Skocz do zawartości
wwd

Zmiana Z E6700 Na Coś Szybszego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam E6700 na płycie Asus P5W64 WS, G.Skill 2x1Gb ddr2-1000, ATI X1900XTX, WD 250Gb, Seagate 500Gb, Enermax 525W i chciałem troszkę podrasować sprzęcik.

Komputer nie jest i nigdy nie będzie kręcony.

Używam go przede wszystkim do obróbki grafiki i wideo /Paint Shop Pro Photo, Adobe Photohop, Pinnacle Studio, Ulead Video Studio/.

W wolnych chwilach bardzo lubie zagrać w ścigałki typu nfs, collin lub fps-y jak cod, moh, far cry, ut, itp. - wszystko działa na Xp Pro.

W związku z tym mam pytanie: czy przy takiej konfiguracji i wykorzystaniu, warto zmieniać komputer na coś pokroju E8500 lub Q9450?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Cię stać na Q9450 (hehe), to owszem, do obróbki video/grafiki będzie lepszy. Nie jest kastratem, jak Q9300.

 

Dokupiłbym też ramu. 1,5 GB więcej trochę przyspieszy pracę.

 

edit. Sugerowałem się wysoką ceną z Apollo (919). W PIXmanii za 789 zł.

Edytowane przez zzizzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grafika do gier Ci wystarcza (chociaż mało grasz) i nie odczuwasz braku wydajności w programach to zostań póki co przy tym zestawie, szkoda kasy wydawać tym bardziej, że nowa podstawka niedługo będzie wchodzić (wiadomo, że zanim będzie się ja opłacało kupic to troche minie) ale mimo wszystko chyba warto poczekać. Chyba, że odczuwasz braki wydajności pod względem graficznym to zmien karte np na HD4850;) a jeśli pod względem mocy obliczeniowej procka w programach to coś czterordzeniowego, może Q6600 bo Q9450 troche drogi jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O grafice też myślałem, 4870 Asusa lub GTX 260 z naciskiem raczej na ati.

Co do procków to dużo jest testów ale syntetyki czy próby konwersji wg mnie nie oddają rzeczywistej wydajności z jaką późniejszy użytkownik ma do czynienia w danym programie.

E8500 i Q9450 mają podobną wydajność a różnią się tylko poborem mocy i temperaturą na korzyść E8500 - chociaż jest wyżej taktowany.

Dlatego też nie mogę się zdecydować.

Jeżeli chodzi o czekanie, to w tym momencie procki są dużo tańsze niż wcześniej, a po premierze nowej serii za mniejszą kasę można kupić tylko coś z niższej półki, bo te lepsze procki są dostępne za kosmiczną cenę. No chyba że faktycznie będzie się opłaciło poczekać i "zapłacić".

Generalnie zmiana podstawki zawsze wiąże się z nadziejami na lepszą wydajność, czekaniem na czas w którym "nareszcie mnie stać", czytaniem wielu testów, wymianą prawie wszystkiego i efektem "chudego portfela"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do obróbki/konwertowania video... to pamitaj ze za pomocą kart ATI możesz to robic kilka razy szybciej z wykorzystaniem oprogramowania do obróbki video od ATI które wykorzystuje grafike do tej zabawy, sam używałem i żadnych problemów a min 2.5 raza szybciej było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja obróbka wideo polega na zgrywaniu materiału z kamery, edycji w pinnacle albo uleadzie i zapisaniu gotowego filmu w formacie dvd, a tego soft od ati chyba jednak nie zrobi.

W każdym razie muszę to wszystko jeszcze przemyśleć. Intel straszy cenami /i blokadami/, nowe płyty będą drogie do tego dodać koszt pamięci, a zanim to wszystko stanieje minie jakiś rok, no może mniej.

Trzeba to wszystko przekalkulować.

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale odpowiedz sobie na pytanie, czego Ci brakuje. Wiadomo można coś kupic ale rożnice miedzy e6700 a e8500 duże nie bedą, jesli jednak kompresja to moze Quad, chcoiaz jak nie brakuje mocy to lepiej nie zmieniac. I za rok kupic nowa platforme

 

Chyba ze poprostu lubisz miec cos mocnego w komputerze ;) i np chcialbys pograc w wysokich detalach itp;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze poprostu lubisz miec cos mocnego w komputerze ;) i np chcialbys pograc w wysokich detalach itp;)

Tu masz rację, ale chciałem też przy okazji dać swój komputer bratu - męczy się jeszcze na P4 3.0Ghz - a sobie sprezentować coś nowszego.

Ale raczej Was posłucham i jeszcze poczekam. Co najwyżej kupię 4870, może na niej aż tak dużo nie stracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ramu to mam reklamować kolejny komplet g.skilla i jeżeli wymienią mi na te same co ostatnio to będę miał 4x1GBPK - pisałem o tym w:

http://forum.purepc.pl/temat/pamieci-ram/2...ancyjna/261434/

Nawet nie wiem czy się opłaca wysyłać bo za jedną zepsutą 1Gb /sypie błędami/ i drugą dobrą 1Gb PC2-8000 HZ dostanę 2x1Gb PC-8000 PK. Porażka.

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja obróbka wideo polega na zgrywaniu materiału z kamery, edycji w pinnacle albo uleadzie i zapisaniu gotowego filmu w formacie dvd, a tego soft od ati chyba jednak nie zrobi.

W każdym razie muszę to wszystko jeszcze przemyśleć. Intel straszy cenami /i blokadami/, nowe płyty będą drogie do tego dodać koszt pamięci, a zanim to wszystko stanieje minie jakiś rok, no może mniej.

Trzeba to wszystko przekalkulować.

hmm samo zgrywanie jesli idzie z kasety minidv na to niestety nie ma bata musi trwać :-( co do obróbki w pinacle etc. to ok ale jeśli chodzi o kompresje/kodowanie gotowego materiału na dvd to ATI plus soft jak najbardziej w celu zaoszczędzenia czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mineło troszkę czasu a problem powrócił.

Miałem poczekać na nowa podstawkę ale chyba nie jest to dobry pomysł, zwłaszcza że kupić Nehalema z całym dobrodziejstwem nowej podstawki będzie można dopiera za jakiś rok.

Po drugie brat się nie może doczekać nowego kompa.

 

Po długim czasie obserwowania forum wybrałem taki zestaw:

- Asus P5Q Deluxe

- Core 2 Duo E8600

- Asus Radeon HD 4870 512MB DDR5

- Samsung SpinPoint F1 HD642JJ

- Mushkin DDR2 PC8500 2x2048MB XP 1066MHz CL5.0 lub A-Data DDR2 2x2048MB Extreme Edition VITESTA 1066+MHz CL5

- Enermax Modu82 525W - już mam

- TT Tsunami - też mam chociaż myślę nad Antec Nine Hundred

 

Uzasadnienie:

- płyta wydaje się dobra - coś trzeba wybrać a chciałem raczej Asusa,

- zdania są podzielone ale wybrałem E8600 bo wydajność podobna do quada a przynajmniej chłodniejszy, ma mniejszy apetyt na prąd i jest mało aplikacji i gier które wykorzystują 4 rdzenie,

- 4870 Asusa - chyba nie ma z nią żadnych problemów,

- dysk chciałem wydajny ale też bardzo cichy dlatego Samsung F1,

- nie moge się zdecydować Mushkin czy A-Data - pierwsze chyba lepsze???

 

Mogę prosić o jakies sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P5Q-E - 1 stówka w kieszeni, albo na P5E X38 - minimalnie drożej chyba ale pełen crossfire, E8600 na E8500 - 2 stówki w kieszeni a 166mhz mniej tylko.

Ja bym wziął mushkiny ;) tak to wszystko pięknie ślicznie.

Jeśli jednak masz kase to zestaw bardzo dobry wybrałes ;) chociaż dosyć drogi, ale napewno porządny :)

Edytowane przez einar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Po długim czasie obserwowania forum wybrałem taki zestaw:

- Asus P5Q Deluxe

- Core 2 Duo E8600

- Asus Radeon HD 4870 512MB DDR5

- Samsung SpinPoint F1 HD642JJ

- Mushkin DDR2 PC8500 2x2048MB XP 1066MHz CL5.0 lub A-Data DDR2 2x2048MB Extreme Edition VITESTA 1066+MHz CL5

- Enermax Modu82 525W - już mam

- TT Tsunami - też mam chociaż myślę nad Antec Nine Hundred

...

Mogę prosić o jakies sugestie?

Płyta może być ale jest tańsza której też nic nie brakuje Asus P5Q-E.

CPU kontrowersyjne w stosunku do E8500 bo nawet jeśli uznać że warto za 5%

wzrostu wydajności zapłacić różnicę w cenie to pozostaje problematyczność

instalacji w płycie która nie ma od nowości biosu obsługującego E8600.

Karta graficzna też jest sporo za mocna i za droga skoro wystarczała

dotychczasowa, wymienił bym na tańszego 4850 od Asus a główny argument

to pobór prądu:

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3341&p=22

RAM 1.8v TWIN2X4096-6400C5DHX nie wystarczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta może być ale jest tańsza której też nic nie brakuje Asus P5Q-E.

Może wystarczy. Generalnie więcej ludzi polecało płyty z P45 niż X38 czy X48 więc pomyślałem o P5Q Dlx i dlatego też bo ma 16 fazowe zasilanie.

 

 

pozostaje problematyczność

instalacji w płycie która nie ma od nowości biosu obsługującego E8600.

No tego to nie wiedziałem... To co inna płyta do E8500 czy E8600?

Bo na Asusie nie widzę żeby do któregoś biosu dołożyli obsługę nowych procków.

 

 

CPU kontrowersyjne w stosunku do E8500 bo nawet jeśli uznać że warto za 5%

wzrostu wydajności zapłacić różnicę w cenie

Jeszcze się zastanawiam ale możliwe że jednak będzie E8600

 

 

Karta graficzna też jest sporo za mocna i za droga skoro wystarczała

dotychczasowa, wymienił bym na tańszego 4850 od Asus

Karta ma dla mnie duże znaczenie i chociaż ma troszkę większy apetyt to jednak zostanie 4870. Asus może być?

 

 

RAM 1.8v TWIN2X4096-6400C5DHX nie wystarczy ?

A z Corsairem to jak z OCZ i Patriotami - jedni chwalą inni już nie bardzo. Wolałbym G.Skilla HZ ale już ich ma więc pomyślałem o pamiątkach Mushkin lub A-Data. Apogee nie znam a w Agito i ESC ich nie ma a tam chciałem wszystko kupić.

W każdym razie ma być 4Gb i Pc8500 bez oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

No tego to nie wiedziałem... To co inna płyta do E8500 czy E8600?

Bo na Asusie nie widzę żeby do któregoś biosu dołożyli obsługę nowych procków.

...

Karta ma dla mnie duże znaczenie i chociaż ma troszkę większy apetyt to jednak zostanie 4870. Asus może być?

...

Asus P5Q-E ma już bios obsługujący E8600 do pobrania.

Skoro masz stare cpu to nie powinno być problemów bo można wgrać

bios przed instalacją E8600.

http://support.asus.com/cpusupport/cpusupp...SLanguage=en-us

 

Karta lepiej jeśli będzie od Asusa jeśli płyta z EPU6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli:

- Asus P5Q Dlx,

- E8500 lub E8600

- Asus 4870,

- dysk - trochę się zastanawiam czy nie lepszy jakiś WD,

- pamieci kupować gdzieś osobno czy brać a-daty z esc? W agito kupowałem i było bez problemu w esc jeszcze nic nie brałem.

 

Na agito nie ma dostępnej grafy asusa a już podrożała o prawie 100zł na esc o 50zł. Procesor też poleciał. Co jest grane? Takie podwyżki w ciągu kilku godzin?

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli:

- Asus P5Q Dlx,

- E8500 lub E8600

- Asus 4870,

- dysk - trochę się zastanawiam czy nie lepszy jakiś WD,

- pamieci kupować gdzieś osobno czy brać a-daty z esc? W agito kupowałem i było bez problemu w esc jeszcze nic nie brałem.

 

Na agito nie ma dostępnej grafy asusa a już podrożała o prawie 100zł na esc o 50zł. Procesor też poleciał. Co jest grane? Takie podwyżki w ciągu kilku godzin?

jak dla mnie bezsensem jest dokldac do dlx wersja e starczy, samsung f1 jest naprawde przyzwoity nie potrzeba ci nic wiecej, a-daty bierz w ecs porzadny sklep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro zamówię wszystko w esc, może dolar nie poleci więcej do góry.

Te podwyżki w Polsce to jak z paliwem - jeszcze nie wyprzedali benzyny ze starej dostawy, w miedzyczasie baryłka podrożała i już mamy nowe ceny.

W komputerach pewnie jest podobnie, a nowe ceny powinny obowiazywać na produkty z nowej dostawy!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Na agito nie ma dostępnej grafy asusa a już podrożała o prawie 100zł na esc o 50zł. Procesor też poleciał. Co jest grane? Takie podwyżki w ciągu kilku godzin?

W przeciągu miesiąca cena zmieniła się ponad 100 zł i wynika to ze zmian kursu $

(miesiąc to wzrost ponad 13% a ostatni tydzień niecałe 3%)

Sklepy niechętnie trzymają na półkach takie drogie karty a dystrybutor

reaguje automatycznie na zmiany kursów.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...