Skocz do zawartości
groh89

Wyłączanie Się Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z dyskiem. Zacznę od tego że jest to już drugi dysk na którym ten problem występuje, wcześniej był to WD 80 Gb, teraz jest to Seagate 160gb. Starego dysku już nie używam.

 

Samoistne wyłączanie się dysku następuje głównie podczas grania w gry, wtedy jest zawiecha, kontrolka świeci i pomaga tylko reset. Nie pamiętam nawet kiedy wyłączył się podczas normalnej pracy. Wymieniłem taśmy na nowe, docisnąłem metalowe bolce w molexach, ponieważ wtyczka była troszkę luźna. Próbowałem na kilku molexach - no i dalej to samo.

 

Zasilacz zmieniłem jeszcze jak posiadałem stary dysk - w chwili obecnej jest to: Modecom FEEL 350W.

 

Dodam jeszcze że dziwnie zachowują się również porty USB, mam odtwarzacz mp3 ładowany z USB - i tu żeby w ogóle zaczął się ładować, muszę wyciągnąć wszystkie urządzenia z usb, i (nie wiem jak na to wpadłem) zaniżyć napięcie na procesorze wraz z zaniżeniem taktowania. Procesor był podkręcany ale bez szaleństw - zablokowany mnożnik.

 

 

no i config komputera:

AMD athlon XP, 2000 Mhz

MSI KT4AV

Radeon 9600XT

512 DDR 333mhz

Seagate 160 GB ata

 

 

Pytanie: czy może to być wina zasilacza? (nie sprawdzałem go żadnym miernikiem)

 

 

 

Wyciąg ze SMARTa

 

ID	Opis atrybutu	Próg	Wartość	Najgorsze	Dane	Stan01	Raw Read Error Rate	6	119	99	222881404	OK: wartość w normie03	Spin Up Time	0	99	97	0	OK: zawsze pozytywnie04	Start/Stop Count	20	100	100	662	OK: wartość w normie05	Reallocated Sector Count	36	100	100	0	OK: wartość w normie07	Seek Error Rate	30	77	60	52042960	OK: wartość w normie09	Power-On Time Count	0	98	98	2498	OK: zawsze pozytywnie0A	Spin Retry Count	97	100	100	0	OK: wartość w normie0C	Power Cycle Count	20	100	100	658	OK: wartość w normieBB	<specyficzne dla dostawcy>	0	98	98	2	OK: zawsze pozytywnieBD	<specyficzne dla dostawcy>	0	100	100	0	OK: zawsze pozytywnieBE	<specyficzne dla dostawcy>	45	59	53	707330089	OK: wartość w normieC2	Temperature	0	41	47	41	OK: zawsze pozytywnieC3	Hardware ECC Recovered	0	87	66	112561398	OK: zawsze pozytywnieC5	Current Pending Sector Count	0	100	100	0	OK: zawsze pozytywnieC6	Off-Line Uncorrectable Sector Count	0	100	100	0	OK: zawsze pozytywnieC7	Ultra ATA CRC Error Rate	0	200	200	0	OK: zawsze pozytywnieC8	Write Error Rate	0	100	253	0	OK: zawsze pozytywnieCA	<specyficzne dla dostawcy>	0	100	253	0	OK: zawsze pozytywnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 90% to wina zasilacza. Takie cyrki z dyskami i USB to wina dziwnych spadków napięć. Może masz kiepską stabilność napięcia w sieci i kiszasty zasilacz nie potrafi tego ustabilizować. U mnie topower daje radę nawet jak mrugnie światło.

Tak dla pewności, że to zasilacz, spróbuj sprawdzić dysk np u kumpla/koleżanki.

Modecom to jest synonim tego co najgorsze wśród zasilaczy. Tanie i do D.

Jak masz środki, to kup raz a porządny zasilacz, a będzie ci służył przez hoho lat. Ja już chyba 4 lata na swoim jade.

 

Zapomniałem dopisać, że w SMART nie widać nic niepokojącego.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź.

 

To troszkę się nabrałem biorąc Modecoma (czytałem wiele dobrych opini o tych zasilaczach) ale biorąc FEELa nie spodziewałem się że będzie tak tandetny.

 

No to prawdopodobnie biorę się za wymianę zasilacza, tylko teraz pytanie, jak drugi raz się nie wkopać - czyli co polecacie?

Cena ~ 150 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie kupuj żadnego z pseudozasilacza z tych "firm":

MODECOM FEEL

CODEGEN

4 LIFE

V POWER

DEER

RUBIKON

PROCOMP

ULTRA-MEDIA

PLATIN-POWER

TRACER

LOGIC

MUSTANG

L&C

MEGABAJT

2N

IMPET

COLORSIT

ATON

POWER MAN

GEMBIRD

IBOX

SUNTEK

EVERPOWER

POWER COLOR

TASK

TAKE ME

ROPLA

FOUR STAR

LEVICOM

COBA

WIN

HEC

Modecom MC=dobry zasilacz.Modecom Feel=zły.

 

Jeśli chcesz po najniższych kosztach,a nie planujesz kupować zasilacza już z myslą o przyszłym,nowym komputerze(lub jeśli nie masz zamiaru wymieniać platformy powiedzmy w ciągu najbliższych 12 m-cy-to polecam Delta DPS 300W(akurat do twojego konfigu spokojnie wystarczy) z allegro.Sam mam takie dwie Delty(lecz aktualnie sprzedawca, u którego kupowałem już nie wystawia ich na allegro),i od roku pracują idealnie.Ewentualnie jakiegoś poserwisowego Fortrona.W obu przypadkach do 50zł z kosztami wysyłki spokojnie się zmieścisz.A są to naprawdę dobre konstrukcje do starszych platform.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sprzęt nie tak szybko zmienię więc na zasilacz faktycznie nie opłaca się wydawać dużo. Mam na oku coś takiego:

 

 

http://www.allegro.pl/item405230263_chieft...azja_f_vat.html

 

lub

 

http://www.allegro.pl/item404692242_fortro...ie_sztuki_.html

 

Różnica w cenie niewielka. Który bardziej opłaca się wziąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze do tej złej listy zasilaczy chciałbym dodać "Colorsit".

 

Mam w starym kompie takiego 300W i choć jest bardzo na wyrost to bios pokazywał że nie trzyma norm dla 12 i 5V. Działo się tak wcześniej gdy używałem dysku seagate 8gb który zaczął sukcesywnie zdychać, też właśnie się wyłączał, komp łapał freezy, myśłałem że to od zasilacza ale w moim kompie już się nie chciał rozkręcić. A na dysku Quantum 6gb w starym kompie wszysko jest ok nawet nie pokazuje nietrzymania napięć. Dziwne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie , norma ATX 2.0 przyjmuje tolerancję +/- 5% dla napięć dodatnich i +/- 10% dla napięć ujemnych .

 

U ciebie tylko linia +12 V wydaje się być w granicach tolerancji , reszta poza tolerancją , a to -5 V to już szczególnie - ok. 30 % przekroczona norma .

 

Ale to odczyty programowe wiec może być to nie do końca poprawne .

 

Lepiej zmierz te napięcia miernikiem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia zmierzyłem miernikiem,

 

w spoczynku

 

linia + 5.0V - molex z kabla podłączonego pod dysk - 4.85V, molex z CD - 5.04V

 

linia +3.3V - wtyczka podłączona pod mobo - 3.15V, wtyczka luźna - 3.39V

 

linia +12V - 12.59V

 

 

 

z pełnym obciążeniem

 

linia + 5.0V - molex z kabla podłączonego pod dysk - 4.67V, molex z CD - 4.87V

 

linia +3.3V - wtyczka podłączona pod mobo - 3.15V, wtyczka luźna - 3.39V

 

linia +12V - 12.44V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość napięć jest ok , tylko +5V podłączone pod dysk jest poza normą - powinno być w zakresie 4,75 V - 5,25 V .

 

Ale i tak przydało by się zasilacz wymienić na coś porządnego .

 

Minimimum to Modecom Feel III

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...