Skocz do zawartości
D3NV3R

Taniutki Komp ~800-1000zł, Specyficzne Wymagania

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy ostatnio do mnie napisał w prośbie o pomoc. Jego stary komp wyzionął ducha całkowicie, więc postanowił, możliwie małym kosztem, zbudować nowy komp. Od razu zaznaczam, że nie musi być to demon wydajności etc. bo do grania ma xboxa.

Najważniejsze wymagania:

- bezproblemowa praca z Linuxem (Gentoo), zwłaszcza jeśli chodzi o grafikę (tzn. dostępność porządnych sterowników)

- framerate w CS Source sztywny jak skała na co najmniej 90fps, przy spadkach co najwyżej do 80fps

- na zestaw przeznaczone jest 800-1000zł bliżej dolnej granicy

- komp ma pracować z monitorem iiyama 19" 1280x1024

- zakup części na allegro jak najbardziej wchodzi w grę

- możliwe OC, ale z racji linuxa, raczej przez bios (tzn. ładujemy HDD z windowsem, szukamy maxów, od każdego -10mhz i zapisujemy do biosu, ewentualnie jakiś tweak wentylatora)...

 

Wstępnie złożyłem coś takiego:

- Athlon x2 na AM2 (nie wiem jaki model jeszcze), z allegro

- co do mobo to nie mam pojęcia (tzn. w tym budżecie), ale zakładam że Gigabyte na 740G (chyba że coś ciekawszego się na allegro trafi), skoro jest polecany w proponowanych zestawach

- ram 2x1GB nie musi być specjalnie wydajny czy podkręcalny, ważne żeby miał dobre ustawienia pod DIV'y, żeby ewentualne delikatne podbicie szyny (lub zbicie timingów) nie przynosiło problemów; stawiam na zestaw Kingston 2x1GB Elpida 667, albo zwykłe 800 CL5

- dysk to 320GB, 400GB to już maximum, bo jako magazyn mediów ma HDD w PS3; myślałem nad Samsungiem F1, ale jako że ostatnie serie różnie się trafiają, wziąłbym WD Caviar SE Blue 320/400GB

- grafika, tutaj mam największy dylemat; teoretycznie wystarczyłoby 8600GT/2600Pro, ale ważna jest kompatybilność z Linuxem; w zasadzie wszystko mocniejsze od 8800GS/4670 nie jest tu potrzebne; chodzi o to żeby nie wywalić forsy w błoto i żeby karta była w miarę cicha oraz zapewniała porządny framerate w grach na silniku Source

- zasilacz, pewnie nie będę odkrywczy wybierając Modecom MC-350

- napęd raczej dowolny DVDRW LS+DL, stawiam na Samsungi

- buda też nie powinna być zbyt droga, ale nie chcę żeby była klapą (tak jak budy Xpower, z którymi miałem styczność); jeśli zostanie kasa, to może spróbuję Sharkoon Rebel 9

- cooler na CPU może AC Freezer 64, jak zostanie kasy (i/lub będzie okazja) poszukałbym Pentagrama Karakorum lub nawet Scythe Mugen/Infinity

 

Staram się domknąć wszystko do 900zł...

Do tego (już zakupione) Logitech G5 i Microsoft Reclusa, ale wiem że działają bezproblemowo pod linuxem...

W ostateczności można zrezygnować z Linuxa, ale wtedy HDD obowiązkowo 400GB (Linux+Windows).

 

Proszę o ulepszenie lub podanie innego zestawu który by spełniał założenia, byłby bezproblemowy, oraz rady za czym ewentualnie się rozglądać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie złożyłem coś takiego:

- Athlon x2 na AM2 (nie wiem jaki model jeszcze), z allegro

- co do mobo to nie mam pojęcia (tzn. w tym budżecie), ale zakładam że Gigabyte na 740G (chyba że coś ciekawszego się na allegro trafi), skoro jest polecany w proponowanych zestawach

- ram 2x1GB nie musi być specjalnie wydajny czy podkręcalny, ważne żeby miał dobre ustawienia pod DIV'y, żeby ewentualne delikatne podbicie szyny (lub zbicie timingów) nie przynosiło problemów; stawiam na zestaw Kingston 2x1GB Elpida 667, albo zwykłe 800 CL5

- dysk to 320GB, 400GB to już maximum, bo jako magazyn mediów ma HDD w PS3; myślałem nad Samsungiem F1, ale jako że ostatnie serie różnie się trafiają, wziąłbym WD Caviar SE Blue 320/400GB

- grafika, tutaj mam największy dylemat; teoretycznie wystarczyłoby 8600GT/2600Pro, ale ważna jest kompatybilność z Linuxem; w zasadzie wszystko mocniejsze od 8800GS/4670 nie jest tu potrzebne; chodzi o to żeby nie wywalić forsy w błoto i żeby karta była w miarę cicha oraz zapewniała porządny framerate w grach na silniku Source

- zasilacz, pewnie nie będę odkrywczy wybierając Modecom MC-350

- napęd raczej dowolny DVDRW LS+DL, stawiam na Samsungi

- buda też nie powinna być zbyt droga, ale nie chcę żeby była klapą (tak jak budy Xpower, z którymi miałem styczność); jeśli zostanie kasa, to może spróbuję Sharkoon Rebel 9

- cooler na CPU może AC Freezer 64, jak zostanie kasy (i/lub będzie okazja) poszukałbym Pentagrama Karakorum lub nawet Scythe Mugen/Infinity

 

Staram się domknąć wszystko do 900zł...

Do tego (już zakupione) Logitech G5 i Microsoft Reclusa, ale wiem że działają bezproblemowo pod linuxem...

W ostateczności można zrezygnować z Linuxa, ale wtedy HDD obowiązkowo 400GB (Linux+Windows).

 

Proszę o ulepszenie lub podanie innego zestawu który by spełniał założenia, byłby bezproblemowy, oraz rady za czym ewentualnie się rozglądać...

- Jeśli OC nie będzie to obowiązkowo AMD, coś fajnego z X2 np 5200+ i do tego AC Freezer 64 Pro lub jak zostanie kasy to szarpnąć sie na coś lepszego.

- ramki na Elpidzie będą w sam raz a jak trzeba będzie OC to nie powinny stawiać oporów.

- Na silniku Source lepiej spisze się nvidia zatem szukaj jakiegoś palita 8600Gt sonic+

- zasilacz OK

- dysk ewentualnie WD3200AAKS

- buda to coś w stosunku cena/jakość a więc CM Elite lub Sharkoon Rebel 9, troche drożej niezły Antec ThreeHundred

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na silniku Source lepiej spisze się nvidia

Silnik CS source jest zoptymalizowany pod karty Ati.

 

Jednak w przypadku kart zblizonych wydajnością do 8600GT, to nie przeszkadza ;)

Edytowane przez Sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fredek - dokładnie na ten sam test patrzyłem i teraz w ogóle się zastanawiam czy 7900GS nie będzie lepszy...

 

- dysk ewentualnie WD3200AAKS

No właśnie WD Caviar SE Blue, to przemianowany AAKS ;)

 

Tylko zastanawiam się jak wyjdzie z kosztami, bo jak części będę kompletować dłużej niż miesiąc, to przestanie to być opłacalne...

Wie ktoś może jak z kompatybilnością ATI/nV vs. Linux?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyta glowna:

http://allegro.pl/item461855895_msi_k9n6sgm_v_am2_nforce_najtaniej_od_ss_gliwice.html
140zł

Procesor:

http://allegro.pl/item467254694_athlon_64_x2_5000_am2_65w_box_gw36_fv_sklep.html
220zł

RAm:

http://allegro.pl/item462995660_strefa_goodram_2gb_800mhz_2048_gw_wieczysta_szybka.html
75zł

dysk:

http://allegro.pl/item464371022_dysk_samsnug_hd321kj_320gb_fv_36m_promocja_cenowa.html
150zł

Karta graficzna:

http://allegro.pl/item466078457_sapphire_3850_512mb_ddr3_hd3850_hdmi_hdcp_zalman.html
265zł

napęd:

http://allegro.pl/item459841724_nagrywarka_dvd_rw_lg_gsa_h55n_ide_ata_oem_czarna.html
70zł

zasilacz:

http://allegro.pl/item467274675_pewniak_modecom_feel_iii_400w_new_fv_gw_wroc.html
75zł

buda wedle upodobań:]

 

WYSZłO 995zł + buda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...