Skocz do zawartości
SpectatorX

Gigabyte Ga-ma78gm-s2h (rev.1.0)

Rekomendowane odpowiedzi

A zauważyłem jeszcze jeden problem związany z grafią zintegrowaną. Po zainstalowaniu CATALYST, automatycznie przypisany jest skrót klawiaturowy Ctrl+Alt+C i kiedy chcę napisac c z kreską to odpala mi się okno CATALYST. Po wyłączeniu skrótów klawiatury okno juz się nie odpala, ale c z kreską nadal nie mogę uzyskac. Macie tak u siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz działa :) Trza było po prostu zamknąć program po zmianie skrótu.

 

Zaktualizowałem BIOS. Pojawiło się kilka nowych funkcji. W tej chwili bez problemu wykrywa mi pamięć 1066Mhz i automatycznie ustawia napięcie na 2,192V. Nie wiem tylko czy normalne jest, że napięcie czasem skacze i wynosi 2,176V, a za chwilkę znów 2,192V.

Dziwne jest natomiast, że jak w manualu podniosę napięcie o 0,3V to w PC Health nadal mam 2,192V ;)

 

A tak przy okazji chciałem zapytać, czy to prawda, że systemy 32Bit obsługują max trochę ponad 3Gb RAM? I nawet jeśli na płycie wcisnąłbym max 16Gb to i tak pracowałoby tylko 3Gb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wciąż miał byś trochę ponad 3gb.Ok 3,5.Co do biosu,to standartowe napięcie dla ddr2 to 1.8 v.Pewnie masz ustawione napięcie na auto.W takim przypadku płyta może dopasować napięcie sama i tyle.A 1,8v+0,3v które możesz max dodac daje ok 2.1 + vdroop przez którego skacze napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest w 100% prawda. Więcej niż 3,25GB ujrzysz tylko i wyłącznie na systemach pracujących w x64. Nieważne czy to windows xp, czy windows vista, czy linuks, każdy z tych systemów ujrzy pełną ilość ramu o ile jest systemem 64-bitowym.

 

Takie drobne niestabilności napięć nie są niczym nieprawidłowym i zdarzają się nawet na najlepszych zasilaczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia zasilacza.To kwestia vdroopa,on powoduje takie niezgodności ustawień w stosunku do tego co widzisz.Większość płyt ma jakiegoś minimalnego na napięcia procesora jak i ramu.

@SpectatorX

Może zrobisz jakiś mały faq o tym mobo skoro już założyłeś temat?W sumie to jak moje mobo dojdzie to mogę pomóc.Z tym że ja biorę tą ze 128mb ramu na grafie.

Edytowane przez jawor121

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vdrop? A cóż to takiego? Pierwszy raz się z takim terminem spotykam...

 

A faq... Hmmm... Mi się wydaje, że ten temat jest wystarczający jako faq. Użytkownik który będzie szukać potrzebnych mu informacji napewno je znajdzie w tym temacie. Osobiście nie widzę sensu w tworzeniu faq na temat tej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest w 100% prawda. Więcej niż 3,25GB ujrzysz tylko i wyłącznie na systemach pracujących w x64. Nieważne czy to windows xp, czy windows vista, czy linuks, każdy z tych systemów ujrzy pełną ilość ramu o ile jest systemem 64-bitowym.

Czyli mam rozumieć, że system tylko nie "widzi" większej ilości, ale wykorzystuje w pełni zainstalowane kości, czy też większej ilości nie jest w stanie wykorzystać i nadmiar RAMu powyżej 3,25GB idzie w cholerę?

Bo z czasem miałem zamiar zamontować 8GB, ale teraz to się mija z celem. Na 64Bitowe systemy, to problemy ze sterami są.

 

P.S.

 

W informacjach o systemie wyświetla mi coś takiego: całkowita pamięć fizyczna 4096MB, dostępna pamięć 2,53GB. 700MB jest chyba zabierane na grafikę.

Edytowane przez fantattoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, systemy 32-bitowe nie sa w stanie zaadresowac 4GB pamieci.

 

Co do 64-bitowych systemow to teraz juz takie problemy wystepuja bardzo rzadko. Mozna smialo instalowac.

 

Edit:

No, powiedzielismy mniej wiecej to samo. :P

 

W Viscie z SP1 zawsze pokaze 4GB mimo, ze fizycznie tyle nie zaadresowal. A co do tego pobierania przez grafike to to 700MB jest zabierane przez procesy systemowe i inne aplikacje, a grafika pobiera tyle ile jej ustawiles w BIOSie. Dodatkowo jak masz swieza Viste, ktora wlasnie na poczatku pobiera troszke RAMu to skladajac to do kupy jest to normalna sytuacja.

Edytowane przez JaQs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie używam vista sp1 64 bit, problemów ze sterownikami najdrobniejszych nie miałem jeszcze i jakoś na to się nie zapowiada na szczęście :-) I jak już chyba wcześniej napisałem jeśli system sam w sobie nie ma jakiegoś sterownika to zdecydowana większość sterowników jest dostępna jak nie na stronie producenta danego podzespołu to w postaci aktualizacji automatycznych. Na viście np działa mi sterownik do sagem f@st 800 który to sterownik do 64bitowych chyba nie należy, choć pewności nie mam, ale przejrzałem instalkę i śladów plików 64bit w niej nie znalazłem.

 

 

Co do tych nieszczęsnych >3,25GB... Tylko system x64 jest w stanie wykryć i wykrzystać takie ilości ramu. Instalując 32 bitowy system na maszynie z 4GB ramu wykryje on 3,25GB i więcej nie wykorzysta!!!!

 

Więcej info znajduje się na tej stronie microsoftu:

http://www.microsoft.com/poland/technet/ar...art0092_04.mspx

 

Choć i tam jest lekkie przekłamanie, bo według nich xp, vista, server 2k3 standard 32 bit z włączonym pae potrafi wykrzystać 4GB ram co niestety prawdą nie jest.

Edytowane przez SpectatorX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa, ze producenci nie mogliby sobie za bardzo pozwolic na olewanie uzytkownikow z systemami x64. W ich interesie jest wypuszczanie takich sterow.

Wiec konczac temat x64 - nie ma problemow ze sterownikami. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Systemy 32bitowe są w stanie i nawet adresują 4GB pamięci, ale całkowitej. Zalicza się do niej także pamięć na grafie do której jeszcze się dodaje trochę ramu jak dobrze kojarze, bo karty również korzystają z pamięci RAM jeżeli brakuje im własnej. Jako że system nie może jakby wyłączyć pamięci na karcie to odejmują ją od pamięci RAM. I np na kartach z 256MB i 512MB powinno być wykrywane ok 3,25GB, natomiast przy mniejszych ilościach trochę więcej.

 

Mój radek ma 256MB własnej pamięci, a wszelakie testy z gier pokazują : pamięc video 768MB. Być może to kwestia sterów czy coś w tym stylu.

 

Podejrzewam że na integrze jeśli przydzielimy jej 128mb, posiadając całe 4gb ramu, system zobaczy reszte normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego sie nie ustawia. Wystarczy wlozyc w odpowiednie sloty i samo powinno wykryc. Zobacz sobie co pisze podczas uruchamiania komputera. Tam jest pokazane czy dual czy single.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa sloty czerwone i dwa żółte, jesli chcesz aby kości pracowały w dual channel to włóż obydwie albo do czerwonych slotów albo do żółtych, i od tej pory ram będzie Ci działać w dual channel.

 

Wyprzedzę pytanie:

Nie, po przełożeniu ramu nie trzeba robić reinstalacji systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli komputer ma służyć do oglądania filmów to warto dokładać te parę zł do płyty z ze zintegrowanym 128 MB RAM, czy przy wspomaganiu dekodowania filmów ten RAM i tak nie będzie wykorzystywany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że temat RAMu był wałkowany i to nie tylko na tym forum. Przeczytałem na ten temat wiele i wszystko pokrywa się za Waszymi odpowiedziami, problem w tym, że u mnie nigdzie nie wyświetla mi informacji, że kości pracują w dualu. Ani we właściwościach systemu, ani podczas startu systemu. Kompletnie nic. Sandra i Everest też nic nie pokazują. Muszę jeszcze sprawdzić w CPU-Z. Ten programik podobno wyświetla takie informacje dość czytelnie.

 

Exeqtor, RAM na karcie jest wykorzystywany z tego co wiem w pierwszej kolejności, ewentualnie w razie jego braku pobierane są dodatkowe moce z osobnych kości. Dlatego chyba zawsze lepiej mieć te pare MB RAMu więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nadszedł ten dzień w którym zachciało mi się zmienić chłodzenie na płycie głównej i powiem wam że niestety nie ma praktycznie żadnego wyboru. Kupiłem takie chłodzenia:

 

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...roducts_id=6767

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...roducts_id=8246

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...roducts_id=2286

 

i tak pentagram ma za krótkie mocowania więc nie ma możliwości by go dopasować. Z kolei drugi produkt nie ma zbyt dobrej regulacji i także nie pasowały mocowania. Jedynie stary dobry zalman niebieski cudem podołał gdyż ma szerokie regulacje zapinek. W prawdzie cudem udało się zamontować jest dosłownie na styk. Ale pasuje co najważniejsze chłodzi lepiej. Temperatura w idle spadła o 4-5*C a w stresie o ok 6*C co jest wynikiem można powiedzieć całkiem całkiem jak za radiatorek co kosztuje 20 zł i w dalszym ciągu jest pasywnie. Dzisiaj zabieram się za o/c wbudowanej grafiki zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam aparatu chwilowo niestety. Mocowania zamontowałem na samych końcach i mocno dokręciłem a końcówki zamieniłem stronami że nie tak jak w instrukcji tylko odwrotnie i idealnie pasował i nie stykał się z niczym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja sama w sobie działa, ale nikt nie może przewidzieć jakie moga być efekty jej użycia. Mogą być takie efekty jak u Ciebie czyli żadne, a też mogą być takie, że ktoś inny z innym sprzętem odczuje ogromną różnicę po podkręceniu nawet o kilka emhazetów ;-) Zależne jest to od ogólnej konfiguracji sprzętowej i też od sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...