Skocz do zawartości
ransoft

Jak Wyciszyć Wentylator 120mm Af 12025

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam wentylator 120mm firmy AC .Według oczekiwań producenta wentylator miał być cichy - jednak tak nie jest .Wentylator nie miał miejsca u mnie w tyczce 4PIN (PWM) więc modyfikowałem go pod molexa .Próbowałem go podłączyć pod 5v i nie odpala , odpala tylko pod 12v - gdzie jest bardzo głośny ( Czerwony kabel - żółty molex , czarny - czarny )Obecnie jestem bez wentylatora wtłaczającego zimne powietrze do obudowy , dlatego proszę o wasze porady - jak wyciszyć ten wentylator ( ponieważ na 12V wyje niesamowicie )

Liczę na szybką odpowiedź i pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystkie wentylatory działają standardowo pod 12v. Ale można je podłączyć pod mniejsze napięcia, jeśli regulator obrotów byś wykonał odpowiednio to możesz nawet pod 1V go próbować ruszyć. W praktyce większość wentylatorów odpala spokojnie pod 5V i dużo mniej chałąsują (choć niektóre przy za niskich obrotach mogą dostać wibracji i chałasować przez to gorzej niż pod 12V, ale to rzadko się dzieje). Przy 7V chałas będzie dużo mniejszy niż przy 12V ale wydajność nie spadnie tak drastycznie jak przy 5V. Niestety z racji takiego a nie innego uzyskania napięcia 7V przy awarii wetylatora możesz spalić kompa.

Jeśli nie chcesz ryzykować to spróbuj podłączyć go pod 5V, jeśli nie dopali to kup regulator pentagrama jak już wcześniej pisał bender83, i ustaw najmniejsze obroty przy których wydajność będzie zadowalająca w stosunku do ciszy.

Edytowane przez Piterro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wentylatory zazwyczaj do rozruchu potrzebują wyższego napięcia, albo będziesz musiał zapalać go na pych. Dlatego też w układach sterujących wiatrakami w momencie włączania podawane jest wyższe lub nawet pełne napięcie, potem zostaje obniżone do powiedzmy 5V i wiatrak się kręci. Z samych 5V są małe szanse żeby wystartował bo trzeba pokonać różne statyczne siły oporu.

 

ps. czy ktoś już "spalił kompa" podłączając wentyl na 7V, czy są to tylko spekulacje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już kilka wentylatorów używałem podpiętych pod 5V i nigdy nie było konieczności "odpalania ręcznego". Choć muszę przyznać, że robiłem tak tylko z 80x80 i 92x92. 120x120 mają większą powierchnię i masę łopatek, ale myślę, że również nie powinno być problemu.

 

Co do spalenia, napisałem "możesz", ponieważ nie wiem czy zasilacze mają jakieś zabezpieczenia przez połączeniem linii 12 i 5V. Wolałem uprzedzić niż później czytać: "Ty &^%&^%$, przez ciebie komp mi się spalił"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. czy ktoś już "spalił kompa" podłączając wentyl na 7V, czy są to tylko spekulacje...

Kiedyś zfajcyłem nagrywarkę przez to. Kabel z 2 molexami leciał najpierw do nagrywarki, później do wiatraka na którym się bawiłem w 7V właśnie. Przy włączonym kompie podłączyłem kombinacje 7V, i nagle komp zdechł. Wstał bez problemu, ale ani wiatraka, ani nagrywaczki uruchomić się już nie udało. Fakt faktem, że wiatrak to jakiś noname totalny był więc dziwnym nie jest, że padło, ale nagrywarki HP mi do tej pory żal ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wentylator 120mm Seasonic rusza bez problemu na 5V. U Ciebie ransoft może to jest problem z tym, że jest pwm i sam powinien regulować obroty w zależności od tego co mu czujnik temperatury podaje.

Jako wyciszenie można dać jakieś gumeczki - dystansowniki między wentylator, a obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...