Skocz do zawartości
Kwazor

Wieczorne Chlupanie Freonu....

Rekomendowane odpowiedzi

Ale jakie tajemnice? nf4 na dobrej płycie ma limit grubo ponad 400MHz na standardowym chłodzeniu (jeśli procesor na to pozwala), więc nie ma potrzeby chłodzić dodatkowo SB, żeby sobie potestować HTT vs temp. procesora, zwłaszcza że niewiele procków w temperaturze przykładowo poniżej 30 stopni na rdzeniu będzie chciało osiągnąć te 400MHz. Poza tym to jest zależność powszechnie znana od długiego czasu więc i MaSell nie musiał tego własnoręcznie testować.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaSell: rozumiem że nie chcesz odpowiedzieć na moje pytanie - ok, nie mam pretensji - każdy ma swoje tajemnice ;)

Zgaduje, że chodzi o to pytanie:

 

Pytanko: Czym chłodziłeś NB sprawdzając tą zależność?

Odpowiedz na nie masz tu:

 

Tym samym co procka jako, że NB mamy zintegrowane w procku.

Chociaz tak naprawde nie można na to pytanie odpowiedziec, bo:

 

[...]to jest zależność powszechnie znana od długiego czasu więc i MaSell nie musiał tego własnoręcznie testować.

:wink: Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Zadałem 1 proste pytanie. Udawaliście, że nie rozumiecie, przez co zamiast 1 zdania zostało napisane kilka niepotrzebnych postów.

 

MaSell: nie wierzę, żebyś nie wiedział co wchodzi w skład NB.

 

Sorry za zabranie cennego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadałem 1 proste pytanie. Udawaliście, że nie rozumiecie[...]

Raczej ty nie rozumiesz o co chodzi, bo cos takiego jak oddzielny chip NorthBridge w architekturze K8 nie istnieje. Spotkasz tylko rozwiazania oparte o jeden chip - nF3 (southbridge z obsluga AGP), MCP i wymysly innych producentów (VIA, SIS), wszystkie działające na identycznej zasadzie.

 

PS. Wiesz, ze "NB" potrafi pracowac z czestotliwoscia procesora ;) ? Zadaj sobie teraz pytanie do czego sluzy mnoznik procesora :razz:

PS2. Rozmowy na takie tematy to chyba w dziale "Podstawowe zagadnienia"

PS3. Nie załamujcie mnie, że w takim dziale, na takim forum mało kto wie jak działa technologia rodem z 2003 roku... ba, jeszcze jakies mity o CB +5'C :blink:

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

PS3. Nie załamujcie mnie, że w takim dziale, na takim forum mało kto wie jak działa technologia rodem z 2003 roku... ba, jeszcze jakies mity o CB +5'C :blink:

Specyfikację k8(+) znam prawie na pamięć. To ty mnie załamujesz - NB/SB to tak naprawdę umowne określenie części chipsetu. "Nieistniejący" Twoim zdaniem NB istnieje w rejestrach konfiguracyjnych, a żeby było śmieszniej kontroler RAM jest mapowany jako urządzenie PCI. Nic nie poradzę że nie rozumiesz że zmienił się tylko sposób transmisji danych - z równoległego na szeregowy.

 

Co do CB masz rację - nie jest możliwy w dodatniej a nawet lekko ujemnej temperaturze, przynajmniej nie "wewnątrz" CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaSell mam pytanie do zalezności HTT - CB. Czemu jakiś tam murzynek, którego widziałem pod DI łapał CB przy takiej samej temp. zarówno gdy był kręcony przez HTT, jak i mnożnik?

Jest wiele możliwości - słyszałeś o CB płyt głownych, który jest inny w zależności od konkretnego CPU ;) ? Druga sprawa skad wiesz, ze miałeś coldbuga? A tak w ogóle to zapytaj tomazzi'ego :D

 

@tomazzi

Zaznacz mi na zdjeciu plyty glownej pod K8 gdzie jest NB :rolleyes:

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Wiesz co MaSell, dyskusja z Tobą nie ma dalszego sensu - to tak jakby pytać kierowcę F1 czy wie jak działa komputer zapłonowy w jego bolidzie. Można jedynie pogadać czy fajnie się jechało na torze. Szkoda że braki wiedzy maskujesz dosrywaniem. nara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nigdzie nie zakwestionowałem Twoich osiągnięć w OC - nie przeczytałeś poprzedniego postu ze zrozumieniem.

 

Podział na NB i SB dotyczy 2-układowych chipsetów (czyli większości). NB to ten większy scalak z radiatorkiem, który spełnia funkcję "gatewaya" dla wszystkich IO.

 

Teraz przedstaw swoją definicję NB (jak się domyślam: NB=FSB :lol2: - nie ma FSB=nie ma NB )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos takiego jak oddzielny chip NorthBridge w architekturze K8 nie istnieje. Spotkasz tylko rozwiazania oparte o jeden chip - nF3 (southbridge z obsluga AGP), MCP i wymysly innych producentów (VIA, SIS), wszystkie działające na identycznej zasadzie.

Podział na NB i SB dotyczy 2-układowych chipsetów (czyli większości). NB to ten większy scalak z radiatorkiem, który spełnia funkcję "gatewaya" dla wszystkich IO.

Nie wiem jak Ty ale ja jako lamus to zrozumiałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ty ale ja jako lamus to zrozumiałem ;)

Ale dla AMD jednak większość chipsetów nie jest dwu-układowa, raczej coś około połowy. A w tych 2-układowych NB spełnia tylko rolę kontrolera PCI-E i pośrednika w kontakcie z SB. AMD samo określa obecność NB w procesorze. NB to przede wszystkim kontroler pamięci i PCI-E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz przedstaw swoją definicję NB (jak się domyślam: NB=FSB :lol2: - nie ma FSB=nie ma NB )

Co ma NB do FSB :blink:

 

Pobawmy sie w "Podstawowe Zagadnienia".

Z założenia mostek północny zwany northbridge to kontroler pamięci oraz urządzenie do połączenia cpu, ram, mostka południowego oraz pcie/agp. Tego nie zakwestionujesz. W K8 funkcja agp/pcie została przeniesiona do southbridge tworząc jeden układ (pisałem o tym wcześniej) lub tak jak napisal hary - jest oddzielny tylko do grafiki. Całą reszta zajmuje się procesor. Gdzie w takim razie gdzie jest układ pełniący funkcje NB jak nie w procesorze?

 

Skoro odpowiedziałem na Twoje arcytrudne pytania, mam też prośbę do Ciebie:

1. Zaznacz NB na zdjęciu jakiejś płyty głównej pod K8.

2. Wytłumacz także, jak można owy układ odpowiedzialny za łączenie ramu z cpu oraz mch (czyli praktycznie rzecz biorac - NB) chłodzić inaczej niż procesor.

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Pobawmy sie w "Podstawowe Zagadnienia".

Z założenia mostek północny zwany northbridge to kontroler pamięci oraz urządzenie do połączenia cpu, ram, mostka południowego oraz pcie/agp.

Z założenia drogi panie NorthBridge, Mostek północny, to ta część 2-układowego chipsetu, która leży w górnej części mobo, tak jakby "na północy", w odróżnieniu od SouthBridge, który zazwyczaj jest poniżej. Różne chipsety zawierają różne funkcje - jest to podział umowny, ułatwiający rozróżnianie.

NB to nie jest kontroler pamięci, choć może go zawierać. Zresztą z funkcji, które przypisałeś do NB jedynie kontroler RAM przeniesiono do procka, bo nadal służy on do łączenia "wszystkiego" co jest na mobo. Wielu ludzi zbiły z tropu 1-układowe chipsety NV: tutaj poprostu nie ma ani SB, ani NB.

 

A jako że jak sam zauważyłeś nie jest to odpowiedni dział proponuję zakończyć dalszą dyskusję na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu ludzi zbiły z tropu 1-układowe chipsety NV: tutaj poprostu nie ma ani SB, ani NB.

Wiec nawiazujac do Twojego pierwszego postu w tym temacie - wytłumacz mi jak mogłem w ogole chłodzić NB, skoro teraz juz twierdzisz, ze go nie ma? Uzywałem plyty opartej o nF4 :rolleyes:

 

Twoje wywody i wyciaganie wniosków przy tak mocnym argumencie jak "podział umowny" jest raczej mało sensowne, bo w tym wypadku racja jest jak [gluteus maximus] - kazdy ma swoją.

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Wiec nawiazujac do Twojego pierwszego postu w tym temacie - wytłumacz mi jak mogłem w ogole chłodzić NB, skoro teraz juz twierdzisz, ze go nie ma? Uzywałem plyty opartej o nF4 :rolleyes:

A skąd niby mam wiedzieć jakiego chipsetu i kiedy używałeś? Faktem jest, że gdybym napisał 'chipset' nie było by problemu, faktem jest też, że gdybyś wykazał się dobrą wolą to ten topic byłby o 1 stronę krótszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edyta :

Teraz panowie nic nie rozumiem !!

Na AC robi to samo co na FC :

Dołączona grafika

 

Napiecie 1.45V

HTT 255

HTx3

DDR 667 ( 832 real )

 

To nie wiem mobo czy proc robi ze powyżej 3.3 sciana....

 

Czyli to nie taki gniot jak sie obawiałem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...