Skocz do zawartości
Sobota

Czyszczenie Klawiatury

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele osób ma problem z ciężko działającymi klawiszami. Jest jednak bardzo prosty sposób na przywrócenie klawiaturze gładkości w działaniu. Trzeba ją wykąpać. Tak najnormalniej w wodzie. Jak to zrobić pokarze na przykładzie mojej klawiatury w dalszej części postu.

CZAS WYKONANIA: ok.40min

 

1. Odpinamy klawiaturę od komputera i kładziemy ją na czymś miękkim spodem do góry. Szukamy śrub, najczęściej są pochowane pod naklejkami podkładkami itp. Odkręcamy je.

 

post-163076-1221291728_thumb.jpg

 

2. Podważamy zatrzaski widoczne z przodu lub z tyłu. Wtenczas klawiatura powinna rozdzielić się na 2 części (musimy lekko szarpnąć) . Jeśli nie chce się jednak tak stać mamy gdzieś ukrytą śrubkę.

 

post-163076-1221291930_thumb.jpg

 

post-163076-1221292299_thumb.jpg

 

3. Po rozebraniu powinnyśmy zobaczyć mniej więcej taki widok jak na zdjęciu. Bierzemy górny panel i do mycia z nim. Lejemy klawisze odpowiednią ilością do mycia naczyń, rozsmarowujemy go pędzelkiem. A potem to już łatwo pod krany lub prysznic i spłukujemy klawiaturę dokładnie aż wymyje się cały kurz, u mnie starczyły 2 min.

 

post-163076-1221292538_thumb.jpg

 

4. Zostawiamy ją do ocieknięcia tak długo aż na klawiszach zobaczymy taki widok jak na zdjęciu. Potem używamy ścierki, suszarki i po wszystkim. Jak któreś klawisze nadal mają zbyt duży opór możemy je przesmarować np: wazeliną. Teraz wystarczy poskładać urządzenie. Jak się pewnie domyślacie robi się to w odwrotny sposób do rozkładania. :D

 

post-163076-1221292132_thumb.jpg

 

Moja klawiatura jak widzicie działa czyściłem ją w ten sposób pierwszy raz od 6 lat (nowości). Różnica w działaniu jest odczuwalna i minimalnie w wyglądzie zauważalna.

 

UWAGA!!

Nie biorę odpowiedzialności że wasze klawiatury będą działały. Na pewno będą czyste. :lol2: Rozbierając klawiaturę tracimy na nią gwarancję. Pod spodem sposób mniej inwazyjny i mniej skuteczny.

 

Bierzemy płaski śrubokręt i podważamy klawisz następnie pędzelkiem poruszamy kurz i przejeżdżamy rurą odkurzacza. Nie polecam sprężonego powietrza. Nie zasysa ono kurzu tylko spycha go dalej a on osiada na innych elementach klawiatury.

Edytowane przez Sobota
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Służę więc pomocą ze swoimi:

 

http://fidek.org/pub/foto/ultrax/wet/kb_1.jpg

http://fidek.org/pub/foto/ultrax/wet/kb_2.jpg

http://fidek.org/pub/foto/ultrax/wet/kb_3.jpg

 

:) To jeszcze pierwsza rewizja.. nieśmiertelna.. kąpana już z 4-5 razy, teraz się zbieram z kolejnym myciem, bo pod niektórymi klawiszami wyczuwam już brud wciskając (inaczej chodzą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink: Kąpanie klawiatury?? O tym to jeszcze nie słyszałam :rolleyes: Skoro o czyszczeniu mowa, to jakimi środkami czyścicie monitor od laptopa. Przecieram go zwilżoną szmatką z płynem, ale zostaje smugi i nie chce się to potem wyczyścić. Może zakupić jakieś specjalne środki przeznaczone do tego typy sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy środek zostawi smugi. Jedynym, sprawdzonym i niezawodnym środkiem jest...ściereczka z mikrofibry za ok.3 zł:) Czyści wyśmienicie na sucho, wystarczy przetrzeć monitor. Przy większych zabrudzeniach ja ją odrobinę nawilżam wodą i zostawiam monitor do przeschnięcia. Taką ściereczkę dostaniesz choćby w Rossmanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink: Kąpanie klawiatury?? O tym to jeszcze nie słyszałam :rolleyes: Skoro o czyszczeniu mowa, to jakimi środkami czyścicie monitor od laptopa. Przecieram go zwilżoną szmatką z płynem, ale zostaje smugi i nie chce się to potem wyczyścić. Może zakupić jakieś specjalne środki przeznaczone do tego typy sprzętu?

A ja kupiłem ostatnio to: http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.phtm...5%259Bciereczki

Ściereczki są małe, wilgotne i nie zostawiają smug. Oczywiście w miejscach brudniejszych się rozmazuje, więc trzeba tam trochę dłużej pomachać, ale są świetne. Przed chwilą czyściłem całego lapka i wygląda jak nowy... aż szkoda znowu palcować ;)

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to kapanie klawiatury ;), lecz mnie by sie nie chcialo. Jak tylko cos przestaje dzialac, kupuje nowa :/. Monitor przecieralam kiedys specjalnymi plynami w areozolach, teraz stosuje czyszczenie na wilgotno. I nie jest zle.

Edytowane przez mgdl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tia ciekawe jakbyście wyczyścili np. Logitecha G15 tez go wykąpali :) gdzie jest wyświetlacz, podświetlanie itd, ja używam zestawu ssawek do odkurzania klawiatury Menalux D18N

post-115019-1256452059_thumb.jpg

a klawisze czyszczę ściereczką na wilgotono, nic nie odkręcam nic nie ryje.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś z posiadaczy labtec ultra flat illuminated, ją rozbierał? klawisze zdejmują się wraz z wierzchem klawiatury? owy wierzch ma drugie dno które zapobiega dostawaniu się brudu do zasadniczego wnętrza klawiatury?

z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po dobrym umyciu klawiatury, czuje pod klawiszami taki delikatny opór. Da się na tym pisać, ale jednak jak była nowa lepiej to funkcjonowało. Problem jest z mechanikom.

Wydaje mi się, że muszą ją czymś nasmarować, tylko zastanawiam się czym, macie jakieś wypróbowane środki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat jest stary ale przyklejony wiec dodam  cos od siebie.

Jak klawiatura nie zostala zalana czyms klejacym (z cukrem, jogurtem itd) a tylko jest zakurzona to rownie dobrze mozna ja potraktowac odkurzaczem z taka mala okragla koncowka z wlosami dookola. Wyssa niemal wszystkie paprochy spod klawiszy. Sposob szybki, bez utraty gwarancji i nie powinien zaszkodzic klawiaturze (no chyba ze klawisze sie ledwo co trzymaja).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy też jaką klawiaturę czyścimy, Jeżeli jest to coś bardziej zaawansowanego, czytaj mechanik, to warto też odpowiednio wyciągać keycapy, żeby nic się nie skopało. No i kwestia tego czy mamy ledy, to zupełnie inna bajka, jezeli mamy klawiaturę podświetlaną ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...