Skocz do zawartości
21szpak

Prosze O Pomoc W Wyborze Routera Z Modem Adsl I Ap (stabilnosc)

Rekomendowane odpowiedzi

Chce kupic router z modem adsl2+, przegladajac forum jak i skapca wybralem jak narazie 2 routery:

 

Linksys WAG200G-EU

 

i

 

Pentagram CERBERUS WiFi ADSL2+ [6331-4A]

 

za Pentkiem przemawia dosc niska cena i gwarancja door-2-door a za linksysem dobre opinie.

 

Zalezy mi na łatwosci obslugi routera i stabilnosci polaczenia adsl (mam noestrade) pozatym chce kupic jeszcze telefon z wbudowanym skypem dzialajacy w systemie dect (nie wymagajacy podlaczenia komputera) i dlatego zalezy mi na stabilnosci polaczenia ADSL poprostu ma router ladnie nieprzerwanie chodzic i niezrywac polaczenia.

 

Prosze o pomoc bo nie mialem nigdy stycznosci z tymi urzadzeniami i chce dobrze wybrac.

Edytowane przez 21szpak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Moim Zdaniem lepszy wybór by był jak byś kupił z tych 2 routerów to Firmy Linksys.

Jakoś bardziej jestem przekonany do tej firmy. Bo osobiście z routerem firmy Pentagram nie miałem styczności. Ale z tego co wyczytałem pentagram nie ma zwolenników.

 

 

 

 

Pozdro

Edytowane przez Neo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi. VIRUS co do twoich podpowiedzi to rozwaze je bo w sumie ok te routery, wazne by chodzily na full stabilnie bez rozlaczania kiedy sie in podoba jednak Linksys jest tylko 10pln drozszy a firma uznana za dobra nie tylko na tym forum pozatym linksysy ma wg. mnie ladnieszy design.

 

Raz jeszcze dzieki za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi. VIRUS co do twoich podpowiedzi to rozwaze je bo w sumie ok te routery, wazne by chodzily na full stabilnie bez rozlaczania kiedy sie in podoba jednak Linksys jest tylko 10pln drozszy a firma uznana za dobra nie tylko na tym forum pozatym linksysy ma wg. mnie ladnieszy design.

 

Raz jeszcze dzieki za odp.

Skoro linksys tylko 10 pln droższy do weź linksysa, znana i sprawdzona firma.Choć o tych edimaxah złego słowa nie powiem ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linksys nie ma odłączanej anteny - dla mnie dyskwalifikacja.

Edimax po wgraniu nowego firmware śmiga ładnie, brak mu jednak zaawansowanego QoS.

Jeśli Pentek to 6331-6, inaczej nie ma sensu. -6 ma "zaawansowany" (marketing) QoS - zarządzanie transferem, jest to przydatne jeśli nie chcesz zatkać łącza ściąganiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

pozwolę się podpiąć pod temat :) sam zastanawiam się między wag200g a pentagramem 6331-6. Zależy mi na tym by dało się przeglądać neta gdy na dwóch komputerach chodzi P2P. Wszyscy zachwalają linksysa lecz pentagram ma dużo lepszy qos.. czy linksys da radę w takiej sytuacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest nad czym, jeżeli nie przeszkadza antena na stałe.

wag200g ma bardzo dobre opinie, dużo ludzi go ma, łatwo o ewentualną pomoc i uzyskanie informacji.

6331-6 to pentagram, cóż - opinie skrajnie różne. Tańszego pentka nie brałbym nawet pod uwagę.

Jednak 6331-6 ma niezłe oprogramowanie, dziłający QoS, jak na razie chodzi stabilnie - testuję go od paru dni.

W QoS można ustawiać transfer jak i priorytety dla ruchu wychodzącego i przychodzącego, dla każdego kompa w sieci oddzielnie. Nie wiem ile reguł można ustawić, ale jest tego sporo. Można przypisać zarówno minimalny jak i maksymalny transfer. Część pasma można zostawić jako "niewykorzystane" i pasmo to zostawić do przydziału dynamicznego.

Co ciekawe - to działa.

Z innych ciekawych rzeczy - konfigurację można zapisać w pliku na dysku kompa, więc nawet po wykasowaniu pamięci rutera łatwo można wszystko "odnowić".

 

Jest jednak parę minusów - najważniejszy to brak statystyk, potem długie uruchamianie i restart -> 90-120 sek. Dość wolno rozłącza się z neo i łączy się z neo. Pomimo sporej anteny zasięg niewiele większy niż na tanim Edimax z maleńką antenką - różnica 1 "kreski" na poddaszu :-) .

No i różne opinie oraz brak koleżeńskiego wsparcia. Nie wiem dlaczego jest omijany. Wydaje mi się, że akurat ten konkretny model im się udał. W zasadzie gdyby nie statystyki (ech ten tomato) to byłbym bardzo zadowolony, a tak "tylko" zadowolony.

 

ALE jeśli nie chcę się dwóch pudełek pod postacią modemu i WRT54G to 6331-6 powinien przynajmniej być wzięty pod uwagę.

W sumie jedyną alternatywą cenową jest któryś z modeli TP-link.

Reszta ma albo anteny na stałe, albo praktyczny brak QoS.

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skoro Pentagram ma lepszy QOS to nad czym się zastanawiasz ?

tak jak wspomniał Conti - Linksysa poleca każdy, a Pentagrama sporo ludzi odradza..

 

Pomimo sporej anteny zasięg niewiele większy niż na tanim Edimax z maleńką antenką - różnica 1 "kreski" na poddaszu :-) .

rozumiem że z przejściem sygnału przez strop i ścianę do pokoju w którym zamierzam mieć lapka nie sprawi mu problemów?

 

ceny obu routerów podobne - około 150zł.

W sieci mam 3 komputery, łącze 1mbit. Od routera oczekuję przede wszystki stabilności i by net nie zamulał gdy na dwóch z nich ktoś coś ściąga.

Choć linksys ma tylko podstawowy qos to skłaniałem się prawdę mówiąc ku niemu ze względu na stabliność, jednak teraz po odpowiedzi Contiego zaczynam się wahać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licząc po skosie: strop - ściana nośna - ściana działowa -> na laptopie 2 kreski, ale w sumie przez parę godzin nie zerwał połączenia.

 

Do pentagrama sam jestem uprzedzony, ale mają w ofercie przyzwoite chłodzenie, parę przyzwoitych zasilaczy i chyba ten router.

Oni i tak tego nie robią, tylko naklejkę przyklejają.

Przykładowo - któryś z tańszych routerów pentków "lite" ma identyczną specyfikację i identyczny soft co Edimax. Zapewne różnią się tylko obudową.

 

Bynajmniej nie namawiam ani nie odradzam. Sugeruję tylko wziąć pod uwagę.

A wag200g, jak dla mnie, to może nie istnieć - antena na stałe, QoS hmmm ...

 

 

P.S.

Acha - co to znaczy podstawowy QOS ??

Jeśli jest to pole które tylko "zaznaczasz" jako uruchom - to nie masz QoS. Ten tzw. QoS bazuje na dostawcy internetu, neostrada (i jej klony) tego nie obsługuje, więc ... resztę sobie sam dopisz.

QoS zaczyna się wtedy, gdy możesz przypisać konkretne reguły do konkretnych rzeczy. Nie miałem wag200g, ściągnąłem tylko instrukcję obsługi, w której niewiele o tym jest.

Jedynie routery TPlinka ciś tam mają, ale i tak mniej zaawansowane.

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://ui.linksys.com/files/WAG200G/1.00.09/QoS.htm

 

Generalnie straszna bieda, 5 zdefiniowanych portów i możliwość dopisania tylko 3 następnych... Zależy kto czego potrzebuje, jeżeli ktoś chce mieć priorytet tylko dla WWW i czegoś tam jeszcze to taki coś mu wystarcza. WAG200g jest dobry dla osób, które nie mają zamiaru nic w nim grzebać - po prostu chcą podzielić neo i zapomnieć, że mają router.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o właśnie

a tutaj "symulacja" oprogramowania:

http://ui.linksys.com/files/WAG200G/1.00.09/QoS.htm

 

Szczerze pisząc, niewiele to się różni od taniego Edimaxa, dosłownie kilka szczegółów.

Co do jakości i działania to się nie wypowiem - nie miałem.

I fakt - ustaw i zapomnij, dodaj do QoS wyższy priorytet dla http i pop3 -> zapewne działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam trafiłem już kiedyś na tą symulację. Chyba powinno wystarczyc by nadać p2p niższy priorytet.. przemyśle jeszcze sprawę i kupię któregoś w tym tygodniu.

 

dzięki za pomoc i odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jeszcze nad pewną rzeczą.

Jest mała sieć, w niej dajmy na to 5 kompów/ użytkowników.

Przy wag200g i p2p - nie ma niby proglemów, można dać http / pop3 / ... na wysoki priorytet, obniżyć priorytet dla konkretnego portu i ok.

ALE przecież nie tylko jest p2p. Jest jeszcze RS i pokrewne serwery, są dema gier do ściągnięcia itp.

Wag200G nic z tym nie zrobi. Jedynym chyba sposobem jest przypisanie max pasma dla danego kompa, żeby inne miały możliwość w miarę płynnie korzystać z netu. Czy może można inaczej ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też prawda. trzeba kombinować. ale w sumie u mnie tak często się nie ściąga z RS. najbardziej to własnie p2p zamula. a Ty gdybyś kupował to co byś wybrał? po raz drugi Pentgrama? :) zresztą co nie wezmę to na pewno będzie lepsze od obecnego liveboxa :)

Edytowane przez waacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale nie ma za bardzo alternatywy dla mnie. Myślę nad anteną panelową więc pierwszym warunkiem dla mnie jest możliwość zmiany anteny. Wag200 ma antenę na stałe - koniec.

Ciekawy jest TP-Link TD-W8910G ale, że nie miałem jak go wypożyczyć na testy a i opinie różne to się nie zdecydowałem. Poza tym wg. instrucji obsługi jego QoS jest pomiędzy wag200 a 6331-6, więc też nie to co bym chciał.

Asmax Wi-Fi ADSL Router AR 904G - myślałem o nim, ale też problem z wypożyczeniem, więc nie wiem nic konkretnego.

Zostają jeszcze

Netgear DG834GEE - ???

oraz Edimax AR-7084gA - muszę pochwalić to urządzonko, pozytywnie mnie zaskoczyło - ustaw i zapomnij, ale QoS - brak.

 

W zasadzie to wszystkie urządzenia ~ 150zł.

I w zasadzie są między nimi drobne różnice. Co do stabilności i zasięgu - dużo zależy od warunków lokalnych.

Pytanie tylko, czy masz sens zmieniać liveboxa na coś podobnego. Livebox też działa na zasadzie ustaw i zapomnij.

 

Pozytywne opinie zbiera US Robotics ADSL2+ MAXg Modem/Router 9108 - ale to już inna półka cenowa.

 

P.S.

Najfajniejszą sprawą w pentku jest to, że w ciągu 5 minut przypisujesz (np. 3 kompy w sieci) dla każdego z kompów gwarantowane 10% pasma, pozostałe 70% jako "wolne", przydzielane dynamicznie wg. priorytetów (np. html) i wszystko hula, żadne ściągane demo czy klip nie zaburz łącza. A jak ktoś w sieci cię wkurzy to przycinasz mu maks transfer do np. 30% łącza i masz spokój. W dodatku to działa, bo nazwa / firma mogłaby sugerować co innego.

Oczywiście do domu, gdzie jesteś sam lub we 2 osoby, komp + laptop, to jest niepotrzebne. Ale jak cię brat wqrzy to możesz się odegrać ;-) ...

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pentek zaliczył permanentny zwis i twardy restart.

Najprawdopodobniej spowodowony zerwaniem połączenia neostrady przez tp (po 24h) i ponowną próba połączenia.

Hmm albo coś mam namieszane w ustawieniach, albo .....

Czy linksysom zdarzają się zwisy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pentek zaliczył permanentny zwis i twardy restart.

Najprawdopodobniej spowodowony zerwaniem połączenia neostrady przez tp (po 24h) i ponowną próba połączenia.

Prawdopodobnie masz rację, to znana wada tego modelu. Firmware masz najnowszy?

 

Czy linksysom zdarzają się zwisy ??

Podobno tak, ale osobiście nie doświadczyłem. Może raz, z tym raczej na własne życzenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy. v1.38

Były ze 3-4 łączenia 24-godzinne, ale w międzyczasie coś zmieniałem w ustawieniach i nie wiem czy nie przekombinowałem.

Pentek ma dużo ustawień i w sumie nie wiem jak najlepiej go skonfigurować :-( . Jakieś czasy, pakiety, tablice routingu ....

 

Wag200 byłby super, gdyby nie brak możliwości zmiany anteny. TPlinki ponoć czasami wiszą. Ten pentek -hmm mam nadzieję, że nie za często będzie wisiał.

Ale nawet 3Com czy Robotics też nie mają super opinii, wszędzie jakieś ale ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy nie przekombinowałem.

Może, ale nie bardzo w to wierzę. Pół roku temu serwis MMV "leczył" tą chorobę twojego modelu zmianą firmware na ten który masz ;)

 

Pentek ma dużo ustawień i w sumie nie wiem jak najlepiej go skonfigurować :-( . Jakieś czasy, pakiety, tablice routingu ...

Nie przesadzaj, czytałem Twojego posta w przyklejonym temacie ...

Większość tych ustawień jest - pośrednio lub bezpośrednio - zależna od dostawcy neta, albo nie ma zastosowania w domowych sieciach (czyli "default" i działa). Niby można szczegółowo opisać, ale nikt tego nie czyta :P

 

Wag200 byłby super, gdyby nie brak możliwości zmiany anteny.

Też ma swoje wady

TPlinki ponoć czasami wiszą.

Pomówienia - wiszą nie częściej niż Edimaxy i z podobnych przyczyn ;) (zapchanie uploadu i/lub za dużo połączeń przez dłuższy czas)

Ten pentek -hmm mam nadzieję, że nie za często będzie wisiał.

Z nowym firmware (tym co masz) podobno kilka razy na miesiąc - nie wiem czy to dużo.

Ale nawet 3Com czy Robotics też nie mają super opinii, wszędzie jakieś ale ...

Oczywiście! starsze modele nagminnie "wymiękają" po podłączeniu naprawdę szybkiego łącza i włączeniu P2P na wszystkich podłączonych kompach. Mało dziwne, były projektowane w czasach kiedy możliwości ssania były wielokrotnie mniejsze (wolniejsze łącza abonenckie - nie mówię o teorii tylko tym co ludzie mieli podłączone).

U mnie każdy działa ... w Zyxelu np. padł wyłącznik i zespawała się wtyczka zasilacza z gniazdkiem (był drobny problem z zasilaczem), ale sprzęt działa miesiącami bez potrzeby resetowania więc nie naprawiam. Ale wystarczy o 5-10 połączeń więcej (jednoczesnych) i wyższa opcja neo żeby zaczął się regularnie zawieszać. Każdy sprzęt ma jakieś ograniczenia, nawet ten z wyższej półki - bo to wszystko są urządzenia domowego użytku, i producenci średnio się przejmują uzyskaniem uptime ponad 99,99%. Ma działać, a jak od czasu do czasu zawiśnie to też niewielki problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie nie przejmować się RIPami i innymi MTU.

Tutaj pojawia się pytanie - czy zaleta jaką jest jakiś tam podział pasma (w każdym razie znacznie poważniejszy niż u cenowej konkurencji) przeważa nad zwisami. Jeśli będzie to 1-2 / miesiąc - da się żyć. Jeśli 2 / tydzień - to już nie.

 

 

Z tych rozważań wynikałoby, że TP-Link TD-W8910G byłby dobrym wyborem.

Nie wiesza się, odkręcana antena, rozbudowany QoS....

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie nie przejmować się RIPami i innymi MTU.

Działanie RIP kończy się na modemie, bo w neostradzie DSLAM nie obsługuje takich fjuczerów (obecne, wyłączone od strony linii abonenckiej)

MTU - 1492 to zdaje się największa wartość jaką należy ustawiać w Neo, poeksperymentować też możesz (przeważnie nie widać różnicy, ale zdarzają się wyjątki)

 

Co tam jeszcze było na obrazku?

"Group Key Reneval" - domyślna wartość (3600 sek. = godzina) jest w miarę optymalna,

DHCP Lease Time - zalecane "nieco więcej niż czas przez jaki zwykle masz włączony komputer" ale nie więcej niż 24 godziny (na screenie masz 12/24 godziny, i to jest OK)

Tutaj pojawia się pytanie - czy zaleta jaką jest jakiś tam podział pasma (w każdym razie znacznie poważniejszy niż u cenowej konkurencji) przeważa nad zwisami. Jeśli będzie to 1-2 / miesiąc - da się żyć. Jeśli 2 / tydzień - to już nie.

Podział pasma (ale działający!) jest potrzebny głównie do VOIP i gier, wszelkie próby bardziej zaawansowanego zarządzania mają sens tylko w sporej sieci - ale tu już trzeba dobrać sprzęt i oprogramowanie (np. alternatywny firmware) który podoła konkretnym zapotrzebowaniom.

 

 

Z tych rozważań wynikałoby, że TP-Link TD-W8910G byłby dobrym wyborem.

Nie wiesza się, odkręcana antena, rozbudowany QoS...

Za mało o nim wiem, jeszcze nie jest dokładnie przetestowany. Ogólnie wrażenia pozytywne, ale pierwsze serie pentagramów też dostawały wysokie oceny w testach ;)

Ja pisałem że sie nie wiesza? to skłamałem :P

Ocena musi być w kategoriach "trochę" i "bardziej", bo wszystkie te domowe routerki mają wady - z tym że czasem mało istotne dla użytkowania, a innym razem "bardziej" przeszkadzające w normalnej pracy. TP-L jest "trochę" lepszy / stabilniejszy, ale "nieco" mniej wydajny (przepustowość - "za to" w miarę szybko startuje system).

Powiedzmy że konkurencja TP-Linka daje to samo w trochę droższych / nowszych modelach, zaś TP-Link używa sprawdzonych (=starych) rozwiązań dzięki czemu firmware ma potencjalnie mniej błędów krytycznych. Żadna rewelka, ale sprzęt warty uwagi ze względu na stosunek cena/możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...