Skocz do zawartości
pedroz

kręcenie pamięci - porada dla nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

 

zabrałem się za podkręcanie nowozakupionych Seitecow 512 MB DDR 333 (na ASUS 54S533) według jakiejś dosyć pobieznej instrukcji z netu, gdzie autor podał, że nabardziej optymalne wyniki to 2,2,2,5 1t 4/5 lub 4/6. Moje wstepne wyniki to CL2 i reszta 4,4,7,AUTO 4/6 przy napięciu pamięci 2,7 V.

Dało mi to wzrost przepustowości ramu (za SiSoft Sandrą) z 2400 MB/s do 2800 MB/s. W związku z tym mam pytanie, czy opłaca się zwiększyć napięcie do 2,9V i próbować podkręcać wyżej? Najbardziej ciekawi mnie wpływ takiego napięcia na zywotność ramu.

 

Aha, jeszce jedno pytanie a'propos. Czy dokupienie drugiej kości 512 MB Seiteca może pogorszyć sytuację? Czy dwie kości kęcone jednocześnie kręcą się ogólnie gożej niż jedna?

 

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do podwyższenia napięcia to raczej bym odradzał, chyba ze masz jakies radiatorki+nawiew na nie. 2.9 to jednak sporo, i na dłuższą metę może spowodować uszkodzenie pamięci.

 

A co drugiej kosci to moze byc tak ze podkrecalnosc bedzie nizsza. Po pierwsze dlatego ze mozesz trafic na gorszy model Seiteca, bo to nie jest producent którego wyroby mają stałą, wysoką jakość, mogą sie zdarzyc lepsze i gorsze sztuki. A drugim powodem moze byc Mobo. Nie wszystkie reaguja dobrze na krecenie przy dwoch kosciach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcenie pamięci więcej niż masz w standardzie 333 (i tak to jest dużo!)nie jest opłacalne i w dodatku bardzo ryzykowne, a afekty praktycznie minimalne. Podkręć se już lepiej procka a pamiątki zostaw w spokoju :D

One też chcą żyć!! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no na razie ustawilem te pamięci ma 4/6 (czyli 400 zamiast 333) i CL 2.5, timingi najslabsze (4-4-7-AUTO), napiecie 2.7 zamiast standardowego 2.5. wszystko chodzi jak na razie stabilnie. wzrost z 2400 MB/s do 2800 MB/s jakby odczuwalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Seiteci puszczone na 2,9 chodza na 410MHz. Ale po pierwsze znajduja sie na nich radiatory po drugie pamieci znajduja sie w przeciagu spowodowanym przez 2 coolery 80mm pyszczone na 7V. Ogolnie temperatura w budzie jest okolo 10 stopni nizsza niz w pokoju. Co do tego czy masz jedna kostke czy dwie. To jak sie juz zdecydujesz to szukaj podobnej serii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Seiteci puszczone na 2,9 chodza na 410MHz. Ale po pierwsze znajduja sie na nich radiatory po drugie pamieci znajduja sie w przeciagu spowodowanym przez 2 coolery 80mm pyszczone na 7V. Ogolnie temperatura w budzie jest okolo 10 stopni nizsza niz w pokoju . Co do tego czy masz jedna kostke czy dwie. To jak sie juz zdecydujesz to szukaj podobnej serii.

Sorry, ale mi się wydaje to fizycznie niemożliwe... Chyba że masz chłodziarke i nawiewasz tym powietrzem... (albo "zima cooling")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krootki powiem tak. Mam dziwna obudowe. Przod jest plastikowy i wmontowany tam wentyl ma okolo 6cm do metalowej konstrukcji. A konstrukcja zaczyna sie od blachy w ktorej znajduje sie kilkanascie dziur. Powietrze w samej obudowie wpada zimne tak ze cala obudowa jest chlodna. Mimo ze w pokoju mam 25stopni.

Nie wiem czy dosc obrazowo to przedstawilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale ta blacha musiałaby być zmrożona, żeby powietrze przez nią przepływające dawało 10 stopni spadku temp. wewnątrz obudowy. A tak to zawsze będziesz miał min. 2-3 stonie więcej niż w pokoju. Fizyki nie przeskoczysz.

 

Chyba, że.... masz nieszczelną podłogę/ściany i gdzieś "wpada" Ci zimne powietrze i zaciągane jest do wnętrza kompa. Wtedy może faktycznie... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem okolo. Niestety nie mam termometra aby to sprawdzic. Sama temperatura systemu jest w granicach temperatury pokoju. Dysk ma 30. Chyba ze to bledne odczyty na Epoxie. Ale cala obudowa jest chlodna. Wiec....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...