Skocz do zawartości
pavka21

Sas Czy Raptor Na Sata I Do Tego Jaki Adapter?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, do tej pory mam 3 barakudy .10 w raidzie z płyty głównej p5k pro jednak uzbierałem troszkę pieniażków i obiecałem sobie , że wydam je na lepszą macierz.

 

I teraz mam takie opcje:

 

KONTROLER ADAPTEC RAID 2405 KIT SATA/SAS 4P 128MB

2 x FUJITSU SAS 73,5 GB/15 KRPM 16 MB MBA3073RC

(w przyszłości pewnie dysk +1)

 

(dyski bez NCQ ale z tego co kojarze adapter obsluguje wszystko i nie trzeba juz dyskow z NCQ?)

 

LUB

 

KONTROLER ADAPTEC RAID 1420SA KIT SATA PCI 4P

3 x HDD CAVIAR 36GB WD360ADFD RAPTOR S-ATA 16MB

 

(raptory sata I, bez NCQ)

 

 

Komputer to quad q6600 3.2 ghz 4 gb ram, z dobrym chłodzeniem (dysków również) do zastosowań uniwersalnych na win xp home, stacja wlaczona 24h z UPS-em na 7 minut (p.s. czy te kontrolery MUSZĄ miec backup bateryjny? jesli nie to pada macierz? bo ok 400 zl taka jednostka podtrzymujaca to drogi gips)

 

p.s. zupełnie nie przeszkadza mi hałas pracy dysku.

 

p.s.2 czy do adaptera sas jak podlacze dyski sataII to bedzie roznica od podlaczenia ich bezposrednio do MB?

 

Proszę fachowców o rady i opinie szczególnie na temat kontrolerów gdyż wybierałem je "na oko" :)

 

dzieki i pozdrawiam,

P.

Edytowane przez pavka21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Zdecydowanie lepszy jest zestaw 2405 /SAS.

1420SA ma emulowany procesor, w związku z czym jest znacznie słabszy od 2405

NCQ wspiera każdy dysk i kontroler SCSI/SAS, każdy kontroler ma też "wbudowane" dodatkowe algorytmy optymalizacji, które tak naprawdę dają więcej niż NCQ.

 

Backup bateryjny to opcja, nie wymóg. Macież bez baterii nie pada. Adaptec zapisuje konfig kontrolera i macierzy w tylu kopiach, ile ma dysków podłączonych (zabierając parę sektorów z ich pojemności) - naprawdę ciężko uszkodzic taką macierz. W każdym bądź razie UPS to w zupełności wystarczające zabezpieczenie.

 

2405 w trybie SATA będzie znacznie lepszy niż integra - szczególnie przy 3+ hdd.

1420SA - na PCI 32bit będzie słabszy, na PCI-X 64bit/133 pokazuje co potrafi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...