Skocz do zawartości
Kirk42

Czy To Zadziała?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak myślę sobie ostatnio o złożeniu WC i wpadłęm na pomysł jakby w takim zestawie nie było chłodnicy,a ciepło by było odprowadzane np przez akwarium, tzn. stał by sobie pojemnik z wodą np 30l i do tego pompka bloki itp. Procesor i grafika nie były by w stanie zagrzać tej wody, bo ta szybciej by oddawała ciepło. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu...

Woda w takiej ilosci bedzie Ci magazynowac cieplo... chlodnice pasywne maja dosc specyficzne konstrukcje, przyjrzyj sie im dokladniej...

Powierzchnia oddawania go bedzie troszke mala... to znaczy jesli nie bedzie przykryte, to bedzie oddawane najlepiej gora, po bokach bedize przeszkadzac szklo... ktore podejrzewam ze gorzej przewodzi cieplo niz miedz/mosiadz...

Do tego jak nie przykryjesz bedzie wpadal tam kurz i paprochy...

Duza ilosc chlodziwa tez kosztuje swoje...

Na pompce moze bys i zaoszczedzil zatapiajac akwariowke.

 

Jak masz zabytkowego celerona pod Socket 370 i geforce 2 MX to sobie poradzi :)

Co innego jak chcesz tym quada chlodzic i powiedzmy 4850... tez moze byc to jakies rozwiazanie, przy okazji zagotujesz wody na herbatke

 

Policz sobie tak mniej wiecej powierzchnie oddawania ciepla przez taki zbiornik i porownaj do np jakiejkolwiek chlodnicy 1x120mm, policz koszt 30l plynu a koszt 100-120ml, no i jeszcze koszt takiego zbiornika... chyba nie warto...

 

EDIT:

Co do sentencji z siga, to uwazal bym zebys nie zniknol czasem z takimi pomyslami...

Edytowane przez jedras77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym gotowaniem to rzeczywiscie kolega przesadzil ;) ale to nie zmienia faktu ze to nie jest najlepszy pomysl

mala chlodniczka bedzie lepsza od tego a przy okazji bedzie zajmowac duzo mniej miejsca

ale tak pobawic sie/potestowac zawsze mozna xD jak zrobisz cos takiego to podziel sie z nami bo ciekawi mnie jak dlugo bedzie sie rozgrzewac taka ilosc wody ;>

 

PS. tylko nie wpuszczaj rybek bo niektore nie toleruja duzych zmian temperatury :lol2: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To byla taka drobna ironia...

Akwarystyka zajmowalem sie duzo wczesniej niz WC, przez jakies 12-13 lat, wiec wiem z doswiadczenia jak mniej wiecej to wyglada...

Przy 30l i grzalce okolo 40-50W, jesli uzywamy jej powiedzmy te 5-6 godzin spokojnie mozna podniejsc temp wodo w okolice 40C, pozniej temperatury rosna nieco wolniej, ale taka temperatura cieczy nie jest zbyt atrakcyjna...

 

W zbiorniku 240l grzalka 150W u mnie podnosila temp srednio o 2-3C na godzine, 300W o okolo 4-5, oczywiscie uzywalem takich z termostatem, jako ze paletki byly dosc wrazliwe na zmiany temperatury i w akwarium musialem utrzymywac temperature w granicach 28-30C

W kazdym badz razie do takiego zbiornika 100W i takiej temperatury cieczy bylo by wystarczajace, a to oczywiscie nic przy mocy wydzielanej przez wspolczesne komputery... wiec ja bym sie dobrze zasttanowil czy to ma wogole sens...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans, wez sobie wode w akwarium o temp pokojowej 24stopnie.

Szklo jest izolatorem, jedynie powierzchnia akwairum (30x20cm) i ruch wody oddawalyby cieplo, oczywistym jest ze powierzchnia oddawania ciepla najmniejszej chlodniczki jest dziesiatki razy wieksza...:)

Ja mam 2 akwaria 200l i 60l...uwierz mam problemy w lecie bo woda w akwa ma okolo 30stopni.. cieplo wydzielaja jedynei swietlowki ktore napewno sa zimniejsze od procesora i wisza 10cm nad powierzchnia....

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans, wez sobie wode w akwarium o temp pokojowej 24stopnie.

Szklo jest izolatorem, jedynie powierzchnia akwairum....

Szkło nie jest izolatorem ciepła, całkiem dobrze je przwodzi, być może rezrwuar ze szkła byłby dobry. (upredzam protesty: w oknach to powietrze jest izolatorem uwięzione między warstwami szkła). Szklanka ma dobrą przewodność cieplną.

 

Co do samego pomysłu to no cóż, ja u siebie mam teraz zainstalowany układ z rezerwuarem około 5l bez chłodnicy i to działa, ale nie jestem z tego zachwycony. Kiedy chłodnica była zainstalowana układ faktycznie chłodził teraz podkręcanie wogle nie jest możliwe.

 

Teraz mam zamiar na powrót podłączyć chłodnice i się zastanawiam czy miałoby sens podłączanie dwóch chłodnic w jednym obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło nie jest izolatorem ciepła, całkiem dobrze je przwodzi, być może rezrwuar ze szkła byłby dobry. (upredzam protesty: w oknach to powietrze jest izolatorem uwięzione między warstwami szkła). Szklanka ma dobrą przewodność cieplną.

 

Co do samego pomysłu to no cóż, ja u siebie mam teraz zainstalowany układ z rezerwuarem około 5l bez chłodnicy i to działa, ale nie jestem z tego zachwycony. Kiedy chłodnica była zainstalowana układ faktycznie chłodził teraz podkręcanie wogle nie jest możliwe.

 

Teraz mam zamiar na powrót podłączyć chłodnice i się zastanawiam czy miałoby sens podłączanie dwóch chłodnic w jednym obiegu.

Wez pod uwage jeszcze jego grubosc, ale faktycznie masz racje użyłem skrotu myslowego juz tlumacze

Przewodnosc cieplna szkła 0,79 W/(m*K)

Przewodnosc cieplna miedzi 401 W/(m*K)

 

Juz wiesz o co mi chodzilo? Z niego taki przewodnik jak ze mnie piekarz;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli widze ze dobrze wyzej napisalem :)

Powierzchnia oddawania go bedzie troszke mala... to znaczy jesli nie bedzie przykryte, to bedzie oddawane najlepiej gora, po bokach bedize przeszkadzac szklo... ktore podejrzewam ze gorzej przewodzi cieplo niz miedz/mosiadz...

Grubosc szyb w zbiorniku 30l to pewnie kolo 3-4mm, przy 100l bodajrze kolo 8mm sie stosuje, tylko wez jeszcze pod uwage ze sa rozne gatunki szkla... akwariow nie robi sie juz z szyby uzywanej w oknach... wiec podejrzewam ze takowa akwariowa jeszcze bardziej izoluje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemnosc cieplna takiego akwarium (z racji na ilosc wody) daje tylko tyle ze jakis czas bedzie sie nagrzewac az temperatura ustabilizuje. Ale sama powierzchnia oddawania ciepla jest stosunkowo mala. Zeby takie cos dzialalo, trzeba sobie wstawic 300l stalowa beczke zalana po brzego chlodziwem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...