Skocz do zawartości
eyah

Nieszczęsny Potencjometr W Geniusach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z głośnikami geniusa (sw-hf 5000). Gdy je kupiłem (używane) potencjometr miał pewne luzy, ale działał bez żadnych problemów. Jednak dzisiaj włączam głośniki i pierwszym moim słowem było - cicho! ;] Na pełnej głośności głośniki grają tylko w jednym ułożeniu potencjometra (około 1/4 obrotu). W innym ułożeniu głośniki albo nie grają, albo o wiele ciszej, do tego czasem "gubi" lewą stronę :damage_wall:

To nie jest wina karty dźwiękowej, jakby ktoś pytał. Jakieś pomysły jak to naprawić? Bo z kupieniem potencjometru takiego samego nie jest kolorowo :mad:

Edytowane przez eyah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem z głośnikami geniusa (sw-hf 5000). Gdy je kupiłem (używane) potencjometr miał pewne luzy, ale działał bez żadnych problemów. Jednak dzisiaj włączam głośniki i pierwszym moim słowem było - cicho! ;] Na pełnej głośności głośniki grają tylko w jednym ułożeniu potencjometra (około 1/4 obrotu). W innym ułożeniu głośniki albo nie grają, albo o wiele ciszej, do tego czasem "gubi" lewą stronę :damage_wall:

To nie jest wina karty dźwiękowej, jakby ktoś pytał. Jakieś pomysły jak to naprawić? Bo z kupieniem potencjometru takiego samego nie jest kolorowo :mad:

nie wiem jak wygląda potencjometr obecnie w twoich geniusach ale czasem jak lata wystarczy użyć prostej kartki papieru wetkniętej tak w pokrętło, że niweluje luzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety już na takie poprawy jest za późno ;] Teraz niezależnie od ustawienia pokrętła lewy kanał mi ucieka czasem :mur: :mur: Jak poruszam to częstsze są trzaski, szmery itp. Wczoraj np. jeszcze tego nie było :/ Przeczyszczenie potencjometru smarem (wiem, ze jest taki w sprayu specjalny do potencjometrów) coś by dało?

Ew. jak wygląda sprawa z naprawą POgwarancyjną Geniusa? Gwarancja skończyła mi się w tym miesiącu... ehh

 

Ze strony geniusa wynika, że w Polsce nie ma żadnej siedziby [: No to sam już nie wiem co z tym robić.

Edytowane przez eyah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze strony geniusa wynika, że w Polsce nie ma żadnej siedziby [: No to sam już nie wiem co z tym robić.

Idź do pierwszego lepszego serwisu RTV. Za naprawdę drobną opłatą Ci kolo to rozkręci, wyczyści/wymieni potencjometr i będziesz się cieszył na kolejne dwa, trzy lata. Szkoda się z tym babrać, jeśli nie masz pojęcia o elektronice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da się wymienić, ale ze znalezieniem tego potencjometru mogą być problemy ;] Bo musi być to potencjometr z silnikiem. A chyba najbliżej to w Olsztynie bym mógł tego szukać. Chyba będę musiał napisać do Geniusa, to może mi przyślą potencjometr ;P

Tylko tak myślę czy to wina potencjometra tylko. Dzisiaj coś mi trzasło w głośnikach (tak samo z siebie :[ ), ale grało po tym jeszcze ok. No i teraz czasem ścisza się lewy kanał (głośniki po lewej). Więc może to nie do końca wina potencjometra?

 

Co do serwisu rtv to nie byłoby problemu, bo tata znajomego prowadzi taki "serwis" w Nidzicy ;]

 

 

 

Jak narazie rozwiązałem problem - podłączyłem głośniki kabelkiem cyfrowym 5.1 czy jak sie tam zwie ;) (teraz na programie dvd mam a wcześniej na game miałem) I obie strony działają normalnie...

Edytowane przez eyah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy potencjometr będzie Cię kosztował grosze, a i nauczysz się lutować i majsterkować :)

Tia.... jak sie wogole go kupi.

Ja mialem z moim male problemy, czasem przeskakiwal, troche trzaskal, teraz wogola padl, nie da sie normalnie z niego korzystac ze wzgledu na trzaski i buczenie na wszystkich kanalach, sprawial od poczatku problemy, teraz umarl...

Niestety nie wiem czy glosniki nie sa juz po gwarancji, a nawet jesli to nie moge papierkow znalezc...

 

Potencjometr to Delta 10kohmsBX2

Jak by ktos widzial gdzies cos takiego prosze o kontakt :)

Jak na razie popytalem w kilku punktach i jakos nie moge go dostac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia.... jak sie wogole go kupi.

Ja mialem z moim male problemy, czasem przeskakiwal, troche trzaskal, teraz wogola padl, nie da sie normalnie z niego korzystac ze wzgledu na trzaski i buczenie na wszystkich kanalach, sprawial od poczatku problemy, teraz umarl...

Niestety nie wiem czy glosniki nie sa juz po gwarancji, a nawet jesli to nie moge papierkow znalezc...

 

Potencjometr to Delta 10kohmsBX2

Jak by ktos widzial gdzies cos takiego prosze o kontakt :)

Jak na razie popytalem w kilku punktach i jakos nie moge go dostac...

witam ja mam identyczny problem i to jest na bank wina potencjometra wymienialem juz dwa razy i za kazdym razem sie lamia wodziki ktore przesuwaja sie po sciezce niestety z dostaniem innego (zamiennika )jest problem.

teraz poszukuje jakiegos organu do wszczepienia i oddaje na gwarancje mam jeszcze 13 miesiecy:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiennik dostaniesz u ALPS'a - 100 klas lepszy ale w cenie pewnie nowego zestawu glosnikow(albo i 10 takich)....zapomnieliscie o jednym kupujac te chinskie padaki - tego sie nie naprawia to sie wyrzuca i kupuje nowe......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem informacje na temat zamiennika Alpsa (na elektrodzie)

PM RK16812MGA16 10KBX2

 

Kosztuje w firmie meditronik (http://www.meditronik.com.pl/el/c3320.htm) ok:

78pln przy zakupie 1-9 szt

60pln przy zakupie ponad 10 szt.

 

Dzwonilem juz do nich i jutro jade po 1 sztuke do obadania, jakos delt nie moge dostac nigdzie w okolicy a to maja akurat na stanie :)

Moja delta rozleciala sie calkiem, tak ze nie mam wyjscia, nie moge jej dostac nigdzie, tak ze albo glosniki na zlom, albo zadzialaja z Alpsem, sie zobaczy :)

Edytowane przez jedras77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem informacje na temat zamiennika Alpsa (na elektrodzie)

PM RK16812MGA16 10KBX2

 

Kosztuje w firmie meditronik (http://www.meditronik.com.pl/el/c3320.htm) ok:

78pln przy zakupie 1-9 szt

60pln przy zakupie ponad 10 szt.

 

Dzwonilem juz do nich i jutro jade po 1 sztuke do obadania, jakos delt nie moge dostac nigdzie w okolicy a to maja akurat na stanie :)

Moja delta rozleciala sie calkiem, tak ze nie mam wyjscia, nie moge jej dostac nigdzie, tak ze albo glosniki na zlom, albo zadzialaja z Alpsem, sie zobaczy :)

ja mam ten potencjometr kupilem do tych glosnikow ale oprocz tego spalil mi sie uklad wyjscia wiec potencjometr moge sprzedac

tu link do mojej aukcji

http://allegro.pl/item566788622_potencjome..._10kohmbx2.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh faktycznie potencjometr kosztuje 92pln, koles przez telefon podal mi ceny netto.

Wieczorkiem pewnie go wlutuje i zobacze czy glosniki ozyly, czy padlo cos w nich jeszcze...

 

EDIT:

Zalutowalem alpsa, na razie na sucho sprawdzalem.

Jak z biegunowoscia tego silnika ? Delta jest oznaczona, alps nie bardzo, nie ma nic na silniku ani w danych...

Jest tylko jakis "-" mazniety markerem, mam sie tym sugerowac, czy to tylko upaprane jest :)

Ogolnie jakos tak mniej wiecej podlaczylem i troszke wolno to dziala, delta byla luzniejsza, przemierze jeszcze napiecia i zobaczymy, teoretycznie 4.5V na alpsa trzeba, ciekawe ile to daje...

 

Pozniej zrobie test czy ozyly glosniki i dam znac jakie roznice.

 

EDIT:

Niestety z tym alpsem jest troche kicha.

100KBX2 o dziwo jest identyczny jak delta jesli chodzi o schemat i wyprowadzenia, 10KBX2 juz nie

 

wychodzi na to ze nogi 1 i 8 sa nie uzywane

3 jest zwarta z 4

tak ze 2 wyprowadzen brakuje

 

na szczescie nie wszystkie nogi sa uzywane i w zasadzie wystarczy nie lutowac nogi czwartej i zamiest tego kabelkiem w to miejsce podpiac sobie noge 5.

Niestety dokladnie tego nie moge sprawdzic, bo u mnie padl jeszcze jakis uklad sterujacy, jako ze nie reaguja mi na zmiane kanalu na przyklad i brzydkie szumy i trzaski pozostaly niestety... dalej bede szukal przyczyny awarii, jak poprawie uklad sterujacy wroce do zabawy z zamiana Delty na Alpsa :)

Edytowane przez jedras77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam;

Mam taki sam problem z tymi głośnikami. Potecjometr siadł mi całkowicie.

Chciałbym go wymienić choćby na tego Alpsa PM RK16812MGA16 10KBX2. Jednak chciałbym mieć pewność, że jak go zamówię

to coś z tego będzie. Jeśli ktoś zrobił już taki eksperyment to proszę o właściwy opis podłączenia i kilka słów o działaniu zestawu po poprawce.

 

Pozdrawiam Tristan Przybyłek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh faktycznie potencjometr kosztuje 92pln, koles przez telefon podal mi ceny netto.

Wieczorkiem pewnie go wlutuje i zobacze czy glosniki ozyly, czy padlo cos w nich jeszcze...

 

EDIT:

Zalutowalem alpsa, na razie na sucho sprawdzalem.

Jak z biegunowoscia tego silnika ? Delta jest oznaczona, alps nie bardzo, nie ma nic na silniku ani w danych...

Jest tylko jakis "-" mazniety markerem, mam sie tym sugerowac, czy to tylko upaprane jest :)

Ogolnie jakos tak mniej wiecej podlaczylem i troszke wolno to dziala, delta byla luzniejsza, przemierze jeszcze napiecia i zobaczymy, teoretycznie 4.5V na alpsa trzeba, ciekawe ile to daje...

 

Pozniej zrobie test czy ozyly glosniki i dam znac jakie roznice.

 

EDIT:

Niestety z tym alpsem jest troche kicha.

100KBX2 o dziwo jest identyczny jak delta jesli chodzi o schemat i wyprowadzenia, 10KBX2 juz nie

 

wychodzi na to ze nogi 1 i 8 sa nie uzywane

3 jest zwarta z 4

tak ze 2 wyprowadzen brakuje

 

na szczescie nie wszystkie nogi sa uzywane i w zasadzie wystarczy nie lutowac nogi czwartej i zamiest tego kabelkiem w to miejsce podpiac sobie noge 5.

Niestety dokladnie tego nie moge sprawdzic, bo u mnie padl jeszcze jakis uklad sterujacy, jako ze nie reaguja mi na zmiane kanalu na przyklad i brzydkie szumy i trzaski pozostaly niestety... dalej bede szukal przyczyny awarii, jak poprawie uklad sterujacy wroce do zabawy z zamiana Delty na Alpsa :)

Witam. Mam od dawna (ok. 3lat) głośniki Genius'a 5000.

Oczywiście efekt trzeszczenia w jednym ustawień potencjometru występuje,

ale bardziej męczy mnie fakt iż skoki głośności na niskim poziomie głośności

są bardzo duże, czyli nie da się ustawić cichego poziomu głośności który

by mnie stysfakcjonował.

 

Jedras77, mam pytanie...

Czy udało Ci się może uruchomić z pozytywnym efektem, którys z potencjometrów Alps'a ?

Zależy mi na płynnej regulacji w przedziale niskiej głośności (ogólnie może być ciszej na całej skali).

Czy któryś z badanych potencjometrów się nadaje ?

Jak wypadły testy ?

 

Z góry dzięki za jakąkolwiek podpowiedź w tej sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...