Skocz do zawartości
Elisto

Martwy Piksel Czy Nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Niedawno zakupiłem monitor LG W2252TQ i wyskoczył mi martwy piksel. LG daje 30-dniową gwarę na zdechlaki i wymienia sprzęt na nowy (przynajmniej tak się reklamują). Ale nie wiem czy mam wysyłać bo mam wątpliwości czy naprawdę jest to martwy piksel! :kijem: Na bank nie jest to zabrudzenie z wierzchu. Jest on ciemny (szary), na czarnym tle go nie widać, tylko na jasnym. Przeprowadziłem experyment: W paintcie stworzyłem sobie obrazek o wymiarach 1680x1050 (takich jak natywna rozdziałka monitora), biały i namalowałem jeden czarny punkt. Zapisałem w mapie bitowej, żeby nie było zniekształceń obrazu. I po wyświetleniu tego obrazka na pełnym ekranie ten namalowany punkt widać całkowicie wyraźnie (oczywiście z nosem przy monitorze), jest całkowicie czarny, dokładnie na jednym pikselu. A ten mój martwy piksel jest wyraźnie bledszy i tak jakby rozmazany w stosunku do tego namalowanego, chociaż o podobnej wielkości? No i stąd moja wątpliwość. Czy to może nie być martwy piksel? Może np... kurz za matrycą, tak jak odpowiedział ktoś we wcześniejszym temacie? Czy prawdziwy martwy piksel wygląda jak ten namalowany punkt? A możliwe jest że jest to np 1/3 piksela, czyli sub piksel, który "świeci" na ciemno (chociaż teoretycznie subpiksele świecą na kolorowo). Jak myślicie? Wie ktoś coś na ten temat? :blink: Bo pozbawiać się monitorka na 2 tygodnie i to jeszcze do serwisu w Łodzi, który ma opinie jak z horroru to mi się nie uśmiecha. :unsure:

Edytowane przez Elisto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam odpowiedź! Buuachachaa!

Przeprowadziłem drugi experyment: W paintcie stworzyłem obraz pojedynczej kropki, ale tak, by przy pełonekranowym wyświetlaniu pokrywał się dokładnie z moim niedoszłym martwym pikselem. Takich obrazów pojedynczej kropki zrobiłem parę o różnych kolorach (i na sąsiednich polach dla bezpieczeństwa). Przy każdym obrazie widać daną kropkę i zachowuje ona swój kolor (pomijając przyćmienie jej przez pyłek na matrycy! :angry: ). Gdyby to był subpiksel kolory w niektórych przypadkach nie byłyby zachowane, gdyby martwy - nic by nie wyświetlało (tak mi się przynajmniej zdaje). No i kiedy przesuwam głową w prawo i lewo to kolorowe punkty zmieniają minimalnie położenie względem tego niedoszłego piksela, czyli są na różnych płaszczyznach w monitorze, czyli 100%-owy paproch! Niestety wewnątrz matrycy. Więc chyba kwalifikuje się na zwyczajną gwarancję. Poczekam jeszcze trochę. Może tak jak przyszedł - sam sobie pójdzie. Na razie zrezygnuję z własnoręcznego rozkręcania monitora, prób wytrzepywania, tudzież poddawania go siłom odśrodkowym i podobnym. Pozdro dla wszyskich!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...