Skocz do zawartości
AeroMikie

Undervolting A64 X2

Rekomendowane odpowiedzi

Pragnę poruszyć temat undervoltingu... osobiście odvoltowałem A64X2 4400+ D0 czyli revizja G2

na stock na 0.99 V przy 1.02 kręci się 2300@2400

 

Zmierzony pobór prądu mojej konfiguracji ...

 

Zero = 25 W - zasilacz "na czuwaniu" - czyli dlaczego warto komputer wyłączać listwą...

Start = 150 W - bootowanie Windows

Idle = 115 W CNQ disabled

Cpu load = 121 W - Super Pi 1M

Max = 156 W - Armed Assault :D

 

Pozdrawiam i zachęcam do przyłączenia się do dyskusji... czyli jaki procesor i jaka seria oraz jaki undervolting.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim miernikiem mierzyłeś ten pobór mocy, bo coś mało prawdopodobne to czuwanie.

 

Ja ogólnie siedzę sobie na oszczędnym jednordzeniowym sempronie 3000+ 1600MHz @ 0.9V i 2200MHz @ 1.2V. W 'stock' powinien on ciągnąć około 40-45W po tuningu na niższe ustawienie coś koło 16-19W (teoretycznie, podejrzewam, że w praktyce domowej anwet przy full load będzie mniej).

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim miernikiem mierzyłeś ten pobór mocy, bo coś mało prawdopodobne to czuwanie.

 

Ja ogólnie siedzę sobie na oszczędnym jednordzeniowym sempronie 3000+ 1600MHz @ 0.9V i 2200MHz @ 1.2V. W 'stock' powinien on ciągnąć około 40-45W po tuningu na niższe ustawienie coś koło 16-19W (teoretycznie, podejrzewam, że w praktyce domowej anwet przy full load będzie mniej).

Zwykły miernik w przedziale 50 zł ... co do pomiaru bez obciążenia identyczny test zrobiłem na Pentiumie D805... na czuwaniu ten sam zasilacz wykazywał 25W.. przypuszczam że to "cecha konstrukcyjna zasilacza" proszę mi wybaczyć ewentualną pomyłkę jeśli popełniłem "błąd w sztuce"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten zwykły miernik za 50zł może (choć nie musi) pokazywać głupoty. Przy takich stratach na czuwaniu, kiedy nie kręci się wentylator, powietrze stoi zasilacz po kilkunastu minutach powinien parzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten zwykły miernik za 50zł może (choć nie musi) pokazywać głupoty. Przy takich stratach na czuwaniu, kiedy nie kręci się wentylator, powietrze stoi zasilacz po kilkunastu minutach powinien parzyć.

Nie czuję się ekspertem w dziedzinie zasilaczy komputerowych... główny cel to podzielenie się spostrzeżeniami z zakresu energooszczędności . I właśnie na taką dyskusję liczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..

Zero = 25 W - zasilacz "na czuwaniu" - czyli dlaczego warto komputer wyłączać listwą...

...

Co jest podpięte do USB ?

Jest dodatkowa karta sieciowa, tuner ?

Przydała by się dokładniejsza konfiguracja.

Tu mają od 2 W do 9W

3083401[/snapback]

No właśnie ten zwykły miernik za 50zł może (choć nie musi) pokazywać głupoty. Przy takich stratach na czuwaniu, kiedy nie kręci się wentylator, powietrze stoi zasilacz po kilkunastu minutach powinien parzyć.

Ciepło rozprasza się nie tylko na zasilaczu i 25W jest możliwe a nawet więcej.

Zdarza się że zasilacz padnie w upały przy niby wyłączonym komputerze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest podpięte do USB ?

Jest dodatkowa karta sieciowa, tuner ?

Przydała by się dokładniejsza konfiguracja.

Tu mają od 2 W do 9W

http://www.silentpcreview.com/article855-page5.html

 

 

Ciepło rozprasza się nie tylko na zasilaczu i 25W jest możliwe a nawet więcej.

Zdarza się że zasilacz padnie w upały przy niby wyłączonym komputerze :)

Jest Tuner TV Winfasta.. na AMD a na intelu brak.. i ten sam rezultat... usb bez urządzeń, teraz płyty główne

mają przecież ten stan "wake on.." może on jest przyczyną..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepło rozprasza się nie tylko na zasilaczu i 25W jest możliwe a nawet więcej.

no ale jak widzisz, żadnych odbiorników innych nie miał podłączonych, czyli ciepło wydzieliłoby się na zasilaczu. Na moje te 25W co pokazał ten miernik to moc bierna za którą i tak nie płacimy (no tam z 5V sb też może jakąś drobną ilość energii pociągnąć, ale nie 25W).

 

edit:

A nie czekaj czekaj... masz rację, przecież ty wszystko wiesz, zapomniałbym. Już się nie będę kłócił ;]

 

...

A ten dalej swoje... 15W na myszce, klawi i sieciówce :lol: i to jeszcze na linii 2A 5V sb, 2Ax5V = 15W :lol:

No ale nawet niech w 100% wykorzystuje te 10W, to zrobić przetwornicę impulsową o sprawności 40% to już trzeba być wyjątkowo utalentowanym. No i pobór mocy na przykład 7W na przetwornicy konstruowanej jako 10W nie jest niski, a jak wiemy w zasilaczach atx dla 5V sb jest osobna przetwornica.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest Tuner TV Winfasta.. na AMD a na intelu brak.. i ten sam rezultat... usb bez urządzeń, teraz płyty główne

mają przecież ten stan "wake on.." może on jest przyczyną..

Przyczyną dodatkowego poboru prądu jest i można to wyłączyć żeby sprawdzić.

Myszka, klawiatura, karta sieciowa są zasilane po to by uruchomić system.

Płyta pobiera aby mogła zasilać PCI, tuner też prawdopodobnie coś bierze.

Zasilacz może dać ponad 2A na +5Vsb czyli 10-15W a niska sprawności

przy takim obciążeniu może powodować wskazanie ponad 30W.

Można sobie sprawdzić co pobiera tyle prądu mierząc i odłączając kolejno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AeroMike Jakie ma oznaczenia twój miernik? Albo gdzie go kupiłeś?

Ja sprawdzałem kompa z sygnatury z jeszcze dodatkowym dyskiem przy pomocy miernika Velleman z Allegro i:

Wyłączony = 9W

Ładowanie windy = 95W

C&Q 1350 MHz (1.15V) = 65W

Orthos 3080 MHz (1.35V) = 105W

Underlockingu zrobić niestety nie mogę, tylko C&Q

Edytowane przez shadowxxz96

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wogóle jak teraz nie gram to puśilem proca na 0.9V i defowe takty z biosu. Włączyłem też C&Q. Coś potrzebuje od kompa- 1.8Ghz/0.9V a jak nic nie robie to wogóle C&Q zniza proca do 1Ghz. Wszystko pasywne, zasilacz na 5V hula, karty nie ruszałem bo jej i tak nie słychać a w 2D sama sie dobrze ustawia na 300mhz na rdzeniu i chyba 1.1V nie pamietam, dysk leży na gąbkach wiec kompa ledwo słychac/ znaczy tylko dysk/ ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając samą jakość tego miernika , to może on pokazywać bzdury z jeszcze jednego powodu .

 

Komputer ( przynajmniej to co jest w skrzynce ) nie pobiera prądu cały czas tylko w trybie impulsowym .

 

Było już od tym na forum , w skrócie typowy miernik nie poda poprawnych wartości , ktoś sugerował że lepsze wartości dawał by już prosty układ z amperomierzem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer ( przynajmniej to co jest w skrzynce ) nie pobiera prądu cały czas tylko w trybie impulsowym .

Zasilacz oczywiście jest konwerterem impulsowym, ale to nie znaczy, że prąd z sieci jest pobierany impulsowo, jest pobierany podczas pracy ciągle (doładowywany jest kondensator(y) w filtrze wejściowym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAkiego proca polecacie do undervoltu ?

W zasadzie chodzi o zbudowanie kompa odpowiadajacemu ATOMowi.

Jest na radarze: LE 1640+

Moze lepiej kupic uzywanego X2 w podobnej cenie ??

Miałem 1640 i obecnie mam x2 3800+ - i, o dziwo ten drugi grzał się mniej.

 

 

Obecnie chodzi na 1V i stockowych ustawieniach, chłodzony całkowicie pasywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vista... Nic nie mam do tego systemu (bo nie używam ;)), ale jeśli go używasz, to chyba już przyzwyczaiłeś się do tego, że wiele programów nie odpala...

Z komunikatu wynika, że jakiś driver dołączony do programu nie współpracuje z Vista.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vista... Nic nie mam do tego systemu (bo nie używam ;)), ale jeśli go używasz, to chyba już przyzwyczaiłeś się do tego, że wiele programów nie odpala...

Z komunikatu wynika, że jakiś driver dołączony do programu nie współpracuje z Vista.

W sumie to pierwszy program, który nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Z komunikatu wynika, że jakiś driver dołączony do programu nie współpracuje z Vista.

Możliwe że nie współpracuje ale komunikat mówi aby nie instalować tego z płyty

(lub innego nośnika tylko do odczytu) lub dysku sieciowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...