Skocz do zawartości
krogoth111

Gdy Raid 0 Staje Się Za Wolny

Rekomendowane odpowiedzi

Gość <account_deleted>

Jeśli zajrzysz do tego tematu to znajdziesz odpowiedź skąd ta (szacunkowa) liczba. Twój "strzał" jak się domyślam pochodzi z przeliczenia MTBF na lata - niestety to fikcja. Dane odnośnie wytrzymałości pamięci flash można znaleźc w datasheetach producentów chipów. Dodam jeszcze tylko dla ścisłości, że teoretycznie można by osiągnąc czas życia powyżej 20lat - jeśli pamięc będzie tylko odczytywana i raz na parę lat "odświerzana" (ponowne wgranie danych - bo inaczej poprostu znikną).

 

Nie zrozum mnie źle - uważam Twój wybór za dobry, tyle że po prostu nie ma cudów - albo rybki, albo akwarium ;)

 

edit: jeszcze o czymś zapomniałem: temperatura - potrafi znacząco skrócic czas przetrzymywania danych

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami bym wolał nie wiedzieć, czasami wolał nie rozumieć...

Zabiłeś mnie. Moją inwestycję. Zdeptałeś wiarę :(

Teraz będę każdego dnia wstawał rano i odpalał kompa zadając sobie pytanie czy mam jeszcze dane. :wisielec:

 

ps. Dzieki za uświadomienie :) Nie wiedziałem że to tak źle wygląda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nie wiedziałem że to tak źle wygląda...

Czemu AŻ tak źle? Trzeba na ten problem spojrzec w ten sposób: Za 2 lata opchniesz SSD, bą będą lepsze, szybsze, pojemniejsze i tańsze ;)

 

... z drugiej strony współczuję nieświadomym "klientom" bazującym na wtórnym rynku podzespołów do PC :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jak będę miał już SSD to nigdy go nie defragmentować ? xD

2. Tak też współczuję ale skoro SSD w praktyce ma działać około 2 lat to nie wróżę mu długiej przyszłości. Jest kupa ludzi co używają komputerów przez 10 lat tych samych... Mam znajomego co ma w firmie Pentium 2 300 MMX. Jakieś 10 lat temu kupił. Dysk 8Gb. Wszystko chodzi... W dosie i obsługuje magazyn sklepu :) Czemu nie kupi innego? A PO CO ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już sobie uświadomiliśmy znaczenie czasów odczytu ?:>

 

tanie ssd albo karty CF w raid na przelotkach

 

pod ide kosztują 3 razy taniej,, wersja sata - http://allegro.pl/item397947994_adapter_cf...win_linux_.html

karta 50MB/s - http://allegro.pl/item405406086_profesjona...ka_50_mb_s.html

karta 35MB/s już sporo taniej - http://allegro.pl/item398115272_salon_pret..._mb_s_wawa.html

 

2x 130 + 2x 64 = <400 dostajesz 16GB dysk o czasie dostępu zero i transferze 70MB/s

2x 270 + 2x 64 = nie warto dokładać

 

 

i może rozwiązanie jeszcze fajniejsze ;]

 

3x130 + 3x64 = <600, 24GB 95MB/s, 0ms

 

rozwiązanie fajne też z tego względu że jest upgrejdowalne - karty tanieją i przyspieszają, można je normalnie wsadzać i wyjmować,, można się też pokusić o zakup w usa jak wraca ktoś znajomy - karty powinny być u nich sporo tańsze,, kto wie, może 3x 16GB i 150MB/s odczytu ?:>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

..skoro SSD w praktyce ma działać około 2 lat to nie wróżę mu długiej przyszłości

Jeśli wyeliminujesz przyczynę, to problem staje się mało widoczny - wystarczy przenieść śmieci na Raid ;)

Forest: masz rację, soft Raid na CF jest tańszy, tyle że znacznie obciąża procka (właśnie z powodu "zerowego" czasu dostępu) - należy to brać pod uwagę przy budowie szybkich kompów. Można oczywiście kupić profesjonalny kontroler Raid (z niezależnym CPU) - ale to oczywiście kosztuje i to niemało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Przenieść śmiecie na RAID... U mnie chyba się nie da ...

U każdego się da - przenosisz windows temp, cookies, temp. internet files, ew. też swap - prosta operacja, która pozwoli uniknąc olbrzymiej ilości śmieciowych zapisów na SSD - tylko w ciągu 1 dnia / sesji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem test na jednej karcie (da się wygooglać..) z odczytem/zapisem 20MBps i opinię - pracuje się szybciej niż na standardowym laptopowym dysku a programy odpalają niesamowicie, czas dostępu 0,4ms

 

http://www.addonics.com/products/flash_mem...er/ad4cfprj.asp

 

+ 4x4 tanie szybkie karty,, wow ;), 4giga 30MPps to 100zł sztuka ;] za 150 można kupić karty 45-50MBps, KLIK 139 lexar 4gb 300x ,, i mamy 200MB/s 0ms za 600-700zł. Za 550 mamy biedne 140.. :P

 

ogólnie opinie są dobre ale prawdziwych testów nie ma,, stare karty miały słabą żywotność przy zapisie ale ponoć dzisiejszych to już nie trapi.

 

dobry pomysł dla portalu - organizacja testu powinna wpłynąć na oglądalność, roboty przy tym nie ma dużo a kilka kart do testu da się na pewno załatwić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem mail z Gamatronica że:

1x OCZ CORE 64Gb (Dysk SSD) KOD:"OCZSSD2-1C64G"

2x Seagate 640 GB Barracuda 7200.11 (32MB, Serial ATA II) KOD:"ST3640323AS"

SĄ DO ODBIORU :)))

Jutro jadę do Piły odbieram i zobaczymy co z tego będzie :)

Mam nadzieję że warto było wydać 1300zł......... Teraz najbliższe trzy miesiące znowu lecę na debetach w banku ;]

B-) :D :lol2:

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koncern Samsung, jeden z największych producentów dysków twardych opartych na pamięci flash, postanowił rozpocząć walkę z krytyką technologii SSD. Jak wyjaśnia, jest ona dużo bardziej niezawodna, niż niektórzy próbują nam wmówić.

 

Wraz z popularyzacją dysków SSD nagłośnione zostały obawy związane z faktem, że zużywają się po dziesiątkach (lub setkach) tysięcy cykli zapisu. To prawda, ale taka żywotność zdaniem Samsunga jest w zupełności wystarczająca. To, że urządzenie ma 100 tysięcy cykli zapisu oznacza, że może zapisać każdą komórkę pamięci 100 tysięcy razy. SSD nie zapisuje w kółko tych samych komórek, ale rozprzestrzenia zapis równomiernie po wielu różnych komórkach.

 

Dzięki tej technologii praktycznie niemożliwe jest zużycie się dysku flashowego. Przykładowo nośnik 64-gigabajtowy musiałby być co godzinę w kółko formatowany i zapisywany w całości przez ponad dziesięć lat, aby mogło dojść do osiągnięcia limitu. Wiadomo, że taka intensywność w normalnych warunkach jest niemożliwa, więc użytkownicy powinni zapomnieć o wspomnianych obawach.

 

Inna ciekawa informacja, którą podzielił się Samsung to planowana wielka obniżka cen dysków SSD. Jeszcze w tym roku ceny spadną o około 40 procent.

 

/Wiadomość z portalu gram.pl

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

He, he, po czymś takim wszyscy zaraz rzucą się na SSD ;) Chciałbym odnieśc się do tego tekstu, jako że wcześniej przedstawiłem "nieco" mniej optymistyczną opinię:

Faktem jest że producenci gwarantują wytrzymałośc (najlepszych chipów) na poziomie ok 100000 zapisów, tyle że w powyższym tekście milczeniem pominięto ile czasu wytrzyma zapis numer 10k - rozpiętośc wynosi (w zależności od egzemplarza) od kilku tygodni do 1roku, góra dwóch, tak więc reklamowana wytrzymałośc jest mówiąc delikatnie "złudna".

 

10 lat zapisywania: 1rok = 8760h * 10 = 87600 zapisów. Dobrze to wykombinowali (format co godzinę), bo 20-sto tysięczny zapis może nawet tyle nie wytrzymac... ;)

 

Sektor w przypadku Flash zajmuje 1024B = 1KB, więc zapisanie pliku 1MB, to zapis do 1000-ca sektorów. Przeciętna sesja w windowsie generuje od kilkudziesięciu do kilkuset MB zapisów (swap, cookies, temporary internet files, itp, nie licząc tego co dołoży użytkownik). Jak już chyba wszyscy wiedzą żywotnośc flash-a przedłuża się poprzez "rozrzucanie" danych na rożne sektory, tak aby każdy z nich jak najrzadziej był zapisywany. Co jednak gdy "wolnych" sektorów jest mało (czyli dysk jest zapełniony) - sprawa jest prosta: jedna sesja windowsa może wykonac nawet kilkaset zapisów do tego samego sektora. Dlatego, aby uzyskac chocby częśc reklamowanej przez producentów wytrzymałości trzeba albo zostawic z 50% wolnego miejsca na SSD, albo przenieśc najczęciej zapisywane katalogi na klasyczne HDD.

 

W powyższym tekście brakuje też jednej bardzo ważnej informacji: 100000 zapisów - owszem, w temp. otoczenia 20st. C. - im większa temperatura tym krótsze życie danych.

 

ps. Powyższy tekst jest całkowicie zrozumiały - wielu ludzi na świecie wytknęło producentom SSD "przesadę" w określeniu wytrzymałości ich produktów. Większoś przeciętnych klientów nie zna się jednak na takich zagadnieniach, więc taka "reklama" jest dla nich bardzo "wymowna" ;)

 

edit: jeszcze jedna sprawa: producenci nie testują każdego chipu wyjeżdżającego z fabryki - bo było by to równoznaczne ze sprawdzaniem, czy wszystkie zapałki w pudełku "palą" :lol:

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem system na SSD :)

Test wygląda w HD Tachu tak:

Dołączona grafika

Ale jest też cos co mnie niepokoi:

Próbowałem włączyć defragmentację i okno wygląda tak:

Dołączona grafika

Trochę to dziwne. Normalna reakcja windy na dysk ssd czy jakis problem z nim ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Próbowałem włączyć defragmentację i okno wygląda tak:

...

Trochę to dziwne. Normalna reakcja windy na dysk ssd czy jakis problem z nim ???

1. Nigdy nie włączaj defragmentacji na SSD - niepotrzebne, tylko szkodzi

2. btw: nigdy nie używaj systemowego defragmentatora ;)

3. OCB? o puste menu? - to nie jest wina SSD...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

A jakiego używać?

a) szybko + skutecznie = contig.exe + Power Defragmenter GUI

b) nie szybko, ale skutecznie = cała masa różnego softu -> google

c) wolno i nieskutecznie = 'defragmentator windows' ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok już wiem gdzie był problem. Instalowałem z płyty windowsowej ze zintegrowanym sp3 integrowal to moj kumpel :P

Usunąłem partycje i zainstalowałem jeszcze raz system tym razem z mojej plytki bez sp3 go doinstaluje recznie.

Teraz działa. Ale reszta chyba jutro.

Na ssd system wstaje o wiele szybciej ale instaluje sie chyba dłużej... Takie subiktywne odczucie :)

Jeszcze raid 1 do zrobienia i przeprowadzka 300Gb danych xD

Cała konfiguracja i ustawianie windowsa.... Juz mi się chce... :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

(...) ale instaluje sie chyba dłużej... Takie subiktywne odczucie :)

...pewnie nie 'subiektywne' - prawdopodobnie laser 'kuleje' lub masz poprostu zwaloną płytę ;) Ew. nie możesz już się doczekac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem na RAID 0...

SSD sprzedaję na allegro. Co to za [ciach!]o jest to nie wytrzymam.

System wstaje szybciej to na 100% i chyba tylko to poza tym same problemy.

Co 3-4 restarty windows naprawia błędy na dysku co zajmuje mu około 2 minut.

Programy bardzo często stają po czym komunikat że wykonały nieprawidłową operację i zostanie.... bla bla bla.

840zł dałem za ten dysk mam nadzieję że odzyskam 750zł...

Dno... Tak czułem że to SSD to zły pomysł, tak czułem..................................

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Kiedy wystawiasz na allegro? i jesli można: jaki masz nick - żebym wiedział od kogo kupuję ;)

 

edit: żeby nie było, że post jest "pusty" - te objawy to oczywiście nie jest wina SSD, ale za długo by pisac gdzie szukac przyczyny - ludzie książki napisali i jest milion postów do przeczytania w dziale "windows" ;)

 

ps. dobra odkupię po nominalnej cenie, jeśli pokryjesz koszty wysyłki ;)

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...