Skocz do zawartości
mroova81

Troszkę Nietypowo - Pomocy :)

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich gdyż jestem tutaj nowy. Świetne forum - mnóstwo informacji!

Do rzeczy:

Posiadam lapcia Asusa A6RP oraz stacjonarnego jakiś MSI z duronem w okolicach 1GHz oraz 256 DDR 400MHz. Lapcio spisuje się na medal, ale stacjonarka niedomaga już, więc myśle o tym, żeby ją upgradować (stara zostanie obudowa:)

Najważniejsze to budżet wiadomo - określe go tak: ma być jak najmniej.

Komputer kupowałbym na dwie raty. Wpierw bebechy, a potem dyski/napędy.

Plan mam taki: CPU to dual core - zdaje mi się, że wystarczyłby tutaj najwolniejszy - czyli E2120 (1.6)

Mobo: tutaj już mam wątpliwość: Choć wiem, że DDR3 jest nieopłacalne i nie zamierzam kupować takich pamięci, ale zamierzam kupic to mobo pod kątem dalszych udoskonaleń, a więc czy jest sens kupowania takiego który obsługuje DDR2 oraz DDR3 jednocześnie, czy darować sobie tą trójkę? ASUS P5KC obsługuje oba standardy a kosztuje <400PLN w sklepie a na allegro jeszcze taniej... Podobnie rzecz się ma z Gigabyte GA-EP43C-DS3. Warto? Czy może lepiej jakiś Asus P5QL SE czy coś z tej rodziny FSB dochodzą do 1600 a pamięć 1333 więc na pewno wystarczy! Co do płyty głównej to mam tylko takie wymagania, aby była solidną jednostką, z możliwościami podkręcania i upgradowania oraz aby miała obsługę RAID0 oraz choć jedno IDE. Karty graficznej wolałbym nie mieć zintegrowanej, ale o tym później.

Pamięci: Tutaj mam w zasadzie tylko pytanie o to ECC - co to jest i czy warto? Do moich zastosowań powinno wystarczyć 2x512, ale dla świętego spokoju wziąłbym 2x więcej. Zegary rzędu 1066MHz również nie są drogie, dlatego wydaje mi się, że to by wystarczyło.

Karta graficzna: absolutnie najsłabsza jaka tylko jest możliwa. Moje gry to sporadycznie wormsy oraz quake III. Oglądam też czasami filmy, w tym takie w HD, ale to raczej nie jest żaden wymóg, gdyż na wiekowych sprzętach to wszystko chodzi. Zależy mi jedynie na wyjściu DVI (telewizor HDready zamiast monitora mam). Co brać, bo tutaj wogóle nie mam pojęcia??

Dyski: będa kupione po pewnym czasie dopiero, na początek bedzie PATA 20GB z poprzedniego kompa. Co do dysków, to zarówno cenowo, jak i z opini tutaj wnioskuje, że 2x320GB będzie OK. Stosunek: cena/jakość/szybkość jest chyba najlepsza! Jaki konkretnie model aby chodził bardzo szybko w RAID0? (nie musi być cichy). Acha, warto 32MB cachu, czy 16MB wystarczy... Odczuwalny ten cache?

Zasilacz: nie mam pojęcia jaki?? Ma być dobry, a nawet bardzo dobry! Nie musi być cichy

Obudowa: Czy obudowa od komputera z 2001r się nada, czy cos się zmieniło w tej achitekturze, przez kilka ostatnich lat.. Obudowa ma 4x5.25, oraz 2 lub 3 - 3.5"

 

Czy podążam dobrym tropem, czy to wszystko wogóle nie ma sensu? Reasumując: komputer stoi w garderobie, do pokoju mam pociągnięte kabelki do TV bezprzewodową klawę i mysz, to też wogóle nie zależy mi na głośności, oraz na wyglądzie. Nie gram też w gry, więc nie zależy mi na wydajności graficznej (choć jakieś tam minimum musi być :)

Zależy mi bardzo na:

-Szybkości dysków (często pracuje z dużymi plikami)

-Możliwości rozbudowy (przedewszystkim dobra płyta główna).

-Niskim poziomem zużycia energii (czasami zdarza mi się tydzień nie wyłączyć kompa, właśnie, da się coś sensownego złożyć na Atomie? Są płyty ATX czy tylko jakieś wersje nano/piko?)

-cenie! Płyta max 400 ale najlepiej koło 200.. proc poniżej 200, zasilacz koło 100 i pamięci też....

 

Czy warto pakować się w urzywki celem oszczędzenia $$?? Czy warto kupować na allegro? Sporo taniej niż np w komputroniku...

Bardzo proszę o odpowiedź, serdecznie pozdrawiam - mroova81

Edytowane przez mroova81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś kupował części na alledrogo.pl, a nie "gotowe" zestawy, to rzeczywiście, będzie taniej niż w komputroniku.

 

Płyta główna dobra by była na AM2, np. moja w kwietniu kosztowała 160zł

Procesor, AMD Sempron x2 2100 ( 1.8GHZ ) - kosz to około 100zł

Pamięć RAM Najprostsze GoodRAM'ki, 2GB za około 100zł

Zasilacz, jakiś ModeCom, FEEL III, albo MC-350, który byłby bardziej przyszłościowy, koszt 90zł

Grafika, myślę, że na razie zintegrowana by starczyła? GF6100 ma wydajność R9200...

 

Dysk, starczy 16mb cache.

Pamięci DDR3 nie są opłacalne. One są "szybkie" ale zarazem mają potworne opóźnienia.

 

Polecam Ci sklep esc.pl

 

p.s. Ten tekst trochę nie czytelny xD

 

Poczekajmy aż ktoś zaproponuje zestaw na intelu.

Edytowane przez Stachuuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

Z kilku przyczyn nie chce AMD: po pierwsze mam sentyment do intela, po drugie nie mam pojęcia o AMDkach (nie wiem co oznaczają te ich nazwy... wiem tylko że phenom XF jest lepszy niż duron, to wszystko). Oraz po trzecie jednym z moich priorytetów jest wydajność dyskowa zestawu, czyli raid. O ile na ICHx intela jakoś to chodzi, to właśnie tutaj czytałem, że nvidia miewa z tym problemy. Tak więc proszę o jakąś propozycje intela dual core, na płycie, która ma być solidna i ma radzić sobie z prockami do extreme włącznie. Acha: mostki południowe: ICH8, ICH9, ICH10 (chyba taki gdzieś widziałem, ale głowy nie dam:) czym dokładnie się różnią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pominąłem czy nie napisałes... kręcisz?? Bo jeśli nie to bierz AMD, będzie wydajniej i lepiej. Pod AMD masz bardzo dobre mobasy w okolicy 200-230zł, pod Intela takie zaczynają się dopiero od 270zł.

 

AMD wychodzi taniej i wydajniej, ale jesli zamierzasz kręcić (jakoś wątpię) to intel wypadnie jednak lepiej.

 

AMD AthlonX2 5000+

Gigabyte GA-MA78G-DS3H

Goodram 2x1GB 800MHz CL5

MC-350

 

No i to by było na tyle, na tej płycie masz zintegrowaną kartę graficzną która daje radę z filmami HD, zresztą nawet jakby nie dawała to procek by sobie poradził bez zająknięcia.

 

Na Intelu będzie gorzej bo nie ma żadnej sensownej integry (moim zdaniem)

E2180 (słabszych już chyba nie ma, chyba że alledrogo.pl)

GB, coś na G31/G35 (ale jak mówiłem to jest shit na którym pasjans się tnie)

2x1GB Goodram 800MHz cl5 (ale jeśli weźmiesz mobo z G31 to bierz 2GB w jednej kości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GB, coś na G31/G35 (ale jak mówiłem to jest shit na którym pasjans się tnie)

2x1GB Goodram 800MHz cl5 (ale jeśli weźmiesz mobo z G31 to bierz 2GB w jednej kości)

Tego za bardzo nie rozumiem...

 

Kręcenie? Jak można to dlaczego nie? :-D

Co do integry, to w ogóle mi nie zależy, nawet wole aby nie było, gdyż złącze DVI jest mi niezbędne!

No i kto mi jeszcze coś powie o tych mostkach południowych ICH 7-10??

Acha - słyszałem, że goodram to najgorszy z możliwych wyborów.... W dodatku w dobie dual chanel brać całą pamięć w jednej kości??

Co do ramów to jeszcze co to jest ECC oraz fibre chanel czy jakoś tak....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego za bardzo nie rozumiem...

 

Kręcenie? Jak można to dlaczego nie? :-D

Co do integry, to w ogóle mi nie zależy, nawet wole aby nie było, gdyż złącze DVI jest mi niezbędne!

No i kto mi jeszcze coś powie o tych mostkach południowych ICH 7-10??

Acha - słyszałem, że goodram to najgorszy z możliwych wyborów.... W dodatku w dobie dual chanel brać całą pamięć w jednej kości??

Co do ramów to jeszcze co to jest ECC oraz fibre chanel czy jakoś tak....

Czego nie rozumiesz? Tego że do G31/P31 polecam brać 2GB w jednej kości?? Już wyjasniam.... te chipsety obsługują jedynie 4 warstwy pamięci, czyli 2 dwustronne albo 4 jednostronne. Jak dasz 2x1GB to blokujesz możliwość rozbudowy.

 

Teraz ja nie do końca rozumiem o czym ty piszesz z DVI, na porządnych płytach które mają zintegrowaną kartę graficzną masz na ogół wyjście DVI przecież. Oczywiście mówię o AM2, z Intelem nie wiem jak to jest.

Mostki południowe.... to poprostu kolejne modele według numerków, czymś się tam różnią, najczęście budową wewnętrzną, wydajnością, obsługą urządzeń.

Goodram to wcale nie jest zły wybór, właściwie to nie wiem skąd się wzięła tak zła opinia o tej firmie, wszystkie ich ddr2`ki są bardzo ok, fajnie się kręcą. Na ddr1 też nie wychodzili xle bo mieli niezłe pamięci, aczkolwiek nie do OC.

A zapomniałbym dodać że AMD też się bardzo ładnie i łatwo kręci.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pami%C4%99%C4%87_ECC

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fibre_Channel

 

Skąd ten Fibre channel wynalazłeś to nie wiem.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam swoj procek intel Pentium CoreDuo e5200 - 230,- i mobo jakies Gigabyte G31M-S2L - 150,-

albo Athlon 64 X2 5000+ - 170,- i mobo GIGABYTE GA-MA78GM-S2H - 230,-

 

do tego goodram 800 2x1024 - 100,-

i modecom mc 350 - 90,-

 

co do zestawow - pierwszy ma mocniejszego proca, drugi grafike z wyjsciem cyfrowym... oba zestawy spelnia mysle w pelni stawiane wymagania

 

//edit

skoro dvi jest niezbedne - do pierwszego zestawu nalezaloby dokupic jakies gpu a'la x300 z cyfrowym zlaczem i zastapic procek modelem z serii e2xxx

 

//edit2

ecc w ramach oplaca sie brac tylko dla serwerow i profesjonalnych stacji roboczych, w klasycznych zastosowaniach jest to nieoplacalne

mostki poludniowe z wyzszym numerkiem lepiej znosza platformy wielodyskowe (widze znaczny wzrost responsywnosci u siebie, mam 3 czasem 4 hdd), to tyle z praktycznej oceny :unsure:

Edytowane przez grzechuk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zakupiłem (a w zasadzie dopiero zamówiłem):

Płyta to P5Q SE/R (na temat P5Q napisano tutaj wiele, ale prawie nic na temat tej konkretnej. Przypasowała mi ze względu na duża ilość SATAII, USB, oraz ogólnie za pochlebne opinie n/t P45, jednocześnie kosztowała mniej niż inne wersje z RAIDem na P45).

Procek to DC E5200

Ram to: OCZ Technology 2x 2GB DDR2 1066MHz Reaper EPP CL5 Heatpipe

Dyski to 2x 640GB WD (2talerze) 16MB NCQ itd.... (pan z bardzo znanego sklepu gorąco odradził mi F1)

Grafika to jakiś radeon 3650 za około 200PLN. Teraz nie pamiętam dokładnie.

Zasilacz to FEELIII 400W

Konfig nieco inny niż założony na początku, ale stwierdziłem (iśmy), że można się szarpnąć na lepszy sprzęt i <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> na raty, w zamian pożegnać się z papieroskami kochanymi :(

Prosiłbym o opinie n/t tej konfiguracji. Mam nadzieje, że nie popełniłem jakiegoś fatalnego błędu... Głównie chodzi mi o zasilacz (500W nie mieli na magazynach). Da się to troszkę przet@gez?

Dzięki i pozdrawiam!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez kupilem feela3 imusialem go wymieniac, bo nie odpalal... do twojego sprzetu starczylaby 320-360 i to z zapasem... co do plyty to teraz kazda ma duzo zlacz sata i usb, wiec troche dziwna argumentacja, imo jesli to nie wersja pro/deluxe to bym sie nie pchal, bo do budzetowek asusa nie mam zaufania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...