Jump to content
Marvin

System Powiadamiający Administratora Sms-em O Małej Ilości Miejsca Na Dysku Twardym. Jak To Zrobić ?

Recommended Posts

Witam jak w systemie kubuntu można zrealizować zagadnienie z tematu ?? Jest to moje zadanie do wykonania w ramach uczelnianych ćwiczeń. Prawdę mówiąc dotychczas operowałem jedynie na okienkach, a z pingwinem nie miałem wiele do czynienia, żeby nie powiedzieć mniej niż zero :) Wykładowca wpadł po prostu na genialny pomysł, choć jak sam przyznał, nie do końca wie jak go zrealizować... Myślałem nad jakimś skrypcikiem itp, ale nie mam pomysłów jak to zrobić. Z góry dzięki za wszelkie porady.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SMS jest programem pozwalającym na wysyłanie wiadomości na telefony komórkowe operatorów polskich sieci komórkowych (Era, Plus, Orange, Heyah). Powinna działać także obsługa bramki angielskiego operatora O2

Są też takie nieszczęśliwe przypadki, kiedy program nie może poradzić sobie ze stroną. Tak jest np. w przypadku bramki SMSowej Idei - konieczność podania tekstu z graficznego tokena skutecznie zablokowała wysyłanie SMSów przez tę bramkę.

Wiec działa czy nie działa? Z kolei mbox ma limit smsów i ostatnio przebudowali strone wiec nie wiem czy w tej chwili cokolwiek z nim działa.

Podstawowa bramka plusa ma tyle ograniczen ze czesciej nie działa niz działa. Druga wymaga telefonu w sieci.

 

chyba tylko z ery da sie jako tako korzystac bez problemów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, IMO bramka sms to brnięcie w złym kierunku, chyba, że jakaś komercyjna z np. obsługą mydła (SOAP). Lepiej kupić jakąś tanią bramkę gsm lub kompatybilny stary telefon i kabel i do tego dołożyć oprogramowanie typu gammu. Bez problemu radzi sobie z wysyłaniem i odbieraniem sms'ów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat prosty jak drut (hehe na trzeźwo tak szybko nie myślę). Są konta mailowe (raczej płatne), które udostępniają funkcję wysyłania maila na sms (lub tylko potwierdzenie dotarcia maila+jego temat). Oprócz tego podobne funkcje są dostępne dla abonentów ERY GSM. Era net i Era mail (to ostatnie jest chyba płatne). Po prostu mamy swoją skrzynkę pocztową w Erze i dotarcie na nią jakiegokolwiek maila skutkuje wysłaniem sms'a na naszą komórkę (wysyłany jest cały e-mail, lub tylko potwierdzenie + temat maila).

 

I teraz finisz czyli jedno liniowy skrypt

 

$ echo "Upss zabrakło miejsca na dysku" | mail -s "ALARM - zabrakło miejsca..." kowalski@eranet.pl

Oczywiście powyższy kod odpowiada tylko za wysłanie maila, trzeba do tego dopisać jakąś procedurę monitorującą miejsce na dysku i wywalić ją do cron'a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...