Skocz do zawartości
lukecz

Udostępnianie Plików W Domowej Sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Interesuje mnie możliwość udostępnienia zasobu tylko dla 1 konkretnego komputera

Korzystam z 2 komputerów (blaszak i laptop) i routera (rozdziela internet z sieci osiedlowej na blaszaka przez kabel i przez wifi dla laptopa).

 

Postąpiłem wg znalezionego w sieci opisu:

Opiszę sposób udostępniania dla jednego komputera. W przypadku konieczności ustawienia udostępniania zasobów dla kilku komputerów, niektóre czynności naleźy powtórzyć – dodawanie kont, przypisywanie uprawnień, itd.

 

Kilka źelaznych zasad, które ułatwiają pracę w sieci:

- komputery nie mogą mieć nazwy identycznej z nazwą logującego się do niego uźytkownika

- kaźdy komputer musi mieć inną, unikalną nazwę

- w nazwach zarówno komputera jak i uźytkownika nie mogą występować polskie ogonki jak i inne dziwne znaki

- do komputera logujemy się z hasłem (to równieź kwestia bezpieczeństwa)

- komputer musi logować się do sieci M$ Networks (Klient sieci M$ Networks). Dotyczy to szczególnie systemu W9x pracującego w sieci z systemami NT.

 

To okienka właściwości w systemie XP i W9x.

 

Jeśli powyźsze warunki są spełnione, udostępnienie jakiegoś zasobu pójdzie błyskawicznie. Zakładamy, źe na komputerze z którego chcemy przeglądać udostępnione zasoby funkcjonuje uźytkownik "Xxxxx", logujący się do tegoź komputera z hasłem "11111".

Zaczynamy na komputerze który dane ma udostępniać:

 

Tworzymy konto Uźytkownika.

 

Poprzez Panel Sterowania –> Narzędzia administracyjne

 

wchodzimy do: Zarządzanie komputerem –> Uźytkownicy i grupy lokalne –> Uźytkownicy, gdzie klikamy albo w górnym menu "Akcja", albo prawym klawiszem myszy w wolnym miejscu okna i wybieramy –> Nowy Uźytkownik.

 

1.Podajemy nazwę tworzonego Uźytkownika – nazwa musi być identyczna z nazwą jaką podaje się podczas logowania do drugiego komputera (Xxxxx) . Nie jest to nazwa komputera – to nazwa Uźytkownika.

2. Podajemy hasło (11111) i potwierdzamy w okienku niźej.

3. Po podaniu hasła dla tego konta zaznaczamy "uźytkownik nie moźe zmieniać hasła", zaznaczamy "hasło nigdy nie wygasa", odznaczamy "konto jest wyłączone".

 

Dodajemy stworzonego Uźytkownika do Grupy "Goście".

 

Kaźdego stworzonego Użytkownika (tutaj Xxxxx) ustanawiamy członkiem grupy "Goście".

Znowu Panel Sterowania –> Narzędzia administracyjne –> Zarządzanie komputerem –> Uźytkownicy i grupy lokalne –> Grupy, gdzie klikamy w prawym oknie dwukrotnie na grupie Goście

 

po czym dodajemy do niej stworzonego wcześniej Uźytkownika – klik na Dodaj

 

klik na Zaawansowane

 

klik na Znajdź teraz, zaznaczamy konto Xxxxx i naciskamy OK.

 

Zmieniamy zasady zabezpieczeń.

 

Z Narzędzi administracyjnych –> Zasady zabezpieczeń lokalnych –> Zasady lokalne –> Opcje zabezpieczeń –> Dostęp sieciowy –> Udostępnianie i model zabezpieczeń dla kont lokalnych – powinien być ustawiony na: Klasyczny (...jako samych siebie). Jeśli nie, klikamy podwójnie na tym wpisie i dokonujemy zmiany.

 

Teraz po to, źebyśmy na ekranie powitalnym nie mieli niepotrzebnie kilku/kilkunastu załoźonych kont, kolejny krok –> Narzędzia administracyjne –> Zasady zabezpieczeń lokalnych –> Zasady lokalne –> Przypisywanie praw uźytkowników –> Odmowa logowania lokalnego –> dodajemy tutaj stworzonego Uźytkownika/Uźytkowników.

 

Kolejna zmiana –> Narzędzia administracyjne –> Zasady zabezpieczeń lokalnych –> Zasady lokalne –> Logowanie w trybie wsadowym – dodajemy grupę "Goście".

 

Procedura podobna jak przy dodawaniu uźytkowników, ale po kliknięciu "Dodaj" naciskamy "Typy obiektów", w kolejnym oknie zaznaczamy "Grupy" i zamykamy przyciskiem OK.

 

Dalej juź jak wcześniej –> klik na "Zaawansowane" –> w kolejnym oknie klik na "Znajdź teraz", poniźej wybieramy znalezioną przez komputer grupę "Goście" i OK.

 

Przydzielamy prawa dostępu do udostępnianego zasobu.

 

W tym momencie pozostaje nam ostatni krok – ustalenie kto i na jakich prawach wejdzie do naszego udostępnionego zasobu.

Sprawdzamy czy nasz system uźywa "prostego udostępniania plików", a jeśli tak, usuwamy znaczek czyli odznaczamy tą opcję. Gdzie ?

Otwieramy np. "Mój komputer", z menu wybieramy Narzędzia –> Opcje folderów –> zakładka Widok –> odznaczamy "Uźyj prostego udostępniania plików".

 

Następnie klik prawym klawiszem myszy na folder który chcemy udostępnić i z menu wybieramy opcję Udostępnianie i zabezpieczenia. Musimy pamiętać o tym, źe posiadając partycję z systemem plików FAT32, wybieramy opcję nazywającą się po prostu "Udostępnianie" – brak w tym systemie plików zakładki "Zabezpieczenia".

 

W oknie ustawiamy w miarę potrzeb ilość połączeń/konekcji (ilu uźytkowników moźe jednocześnie połączyć się do naszego udostępnianego zasobu) – od 1 do 10. Nazwa zasobu nie moźe być dłuźsza niź 8 znaków jeśli udostępniamy zasób systemowi W9x, oraz nie moźe zawierać polskich znaków. Jeźeli nazwa jest dłuźsza, dokonujemy zmiany a postępujemy podobnie jak w przypadku udostępniania całego dysku – opiszę tę czynność poniźej, na końcu.

 

System plików FAT32 –> klikamy na "Uprawnienia",

1. usuwamy "Wszyscy",

2. dodajemy tego uźytkownika, który ma mieć dostęp do zasobu, po czym ustanawiamy mu prawa do "Pełnej kontroli", "Zmiany" czy teź tylko "Odczytu". Przy udostępnianiu dla kilku uźytkowników, kaźdego z nich dodajemy do "Uprawnień" oczywiście pojedynczo i dla kaźdego oddzielnie ustawiamy te prawa.

 

System plików NTFS –> tu juź moźemy pozwolić sobie na pewną dowolność. Prawa moźemy ustawić jak wyźej – tylko w zakładce Uprawnienia, lub teź pozostawić w niej "Wszyscy" po czym w zakładce "Zabezpieczenia" gdzie mamy większą dowolność, zmodyfikować odpowiednio te prawa.

 

Udostępniamy cały dysk/partycję.

 

O ile nie ma źadnych kłopotów podczas udostępniania folderów, to juź udostępniając cały dysk/partycję musimy dokonać pewnych zmian z uwagi na to, źe system dopisuje do nazwy znaczek "$" tworząc tzw. udział administratorski.

Po wywołaniu okna udostępniania naciskamy przycisk "Nowy udział",

 

po czym nadajemy nową nazwę – np. "Dysk D", określamy ilość konekcji, oraz ustawiamy Uprawnienia dostępu.

Taką samą zmianę przeprowadzamy w przypadku długich nazw folderów, o czym wspomniałem powyźej.

 

I to by było na tyle.

W tym momencie pozostaje nam się juź tylko cieszyć z dobrze wykonanego zadania.

Zgodnie z opisem ustawiłem rozne nazwy uzytkownikow i komputerow dla komputerów, i tak:

PC (XP) - nazwa komputera: "Luke-pc", nazwa użytkownika: "Luke1", hasło: "haslo01"

Laptop (Vista) - nazwa komputera: "Luke-asus", nazwa użytkownika: "Luke2", hasło: "haslo01" (haslo identyczne jak w blaszaku)

Oba komputery naleza do 1 grupy roboczej.

 

Po zastosowaniu wskazowek z opisu, przy probie wejscia na zasob poprzez laptopa (z Vista):

"System Windows nie może uzyskać dostępu do \\luke-pc\obrazy"

 

Jeśli chodzi o zakładke zabezpieczenia na komputerze "luke-pc" z którego udostepniam, to mam tam dodanego użytkownika "Luke2 (LUKE-PC\Luke2)" czyli konto utworzone dla laptopa wg opisu w powyższym opisie.

Zasob staje sie dostepny dla laptopa dopiero jesli na blaszaku dodam w zabezpieczeniach konto "Gościa" ale jak przypuszczam wtedy staje się dostępny dla wszystkich...

 

Na forum PurePC w szukajce wyczytałem że jeśli nie włącze konta gościa na kmputerze udostępniającym, to podczas próby uzyskania dostępu do zasobu będzie prośba o logowanie - niestety u mnie laptop wtedy wyświetla ten sam komunikat co wcześniej nie prosząc o logowanie.

 

Czy ktoś mógłby wskazac co robię źle oraz jak poprawnie poustawiać wszystko aby z pc była możliwość udostępnienia tylko na laptopa (potem zabiorę się za kombinowanie z udostępnieniem zasobów dla palmtopa Dell X51v z WM6 - aż strach się bać skoro nie potrafię tego zrobić ze zwykłymi kompami :( )?

 

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak ktoś spróbuje mi pomóc w udostępnianiu między moimi 2-ma komputerami?

 

Próbuję od kilku dni to skonfigurować, nie daję rady.

 

W skrócie mam:

Komputer (system WinXP): Nazwa komputera: Luke-pc, Login: Luke1, Hasło test1 ( z tego komputera chce udostępniać)

Laptop (system Vista): Nazwa komputera: Luke-laptop ,Login:Luke2, Hasło test2

 

Myślałem że jeśli na komputerze wg opisu tego w powyższym poście (i wielu innych w necie) utworzę kolejne konto, dla niego nadam uprawnienie dla udostępnianego zasobu, to na laptopie wyskoczy prośba o logowanie podczas wchodzenia do udostępnianego z komputera zasobu.

 

Niestety tak się nie dzieje, i z laptopa podczas próby wejścia do takiego zasobu mam komunikat że nie mam dostępu do zasobu.

Jeśli zaś nadam uprawnienia dla gościa to wszystko jest ok (ale jeśli mi się dobrze zdaje to przez konto gościa będąmogli przeglądać zasób wszyscy użytkownicy mojej sieci)

 

Czy mógłby ktoś wskazać gdzie popełniam błąd? (może przy nadawaniu uprawnień dla zasobu na komputerze, w miejscu gdzie wybieram lokalizację powinienem jakoś "dodać" lokalizację laptopa?)

 

Bardzo proszę Was o pomoc (nie uśmiecha mi się udostępnianie moich zasobów wszystkim w moim lan-ie)

 

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm brak dostepu do zasobu - a wylaczyles zapore systemowa w win xp ?

 

Co do reszty niestety nie moge pomoc bo sharowalem tak tylko udostepniajac na Viscie i logujac sie z xp na nowo utworzone konto uzytkownika - a tam konfiguracja jest latwa prosta i przyjemna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...