Skocz do zawartości
ath

Risen

Rekomendowane odpowiedzi

Czy chłopek pojawiający się koło Romanova po wyjściu z jaskini to kowal z miasta? Bo ostatnio go szukałem i doszedłem do tego, że to chyba jego zabiłem i nie mam jak wykonać zadania z mieczami jaszczuroludzi...

Z Romanem były jakieś chłystki jak Ja grałem. Nie wiem co za jedni bo w tej grze każdy podobny do siebie. Ale na kowali mi nie wyglądali. No i prawdziwi kowale siedzieli tam gdzie mieli być.

 

Co do miecza jaszczuroludzi, zanosisz go do byle jakiego kowala: miasto, bagna lub klasztor i wtedy tylko u niego je robisz/kupujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kuebek - moze sproboj tak : nacisnij capslok , wpisz "minsky" potem wcisnij ~ i wpisz timescale 1 albo sprawdz inne wartosci standardowo jest 1. ja jak wlaczam risen to ustawiam sobie na 1,4 wtedy jest duzo mnniej monotonna gra, a jak mnie czeka dlugie bieganie to na 2 :) tylko ze wtedy czasem wychodzi z gry. btw da sie to jakos na stale ustawic na 1.4 ? w jakims ini lub xml ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc dzisiaj ja również skończyłem Risen'a.Gra moim zdaniem bardzo dobra i ....bardzo nierówna.Pod względem fabularnym i graficznym.Graficznie Risen w zdecydowanej większośći bardzo dobrze sie prezentuje są miejsca(jeżeli pogoda akurat dopisze)że wręcz grafika ,krajobrazy zapierają dech w piersiach!Jednak z drugiej strony są miejsca(co prawda jest ich bardzo mało) gdzie gra prezentuje sie tylko przeciętnie.Sama gra fabularnie mnie zachwyciła na początku.Czułem sie prawie jak w pierwszym Gothic'u.Właśnie to tutaj moim zdaniem jedyny poważny minus w grze.Akty 1 i 2 moim zdaniem bardzo dobre albo nawet świetne.Akt 3 dobry.Natomiast akt 4 rozczarowuje.Liniowy ,prosty ,przewidywalny.Walka z bossem aż nie pasuje do całości gry ,wyjątkowo prosta i płytka.

Moim zdaniem jednak Risen jako całość zasługuje na mocną 8 żeby czwarty akt był na miarę pierwszych dwóch moja ocena wachałaby się pomiedzy 9 a 9+.

Technicznie gra ani razu mi się nie wysypała do windy ,miałem kilka przyklejeń ale to drobny szkopuł :)Tym bardziej że grałem ze wszystkimi możliwymi upiększaczami dostępnymi w sieci!

Na koniec wkleje moje statystyki które miałem przed ostatnią walką.

Pochwalcie sie swoimi statystykami.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak swoja droga dodam, ze grafika jest o niebo lepsza niz w najnowszym crysis'ie, po za tym jakos malo wkreca ta gierka, na tyle malo w porownaniu do poprzednich seri, ze po max godzinie mam ochote ja wylaczyc.

Mogli by zrobic Gothica 1 z taka grafika, az bym oryginal kupil. ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to czemu u mnie idzie jak krew z nosa? sprawdziłem na starszych sterownikach (180.048) i było trochę płynniej ale dalej na poziomie 20fps, DX wgrałem z płyty, w tle nie pracuje nic ciężkiego, dużo dostępnej pamięci i zasobów CPU, inne gry chodzą ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym 8800gts?

tak, czytałem że gra chrupie na kartach nvidi, ale skoro niektórzy grają i to jeszce na full <_< właściwie jak daje na maxa to jest podobna wydajność jak na medium (z 5fps mniej) problem pojawia się po czasie, im dłużej gram tym bardziej spadają fpsy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zacząłem znowu grac w Risena. Tym razem jednak poszperałem trochę po necie i okazało się, że od jej premiery, gra doczekała się kilku "usprawnień". Wygląda to obiecująco, toteż postanowiłem zamieścić tutaj mały poradnik techniczny do gry. Było by miło gdyby może Moderator umieścił informacje poniżej w 1 poście jako pomoc dla innych użytkowników.

 

1. Patche

Patch 1.01 Cenega Poland Sp. z o.o. :: Pobieranie pliku

Patch 1.10 Cenega Poland Sp. z o.o. :: Pobieranie pliku

 

2. Usprawnienia

A. Czcionka.

W grze czcionka dialogów jest nie pogrubiona i trudno ją czytać. By to rozwiązać należy pobrać mod zmieniający jej grubość. Tutaj znajdziecie 2 wersje tego moda 32 i 64 bitowe systemy.

Risen Info - Mod zmieniający czcionkę

 

B. Zmiana klawiszy w grze.

Po instalacji nie da się zmieniać większości klawiszy pod własne ustawienia. Spowodowane jest to tym, że pliki konfiguracyjne mają ustawiony atrybut tylko do odczytu. Należy więc wejść do katalogu z grą i w podfolderze data\ini\ zaznaczyć wszystkie pliki konfiguracyjne, a następnie odznaczyć wspomniany atrybut w właściwościach.

 

C. Zasięg widoczności.

W grze można zwiększyć zasięg widoczności. W tym celu odszukujemy interesujący nas plik konfiguracyjny w podfolderze data\ini\. Ten plik to "ConfigDefault.xml". Edytujemy go np. notatnikiem i znajdujemy m.in.: "ScreenObjectDistanceCulling" (tu ustawiamy wartość np.: 0.010000) oraz wartość "ViewDistance" (ustawiamy np. 5).

 

D. Odblokowanie konsoli.

W grze można odblokować konsolę, która jest uruchamiana przy pomocy klawisza tyldy "`". By to zrobić należy podczas gry wpisać minsky.

 

E. Możliwość sterowania/zmieniania pozycji kamery w grze.

Odnajdujemy plik ConfigUser.xml w c:\Users\Nazwa użytkownika\AppData\Local\Risen. Edytujemy go i wklejamy poniższe zapisy pomiędzy wytycznymi <Controls></Controls>:

<DebugKeys

OnDebugActionDefeat="CTRL_L+X"

OnDebugActionKill="CTRL_L+Y"

OnDebugActionKillWithForce="CTRL_L+C"

OnDebugAnimationCollisionMesh="CTRL_L+AE"

OnDebugAnimationSkeleton="CTRL_L+OE"

OnDebugAutoRunToggle="CTRL_L+O"

OnDebugBeamForward="CTRL_L+K"

OnDebugConnectPhysXDebugger="CTRL_L+P"

OnDebugControlFocusEntity="CTRL_L+F"

OnDebugCycleHeadNext="ALT_L+U"

OnDebugCycleHeadPrev="ALT_L+I"

OnDebugCycleHeadTexNext="ALT_L+J"

OnDebugCycleHeadTexPrev="ALT_L+K"

OnDebugCycleIndicators="F4"

OnDebugDumpPhysicsGroups="CTRL_L+UE"

OnDebugMovePlayerToCamera="CTRL_L+PAGE_UP"

OnDebugQuitApplication="F12"

OnDebugResetPlayer="F7"

OnDebugResetWithLift="CTRL_L+F8"

OnDebugTakeSnapshot="F1"

OnDebugToggleAudioEmitter="CTRL_L+A"

OnDebugToggleBoundingBoxes="CTRL_L+B"

OnDebugToggleCollisionShapes="CTRL_L+Q"

OnDebugToggleEntityInfos="CTRL_L+E"

OnDebugToggleFixedCam="CTRL_L+HOME"

OnDebugToggleFreeCam="NUM_8"

OnDebugToggleFreeFlyCam="CTRL_L+INSERT"

OnDebugToggleFullscreen="F2"

OnDebugToggleLevitate="CTRL_L+L"

OnDebugToggleMovementDebug="ALT_L+M"

OnDebugToggleNavigation="CTRL_L+N"

OnDebugToggleProfileLogging="ALT_L+L"

OnDebugToggleRaycasts="CTRL_L+R"

OnDebugToggleRenderMode="F3"

OnDebugToggleScreenMessages="CTRL_L+M"

OnDebugToggleSloMo="CTRL_L+F6"

OnDebugToggleSpeedTree="CTRL_L+T"

OnDebugToggleSpeedUp="F5"

OnDebugToggleStateGraphInfos="CTRL_L+G"

OnDebugToggleStatistics="CTRL_L+S"

OnDebugToggleTimeFreeze="PAUSE"

OnDebugToggleVegetation="CTRL_L+V"

OnDebug_ChangeResolution="CTRL_L+F2"

OnDebug_ToggleHUD="CTRL_L+H"

OnDebugSaySVM="ALT_L+S"

>

</DebugKeys>

Plik zapisujemy. Od tej chwili używając skrótów klawiszy można uzyskać następujące efekty:

Ctrl+Insert - sterowanie kamerą/po ponownym wciśnięciu kamera wraca do normalnej pracy

Ctrl+Home - Zatrzymuje kamerę, przy czym można sterować bohaterem

Alt+U - Zmienia twarz bohaterowi

Ctrl+H - Wyłącza paski życia

 

F. Mody

Mody można ściągać z internetu jednak szukanie ich zajmuje trochę czasu. By ułatwić sobie życie korzystamy z tzw. administratora modów do Risen - Risen ModStarter. Tutaj jest link: Risen.Info.pl Download. Program jest świetny. Można nim ściągnąć wszelkie mody do Risena i zainstalować je bez problemu. ModStarter jest po polsku.

Z modów upiększających Risena polecam: Better Low Poly Vegetation Textures, Risen stones HD, Risen Grass Mod. Oczywiście są tez inne mody np. zmieniające twarz bohatera, roznegliżowujące kobiety, dodające nowe tekstury ubrań itp.

3. Problemy techniczne

Problemy z przepełnieniem pamięci.

Zdarza się, głównie po zmodowaniu gry, że aplikacja "wykrzacza się" do Windowsa, co związane jest z m.in. przepełnieniem pamięci systemowej. Radą na to jest program 4GB Patch. Pobrać go można stąd: NTCore's Homepage

Program ten da się zastosować w innych przypadkach nie tylko odnośnie gry Risen.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skonczylem gre jakos wczoraj - dla osob ktore sie wahaja: naprawde warto. Jedna z niewielu gier od dawna, ktore naprawde potrafia przykuc do monitora. Gothiciem jedzie na kilometr w pozytywnym sensie, pare usprawnien, ale niestety tez duzo niedopatrzen. Przez pierwsze dwa chaptery sie rozplywalem, natomiast za sposob budowy chaptera 3 i 4 najchetniej bym tworcow gry wychlostal, tragedia. Tak czy inaczej, czasu spedzonego nie zaluje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauwazylem cos dziwnego, nie wiem w sumie czy tak bylo tez na 1.0 czy po zainstalowaniu patchy ale teraz jak odpalam gre bez plyty to mam komunikat zebym wsadzil plyte albo aktywowal gre.

Klikam aktywuj i mam podac jakis serial, ktorego w sumie nie mam.

W instrukcji jest jakis numer do aktywacji/zarejestrowania gry na stronie cenegi, co ciekawe w spisie tresci jest punkt poswiecony aktywacji ktory mialby byc na stronie numer 9 jednakze tam juz jest nastepny rozdzial.

 

Poradzil sobie ktos z tym?

Mam wydanie premierowe od Cenegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero dziś dostałem swój egzemplarz. Zainstalowałem, uruchomiłem, zmieniłem rozdzielczość i wyszedłem. Nie mam obecnie chwili czasu by zagrać. Mam wydanie z Bonus Disciem, na którym jest chyba film jak powstawał Risen. Ale instrukcję mam tą samą, bo na stronie 9 faktycznie brakuje akapitu o aktywacji..

 

BTW. jakie wyszły patche do gry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj laskawie wiecej niz ostatni post.

 

EDIT: Da sie jakos zablokowac przyblizenie kamery? Tzn oddalam sobie maksymalnie, ale jak z kims pogadam to kamera wraca do domyslnej odleglosci - da sie cos z tym zrobic?

Edytowane przez kuebk
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś czy u jakiegoś kupca można nabyć jagody? Tak, te zwykłe jagody, nie wiem kto wymyślił, że na miksture +5 many trzeba mieć ich aż 10. Przez ponad 20 godzin gry znalazłem ich ~115. Mam jeszcze kilka koron bohatera, a chcę dobić do 200 many (od 100 miksury). Przy okazji, gra magiem jest tak jak było wspominane - zbyt prosta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytanio problemy

1. Da sie odpalic gre w trybie fullscreen windowed albo chociaz w windowe?

2. Da sie na stale zablokowac kamere? Co pogadam z jakims NPC to mi sie ustawia zaraz za plecami bohatera i musze sobie co chwile oddalac. :(

 

EDIT: Wydaje mi sie ze po zainstalowaniu wszystkich tych patchow przestaly mi dzialac filmiki w grze. Jak sie gra wlacza to zamiast filmikow mam czarny ekran i musze czekac az te niby filmiki sie skoncza bo nie sposob tego w zaden sposob pominac. Dodam ze nie mam zarowno obrazu jak i dzwieku.

 

EDIT: W G1 albo G2 chyba na ekranie dziennika albo postaci pisalo ktora jest aktualnie godzina w grze, niestety nie moge znalezc czegos takiego w Risenie. Jest taka mozliwosc wogole?

Edytowane przez kuebk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem dziś Risen'a i jedna rzecz od razu nieco mnie zaniepokoiła.

Msi Afterburner pokazuje mi, że mam ok 35-45 klatek na sekundę.

Czy ta gra ma aż takie wymagania czy to kwestia optymalizacji?

Nie wydaje mi się żeby była to wina sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...