Skocz do zawartości
freak_outXP

Help! Od Dzisiaj Rana Mam Krztuszenie Kompa - 100% Użycie Procka I Xp Się Zatrzymuje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

DANE:

 

CPU: E2180 @ 2,7GHz BOX + metalizowana pasta CollerMaster

RAM: 2 + 2 Gb A-Data 800 MHz 4-4-4-12

MOBO: GigaByte GA-P31-DS3L

GPU: Palit GF 9600GSO Sonic

Zasiłka: Chieftec 360W

HDD/DVD: 3 dyski twarde (1 PATA, 1 PATA podłączony przez Seriller do SATA, 1 SATA);

nagrywarka DVD Pioniera (SATA)

OS: XP SP3 + NOD32 + Outpost Firewall Pro + poprawki + najnowsze stery

wiatraczek 80mm :]

 

podkręciłem Proca ponad 2 tygodnie temu jak bozia przykazała według poradnika na egieldzie, czyli:

 

0) sprawdziłem wszystko na OCCT na defaultowych ustawieniach.

a) najpierw ramy - producent podawał 4-4-4-12 na 2V, więc tak zrobiłem;

b) reboot,

Thermal Monitor ON;

EIST OFF;

C1E HALT OFF;

Alarm na wentylator CPU -> 70stC;

STRAPa nie ruszałem.

 

c) reboot, FSB:DRAM 1:1, reboot, potem co FSB 230, 260 i 270 MHz, po każdym zwiększaniu reboot i OCCT (+ SpeedFan, testowałem proc, nie proc+ram) 30 minut na sesje, jak osiągnąłem 2700 MHz, zrobiłem oprócz pół godzniny reboot i 6 godzin OCCT, potem trochę popracowałem na kompie, potem 10 godzin OCCT. NIE PODNOSIŁEM NAPIĘĆ NA CPU!

 

W stresie miałem najwięcej 62 stopnie, przez większość czasu poniżej 60. Cały czas siedzę przy otwartej budzie, nawet sobie kupiłem nagrywarkę SATA, żeby kabel nie przeszkadzał.

 

Napięcia (SpeedFan):

- CPU: cały czas 1,22, chwilę przed zakończeniem testu 1,23;

- 3,3V: od 3,41 do 3,44, 2 razy wybiło na 3,45;

- 5V: od 5 do 5,03;

- 12V stoi.

 

Zasilacz mam Chiefa 360W i chłodzenie boxowe z pastą metalizowaną Cooler Mastera.

 

Ustawiłem se serwer RivaTuner, żeby mi na OSD temperatury procesora podawał, jak gram.

 

SZUKANE/PROBLEM:

...prawie 3 tygodnie później, czyli dzisiaj.

 

Rano odpalam sprzęt, jak jeszcze ładuje programy do zasobnik odpalam Firefoxa i zwis. Tak naprawdę to nie był zwis, ale jakiś ukryty proces zabierał mi 100% czasu procesora. W Menedżerze zadań Windows/Wydajność/Historia użycia procesora [Wykres] wyglądało to jak góra o BARDZO stromych zboczach. Patrzę na temperatury rdzeni, a tam 46 stopni. Reset.

 

Odpalam WinAmpa i Firefoksa, coś grzebię na WWW, wchodzę na FilmWeb i bach - znowu zabiera 100% czasu procesora (oba rdzenie), głos się zawiesza, kursor stoi, potem wraca do stanu używalności. Chwilę potem to samo, dalej już OK. W zasobniku to wygląda dalej jak bardzo strome górki - z 2-4% robi się nagle 100%, chwilę potem zjazd znów do 2-4% i komp odżywa. Temperatury rdzeni podobne jak wcześniejsze (~40-45C).

 

Pościągałem sobie 10 różnych programów do S.M.A.R.T.A. (pomyślałem, że to może dyski), wszystkie mi pokazują status OK, te wartości krytyczne których znam przeznaczenie też są OK.

Godzinę temu zainstalowałem sobie NFS ProStreet, odpalam szybki wyścig i wszystko ok. Wychodzę sprawdzić pocztę, znowu odpalam, kolejny wyścig i bach gra się zatrzymuje, głos robi loopa, chwilę później wszystko wraca do normy, potem znowu to samo i tak w kółko 5 razy. Temp. klocka 54 stopnie. Robię Alt-tab, wchodzę do Menedżera zadań, a tam (*) wykres ze stromymi zboczami, tylko że szczyt ma płaski na wysokości 100%, kilka kwantów czasu dalej znowu ostre zbocze na doł, normalne zużycie procka i dalej loop gwiazdka. Wychodze z NFSa i cały czas mam takie skakanie, tyle że ze bez płaskiego szczytu. co 3-4 sekundy się kursor zatrzymuje, chwilę potem wraca do normy itp. Zrobiłem twardy reset i jak piszę tego posta, to jest już ok.

 

W związku z tym pytanie: WTF ? HELP!

post-13683-1220390554_thumb.png

post-13683-1220390560_thumb.png

post-13683-1220390564_thumb.png

post-13683-1220390569_thumb.png

post-13683-1220390573_thumb.png

post-13683-1220390576_thumb.png

post-13683-1220390581_thumb.png

post-13683-1220441669_thumb.jpg

Edytowane przez freak_outXP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem dokladnie taka sama sytuacje i okazalo sie ze dysk mulil. Odczyty ze smarta byly rowniez w normie, jednak tym sie nie sugeruj. Jak masz mozliwosc to zalatw sobie drugi dysk i zrob Ghosta, Disk to Disk, obczaisz czy po tym komputer bedzie sie zachowywal dobrze. Mi pomoglo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie też tak pomyślałem - na dysku PATA podłączonego na SATA-Serillel-ATA mam cały system, a różne programy mi pokazują, że jest on DMA-6, a jest podłączony na DMA-5 (nie chce tego przestawić - stoi na sztywno we właściwościach - dysk Maxtor 120 GB 7700obr/s 8Mb Cache ). Tak czy siak słyszałem, że przez tego Abit-Serillela mogą być kłopoty.

Zapewne zrobię sobie long selftest w smartmontools, żeby być pewnym dysków.

 

Tak czy siak dzisiaj wieczorem brat mi kupi nowy dobry miernik, poczytam trochę o napięciach (jak ktoś ma link do tematu, gdzie jest napisane co ciągnie 12V, co 5V a co 3,3V i od czego są minusowe 12 i 5V, to niech wali do mnie prosto z mostu - zaoszczędzi mi to czas - od wczoraj szukam!) i jak się mierzy miernikiem i będę mierzył w nocy - tak jak pierwszy kolega radzi.

 

 

Apropo - wczoraj w nocy (dla sprawdzenia) grałem w nfsps potem i wszystko było fine, nawet przeinstalowywałem grę kilka razy bez i z patchem. Dzisiaj uruchamiam kompa ponownie i znowu takie same drygi :sad:.

 

P.S. Oczywiście napięcia na 12V są nieprawidłowe (stoją na 5V), w OCCT myślałem, że to są te (wiadomo, jak tam się wybiera, jak się ustawia względem SpeedFana), więc proszę się ostatnim obrazkiem nie sugerować.

Edytowane przez freak_outXP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12V i 5V zmierzysz w molexie (to jest zasilanie ktore podlaczasz do dyskow lub napedow). Zolty i czarny to 12 V, czerwony i czarny to 5 V. 3,3 V zmierzysz na wtyczce ATX (ta duza ktora masz podlaczona do plyty glownej, 20 albo 24 pinowa, zalezy kto jaka ma). Kolory na 3,3 V to pomaranczowy i jakikolwiek czarny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz Firefoxa 3 to w nim moze byc problem. Niestety ta wersja ma to do siebie, ze lubi tak po prostu zabierac 100%. Szczegolnie jak masz otwarta strone z duza iloscia animacji we flashu itp.

Edytowane przez bf109

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem dokladnie taka sama sytuacje i okazalo sie ze dysk mulil. Odczyty ze smarta byly rowniez w normie, jednak tym sie nie sugeruj. Jak masz mozliwosc to zalatw sobie drugi dysk i zrob Ghosta, Disk to Disk, obczaisz czy po tym komputer bedzie sie zachowywal dobrze. Mi pomoglo

Ale głupoty piszesz. To jest wirus, nie pamiętam teraz dokładnie nazwy. Wpiszcie sobie w google "wirus 100 procent użycia procesora". Jak zmieniłeś dysk to nic dziwnego, że komputer zaczął działać normalnie, bo i wirusa na nim "pożegnałeś". Formatowałeś w ogóle cały dysk?

Zmieniać dysk z powodu wirusa takiego :mur:

 

 

Nie zmieniaj dysku, tylko prostu poszukaj info i usuń wirusa, w najgorszym wypadku Format ;).

 

 

Jak masz Firefoxa 3 to w nim moze byc problem. Niestety ta wersja ma to do siebie, ze lubi tak po prostu zabierac 100%. Szczegolnie jak masz otwarta strone z duza iloscia animacji we flashu itp.

Chyba masz PIII...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przypomnę tylko, że na szczytach na wysokości 100% zużycia CPU komputer po prostu staje na 1-3 sekundy. Czyli nie zamula, ale właśnie się Zatrzymuje.

 

Spoko, do gruntownego sprawdzenia SMARTA i zasiłki zrobię jeszcze skan hijackthis i umieszczę na searchengine, może mi ktoś tam pomoże z odcyfrowaniem logów. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

 

P.S.: Tak, mam FF3 i dziwnym trafem zawsze przy zamule był uruchomiony. Nie wiem, czy reklamy flashowe mają tu coś do powiedzenia (mam AdBlock+ i NoScript).

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale głupoty piszesz. To jest wirus, nie pamiętam teraz dokładnie nazwy. Wpiszcie sobie w google "wirus 100 procent użycia procesora". Jak zmieniłeś dysk to nic dziwnego, że komputer zaczął działać normalnie, bo i wirusa na nim "pożegnałeś". Formatowałeś w ogóle cały dysk?

Zmieniać dysk z powodu wirusa takiego :mur:

 

Nie zmieniaj dysku, tylko prostu poszukaj info i usuń wirusa, w najgorszym wypadku Format ;).

 

Chlopcze czytaj nastepnym razem troche uwazniej i jak nie wiesz co to jest zrobienie Ghosta Disk to Disk to sie nie udzielaj. To tyle co do twojej wypowiedzi. Wracajac do tematu, mozesz jeszcze przeleciec dysk Combofixem, moze cos ci sie zagniezdzilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to po co "chłopcze" robić Ghosta, jak tego wirusa można usunąć bez ingerencji w system? Nie no, jak można prościej to lepiej kombinować? :blink:

 

 

edit:

pomyśl, że nie każdy ma "do załatwienia" drugi dysk, jak ktoś tu pisze, to jest laikiem i na twoje "załatw sobie 2 dysk" odpowie"aha, trzeba kupić nowy", który zresztą nie jest potrzebny, więc po co?

Edytowane przez Kaaban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaproponowalem jedno wyjscie z sytuacji, ty drugie, po co brniesz w to dalej? Ghost bedzie na przyklad potrzebny wtedy, jezeli okaze sie, ze to nie wirus, chlopak nie bedzie musial instalowac wszystkiego od nowa, tyle ode mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz Firefoxa 3 to w nim moze byc problem. Niestety ta wersja ma to do siebie, ze lubi tak po prostu zabierac 100%. Szczegolnie jak masz otwarta strone z duza iloscia animacji we flashu itp.

Problem jest po stronie Flasha, an nie Firefoxa. To samo jest z Operą czy nawet GG :x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc zrobiłem pomiary miernikiem w spoczynku i stresie (korzystałem z tej i tej strony). Sprawy przestawiają się tak (daję do wglądu):

 

SOFT: Orthos SP2004 ('Small FFTs' + prior. 9) + ATITool ('Scan for Artifacts'), oba przez 3 godziny + Everest UE;

Orthos: Torture Test ran 3 hours, 3 minutes 1 seconds - 0 errors, 0 warnings.

 

SPRZĘT: wiadomo... + 2 tanie mierniki CAT. II (jeden nowy, drugi należy do elektryka - więc raczej wykalibrowany)

 

Chieftec 360W, pasywne PFC, zmienna prędkość wiatraków (2):

 

START (miernik):

12V1: 12,17

12V2: 12,03

 

IDLE (miernik):

12V1: 12,22

12V2: 12,09

 

STRESS (miernik co 15 min.):

3,3V min: 3,42 (+3,65%) max: 3,43 (+3,95%) => Max rozpiętość - 0,30%

5V min: 5,19 (+3,80%) max: 5,21 (+4,20%) => Max rozpiętość - 0,40%

12V1 min: 12,04 (+0,33%) max: 12,08 (+0,66%) => Max rozpiętość - 0,33%

12V2 min: 11,89 (-0,91%) max: 11,93 (-0,58%) => Max rozpiętość - 0,33%

 

CPU VCORE (Everest): min: 1,22 (nie chce mi się liczyć %) max: 1,23 (nie chce mi się liczyć %) => Max rozpiętość - nie chce... %

(*) UWAGA: Everest mi podał w jednej z linii loga taką wartość:

2008-09-04 20:23:20 03:56:40 60 62 ->3,38<- 3,38 12,32 4,87

... (czyli maksymalne napięcie rdzenia procesora było 3,38V - takie samo jak linii 3,3V w tej chwili),

wydaje mi się, że się program walnął podczas generowania pliku HTML, ale podaję to tak jak jest, bo to może ważne.

 

CPU TEMP (Everest): max: 63 (E2180 @ 2,7GHz, w temp. pokojowej 27*C, wyjęty zasilacz z budy, obudowa położona na boku) - BOX COOLER + CoolerMaster metalizowana

 

Niby wszystko ok, ale nie do końca:

a) patrz (*);

b) BIOS, Everest, SpeedFan i CPUTool podają mi z czujnika "Płyta główna" 65*C. Nie wiem, gdzie jest czujnik, ale wiem, że się na pewno nie spalił - jak uruchomiłem klimatyzację, to się zrobiło 58, w stresie - 70. WTF2 ? Kurz czy co ? Organoleptycznie jest wszystko ok.

Wszystko inne na MOJE doświadczenie wygląda w porządku. Przy testowaniu i mierzeniu ani razu nie miałem sytuacji z wczoraj.

 

 

 

Zaraz będę robił loga ChijackThis i long selftest SMARTA, pewnie zostawie Orthosa + ATITool + Everest na noc.

 

EDIT: Prośba O Sprawdzenie Logów

Edytowane przez freak_outXP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...