Skocz do zawartości
ŻYWIEC

Problem z podkręceniem Athlona 1700

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM WSZYSTKICH !!!

Mam pewnie typowy problem - nie wiem jak dobrze podkręcić mojego procka i zwracam się z tym do Was, jako starych wyjadaczy i specjalistów.

Otóż mam Athlona 1700 XP ale jednego ze starszych, kupiony ok. pół roku temu , (chyba jeszcze tego 0,18). Płyta to Asus A7V333, pamięć Elixir 256/333.

Po zamontowaniu nowego radiatora i wentylatorów w obudowie max. temp. przy wysiłku wynosi do 50 stopni, a na wolnych obrotach ok. 45.

Ale do rzeczy - próbowałem zmienić częstotliwość taktowania do ok. 1800 przez podwyższenie FSB na 166 ale po restarcie biosu pozostał mi czarny ekran. Wróciłem więc do biosu, podniosłem napięcie z 1.75 na 1,80 i ... prawie się udało. Bios przechodzi testy, ale gdy zaczyna się ładowanie Windows (XP prof - tak na marginesie) prosi o wybór trybu ładowania ( normal lub awaryjny) . Naciskam dowolny tryb i co? Nic, restart.

 

Proszę o pomoc. Moim skromnym zdaniem, chociaż o podkręcaniu mam nikłe pojęcie, coś tu nie gra z HDD lub nagrywarką.

Liczę na szybką i rzeczową pomoc.

SIE MA

 

Bartek "BANAN" "ŻYWIEC"

 

PS Pierwszemu koledze, który pomoże mi w rozwiązaniu problemu - stawiam świerzutko uwarzonege ŻYWCA w puszeczce, prosto z bloku rozlewni Browary Żywiec SA.[/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzedaj jesli mozesz tego palomino i kup t-breda, bo na tym co teraz masz to duzo nie zaszalejesz max to jakies 2100-2200+ przy wydajnym chlodzeniu (czyt. b. glosnym ac lub cichym wc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posmarowales procka pasta termoprzewodzaca? jezeli nie to zrob to. napisz jaki masz zasilacz bo moze ten twoj slabo trzyma napiecia (podkrecone palomino potrzebuje naprawde sporo mocy).

sprobuj podniesc jeszcze napiecie jezeli wszystko z ta zasilka jest ok. co do nagrywary i hdd to przy szynie 166 powinien sie wlaczyc dzielnik 5 (166/5=33,33...) czyli norma i napedy nie maja tu nic do gadania. nie wiem jak to jest u asusa ale w moim abicie trzeba to robic recznie (zmieniac dzielnik).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam i pytam dalej:

1) Tak, posmarowałem ( z przegrzewaniem nie mam na razie problemów)

2) Zasilacz mam ATX 300W

3) Ale może u mnie trzeba też ręcznie przestawić dzielnik?

A jeżeli tak to gdzie? Bios czy zworki?

4) A może pamięć nie puszcza? (256/333 Elixir)

5) A może to moja mocno podkręcona grafika sprawia problemy ( GF3 Ti200 220/480 GainwardGS)?

 

W każdym razie teoretycznie powinno działać, ale nie działa!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam i pytam dalej:

1) Tak, posmarowałem ( z przegrzewaniem nie mam na razie   problemów)

2) Zasilacz mam ATX 300W

3) Ale może u mnie trzeba też ręcznie przestawić dzielnik?

   A jeżeli tak to gdzie? Bios czy zworki?

4) A może pamięć nie puszcza? (256/333 Elixir)

5) A może to moja mocno podkręcona grafika sprawia problemy ( GF3 Ti200 220/480 GainwardGS)?

 

W każdym razie teoretycznie powinno działać, ale nie działa!

według mnie wszystko jest winny dzielnik 1/5 ktorego najprawdopodobniej nie posiada twoja płyta aby to sprawdzic najlepiej ....no własnie hmm w innstrukcji :) rozpedziłem sie i o sandrze chciałem pisac ale prezciesz ci sie komp nie ładuje na 166 fsb .. zapodaj wyzsze napiecie i sprawdz jak sie odpali ten mnoznik no i instrukcja rulezz o polecam ubdate biosu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem ta plyte w rekach (wlasciwie instrukcje,bo plyta padla na drugi dzien po kupieniu,u kumpla)

wiekszosc ustawien realizuje sie za pomoca zworek(dipow),wiec

najnowszy bios ,napiecie wyzej ,fsb166 na dipach

napiecie 1.85v lub wiecej,jezeli postuje na 1.8v to stabilnosc jest kwestja zasilania (i chlodzenia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz w instrukcji,ale wydaje mi sie ze ustawiajac fsb166 dipami,automatycznie ustawia sie mnoznik 1/5 (tylko bios musi byc nowy,zeby ta plyta prawidlowo obslugiwala fsb166)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może moje następne pytanie głupio zabrzmi ( nie jestem zawodowym komputerowcem) ale jak sprawdzić, czy mam nową czy starą wersję biosu? Wiem gdzie się to sprawdza, ale jak mogę się dowiedzieć, czy są nowsze?

Dodam jedynie, że biosu nie aktualizowałem od zakupu płyty ok. pół roku temu.

 

Oto dane mojego biosu podane w SISoftware Sandra2003:

Award A7V333 ACPI BIOS Revision 1014

Date: 10/03/2002

P&P ver. 1.00

SMBIOS/DMI ver. 2.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw ustawiales jakas inna szyne oprocz tej 166 przy podkrecaniu? moze poproboj najpierw troche nizej 140-150 jezeli tego wczesniej nie robiles. z moich doswiadczen wiem, ze jednak dosyc trudno wydusic to 166 bez zmiany mnoznika na mniejszy. mialem dokladnie tego samego procka, ale jak tylko pojawila sie mozliwosc to go opchnalem i za niewielka doplate kupilem t-breda bo z tym palomino max 1700MHz wyciagalem:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może moje następne pytanie głupio zabrzmi ( nie jestem zawodowym komputerowcem) ale jak sprawdzić, czy mam nową czy starą wersję biosu? Wiem gdzie się to sprawdza, ale jak mogę się dowiedzieć, czy są nowsze?

Dodam jedynie, że biosu nie aktualizowałem od zakupu płyty ok. pół roku temu.

 

Oto dane mojego biosu podane w SISoftware Sandra2003:

Award A7V333 ACPI BIOS Revision 1014

Date: 10/03/2002

P&P ver. 1.00

SMBIOS/DMI ver. 2.30

nowszy bios bedzie miał inny P&Pver jak masz 1.00 to znaczy ze to jest podstawowy i na bank jest nowszy np.1.02

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I UDAŁO SIĘ !!!

Przynajmniej częściowo.

Teraz mam 149/37 x 11 = 1639 MHz. Napięcie standard =1,75.

Pamiątkę też przekręciłem na 2CL.

Nie jest to zaskakujący wynik, ale i tak mam prawie tysiąc pkt więcej w 3DMarku 2001SE.

 

Ciekawe tylko, dlaczego począwszy od ustawienia FSB na 150/30 i wyżej mam tylko czarny ekran?

 

Dodam na koniec, że temp nie przekracza 55 stopni w stresie, co jak na starą 0,18 to jest całkiem nieźle. ( radiator alu)

 

I ostatnie pytanie : czy napięcie 3,1V na pamiątce to jest wystarczająco ( tak podaje PC Probe) a jeżeli nie, to czy na Asusie A7V333 można je podnieść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...