Skocz do zawartości
tHe mRuWa

Kalibracja Lcd - Dell 2408wfp

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktos propozycje jakie wartosci poustawiac w ww. monitorze jak i sterownikach?

Ustawiam, szukam ale ciagle mi to jakos nie pasuje, nie moge dojsc do idealnych wartosci...

 

Moze jakis soft ktory mnie wspomoze, bo niestety nie mam dostepu do sprzetowego kalibratora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no najpierw korzystasz z profilu...mi pomogło

potem sciagasz jakiś soft, gdzie masz plansze testowe, lub bawisz się opcjami stera grafiki - w moim przypadku zabawa możliwa za pomocą kreatora nvidii - ustawiasz zadowalający Cię poziom jasności(jak najmniejszy, np ja używam koło 30% przeważnie) a potem kontrast - tu już wolna wola, znów na moim przykładzie - daję sobie od 70 do 85%, tak by nie było przepaleń kolorów

i tyle

jak coś jeszcze nie pasuje - np nadmiar czerwieni w filmach - koryguję sobie też sterownikiem nv

 

powiem tak - sam musisz to zrobić, nikt ci raczej w tym nie pomoże - mi ustawienie optymalne monitora, przy którym już NIC nie grzebię, zajeło ponad miesiąc prób...ale teraz już nic nie ruszam, najwyżej reguluje se bzdety w stylu gamma/jasność bezpośrednio w aplikacjach(czytaj - gry)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastawa kontrastu jest powiązana z "wagami" RGB . Generalnie kontrast ustawiamy na max natywny czyli jeśli jest to np. suma 150 to ustawiamy kontrast na 50, wagi RGB po 100.

 

Kolejna sprawa to korekcja barw - konieczne jeśli przy równych wagach RGB mamy nie szary tylko np. niebieskawy - w tym przypadku odejmujemy nieco z wagi B. Trzeba tylko pamiętać że na modelach z zapisem barw 8 bit/kanał nastąpią pewne przekłamania po odstrojeniu barw od wartości domyślnych (banding). Kolejny minus korekcji to pewien spadek kontrastu.

 

Razi ? - staramy się nie zmniejszać kontrastu ale zmniejszamy jasność (kontrast automatycznie też najczęściej nieco spadnie). Kolejny problem tutaj to tanie LCD w których jasność jest regulowana często programowo barwami matrycy a nie mocą podświetlenia lamp (czasem w całym zakresie a czasem tylko częściowo).

 

Szacując po tym co widzę na:

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...=3161&ph=12

 

- zmniejszył bym minimalnie wagę czerwoną (strzelam: powiedzmy o 10% lub nawet mniej) i jeszcze mniej zieloną (też strzelam: o 5% lub nawet mniej)

 

ps. jeśli nie przeszkadzają Ci barwy wpadające w żółć/czerwień to nic nie zmieniaj - nie spadnie kontrast (minimalnie) i nie będzie bandingu

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...