Skocz do zawartości
Janekk

Gigabyte X58 - Wszystkie płyty na tym chipsecie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie tylko Asus może pochwalić się płytą główną zbudowaną w oparciu o najnowszy chip Intel x58, dedykowany procesorom Intel Core i7. Gigabyte uznało, że jej konstrukcja także posiada walory, zarówno techniczne jak i wizualne, które można pokazać światu. To, co obecnie widać na zdjęciach czyli GA x58 Extreme, w wersji ostatecznej z kilkoma zamianami trafi do sklepów pod nazwą GA-x58-DS4. Serwis TewakTown miał okazję przyjrzeć się płycie z bliska i właśnie z tej strony pochodzi prezentowany materiał. GA x58 Extreme zbudowane z mostka północnego x58 oraz mostka południowego ICH10R, obsługiwać będzie procesory kompatybilne z socket 1366 oferując trzy pary slotów dla DDR3 oraz wsparcie dla nawet czterech kart graficznych w CrossFire X (trochę mało miejsca?).

 

Płyta będzie chłodzona przez hybrydowy system pasywny, z możliwością podłączenia chłodzenia powietrznego jak i wodnego. Gigabyte x58 to także sześć portów Sata 3.0 GB/s, złącze IDE, przycisk power i reset na PCB oraz Clear CMOS na tylnim panelu – czyli trochę wygody dla wielbicieli OC. Całości dopełnią dwie gigabitowe karty sieciowe oraz 7.1 kanałowy system audio. Miejmy nadzieję, że szybko zobaczymy jak ta konstrukcja będzie spisywała się w praktyce ...

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "Specyfikacja płyty "
1. Ultra Durable 3 Technology with copper cooled quality for lower working temperature

2. Supports the newest Intel® Core™ i7 processors in socket LGA1366 with QPI 6.4 GT/s

3. Revolution energy saving design with DES Advanced featuring hardware based Dynamic 6-Gear switching

4. Supports 3 channel DDR3 2100+ memory by 6 DIMMs

5. Scalable ability to both 3 way CrossFireX and 3 way SLI support for ultimate graphics performance

6. Advanced 12+2+2 power phase design with VRD 11.1 support

7. New Hybrid Silent-Pipe 2 design provides unequalled heat conductivity

8. Unique hardware control IC to provide more precision voltage control

9. 100% 50,000 hour lifespan Japanese solid capacitors design

10. Onboard Debug LED display simplifies motherboard troubleshooting

11. Patented DualBIOS with dual hardware BIOS protection

12. 2 Gigabit Ethernet LAN with Teaming functionality

13. Supports Dolby Home Theater audio to create a stunning surround sound listening experience

14. Power/reset/Clr CMOS onboard button for easily operation on the workbench

15. Blu-ray playback outputs supported by high quality 106dB SNR ALC889A HD audio

Edytowane przez rmvbhd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umiejscowienie pierwszego złącza PCI-e x1 = porażka :) Dodatkowo PCI-e x16 obok siebie ;) Nie ma szans na 4870 w CFX, a szkoda - trzeba będzie LC (a nie każdego na to stać).

 

Coś mi się wydaje, że część płyt będzie w rozmiarze eATX, jak Skulltrail. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Kontstrukcyjnie to ta plyta jest bublem. Przedmowca zauwazyl , ze sloty PCIE sa zbyt blisko siebie , ja dodam ze dodatkowo kolejny raz w idiotycznym miejscu umiescili baterie - kto ma Gigusia i robil reset cmosu ten wie jaki to problem , gdy mamy tam wsadzona grafe...oraz kolejny raz (jesli dobrze rozszyfrowalem fotki) mamy lutowanego biosa. No wybaczcie , ale to nie bedzie tanie mobo , dajcie im wreszcie podstawki , pomijam juz to ze 1 pci to faktycznie lekka przesada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sloty RAM-u są tak blisko siebie, że aby zastosować kości z własnym chłodzeniem, trzeba z trzech slotów zrezygnować. Gdyby robili szybkie RAM-y 3GB lub większe, to nie byłoby problemu, a tak to nie mamy żadnej rezerwy. Chyba już najwyższy czas zacząć produkować płyty w większym formacie.

 

Pozdrówy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontstrukcyjnie to ta plyta jest bublem. Przedmowca zauwazyl , ze sloty PCIE sa zbyt blisko siebie , ja dodam ze dodatkowo kolejny raz w idiotycznym miejscu umiescili baterie - kto ma Gigusia i robil reset cmosu ten wie jaki to problem , gdy mamy tam wsadzona grafe

Czy ja wiem czy to taki problem ? Od czego masz przełącznik do resetu ??

 

Sloty RAM-u są tak blisko siebie, że aby zastosować kości z własnym chłodzeniem, trzeba z trzech slotów zrezygnować. Gdyby robili szybkie RAM-y 3GB lub większe, to nie byłoby problemu, a tak to nie mamy żadnej rezerwy.

Fakt wszystko jest za blisko siebie. Ale przeglądając płyty na LGA1366 każda ma sloty tak blisko siebie :/ Chyba że jakąś pominąłem

 

Odpustowa płyta,fatalne zaprojektowana za ciasno i kolorowo

Mi tam akurat Giga się bardziej podoba :P Choć będzie to moje pierwsze mobo tej firmy =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jest to najbardziej z przyszłościowych obecnie płyt. Do tego użyte komponenty (tranzystory Lower RDS (ON) MOSFET , ekranowane cewki z rdzeniem ferrytowym , 2 oz Copper PCB – laminat z podwojoną grubością ścieżek miedzianych , no i wspomniany bloczek na chlodzenie) dobrze świadczą o niej ;)

Edytowane przez luqasss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się już u Maniakalnego dowiadywałem co i jak z zapinką, i jak już będę miał płytę to będę kombinował, najpierw na AC jednak złożę...

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Tu parę fotek jak to chłodzenie fabryczne wygląda, blok na NB jest z miedzi, ale króćce 3/8cala bodajże, więc ja najprawdopodobniej i tak będę całość zdejmował i na NB dam MCW30 a na mofy można dać radiatory od Thermalrighta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jeszcze, ale na pewno coś do TRIPLE Channel, przymierzałem się do OCZy Platinium 3x1GB 1600MHz bo mają w miarę przyzwoitą cenę, a wszelkie nowości super nie wiadomo jakie z 3x1GB i napięciem 1.65v kosztują już sporo...

 

Jedyne co czytałem to podobno że ta płyta tak ma, że z pamięciami jedynie w białych bofajże slotach nie bootuje w ogóle, no i podobno dosyć długo sama płyta startuje zanim się coś na ekranie pokaże.

 

Na razie czekam już dwa tygodnie na płytę, pewnie będziesz miał szybciej od mnie, no ale za free to poczekam :D Cały swój config już wyprzedałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja już dojechała :)

 

Pudło całkiem pokaźnych rozmiarów. W środku trochę żelastwa oraz standard czyli traśmy, kabeki oraz dokumentacja.

 

Dołączona grafika

 

Tutaj sam bloczek. Zrobiłem przymiarkę węży innovateka 8/10 - takie posiadam. Da się je naciągnąć. Trzeba będzie podgrzać.

 

Dołączona grafika

 

Póki co zostaje chłodzenie BOX dla proca. Brak zapinki na socket 1366 dla D-TEKa. Coś pokombinuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie płyta juz tydzień leży. Czekam na zasilacz. Szkoda że ten bloczek nie jest hmmm bardziej wydajny... z tego co zaobserwowałem woda obiega tylko tą "kopułkę". No i gigabyte zawiódł mnie pod względem dołączonych akcesoriów. Mój stary asus A8N SLI Deluxe miał więcej gadgetów ;)

 

Ja troszkę żałuję bo mogłem przyinwestować w ramy a odpuścić na dysku (Seagate 750 ES.2 / OCZ 1333 3x1GB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpaliłem płytę na def ustawieniach - proc bez OC. Pochodziła z godzinę i blok WC zrobił się całkiem ciepły.

Jutro może podłączę do obiegu to obaczę jak z jego wydajnością.

Póki co Vista x64 zainstalowana. Dostałem płytę z biosem F3. Trzeba będzie zaktualizować.

Póki co problemów brak. Oby tak dalej. :)

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem bloczek na NB do obiegu WC. Powiem wam, że z wydajnością tego bloczka nie jest tak źle. trzeba go tylko zdjąć i przesmarować pastą.

Żelastwo na NB delikatnie ciepłe.

Bios F5b nadaje się do śmieci. bardzo problematyczny przy OC. Już fabryczny F3 lepiej się sprawował.

 

Edycja:

pojawił sie bios F5c

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli który bios rekomendujesz ?

 

Hmm tak się zastanawiam czy opłaca się w takim razie bloką na całą płyte kupować zamiast fabrycznego ? Skoro mówisz że jest delikatnie ciepłe ?? A źle nie wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bisoie 5C miałem problem z przekroczenie BCLK=180. jakieś czary.

Po lekturze wątków na XS wrzuciłem bios f4j. na tym biosie 200x20 bez najmniejszego problemu.

4GHz mam. jeszcze nie wiem czy stabilne. Dzisiaj wieczorem testy.

Generalnie biosy są jeszcze bardzo kulawe do tej płyty. Pozostaje czekać.

I jeszcze jedna uwag. jak robiłem downgrade biosu z f5c do 4j to rozjechał mi się RAID także uważajcie.

Niestety płyty GB tak sie zachowuję. na Asusie RAMPAGE nie maiałem takich cudów. Flashowałem biosy we wszystkie strony i hulało.

 

Punkty pomiaru napięć jak kogoś interesuje:

http://www.clunk.org.uk/forums/reviews/150...g-review-2.html

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też już przyszła płytka, w rzeczywistości wygląda lepiej niż na zdjęciach. Spróbowałem już Tygona na blok naciągnąć, powinno się dać no problem. Pudło takie duże a w środku nic nie ma :D a tyle marketingowego bełkotu na pudełku to w całym swoim życiu nie widziałem :D no ale za friko to nie narzekam...

 

Jedyny feler to, że gwarancję mam prosto u Gigabyte w PL i napisali, że nie przechodzi na osoby trzecie, czyli trochę przy odsprzedaży lipa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są do 2 sli i 3 sli, ale ułożenie tych pcie x16 to straszna lipa, mam 2x gtx 260 i nie da rady inaczej jak w niebieskich slotach zaraz obok siebie. na sam dół nie wejdzie nic innego jak karta z jednoslotowym chłodzeniem, nawet dwuslotowa z fullcoverem założonym też nie wejdzie bo nie da się śledzia do obudowy przykręcić bo już nie ma miejsca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olaboga, ta płyta ma chyba najgorzej rozmieszczone złącza jakie kiedykolwiek widziałem, dwie karty z 2 slotowym chłodzeniem w SLi tylko w niebieskich się da, przy czym dolna zasłania kompletnie wlot powietrza dla tej górnej, dodatkowo zasłonięte wszystkie złącza PCI i nie ma gdzie X-FI wetknąć. wczoraj jeszcze na początku myślałem, że się da SLI zrobić z pcie x8 na samym dole i mostkiem do 3 sli ale jak już pisałem na sam doł tylko jedno-śledziowa grafika wejdzie, o gtx 260 można sobie pomarzyć, potem myślałem, że jak dam fullcover chociaż na tę górną, to zostanie miejsce akurat między kartami na X-Fi, ale okazuje się, że to nic nie da też bo podwójny śledź z GTXa przesłania potencjalne miejsce na złącza od X-Fi... :sad:

 

Teraz to już właściwie nie wiem co robić, siedzieć na integrze mi się nie uśmiecha, wymieniać X-Fi na Xonara na PCIE to kosztuje, pozbyć się SLi to znowu strata kasy bo tanio GTXa sprzedam, ogólnie lipa...

 

Później dam foto jak to wygląda, narazie i tak czekam na procek i RAM...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...