Skocz do zawartości
Martom

Prawidlowy "gradient" Na Monitorze Lcd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nastepujacy test: http://www.lagom.nl/lcd-test/gradient.php

 

na moim monitorze (Eizo S1932, sRGB, jasnosc 0-18%) wyrazne szarosci zajmuja mniej wiecej polowe prostokatow, po czym do mniej wiecej obszaru 2/3 jest lagodne przejscie jasnej szarosci w biel, a ostania 1/3 to juz bardzo jasna szarosc/prawie zupelna biel. W sumie wyrazna szarosc jest mniej wiecej do polowy prostokatow. Na monitorze LCD Viewsonic, ktorego uzywam pracy szarosci sa nasycone i wystepuja prawie do samego konca, gdzie pojawia sie czysta biel. Przejscia nastepuja plynnie - generalnie szarosc jest bardizej nasycona i wystapuje znacznie "dalej" niz na Eizo. Od momentu zakupu caly czas mam wrazenie, ze moj monitor jest "przejasniony"... Jak powinno byc na dobrym, wlasciwie skalibrowanym LCD?

 

Pozdrawiam i z gory dzieki za wpisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha, to u mnie na Funaiu banding jest ledwo widoczny [;

coś musiałeś namotać...

Nie wiem, czy dobrze opisalem sprawe. Przejscia sa idealne. Chodzi o to, ze nasyconej szarosci jest relatywnie mniej niz na innych monitorach przy zachowaniu doskonalej plynnosci przejsc. Od poczatku monitor wydawal mi sie przejasniony i "walil po oczach". Nie potrafie jednak ustalic obiektywnie, czy cos z moim egzmlarzem jest nie tak czy Eizo tak maja a ja mam zle przyzwyczajenia ze starszych i ciemniejszych monitorow.

UStawienie jest dobre - 1280 x 1024, 60Hz, firmowy preset sRGB z przykrecona jasnoscia - obecnie do 0%.

 

Nie wierze slep i bezgranicznie w "cudownosc" Eizo. To 3 monitor Eizo, z ktorym mialem do czynienia. Pierwszy S 1901 byl ewidentnie przejasniony i walil po oczach, ze patrzec sie nie dalo. Spisalem to jednak na karb generalnej slabosci TNow. Drugi S 1732 - ideal - barwy nasycone, pelna mozliwosc regulacji i moj obecny, ktory jest gdzies pomiedzy. Byc moze rozne serie wypuszcone na rynek maja lepsze/gorsze matryce lub podswietlanie a ja mialem pecha i trafilem na gorszy sort. Staram sie to caly czas ustalic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martom

 

Na moj gust i na moje skromne oczy ktore patrza w monitor PC od ponad 12 lat

jeszcze nei spotkalem takiego monitora ktory na ustawieniach fabrycznych/domyslnych

nie bil mnie po oczach ,moj obecny LG W2252TQ na ustawieniach domyslnych potrafil rozswietlic

pokoj jak lampka nocna , swiecil tak mocno ze po 15 minutach oczy lzawily jak po cebuli :)

Kolejne 15 minut ustawienia gammy/brightnes i contrast w dol +/- polowe

i teraz moge siedzie 4-5 godzin bez bolu oczu .

 

Ja sie dziwie tym co jada na ustawieniach fabrycznych , pewnakiem wiekszosc z nich to

dobrzy klienci okulisty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martom

 

Na moj gust i na moje skromne oczy ktore patrza w monitor PC od ponad 12 lat

jeszcze nei spotkalem takiego monitora ktory na ustawieniach fabrycznych/domyslnych

nie bil mnie po oczach ,moj obecny LG W2252TQ na ustawieniach domyslnych potrafil rozswietlic

pokoj jak lampka nocna , swiecil tak mocno ze po 15 minutach oczy lzawily jak po cebuli :)

Kolejne 15 minut ustawienia gammy/brightnes i contrast w dol +/- polowe

i teraz moge siedzie 4-5 godzin bez bolu oczu .

 

Ja sie dziwie tym co jada na ustawieniach fabrycznych , pewnakiem wiekszosc z nich to

dobrzy klienci okulisty ;)

Brightness i contrast w dol i mamy wyblakly szary obraz bez barw. Ja sie dziwie tym, co sie podniecaja na monitory LCD. Czyli jak rozumim mamy wybor miedzy bladym bezbarwnym obrazem lub wypalaniem oczu, bo do tego zmierzaja wszsytkie wypowiedzi w tym watku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze ustawiam na kontrast i RGB najbliższe natywnym aby uzyskać max nie przepalony kontrast i zmniejszam jasność do odpowiadającego mi poziomu - to zapewnia nie za jasny, kontrastowy i nie męczący a przy tym dokładny "barwowo" obraz.

 

Nie modyfikuję barw w sterownikach i nie wgrywam profilów - dobry monitor (np. NEC 1990SX) ma "liniowy" przebieg bez tych śmieci

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brightness i contrast w dol i mamy wyblakly szary obraz bez barw. Ja sie dziwie tym, co sie podniecaja na monitory LCD. Czyli jak rozumim mamy wybor miedzy bladym bezbarwnym obrazem lub wypalaniem oczu, bo do tego zmierzaja wszsytkie wypowiedzi w tym watku.

Na dobrym monitorze nie ma takich problemów jak opisałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...