Skocz do zawartości
krogoth111

Gdy Raid 0 Staje Się Za Wolny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Aktualnie mam tak: RAID0 2xST380815AS

Do tego dysk na [ciach!]ły jakieś dokumenty śmiecie generalnie ST380811AS

No i dysk na dane. Wszystko co ważne: ST3320620AS

 

Chciałbym przyspieszyć sobie działanie raid 0

Czytałem testy i widuję wyniki w HD TACH przykładowo na poziomie 165mb/s

Ja mam tylko 125 :(

Myślałem zatem o kupnie dwóch 320Gb seagate z serii 7200.11 i to puścić w raid 0.

Szkoda że nie ma mniejszych po co mi dysk C wielkości 600Gb :/

Nie będę na tym trzymał danych ze względu na zwiększoną możliwość ich utraty.

A może pozbierać kasę i połaczyć dwa raptory 74Gb w raid0 na system?

 

Co myślicie? Jakieś doświadczenia?

Warto myśleć o tym czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy możliwość uzyskania lepszego wyniku w HD-Tach jest warta wydawania kolejnych kwot na szybsze dyski?

Oprócz satysfakcji osiągnięcia większego wyniku, profitów specjalnych nie będziesz raczej miał. Chyba ze Twój komputer to baza danych gdzie szybki dostęp do danych jest priorytetem. Bo jeśli to normalny komputer domowy to wątpię aby te parę MB do przodu podczas kopiowania dało Ci wymierne korzyści i zrekompensowało dodatkowy wydatek na dyski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Piękne wyniki w hd_tach w żadnym razie nie są warte dodatkowych pieniędzy, bo nie oddają rzeczywistych osiągów. Większośc ludzi nie rozumie, że w "real life" dyski znacznie więcej czasu spędzają na wyszukiwaniu danych niż na ich odczytywaniu.

Większośc ludzi nie rozumie również, że nie każdy ma problem z wyskrobaniem 1-2k pln i stąd biorą się beznadziejne, bo bezproduktywne spory na temat sensowności kupowania Raptorów/SSD/SAS czy SCSI i budowania z nich Raid0.

 

TalRash: W związku z powyższym sam musisz sobie odpowiedziec na pytanie: czego bardziej potrzebujesz - szybkości czy pojemności, oraz: czy na to Cię stac?

 

Generalnie nowsze i większe dyski zazwyczaj są trochę szybsze... zwłaszcza w hd_tach'u ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...teraz juz masz dwa razy szybsze, do czego potrzebujesz takiej wydajności ?

xisio:

a) poczytaj co to takiego WriteBack Cache

b)poczytaj jak działa hdd

c)poczytaj co to takiego 'burst speed'

 

ehh... i sam się znalazł przykład potwierdzający to, co wcześniej napisałem - mówię to naprawdę bez żadnej satysfakcji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemności potrzebuję do przechowywania danych a tam nie mam raid. Szybkości do działania systemu. Ale chyba sobie odpuszczę. Myślałem nad kupnem dwóch raptorów dla raid 0 pod system ale wywaliłbym 800zł a zysk jaki bym miał? Testów nie ma nigdzie. Gdyby było 200mb/s skusiłbym się :)

Dysku SSD nie chcę. Za drogi :}

 

Piękne wyniki w hd_tach w żadnym razie nie są warte dodatkowych pieniędzy, bo nie oddają rzeczywistych osiągów. Większośc ludzi nie rozumie, że w "real life" dyski znacznie więcej czasu spędzają na wyszukiwaniu danych niż na ich odczytywaniu.

Większośc ludzi nie rozumie również, że nie każdy ma problem z wyskrobaniem 1-2k pln i stąd biorą się beznadziejne, bo bezproduktywne spory na temat sensowności kupowania Raptorów/SSD/SAS czy SCSI i budowania z nich Raid0.

Skoro tak to SSD jest o wiele lepsze niż zwykły hdd?

 

 

-----EDIT-----

Kupie chyba 2x WD Caviar RE 160 GB WD1600YS 16MB na raid 0.

Niewielka kasa a będzie chyba lepiej? :)

Ale test: http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1303167 wypadły tragicznie ;]

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz na bezpieczeństwie tu mi nie zależy. To tylko dysk c nic nie ma na nim ważnego. Wszystkie dane trzymam na jednym dysku tam prędzej bym zrobił raid1 :)

Oto moj wykres:

Dołączona grafika

Tak jest na tych dwóch 80tkach.

Chyba odpuszczę sobie co innego.

Czytam tak testy czytam od rana i zniechęcam się coraz bardziej...

Lepiej procka zmienię albo żonie kupię prezent ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Burst Speed jest zastanawiający :D Wynik kosmiczny :)

I dziwi mnie, ze tak szybko spada Ci transfer. Ja mam bardziej wyrównany wykres i dopiero pod koniec tracę. Choć jest dużo wolniej niż u Ciebie to stratę nie mam tak znaczącą jak Ty. U Ciebie o połowę (80 MB) spada transfer, u mnie raptem o 30 MB

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemności potrzebuję do przechowywania danych a tam nie mam raid. Szybkości do działania systemu. Ale chyba sobie odpuszczę. Myślałem nad kupnem dwóch raptorów dla raid 0 pod system ale wywaliłbym 800zł a zysk jaki bym miał? Testów nie ma nigdzie. Gdyby było 200mb/s skusiłbym się :)

Dysku SSD nie chcę. Za drogi :}

 

 

 

Skoro tak to SSD jest o wiele lepsze niż zwykły hdd?

 

 

-----EDIT-----

Kupie chyba 2x WD Caviar RE 160 GB WD1600YS 16MB na raid 0.

Niewielka kasa a będzie chyba lepiej? :)

Ale test: http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1303167 wypadły tragicznie ;]

Lepiej weź to http://nvision.pl/art-151-15/11674GB,_czyl...10AS_250GB.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

SSD z transferem rzędu 100MB/s jest znacznie szybsze od każdego pojedyńczego dysku, a nawet od słabszych Raid0 - w przygniatającej większości przypadków.

 

Testy Raptorów niewiele pokazują, nie ma jakichś strasznie długich "pasków" - tylko jedna marna liczba jest trochę inna niż zwykle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Testy Raptorów niewiele pokazują, nie ma jakichś strasznie długich "pasków" - tylko jedna marna liczba jest trochę inna niż zwykle ;)

Którą wszyscy olewają, a która ma kluczowe znaczenie w szybkości działania systemu :wink:

 

@Tal-Rash rzuć okiem na ten temat http://forum.purepc.pl/temat/Dyski-twarde-...-Vs-10k/270332/ Ceny SSD lecą w dół i to bardzo (w temacie są linki), głównie za sprawą firmy OCZ i serii Core. Jeżeli stać Cię na dwa raprory czy jednego Velociroptora to również stać Cię na 64GB SSD :)

 

Może warto tutaj wrzucić co oznacza czas dostępu bliski 0

:)

 

Jeżeli tak bardzo się bronisz przed SSD to pomyśl nad Velociraptorem, który wyjęty z tego IceBoxa jest niemalże niesłyszalny :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden Velociraptor jest słabszy od tych dwóch raid 0 osiemdzieciątek więc odpada...

Dwa to za droga inwestycja... 1000zł :(

Jak juz do o SSD bym myślał tylko narazie ceny 3tyś złotych widzę a nie chcę sprowadzać ssd sobie bóg wie z kąd. :angry:

Chciałbym wydać tak 600 :)

Aha i jeszcze coś: CISZA MNIE NIE OBCHODZI TO ŻADEN DLA MNIE ATUT...

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden Velociraptor jest słabszy od tych dwóch raid 0 osiemdzieciątek więc odpada...

(...)

Pod względem czego jest słabszy? Liniowego odczytu? Masz rację 130MB/s vs. 110MB/s, ale czas dostępu, który w głównej mierze decyduje to jak "żwawo" zachowuję się system to jakieś 15ms vs 7ms :rolleyes: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod względem czego jest słabszy? Liniowego odczytu? Masz rację 130MB/s vs. 110MB/s, ale czas dostępu, który w głównej mierze decyduje to jak "żwawo" zachowuję się system to jakieś 15ms vs 7ms :rolleyes: pzdr

No tak... Racja... Hmmmmmmmmm..

Smutno z raidu rezygnować :) Może takie dwa raptory bym kupił heheheheheheh xD

A gdzie moge tego 74Gb Velociraptora kupić ? Kupie takie dwa i puszcze w raid :)))

Postanowiłem :)

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Velociraptor to tylko jedna wersja 300GB innych nie ma http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...oducts_id=12934 :) Talerze 2,5" o pojemności 150GB. Niestety innych jak na razie nie ma. Może pojawi się coś o pojemności 150GB, ale na dzień dzisiejszy nic nie wiadomo :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej poczekam na jakieś SSD (1000zł) albo na mniejszego tego raptorka bo 300GB raid 0 to bede mial 600Gb na dysk c. Bez sensu :)

150 albo nawet 74 było by w sam raz... Western Digital zróbcie dla mnie dysk - proszę :)

http://www.night-modders.com/modules.php?o...r=0&thold=0 :banana:

Ale może szybciej wejdą te SSD: http://newsroom.chip.pl/news_225894.html 64Gb kupiłbym za 1000zł :)

 

Jedne pytanko jeszcze.

Może kupić:

Adaptec ASC-19160

do tego

Seagate Cheetah X15K.5 73 GB

 

I raptor wymięka? 1000zł taki zabieg.

Gdzieś ktoś widział testy takich zestawów albo podobnych?

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy możliwość uzyskania lepszego wyniku w HD-Tach jest warta wydawania kolejnych kwot na szybsze dyski?

Oprócz satysfakcji osiągnięcia większego wyniku, profitów specjalnych nie będziesz raczej miał. Chyba ze Twój komputer to baza danych gdzie szybki dostęp do danych jest priorytetem. Bo jeśli to normalny komputer domowy to wątpię aby te parę MB do przodu podczas kopiowania dało Ci wymierne korzyści i zrekompensowało dodatkowy wydatek na dyski

czasem warto pomyśleć co jest największym spowalniaczem komputera ... w dobie pamięci ram o pojemności 4GB warto zadać sobie trud i policzyć ile potrzeba czasu by załadować tyle danych z wolnego HDD ... nie samym HDTachem się żyje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz co i jak, jak już podłączysz ten wynalazek :) pzdr

Możesz mnie nie straszyć? Zabrzmiało to tak jak miałbym mieć z tym kupę udziwnień :unsure:

Plan jest taki:

Podłączam instaluje winde (F3 czy tam F8 niepamiętam) stery z dyskietki i wszystko działa :lol2:

Boot trwa 0,000001sekundy shutdown 0,0000000000001 sekundy i takie tam. Rozumisz xD

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stery z dyskietki trzeba bo kontroler ma chodzić w trybie raid :)

Będę miał ten SSD jako systemowy a do tego dwie barracudy 640Gb 7200.11 jako raid 1 na dane :) :D

MMMMMMMMMMuach już się nie mogę doczekać xD

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

W takiej konfiguracji można by zrezygnowac z kilku % szybkości i przenieśc wszystkie śmieciowe foldery windowsa na raid - zabieg taki znacznie wydłuży życie SSD i zmniejszy jego temperaturę pracy ;) Ale... może to dawac poczucie "niedosytu" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takiej konfiguracji można by zrezygnowac z kilku % szybkości i przenieśc wszystkie śmieciowe foldery windowsa na raid - zabieg taki znacznie wydłuży życie SSD i zmniejszy jego temperaturę pracy ;) Ale... może to dawac poczucie "niedosytu" :D

Wydłużanie życia SSD? teoretycznie 220lat w praktyce niech będzie 50 :) Nie zamierzam mieć go tak długo xD Żyć też nie haha...

Temperatura mi nie straszna :) Moja maszyna to odkurzacz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

teoretycznie 220lat w praktyce niech będzie 50

... w praktyce niech będzie 5, przy 50% zapełnienia dysku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...