Skocz do zawartości
vENiZE

Co Byś Zrobił Mając Pół Miliona Złotych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

  • Mając (hipotetycznie) sporo gotówki co z nią najlepiej zrobić?
  • Czy inwestując np. 500tys. zł można spowodować, że pieniądze zarabiają na siebie same - tzn. da się wyżyć z odsetek, a nawet więcej - część jeszcze dokładać do kapitału, a jedynie za część żyć?
  • Jakie lokaty/fundusze/itp. oferują największe zyski? W reklamach mowa nawet o 9% rocznie na zwykłej lokacie, a ile w tym prawdy? Czy odsetki można wypłacać co miesiąc?
  • Czy deponując większe pieniądze otrzymuje się lepsze warunki niż zwykły Kowalski wpłacający 1000zł?

« ↓↓

Byle jaki bank daje Ci bodajze kolo 6-7% wiec od 500.000 mialbys minimum 30k miesiecznie.

Albo mam wyjątkowo dobry dzień, albo się pomyliłeś ;) Edytowane przez Vidi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

[*]Czy inwestując np. 500tys. zł można spowodować, że pieniądze zarabiają na siebie same - tzn. da się wyżyć z odsetek, a nawet więcej - część jeszcze dokładać do kapitału, a jedynie za część żyć?

Przy tej kwocie bez problemu. Byle jaki bank daje Ci bodajze kolo 6-7% wiec od 500.000 mialbys minimum 30k miesiecznie. W Skoku bylo bodajze kwartalnie , ale co to zmienia.

[*]Czy deponując większe pieniądze otrzymuje się lepsze warunki niż zwykły Kowalski wpłacający 1000zł?

Tak , ale to indywidulna kwestia bankow , jednak wiem ,ze da sie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając (hipotetycznie) sporo gotówki co z nią najlepiej zrobić?

Zależy od masy czynników. Przede wszystkim ważne jest, czy mając dziś te 500k możesz pozwolić sobie na ich częściowe/całkowite zamrożenie, czy potrzebujesz mieć dostęp do części/całej kwoty w każdej chwili.

 

Czy inwestując np. 500tys. zł można spowodować, że pieniądze zarabiają na siebie same - tzn. da się wyżyć z odsetek, a nawet więcej - część jeszcze dokładać do kapitału, a jedynie za część żyć?

Bez problemu.

 

Jakie lokaty/fundusze/itp. oferują największe zyski? W reklamach mowa nawet o 9% rocznie na zwykłej lokacie, a ile w tym prawdy? Czy odsetki można wypłacać co miesiąc?

1) Zależy.

2) Niewiele.

3) Zależy.

 

Czy deponując większe pieniądze otrzymuje się lepsze warunki niż zwykły Kowalski wpłacający 1000zł?

Tak, w przypadku lokat wysokość oprocentowania podlega negocjacji przy większych kwotach (kilkadziesiąt tysięcy), w funduszach natomiast możesz ubiegać się o niższe opłaty. Czasami banki organizują też swoiste "licytacje" instrumentów inwestycyjnych typu "10% dla tych, co wpłacą najwięcej w dniach xx.xx-yy.yy".

 

@Firekage

Te 30k miałby nie miesięcznie, tylko rocznie - miesięcznie daje to 2500 zł.

Edytowane przez und3r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz pozwolić sobie na ich częściowe/całkowite zamrożenie, czy potrzebujesz mieć dostęp do części/całej kwoty w każdej chwili.

Dziś - nie mam ;)

Ale jak najbardziej - całkowite zamrożenie. Co z takim założeniem?

Edytowane przez Vidi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy kwocie 0,5 mln zł można oczywiście negocjować warunki lokat, ale raczej warto zainteresować się większymi bankami, które nie znikną z Twoimi pieniędzmi za parę lat :) Realnie mozna miec około 6-7% ale to raczej dotyczy lokat z rocznym okresem naliczania odsetek. Lokaty, z których możesz wypłacać pieniądze co miesiąc bez utraty odsetek nie zapewnią więcej niż 4-5%, czyli max. 1250 zł miesięcznie.

 

Zamiast banków można jeszcze kupić obligacje np. czteroletnie z corocznym wypłacaniem odsetek(oprocentowanie 7%).

 

Tak czy inaczej, żeby żyć z odsetek to trzeba mieć nieco więcej niż 500 000.

 

O wiele lepiej jest zainwestować te pieniądze a nie zostawiać w banku, bo odpowiednio inwestując można wyciągnąć kilkukrotnie więcej niż na lokatach. A jak już przez 2 czy 3 lata podwoisz swoje fundusze to możesz to włozyć do banku i nie martwić sie tym ile można było dodatkowo zyskać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wiele lepiej jest zainwestować te pieniądze a nie zostawiać w banku, bo odpowiednio inwestując można wyciągnąć kilkukrotnie więcej niż na lokatach. A jak już przez 2 czy 3 lata podwoisz swoje fundusze to możesz to włozyć do banku i nie martwić sie tym ile można było dodatkowo zyskać :)

Poproszę przepis na takie zyski :rolleyes:

 

Pamiętajcie, że tak duże % to tylko i wyłącznie sprawa wysokiej inflacji, tak więc w banku z takim oprocentowaniem to IMO te pieniążki leżakują i "nie tracisz, nic praktycznie nie zyskujesz". Po drugie jak jest napisane 9% to pewnie realnie wychodzi około 5-6% w skali rocznej.

 

Wydaje mi się, że bez własnego wkładu pracy, nie da się gdzieś tam wrzucić pieniążków tak aby nie trzeba było pracować. Inwestowanie to jednak sztuka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No żeby zainwestować to trzeba jednak trochę zorientować się w rynku itp. Najlepiej włożyć fundusze w dynamicznie rozwijające się firmy/spółki, które sprzedają akcje. Wtedy 30% rocznie jest spokojnie do osiągnięcia, ale nikt tego nie gwarantuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

@Firekage

Te 30k miałby nie miesięcznie, tylko rocznie - miesięcznie daje to 2500 zł.

Skok nie daje czasem oprocentowania miesiecznego , a nie rocznego? Jesli tak to moze faktycznie jestem w bledzie , wiem ze banki daja w skali roku , ale w skoku mozesz kase wybierac co 3 miesiace :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna z opcji, Kupic dom na kredyt i spłacac z odsetek (500tys. do banku) a pozniej sprzedac dom jak cena nieruchomości pójdzie w górę.

Edytowane przez mihalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skok nie daje czasem oprocentowania miesiecznego , a nie rocznego? Jesli tak to moze faktycznie jestem w bledzie , wiem ze banki daja w skali roku , ale w skoku mozesz kase wybierac co 3 miesiace :|

Tym się nie sugeruj. Oprocentowanie jest roczne. Idąc w drugą stronę, kredyty też mają oprocentowanie roczne, a raty płacisz co miesiąc.

Poza tym kto by wtedy ryzykował inwestycje w akcje, czy fundusze akcyjne, jeśli taki skok dawałby 6-7% miesięcznie= niemal podwojenie kapitału w skali roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Firekage

Te 30k miałby nie miesięcznie, tylko rocznie - miesięcznie daje to 2500 zł.

2.5k na miesiac to nie specjalna kwota po pierwsze.

Po drugie nie uwzglednia ona inflacji , a odlozona baza dajaca to oprocentowanie powinna ulegac zwiekszeniu co roku jesli nie chce sie dostawac 2.5k do kona zycia.

 

Kiedys to liczylem i jak nic wychodzilo , ze aby zyc z odsetek trzeba miec z 2-3 miliony na koncie.

 

@Kazio emax plus daje 5,75 a mozesz wyplacac kiedy chcesz i ile chcesz (a nie tylko odsetki) wiec to nie do konca tak.

 

Pozatym nikt nie kaze wrzucac calosci na raz na jedna lokate mozna np. zalozyc 3 po 160k z kwartalna wyplata odsetek , z miesiecznym odstepem miedzy nimi.

 

Jakbym mial te 500k to mysle , ze tak z 450 bym zainwestowal w rozne fundusze i lokaty a reszte wydal na przyjemnosci :) i pracowal dalej z owiele mniejsza liczba zmartwien :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

2.5k na miesiac to nie specjalna kwota po pierwsze.

Chcialbym miec taka niespecjalna kwote bo "Wiktor" niestety nie moze.

 

Soreks.

 

 

Ja taka kase dalbym na procent , cieszylbym sie i z takich odsetek jesli to co miesiac bo da sie przezyc bez problemow. Tylko szukalbym innego banku niz PKO albo PEKAO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zainwestowal w jakis interes z ktorego mialbys satysfakcje.

500.000 to nie az tak duzo, jezeli chodzi o procent, jesli mowimy np. o 1,5 mln, to milion bym dal na procent, a 500 tys zainwestowal w swoj wlasny interes...

Firma + % = hi live ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kazio emax plus daje 5,75 a mozesz wyplacac kiedy chcesz i ile chcesz (a nie tylko odsetki) wiec to nie do konca tak.

Tyle ze tylko pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy. Za kolejne się placi. W dodatku wykonywany jest tylko przez mlinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.5k na miesiac to nie specjalna kwota po pierwsze.

Po drugie nie uwzglednia ona inflacji , a odlozona baza dajaca to oprocentowanie powinna ulegac zwiekszeniu co roku jesli nie chce sie dostawac 2.5k do kona zycia.

Po pierwsze "specjalność" kwoty jest kwestią względną, a po drugie zwróciłem tylko uwagę, że to co policzył Firekage jest w skali rocznej, nie miesięcznej. Jeśli o mnie chodzi to nie brałbym w ogóle pod uwagę lokat przy takiej kwocie, zwłaszcza, że autor mógłby sobie pozwolić na jej zamrożenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze tylko pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy. Za kolejne się placi. W dodatku wykonywany jest tylko przez mlinie.

Mozna tez zalozyc 3 dodatkowe rachunki emax+ i odpowiednio rozdysponowac na nie nasz majatek ;) Zyskamy wtedy 3 darmowe przelewy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy tu ludzie wypisujecie :)

zeby zyc z odsetek to potrzeba znacznie wiecej

Nie zapominajcie ludki drogie o inflacyji , coz z tego ze w skali roku

dostaniecie 7% skoro polawa z tego "zysku" zostanie pochlonieta przez inflacje :)

 

ot tak na chlopski rozum ,

jak sie bedzie ciagle odsetki "przejadalo" to po np 10 latach

owe 500tys bedzie mia o wartosc realna okolo polowy albo i mniej .

Bylo chyba o tym w podstawowce ;)

 

jezeli jestem w bledzie

Niech mnie poprawi jakis Ekonom ;(

albo lepiej niech to bedzie Ekonomista ;)

 

Na moja glowe to trzeba miec minimum poltora banki ,

polowe odsetek zostawiac jako "rosnacy" kapital

a za polowe sprobowac przezyc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej kupić jakieś działki typu ugór 3 czy tam 4 klasa i przerobić na budowlane, sprzedając z zyskiem? Tanie są jak barszcz. Za ten zysk kupić kolejne ugory i dalej z zyskiem sprzedać, póżniej jakąś budowlaną itp itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie ludki drogie o inflacyji , coz z tego ze w skali roku

dostaniecie 7% skoro polawa z tego "zysku" zostanie pochlonieta przez inflacje :)

Ponad połowa :P .

Co nie oznacza, że nie można zarobić więcej - potrzebna jest tylko cierpliwość i konsekwencja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej kupić jakieś działki typu ugór 3 czy tam 4 klasa i przerobić na budowlane, sprzedając z zyskiem? Tanie są jak barszcz. Za ten zysk kupić kolejne ugory i dalej z zyskiem sprzedać, póżniej jakąś budowlaną itp itd.

Nie zawsze sie to udaje ;).

 

Czasami rozplanowanie jest inne, lub miasto w przyszlosci bedzie cos tam budowac, bla bla bla, jest masa tych paragrafow, a jak juz przeksztalcisz na budowlana to modl sie, abys mial bardzo dobre warunki zabudowy, bo jak dostaniesz pozowolenie na budowe, ale tylko i wylacznie na jakies blaszaki, lub tez budownictwo nie "stykajace" sie z gruntem, czy tez zakaz podpiwniczenia, to juz ludzie nie sa tacy chetni do zakupu.

 

Mialem ostatnio podobna sytuacje ;).

Mielismy dzialke "zielona", (dzialka przeznaczona, na jakies ogrodki itp). Przeksztalcenie trwalo 2 lata, a latania po urzedzie gminy i miasta nie zlicze, a do tego kazdy swistek kosztowal od 20-100 zl, policz ile kasy, i ile zachodu, nie wiem czy to az taki dobry interes. Bynajmniej ja juz bym sie w to nie bawil ;).

 

Trzymac ziemie, ktora jest juz przeksztalcona na budowlana, to tak, to juz zupelnie inna sprawa, ale, samemu sie tym zajmowac - porazka, no chyba ze ktos ma znajomosci w urzedasach, to idzie sprawnie wszystko i w dobre 2-3 miechy, wszystko zalatwi ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawil bym wszystko na jakis "pewny" mecz :) ( powiedzmy Polska vs Niemcy jesli takowy bedzie w najblizszym czasie:P)

Ta, jasne. Kumpel postawił 1000zł na Francję w meczu Francja-Rumunia bo też był pewien. :lol: Piłka nie jest pewna. ;)

 

 

BTW Ran'dall , nie pisze się "kupywac" tylko "kupować". ;)

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...