej (bynajmniej ja tak robie), wiec lepiej kupic dobry monitor na kilka lat niz gowno, ktore za kilka miesiecy bedzie jeszcze wiekszym gownem a Ty bedziesz plul sobie w brode, ze wszyscy pykaja gry w FullHD a Ty w 1680...:)

Niestety nie moge tak myslec, bo to bedzie oznaczalo, ze przez te kilka najblizszych lat do najblizszej wymiany karty bede gral w 10 fps, a wszyscy beda grac w 30+... Uwazam ze tak duza rozdzielczosc w tak malym ekranie to przerost formy nad trescia.

 

Czy NEC, ktorego poleca Kyle, to rowniez gowno, ktore za kilka miesiecy bedzie jeszcze wiekszym gownem? :wink: Bo cene ma spoko i wyglad do przyjecia. W brode sobie na pewno nie napluje, bo na codzien gram tez na xboxie na telewizorze lcd, i tam stosunek powierzchni ekranu do rozdzielczosci jest o wiele wiele gorszy (720p), a wszystko jakos wyglada dobrze :lol2:

 

pozdr,

M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny minus NEC WGX2PRO (poza zapisem 8 bit/kanał - ale dla amatora wystarczy) to połyskująca powierzchnia bez warstwy antyodblaskowej czyli paskudne lusterko. Reszta OK - LAG nie razi , matryca S-IPS .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny minus NEC WGX2PRO (poza zapisem 8 bit/kanał - ale dla amatora wystarczy) to połyskująca powierzchnia bez warstwy antyodblaskowej czyli paskudne lusterko. Reszta OK - LAG nie razi , matryca S-IPS .

OK, Dzieki, w takim razie rozwaze go (trafi na liste) :wink: . A gdybym zdecydowal sie na 22 cale i nie chcial full HD, to czemu jeszcze powinienem sie przyjrzec? Monitory polecane w innym watku w ogole nie wystepuja na ceneo.pl ani skapiec.pl...

 

pozdr,

M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to że monitorek wspiera FullHD nie oznacza że musisz grac w takiej rozdzielczości, Zawsze możesz zmniejszyc rozdzielczośc

Monitor LCD i nie-natywna rozdzielczosc? Meh... Za bardzo szanuje swoje wrazenia wzrokowe :lol2:

 

pozdr,

M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis zamowilem w tych granicach cenowych NEC'a 2470WVX, moze nie powala osiagami ale gram juz niewiele a filmy ogladam w salonie. Niestety dosc malo opinii na necie o tym monitorze, ale z tego co wyczytalem to chyba nie jest zly..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor LCD i nie-natywna rozdzielczosc? Meh... Za bardzo szanuje swoje wrazenia wzrokowe :lol2:

Malo widziales, za duzo sie nasluchales. Poogladaj najpierw obraz na tym Lenovo przeskalowany np. do 1280 to wtedy pogadamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko na Lenovo, grając z odl. 60-70 cm ciężko jest wyczuć różnicę w każdym monitorze LCD (oczywiście na niedużo mniejszych rozdzielczościach). W Windowsie nawet zmiana o jeden stopień jest widoczna ale wszystkie karty uciągną Winowsa na 1920x1200 (a może i na 2560x1600).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malo widziales, za duzo sie nasluchales. Poogladaj najpierw obraz na tym Lenovo przeskalowany np. do 1280 to wtedy pogadamy.

Trudno nie przyznac Ci racji, wnioski wyciagam tylko na podstawie 2 paneli, ktore mam - jeden to telewizor HD, a drugi to monitor LG 1730s. Na obu rozdzielczosci nie-natywne wygladaja dosyc kiepsko, przy czym na TV jest troche lepiej, bo pewnie ma lepsze scalery. No i jest na S-IPS.

 

Czyli co, konkluzja z tego calego watku jest taka, ze bez sensu kupowac cos poza Lenovo L220x ? :rolleyes: Cena faktycznie jest smiesznie niska w porownaniu do konkurencji. Czy ktos juz sprawdzil, z czego to wynika? :razz:

 

pozdr,

M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wynika chyba tylko z biurowej obudowy jakość na prawdę super, smuzenia nie widać, w battlefielda idzie grac po sieci bez problemu, kontrast minimalnie gorszy jak na mojej 19"z podpisu, testowane na moim egzemplarzu który to właśnie dojechał, monitor na pewno nie jest na tn bo układ pikseli (w jodełkę) i kąty patrzenia zwłaszcza od dołu (obraz na tn przechodzi wtedy w negatyw) wskazuje tu na pva, monitor strasznie mocno świeci i trzeba jasność dać na max15, powyżej oczy nie dają rady przy dłuższym użytkowaniu, skalowanie czcionki działa bardzo dobrze w viscie, z czystym sumieniem polecam

 

oczywiście nie ma ładnej obudowy jak lg czy samsung jest gruby i trochę w starym stylu, ale ja kupiłem go aby z niego korzystać a nie pokazywać kumplom i podziwiać jaki jest smukły z profilu

Edytowane przez ptys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z kolorkami? Czerwień nie przebija? Ja wyczytałem na inny forum, że warto ustawić takie ustawienia:

Jasność - 0%

Kontrast - 60%

 

R - 55%, G - 49%, B - 60%

 

Inna osoba woli kolory jak wyżej ale jasność kontrast w takich stosunkach:

Jasność - 55%

Kontrast - 85%

 

Monitor zamówiłem, ale DHL 20km postanowiło jechać dwa dni (a przesyłka poszła dzisiaj przed 10...)więc zobaczę go dopiero jutro...

Edytowane przez 4rch0n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolorki ustawiłem jak u ciebie w twoim poście, ale jasność na 15 i kontrast na 70, ustawienie na 0 i 60 daje szarą biel ale dobre do pracy z tekstem nie meczy oczu), z kolei 55/85 wypala oczy no chyba ze w bardzo jasnym pomieszczeniu, ale jak dla mnie to i tak sie nie nadaje, 4rch0n z jakiego sklepu brałeś monitor i za ile, ja z morele i z testem i 7dniową gwarancja na piksele wyszedł mnie 1330zł z pobraniem, ale satysfakcja jest naprawdę konkret sprzęt, tyle że jak chcesz grac w nowe gry w natywnej szykuj się na zmianę grafy, u mnie 8600gt 800/1836/900mhz ledwo battlefilda ciągnie, minimum do tej rozdzielczości to jakiś 4850

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

terra.com.pl

 

lcd+kurier=1284pln gwarancja producenta na 3 lata, sklep chyba nic nie daje...

z wymianą GPU poczekam na następną generację, 4870 ma 800 potoków... niech przebiją 1000, lub po prostu wymyślą nową architekturę to się zastanowię ;] W opcję też wchodzi spadek ceny 4870 ale to nie o tym dyskusja :) .

Na razie pewnie w niektóre gierki będę grał w niższej rozdziałce, w końcu najbardziej to przeszkadza przy czytaniu... Więc jakoś da się pewnie przeżyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolorki ustawiłem jak u ciebie w twoim poście, ale jasność na 15 i kontrast na 70, ustawienie na 0 i 60 daje szarą biel ale dobre do pracy z tekstem nie meczy oczu), z kolei 55/85 wypala oczy no chyba ze w bardzo jasnym pomieszczeniu, ale jak dla mnie to i tak sie nie nadaje, 4rch0n z jakiego sklepu brałeś monitor i za ile, ja z morele i z testem i 7dniową gwarancja na piksele wyszedł mnie 1330zł z pobraniem, ale satysfakcja jest naprawdę konkret sprzęt, tyle że jak chcesz grac w nowe gry w natywnej szykuj się na zmianę grafy, u mnie 8600gt 800/1836/900mhz ledwo battlefilda ciągnie, minimum do tej rozdzielczości to jakiś 4850

 

U mnie 9600GT i gdybym kupil ten monitor, pewnie w wiekszosci gier jechalbym w czyms zblizonym do 720p. Skoro juz masz go u siebie, to mozesz teraz calkowicie obiektywnie napisac, jak wyglada porownanie tej samej gry na tym monitorze ustawionej na natywna i na sporo mniejsza rozdzialke? Tak bez sciemy, nie odrzuca Cie przeskalowany obraz? :wink:

 

Napisz jeszcze na czym polega ten "test i gwarancja 7 dni". Przeciez i tak masz 10 na oddanie monitora? W sklepie eukasa.pl mozna miec go za ~1200 z wysylka, stad pytanie, czy warto doplacac do morele.net?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...