Skocz do zawartości
toms83

Wielkość Ekranu Lcd A Wpływ Na Zdrowie/oczy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Tak się zastanawiałem, czy wielkość ekranu w monitorach LCD ma znaczenie jeśli chodzi o wpływ na zdrowie.

Czy duże monitory mają większy negatywny wpływ czy też nie ma to znaczenia? Przyjmując oczywiście jednakową odległość od monitora ( typowe 60-70 cm ), identyczne warunki oświetleniowe itp.

 

Jak to właściwie jest? Macie jakieś ciekawe artykuły na ten temat lub informacje którymi byście chcieli się podzielić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie: im większa "patelnia" tym gorzej dla oczu.

 

Co jak co ale zdrowe to jest wpatrywanie się w zieloną trawę i niebieskie niebo a nie w płaszczyznę złożoną ze świetlówek wyładowczych o przedziwacznym widmie, jakoś od 2 lat, kiedy zaczęły się moje problemy ze wzrokiem po przesiadce na 22", do dzisiaj mam negatywne objawy, wytrzymuje przed LCD połowę z tego co na CRT. Może to wiek a może coś innego...

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wiadomo, że wpatrywanie się w jakikolwiek ekran ( lcd czy crt ) jest szkodliwe. U mnie z kolei przejście na lcd dało ulgę oczom.

Właśnie interesuje mnie kwestia, powiedzmy "profesjonalna" ( naukowa ).

 

Ale sygnaturka mówi, że masz 24". A to już trochę sporawy kawał ekranu.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Tak się zastanawiałem, czy wielkość ekranu w monitorach LCD ma znaczenie jeśli chodzi o wpływ na zdrowie.

Czy duże monitory mają większy negatywny wpływ czy też nie ma to znaczenia? Przyjmując oczywiście jednakową odległość od monitora ( typowe 60-70 cm ), identyczne warunki oświetleniowe itp.

 

Jak to właściwie jest? Macie jakieś ciekawe artykuły na ten temat lub informacje którymi byście chcieli się podzielić?

witam, nie bede podawal linka do forum ale zacytuje odpowiedz Pana Marka Konopki administratora forum o monitorach i specjalisty w tej dzedzinie (w mojej opinii)

tekst porownujacy lcd do crt i pokazujacy wplyw na oczy

 

a) Refleksy (w każdej technologii). Aby uniknąć stosujemy odpowiednie pozycjonowanie źródeł światła lub jego rozproszoną formę.

b) Za wysoka moc lamp na minimalnym ustawieniu. Można pominąć dzięki ustawieniom kontrastu na k. graficznej, co udowadnia słabą regulację monitora przy okazji. Słaba regulacja kontrastu nie dająca dobrej, tolerowalnej dla oczu bieli, tzn. nie za jasnej.

c) Kąty widzenia (szczególnie TN). Powodują, że oko nie chce się zaadaptować do obrazu, wariuje, oczekując równomiernego obrazu i nie otrzymuje go przy narożnikach.

d) Niski kontrast, słaba czerń. Obraz wydaje się mdły, mało kontrastowy, dynamiczny przy specyficznych warunkach oświetleniowych (praca wieczorami) - TN S-IPS.

e) Niedostosowanie wsp. GAMMA. Choroba monitorów LCD. Z nieznanych przyczyn postanowiono unikać agresywnego, kontrastowego, zdrowego ustawienia, znanego z monitorów CRT, czyli ~2.5. Większość monitorów LCD nie ma takich ustawień. Można pomijać stosując regulację na k,. gfx, co udowadnia słabość regulacji monitora.

f) FRC. Drgania obrazu. W skrajnych przypadkach (jest parę takich modeli, np. Viewsonic VP171B) w połączeniu z dość wysoką wartością minimalnej mocy lamp może co najmniej drażnić, a także przeszkadza.

g) Słaba reprodukcja barw, konkretnie krzywych GAMMA, powodująca przesycenie obrazu jasnymi barwami, typowa w wielu monitorach TN.

h) Niestabilna praca lamp podświetlających - ich "drżenie". Ostatnio rzadko występujące.

i) Słaba ostrość obrazu, ze względu na użycie typowego, słabego kabla D-SUB. Argument całkowicie marginalny, ze względu na brak sensowności stosowania D-SUB, przy poważnym podejściu. Podane jedynie od strony faktycznej i formalnej.

j) Uczulenie na światło lamp jarzeniowych. B. rzadkie.

pozwole sobie rowniez zacytowac kolejna wypowiedz innej osoby w podobnym temacie co ten:

 

Głównymi czynnikami powodującymi zmęczenie oczu, wartymi zaakcentowania jako różnice pomiędzy CRT i LCD są:

 

1. Nieostrość

CRT: występuje zawsze i wynika z zasady działania kineskopu

LCD: nie występuje.

 

2. Migotanie obrazu

CRT: występuje zawsze przy zbyt niskiej częstotliwości odchylania pionowego, czyli nieprawidłowej obsłudze i regulacji

LCD: występuje w wyniku złej konstrukcji podświetlenia, lub/i modułu FRC, tylko w kiepskich monitorach.

 

3. Zbyt wielka jasność

CRT: nie dotyczy

LCD: występuje często w tanich monitorach

 

Wniosek1: Dobry monitor LCD eliminuje podstawowe, silnie przeszkadzające wady CRT np z pkt 1. Pozostałe aspekty m.in. czerń, kąty itp mają pomijalny wpływ na komfort patrzenia.

 

Wniosek2. Kiepski monitor LCD jest najgorszym wyborem z punktu widzenia zdrowia i nie nadaje się do pracy, gdyż łączy złe cechy obydwu technlogii.

mam nadzieje ze to pomoglo i nikogo nie urazilem cytatami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre informacje, to chyba z serwisu mva.pl? Bo już to kiedyś czytałem.

 

Ogólna informacja i porównanie do crt, ale nie ma poruszonej kwestii wielkości ekranu.

tak, info z mva, akurat wczoraj o tym problemie tam czytalem.

 

jeslki chodzi o wielkosc, to wydaje mi sie ze to kwestia odleglosci, wiadomo ze im wiekszy monitor tym dalej powinno sie siedziec.

ale nie chce polemizowac bo wiedzy w tej dziedzinie nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...