Skocz do zawartości
wampir

Rozdzielenie, Przeslanie I Znowu Podzielenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Panowie, w jaki sposób rozdzielić sygnał i przesłać pomiędzy blokami (ok 150m w lini prostej) nie ma przeszkód zasłaniających po drodze.

 

Aktualnie sygnal jest na mieszkaniu nr 1 rozdzielony routerem na 4 kabelki RJ45 i jest potrzeba aby sygnal z tego jednego kabelka przesłać do mieszkania nr 2. Na mieszkaniu nr 2 sygnał ma być także udostępniony na 3 kompy(WIFI).

 

Przeczytałem http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=243&action=all i widzę, że będzie potrzebny 2 x router i 2 anteny kierunkowe.

 

Chyba, że sie mylę? Doradzcie konkretnie jaki sprzet wybrać, żeby działało to sprawnie, nie rozłączało się, i żeby było zabezpieczone przed nieproszonymi użytkownikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x AP + router wifi + 2x anteny kierunkowe - ważne żeby AP umial pracowac jako klient przy wlaczonym szyfrowaniu (edimax np nie potrafi, asmax o ile dobrze pamietam potrafi).

 

w mieszkaniu nr 1 podpinasz ap i tworzysz zabezpieczona siec, w 2gim ap ustawiasz jako klienta tej sieci i podpinasz pod router (port WAN) - router wifi ustawiasz jak chcesz lub zamiast niego podpinasz switcha :)

 

jeżeli się myle niech mnie ktoś poprawi

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli się myle niech mnie ktoś poprawi

Prawie dobrze. Z tych dwóch AP tworzysz bridge. Dlatego trzeba wybrać takie AP które mają tą funkcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy np taki AP Linksys,

do tego jeden router.

Jeszcze jakieś dwie anteny panelowe żeby do tych AP podłączyć, kawałek kabla Antena-AP.

 

Dlaczego panelowe, a nie kierunkowe ? Chyba, ze to jest to samo....

 

Druga sprawa, dlaczego nie moge zamiast drugiego AP wziac po prostu routera ? Nie poradzi sobie z odebraniem sygnalu z anteny i rozdzieleniem na kilka kompow ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego panelowe, a nie kierunkowe ? Chyba, ze to jest to samo....

 

Druga sprawa, dlaczego nie moge zamiast drugiego AP wziac po prostu routera ? Nie poradzi sobie z odebraniem sygnalu z anteny i rozdzieleniem na kilka kompow ?

Panelowe są antenami kierunkowymi. Poza tym są tanie jak barszcz i do Twoich potrzeb wystarczające.

Jeżeli soft routera pozwoli na użycie jego anteny jako mostu to ok. Sęk w tym że ty wchodzisz z AP do routera po porcie WAN a router sieje niejako w LANie który tworzy. Innymi słowy antena w routerze jest do LAN, a nie do WAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel to typ anteny kierunkowej. Nie kupuj niemarkowych anten z allegro, 90% to samoróbki z garaży! Kup sobie 2 najtańsze panele z np. http://interline.pl/htdocs/index.php?lang=polish. Jak chcesz to zrobić dobrze to tak jak koledzy wyżej Ci napisali 2 AP na sam most + 1 AP na rozsiewanie sygnału w tym 2 mieszkaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panelowe są antenami kierunkowymi. Poza tym są tanie jak barszcz i do Twoich potrzeb wystarczające.

Byle nie z allegro. Chociaż? przy odległości ~150m nawet słynne yagi "29dBi" powinny działać ... jakoś ...

Jeżeli soft routera pozwoli na użycie jego anteny jako mostu to ok. Sęk w tym że ty wchodzisz z AP do routera po porcie WAN a router sieje niejako w LANie który tworzy. Innymi słowy antena w routerze jest do LAN, a nie do WAN.

Router musi mieć tryb pracy "AP Client", ale jest sporo modeli które mają taką opcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel to typ anteny kierunkowej. Nie kupuj niemarkowych anten z allegro, 90% to samoróbki z garaży! Kup sobie 2 najtańsze panele z np. http://interline.pl/htdocs/index.php?lang=polish. Jak chcesz to zrobić dobrze to tak jak koledzy wyżej Ci napisali 2 AP na sam most + 1 AP na rozsiewanie sygnału w tym 2 mieszkaniu.

 

http://shop.interline.pl/product_info.php?...products_id=269

 

Taka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie jestem po rozmowie z kolega, ktory bardzo sceptycznie nastawil mnie do budowania sieci na tanich dlinkach.

 

Co Wy na to? Jest sens robić taką sieć, żeby koszt urządzeń nie przekroczył 500pln, a 2Mb/s chodził ładnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urządzeń D-Link z założenia nie używam (dwa razy próbowałem, nie wyszło więc ... nie kupuję), ale podobno są ludzie którzy używają i nie płaczą. Podobno, ja nie znam osobiście ani jednego zadowolonego posiadacza routera / AP firmy D-Link. Ale mogę się rozpytać!

:lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urządzeń D-Link z założenia nie używam (dwa razy próbowałem, nie wyszło więc ... nie kupuję), ale podobno są ludzie którzy używają i nie płaczą. Podobno, ja nie znam osobiście ani jednego zadowolonego posiadacza routera / AP firmy D-Link. Ale mogę się rozpytać!

:lol2:

SpAceR , czy mógłbyś podać linki do sprzetu, który Twoim zdaniem sobie poradzi w tym konkretnym przypadku ?

Chodzi o wszystkie potrzebne części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale już było?

 

LINKSYS -> WAP11 + WRT54GL

 

Można to samo zrobić "po taniości" na TP-Linkach, ale wtedy zapomnij o alternatywnym firmware (znacznie polepszającym funkcjonalność routera).

Jako "AP client" zakładałem ludziom ostatnio głównie to:

APPro 2401 Outdoor Client -> wcześniej podobne rozwiązania (nie all-in-one) ale było drożej ;)

Tylko że ja mam sygnał ze stacji bazowej, a tobie baza niepotrzebna -> tzn. musisz mieć oba końce łacza, ale nie bazówkę jak w dużej sieci tylko zwykły "most" (bridge) od punktu A do punktu B. Zasadniczo na KAŻDYM sprzęcie da się coś takiego zrobić, tylko po co się męczyć?

 

Podane modele Linksysa sprawdzone, w razie problemów jest kogo pytać ;)

Antena - było, podany model jest OK (używałem / używam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...