Skocz do zawartości
Zulok

Konstrukcje Bloków

Rekomendowane odpowiedzi

Mam się zamiar w końcu zabrać się za budowę bloczków i chciałem się kogoś spytać, kto już to robił.

Myślałem nad 2 konstrukcjami, chciałem kupić kawałek miedzi taki 8cm x 5 cm x 1cm i wyfrezować go by miał takie piny (nóżki) by zwiększyć powierzchnie oddawania ciepła, na to kawałek pleksiglasu, zresztą tak są wykonane bloki firmowe.

Drugi mój pomysł. To myślałem nad tym by kupić blachę miedzianom taką 0.5 mm (lub 1 mm jak by była za giętka) i polutować ją w kształt bloku.

 

Pierwsze rozwiązanie może lepiej odbierać ciepło, ale jest trochę droższe a przede wszystkim bardziej skomplikowane a i mogę nie wyfrezować tak bym blok był cieki tak na 1mm (styku z prockem) a i piny się nie oderwały.

 

Drugi pomysł natomiast jest dużo prostszy, tańszy, ale z tym oddawaniem ciepła może być różnie, no chyba ze by przylutował kawałki drutu miedzianego to może by to coś dało.

 

No i właśnie nie wiem, co wybrać i co mam kupić, bo do sklepu z miedzią mam durzy kawał drogi.

 

Zrobiłem proste modele pokazujące, o co mi chodzi.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

W tym modelu w dodatku mogę więcej nóżek przylutować.

 

A mam jeszcze jedno pytanie zrobię też bloki na GPU mam, radeona x800GTO a później go zmienię na 4850 i chce zrobić full cover, ale nie wiem, jakie mam mieć wymiary, jeżeli ktoś ma taki może napisać wymiary, bo chce go zrobić takiego bardziej uniwersalnego jak się będzie dało. :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takimi pomyslami daj sobie spokoj... uniwersalny fullcover to tez bajka... jak chcesz chlodzic mosfety, pamieci i GPU...

Po co Ci wymiary i czego? kup najpierw karte, pozniej mysl o bloku, trzeba go dobrze dopasowac, bo elementy nie maja takich samych wysokosci i to dosc powazne wyzwanie.

 

Co do blokow CPU rozwaiazanie 1 bez sensu, 1cm to za gruba podstawa znacznie, 1mm to znowu za malo... nie laska popatrzec w tematy konstruktorow blokow i stamtad zaczerpnac czesc sprawdzonych koncepcji? zreszta blok 80x50 do konstrukcje z 5 lat chyba, teraz kwadraty sa na topie, przeciez nie masz prckow prostokatnych... zreszta nie wiem czy nie bedzie taki kloc zawadzal o kondzioly w plycie...

 

ogolnie pomysl troche, poczytaj, poogladaj, zdobadz odpowiednie narzedzia, dopiero pytaj, nikt ci tu nie podsunie gotowego rozwiazania.

 

W kazdym badz razie tego typu pomysly jak na moj gust calkiem bez sensu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe powodzenia, moze jeszcze mlotem i przecinakiem je wydlubac :)

 

Ja bym radzil najpierw autorowi tematu przejrzec tematy dotyczace blokow homemade uzytkownikow forum, zanim wogole pomysli o wlasnych genialnych konstrukcjach. Tam oprocz kilkudziesieciu roznych wersji i pomyslow dowie sie tego jakie uzytkownicy po drodze napotkali problemy i jak bloki sie sprawowaly, na co trzeba zwrocic uwage, jaka metoda najlepiej sie za to zabrac itd...

 

Do tego trzeba pewne zaplecze techniczne ze sprzetem posiadac... miniszlifierka w stylu Dremel i zestawik tarcz i ftezow jest ok, ale do 1 bloku zedrzesz ich sporo, a lepsze jakosciowo niestety kosztuja, tak ze ja bym jeszcze pomyslal nad tym czy wogole warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedras77 Oczywiście wiem, że idealny full cover to jest trudno zbudować jak nie to spróbuje zrobić jeden blok na gpu i takie mniejsze na pamięci połączone wężem później jak zmienię kartę i będzie inne rozstawienie pamięci to tylko węże zmienię.

 

„Co do blokow CPU rozwaiazanie 1 bez sensu, 1cm to za gruba podstawa znacznie, 1mm to znowu za malo... nie laska popatrzec w tematy konstruktorow blokow i stamtad zaczerpnac czesc sprawdzonych koncepcji? zreszta blok 80x50 do konstrukcje z 5 lat chyba, teraz kwadraty sa na topie, przeciez nie masz prckow prostokatnych... zreszta nie wiem czy nie bedzie taki kloc zawadzal o kondzioly w plycie...”

 

Myślałem że czym chudsza warstwa tym lepsza. 80x50 Wzorowałem się na Nukleonie czy Urielu z 3 krócicami, może wszystkiego nie powiedziałem bo chcę zrobić bloki na hdd, CPU, gpu i chipset.

A 1 cm to by miał cały kawałek miedzi a wyfrezowane tak do grubości około 5 mm, dlatego wybrałem takie wymiary a jakby blok nie pasował na socket 775 to podfryzuje go.

 

Szukałem już na forum ale nie ma zbyt wielu własnych konstrukcji, może za mało szukałem.

 

 

„Hehe powodzenia, moze jeszcze mlotem i przecinakiem je wydlubac ”

 

Nie pisałbym tego tematu jak bym miał młotkiem to zrobić, mam cały warsztat, frezarkę, frezów całą półkę parę wiertarek i inne narzędzia, i dostęp do profesjonalnych frezarek, dobrze wiem ze miedz jest twardym materiałem.

Widziałem już wiele bloków jak są zbudowane, na ten drugi pomysł wpadłem i chciałem się dowiedzieć co o tym sądzicie.

 

Cóż może zrobię ten 2 model z ciekawości, pracy nie wiele a cena za taki kawałek miedzi niska.

 

 

Sorry znalazłem

http://forum.purepc.pl/index.php?act=annou...;f=33&id=22

:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tu juz lepiej.

Ja bym jednak zaczol do podstawy 50x50x5mm i wyfrezowal tak coby min 2mm spodu zostalo... bloczek trzeba jeszcze docisnac dobrze do rdzenia, przy 1mm nie ma to sensu bo wygnie sie zwyczajnie i tyle.

Pojedyncze radiatorki na kostki pamieci akurat mam, fabryczny zestaw Alphacoola bodajrze, za czasow radka 9800pro jeszcze zakupilem, moze i to jakies rozwiazanie jest, ale troszki nie wygodny montaz, chyba zeby im jakas rame dorobic.

W kazdym badz razie jak je znajde wrzuce fotke jak ro wyglada, bo akurat ta konstrukcja jest banalnie prosta, problemem moze byc wyprowadzenie polaczen, bo tu tylko sienkie weze wchodza w gre i odpowiedni rozdzielacz zeby to flowu w ukladzie nie zabijalo.

 

Choc szczerze mowiac przestudiowanie linku co podales zajmie troszke czasu i jednak na razie bym sie skoncentrowal na tym, pozniej bawil sie dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz bloki Misia15go i Kyńka, są do zrobienia na manualnej frezarce, tylko potrzebujesz frezów tarczowo-piłkowych. Do rowka pod oring przydałaby się tokarka, chyba że masz wytaczadło :rolleyes: Co do grafy to zdecydowanie nie warto iść na kompromis z powodu x800, jeśli masz zamiar zmienić go na 4850. Ewentualnie możesz pomyśleć na czymś >takim< Z tym że na x800 zrobić blok na sam rdzeń a potem dorobić płytke pod 4850. Szablony bloków są na stronie innovateka ale niestety nie mają jeszcze bloków na nowe radeony więc i szablonów brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie fullcover na różne karty graficzne jest realny warunek termalpady i kilka otworów na różne rdzenie a do tego jedynie dołączana część na mosy jak w EK. Wtedy masz zawsze dobrze chłodzony gpu średnio memki[zależnie od termalpadów] oraz zależnie od styku części na mosy z głównym blokiem. Pomysł nie głupi ale nikt nie chce tego zrobić z niewiadomych mi przyczyn ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie dotyczące frezowania bloków. Zrobię typowy blok z pinami. Mam dostęp do wielu frezarek, ale one są durze przemysłowe, stosowane głównie do metalu, nie znam się na frezowaniu, ale czy frezem tarczowym na wysokich obrotach (nie wiem, na jakich się frezuje miedz) wyfrezuje takie piny 3mm x 3mm??, Czy się czasem nie po urywają?, Czy nie powinny być większe?

Jak dokładnie robiliście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj dobrze tematy o blokach uzytkownikow to sie dowiesz... nikt Ci gotoweg rozwiazania nie podsunie...

Kup kawal miedzi i sprawdz, tyle moge Ci powiedziec... do tego jak pisalem najlepsza na poczatek byla by miniszlifierka dosc mocna z dobra regulacja obrotow, odpowiedni zestawik frezow dobrej jakosci i tarcz do miniszlifierek, zestawik taki powiedzmy wystarczajacy sam posiadam od jakiegos czasu, koszt to ok 150pln (czyli nawet miniej niz polowa pozadnej szlifierki, ale do eksperymentow wystarcza, jak jakos bedzie to dalej szlo moze zainwestuje w cos lepszego) niestety na duzo nie starcza, bo jednak zuzycie samych tarcz jest spore...

 

W kazdym badz razie licz sie z tym ze zanim nauczysz sie uzywac szlifierki tak zeby tarcz nie nalamac i zmniejszyc ich zuzycie, podobnie z frezami zejdzie troche, nie ma na to recepty, zalezy co kupisz i jakiej jakosci, jaka to bedzie miedz, zdolnosci manualnych nie nauczysz sie tez na forum, bo trzeba sie namachac troszke i ze tak powiem kilka kawalkow miedzi spierniczyc, tarcz i frezow nalamac zeby wogole moc startowac do robienia czegos powazniejszego....

 

Ty troszke za wysoko sie powywasz moim zdaniem, wyluzuj troszke, kup na allegro troszke starszych blokow i poprzerabiaj je, pocwicz robienie fajnych topow z plexi, delikatnie mozesz sprobowac "ulepszyc" spody... Ja glownie zakupilem jakies tam podstawowe narzedzia glownie po to zeby obudowe pociac troszke, ewentualnie zmodyfikowac jakies istniejace klocki itp... niebawem jak tylko bede mial troszke czasu planuje popracowac nad blokami na mofy i moze NB/SB i radze od tego zaczac, dlaczego?

Popatrz na bloki na mofy EK, lub NB/SB w stylu MCW30, nie musisz duzo drazyc w miedzi i bardzo prosta podstawa bloku spokojnie zapewni rozsadna wydajnosc. Zrob najpierw projekt takiego bloku, zwroc uwage na zapewnienie jak najlepszego przeplywu, top moze byc przeciez z bardzo latwej do obrobki plexi, dobierz oringi i porob na nie kanaliki, masz gwintownik G1/4 cala? jesli nie to radze zakupic, czyba ze krocce tez planujesz wlasnie robic... w kazdym badz razie zacznij od blokow, ktore nie wymagaja az tyle pracy i nie sa za bardzo skomplikowane, porywanie sie na start na "uniwersalny fullcover" i blok CPU to jak dla mnie porazka, zwlaszcza jak sie duzo pojecia o tym nie ma, a poza tym to 2 najbardziej grzejace sie elementy i eksperymentowanie na nich moim zdaniem nie jest za dobrym pomyslem...

 

Zreszta popatrz w galerie WC Subvoice, jak dla mnie to mistrzostwo po prostu jesli chodzi o przerobki topow i dopracowanie ukladu, jak dla mnie to najlepszy poczatek jesli chcesz pozniej planowac budowac wlasne, nie majac wczesniej pewnie w reku zadnego innego, nie majac doswiadczenia w wodowaniu... nie zdziwil bym sie jak bym sie dowiedzial ze na zywo jeszcze bloku nie widziales, bo cos mi sie wydaje ze to bardzo prawdopodobne...

Edytowane przez jedras77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jak co ale jeśli ma dostęp do prawdziwego sprzętu, to drapanie miedzi multiszlifierkami zupełnie mija się z celem, zdecydowanie lepiej poświęcić ten czas na naukę obsługi frezarki. Co do reszty to popieram :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko powiedzialem ze multiszlifierki sa dobre na poczatek, zeby poeksperymentowac i czegos sie nauczyc... nawet kwestia tego jak fresowac czy ciac zeby tarcz i frezow nie nalamac i nie stepic od razu... ja juz swoje polamalem i wreszcie po woli cos tam planuje robic. Gdyby tylko nie ciagly brak czasu...

W kazdym badz razie jak na poczatek to nie jest to taki drogi zakup, ale moim zdaniem ten bardziej profesjonalny sprzet to szlifiery tarczowe do bardziej ciezkich prac i z precyzyjna obrobka malych elementow nie ma to za wiele wspolnego... z miniszlifierka i dobrymi tarczami/frezami diamentowymi dalo by rade wydlubac finy 1x1, mniejsze moze nawet tez (Zulok pisal o 3x3mm wiec podejrzewam ze w kwestii sprzetu akutar chce uzyc jakiegos wiekszego potwora...), tylko czy warto? cos mi sie wydaje ze wiecej beda kosztowac zuzyte tarcze niz wartosc tego bloku, wiec nie wiem czy jest sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedras77 Myślę, że kolega przesadza, co do sprzętu, owszem na pewno zrobiłby tym sprzętem super blok, nie będę ukrywał będzie to mój pierwszy blok i nie mam zamiaru wydawać tyle kasy, może później, gdy wciąż będę zainteresowany „dłubaniem” w miedzi i robieniem bloków.

Pyzatym blok wodny nie jest tak bardzo skomplikowany każdy może takie coś zrobić. Widziałem ludzi, co zwykłą wiertarkom i piłkom sobie wydłubali może nie był ona najbardziej sprawny, ale zrobiony własnoręcznie.

Chciałem tylko główne zasady poznać „dłubania” w miedzi.

Co do sprzętu to nie ma problemów, mam od tokarki do gwintowników całej półki + plus dobrego nauczyciela na tokarce, a i dostęp do frezarki. Tylko tej multiszlifierki nie posiadam.

 

Jak coś wydłubie to napisze o tym na forum, ale kompletowanie wszystkiego jeszcze potrwa.

Może to nie będzie najlepszy blok, ale sam go wykonam i dla mnie się to liczy;)

 

Aha ten 2 dziwny pomysł może wykonam jak tego jeszcze nikt nie robił, taki eksperyment nie wiele kosztuje.

 

P.S. Przyznam się nie widziałem jeszcze bloku bo nie miałem gdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka

Podbijam do tematu. Sam poszukuje jakiś wymiarów bloków fullcover na grafikę. Od jakiegoś czasu planuję uzbroić mojego 8800gt w coś takiego. Nie znalazłem jednak w sieci wymiarów bloków/ rozmieszczenia elementów na kartach graficznych.

Marzeniem byłoby namierzenie jakiś rzeczywistych modeli 3d kart graficznych. Mógłbym zamodelować sobie resztę.

 

Więc zna może ktoś stronkę z modelami podzespołów pc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dar!ush no ale nie wiem czy wyfrezowanie takich małych pinów jest możliwe, bo się pourywają.

Frez tarczowy (1mm~2mm), najwolniejsze obroty i spokojnie piny 1mm/1mm wyfrezujesz, tylko powoli, miedź jest na tyle twarda, że nic się nie połamie (polewaj to czymś)

 

Co do drugiej koncepcji, przemyśłałeś proces lutowania? jak to będziesz robił? Po jednym pinie? Nie przylutujesz kolejnych pinów nie rozlutowywując poprzednich na tak małej powierzchni.

 

Nie sądziłem, że w dzisiejszych czasach komukolwiek, chce się jeszcze kombinować.

 

Do frezowania spokojnie wystarczą ci spody 50mm/50mm/5mm, tańsze, a nie stracisz na wydajności w porównaniu z 10mm spodem.

Edytowane przez ...John

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przylutujesz kolejnych pinów nie rozlutowywując poprzednich na tak małej powierzchni.

Dokladnie, moze byc spory problem, bo do tego miedz ladnie ciepelko przewodzi i nawet jak odstepy dasz wieksze to w sporej odleglosci od miejsca lutowania nagrzeje sie wystarczajaco zeby odleciec.

Lepiej juz dac ten spod kolo 3mm wtedy i delikatnie ponawiercac, wcisnac piny i lutowac po calosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miniszlifierkom już takiego 1x1mm nie zrobi bez jakiegoś stojaka pod maszynę i czegoś do przesuwania tej miedzi powoli, bo jeden ruch rękom i po frezie a to nie trudno osiągnąć jak się ma tak dużo pinów wykonać.

No, ale miedz nie będzie tak dużej temperatury osiągać by się mogła cyna rozpuścić tam będzie jakieś max 70 stopni a nawet nie, bo będzie wciąż chłodzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miniszlifierkom już takiego 1x1mm nie zrobi bez jakiegoś stojaka pod maszynę i czegoś do przesuwania tej miedzi powoli, bo jeden ruch rękom i po frezie a to nie trudno osiągnąć jak się ma tak dużo pinów wykonać.

Jak sie nauczysz uzywac miniszlifierki wystarczy jak dobrze zamontujesz blok w uchwycie... torszki wprawy i sie zrobi :) Oczywiscie trzeba ich troszki nalamac zeby sie nauczyc jej uzywac, ale o tym juz pisalem...

No, ale miedz nie będzie tak dużej temperatury osiągać by się mogła cyna rozpuścić tam będzie jakieś max 70 stopni a nawet nie, bo będzie wciąż chłodzona.

Widze ze masz swoje teorie... moze i tak, ale chlodzenie Cie nie uchroni przed zimnymi lutami i jak bedziesz takie powyginane prety lutowal watpie ze bedzie sie to jakos trzymac i ze popracuje dluzej... a jak jeszcze bedziesz chcial zagescic piny bardziej to nawet chlodzenie nie pomoze...

Zreszta proboj, zobaczymy...

Jak zrobisz juz cos to sie pochwal i wtedy mozna by dyskusje prowadzic dalej, bo jak na razie nie widze sensu dopoki nie wyprobujesz swoich teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby się uprzeć to można by nanieść cynę/paste lutowniczą na piny, zamocować piny w jakimś spreparowanym uchwycie żeby były wszystkie obok siebie, położyć na tym spód bloku i rozgrzać aż cyna ponownie się roztopi. Napisałem "jakby się uprzeć" bo wg mnie taka lutowana konstrukcja i tak nie ma sensu :rolleyes: Już lepszy będzie taki najprostszy homemadowy bloczek czyli wywiercenie wielu otworów wiertarką w równych odstępach a potem ponacinanie miedzi między nimi multiszlifierką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...