Skocz do zawartości
einar

Niskie Obroty Wentylatora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie znalazłem podobnego tematu. Mianowicie o co mi chodzi. Złożyłem nowe PC w konfiguracji: Gigabyte P35-DS3L, E7200 reszta nieważna zresztą jest w sigu. Założyłem na procesor Thermalright Ultra 120A (ma ładną prostą podstawkę), do tego mam wentylator Acutake 120mm - zwykły czyli z 3-pinowy wyjściem. W czym problem, właściwie póki co on nie istniej bo ledwo co złożony i działa na defaultowych ustawieniach jeszcze więc to nie przeszkadza, ale wentylator kręci się z prędkością ~650rpm, niby powinien ~1200. Sprawdzałem go wcześniej na starym komputerze i osiągał nawet 1300. No i oczywiście jest teraz podłączony w miejsce CPUFAN 4-pinowe, a ma 3 piny. Czy to tak zmniejsza napięcie dawane na wiatrak, że ma niższe obroty? Może da się to gdzieś zmienić? Bo nie bardzo wiem jak to rozwiązać, a pewnie każdy wie, że Acutake przy 650rpm nie wieje.

Pozdrawiam;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo moge podać temperatury przy otwartej obudowie bo kopiuje ze starego dysku pliki. Wg Real Tempa 2.70 Idle 32 i 31, grałem trochę w TDU i niby najwyższe zanotowane 40 i 39, ale jak wyszedłem z gry to były 34 i 33. Jeszcze go nie "stresowałem" bo chce wszystko pokopiować co mi potrzebne i wtedy też zamknę obudowę.

Edit: Core Temp 0.99.3 podaje 37 i 37 (ten chyba poprawnie odczytuje?)

Edit 2: Problem rozwiązany, zainstalowałem EasyTune5 Pro z płyty Gigabyte i można sterowac obrotami wentylatora ;). Chodził na 30% ;)

Edytowane przez einar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wentylator kręci się z prędkością ~650rpm, niby powinien ~1200.

Może masz ustawione w biosie żeby dostosowywał RPM do temperatury procesora.

Ja tak mam przy box`owym chłodzeniu i chodzi mi w idle na ~800-900obr, a jak się go przygrzewa to idzie sobie do ~1100-1200, max wyciąga z 1800 po wyłączeniu kontroli rpm w biosie.

 

Jeżeli masz temperatury w normie i nie podkręcałeś procesora to bym się nie martwił tymi 600set obr bo przy takich obrotach sprzętu praktycznie nie powinno być słychać.

 

A temperatury, które podałeś 31 w idle i ~40 w mini stresie to normalka nie ma się czym przejmować.

 

Polecam zainstalować sobie SpeedFan i odpalić Orthosa lub inny tego typu program i sprawdzić ile osiągnie w stresie.

Edytowane przez Piotrek2006

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, wszystko już opanowane. Dało się ustawić na większe obroty programem z płyty gigabyte, ktory odpala się sam z windowsem. Już nie taki niepodkręcony, teraz jest 3.6ghz@1.2v ale temp w stresie to juz 57-58, idle 39;) ale mamy gorące dni i pasta niewygrzana wiec moze spadna jeszcze troszke. W kazdym razie dzięki za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...