Skocz do zawartości
Krzysiu1983

Problem Z Allegro - Prawa Sprzedającego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Może ktoś miał podobną sytuację:

w skrócie - sprzedałem laptopa - Toshibe P105 - Toshiba w oryginale była z Vistą (którą producent wspiera w tym modelu) - stery pod Xp trzeba sobie szukać samemu

Opis aukcji wyraźnie wskażywał że jest to laptop używany i sprzedaję bez systemu - Kupujący sam może sobie wybrać (Vista/Xp) - dodatkowo wysłałem własną płytkę ze znalezionymi sterami pod XP (jednak nie do wszystkiego są - chociażby mikrofonu :) )

Kupujący po ponad 2 tygodniach pisze:

- nie mogę znaleźć sterów pod XP (ja jakoś znalazłem i to co do gier potrzebne jest w necie)

- laptop się strasznie grzeje - gdzie znajdę power managera ? Pod Xp raczej nie ma ...

- laptop bez XP jest bezużyteczny więc będę zmuszony anulować aukcję

 

Moje pytanie:

1. Skoro napisałem ze sprzedaje bez systemu i jednocześnie poinfomowałem go mailem ze na płycie którą wysyłam z lapem są najbardziej potrzebne stery pod XP (grafa, dzwięk, WiFi, Lan) jest to niezgodne z opisem ? Chyba nie moja wina że jednak wszystkiego pod XP nie ma....

2. Po 2 tygodniach pisze że jest wybrzuszenie na spodzie (nigdy nie rozkręcany) - chyba wcześniej powinien zauważyć - mogło pojawić się na wskutek użytkowania już przez kupującego

3. Na Viscie nie da się grać (hmmmm...;) ) - grać się da ale nie na high ... pod XP wszystko śmiga....

4. Czy kupujący może anulować aukcje powołując się na niezgodność z opisem ? laptop używany niestety charakteryzuje się pewnym żużyciem - chociazby grzaniem (ale każdy serwis go może przecież wyczyścić) - czy 4 bad pixele które podobno są dyskwalifikuje go jako laptopa zdolnego do pracy ?

 

Nie wiem co robić - koleś wysyła jeden mail po drugim ... a ja już nie mam cierpliwości wysyłać mu instrukcje jak zainstalować stery ...

Poza tym na allegro nie ma podanego dokładnego terminu do którego kupujący może zgłaszać zastrzeżenia ... Po pół roku też może napisać że się popsuł - też za to odpowiadam ?

 

Może macie jakieś pomysły - boję się że w akcji desperacji koleś może wrzucić sprawę do allegro (które nie rozstrzyga sporow) a potem na policję...

 

Mi Toshiba działała rok - bez żadnych problemów... Dziwi mnie fakt że nagle są z nią takie problemy - poza tym reasumując - wydaje mi się że powinno się zgłosić zastrzeżenia po otwarciu paczki i dokładnym obejrzeniu i po tygodniu użytkowania - a nie po prawie 3...

 

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj link do tej aukcji gdyz chcialbym przeczytac dokladnie co napisales w aukcji. Jezeli chcesz zebysmy Ci pomogli nie mozesz pisac pol prawdy lub niecalej prawdy! Jezeli juz nie da sie linka to dokladny opis taki jak w aukcji. Wtedy cos poradzimy.

 

1. Czy na laptop byla gwaranacja ? Twoja rozruchowa lub tez sklepowa ? Jezeli ani takiej ani takiej to sie nie przejmuj nie ma podstaw do reklamacji.

 

2. Fakt mogl on zrobic to wybrzuszenie. Powiedz szczerze bylo i o tym nie napisales ??? czy nie bylo go ( mozliwe ze koles sam do tego doprowadzil )

 

3. Cos z tym systemem mi nie gra. Napisales w koncu ze moze sobie wybrac ktory masz wyslac czy ze nie ma XP ?

 

4. Jezeli wyslales mu stery pod xp w Twoim obowiazku nie lezy pomoc techniczna. Chyba ze takowa zaznaczyles w aukcji.

 

5. W regulaminie pisze: jezeli ZNACZNIE rozni sie od sprzedawanaego przedmiotu... W tej sytuacji raczej nic nie wskora. W Twojej intencji lezy aby byc fair i jezeli sam wiesz ze posciemniales... Wiadomo ze na allegro wszystkie chwyty dozwolone ale jezeli sprzedales laptop z wybrzuszeniem i pozniej masz pretensje ze to on zrobil... To ktos tu jest nie halo.

 

Przemysl wszystko i najlepiej wklej linka do aukcji. I moze jakiegos meila od tego typa... Wiecej nie da sie stwierdzic jezeli nie bedzie pelnego opisu aukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA bym zbył takiego gościa, miałem podobnie tylko ze z dyskiem i tez opisałem na allegro, skończyło sie na negatywach. Ja mu wysłałem dysk sprawny a on po 2 tyg chciał mi odesłać niesprawny O_o. Kpina i tyle.

 

Jeżeli zaakceptował warunki aukcji ze z tą instalacją etc wszystko na włąsną rękę to niema podstaw do zwrotu żadnych : ) upierdliwy okres zwrotu prawny to 10 dni, za długo sie z nim pieścisz.

 

PS: temu typowi odemnie zablokowali konto juz na stałe, okazał sie oszustem O_O

Edytowane przez wirion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Gwarancji żadnej nie było (nie dałem żadnej rozruchowej więc nie może być mowy o żadnej rękojmi z mojej strony).

 

2. Co do systemu - napisane było wyrażnie: "Laptop jest bez systemu - od Ciebie zależy co zainstalujesz - XP czy Vistę". Z mojej strony zagwarantowałem kupującego w odrębnym mailu o przesłaniu płyty z moimi sterownikami niezbędnymi do uruchomienia i używania kompa pod XP - niezbędnymi, tzn bez mikrofonów, iluminacji touch pada ...- tego nie znalazłem....

 

3. Co do wybrzuszenia - rok ponad używałem lapa - i szczerze mówiąc nigdy nie zauważyłem aby cos było... domyślam się że mogło to się stać, jeżeli się stało w trakcie transportu - wysłałem kurierem i do tego ubezpieczonym (na moj koszt - więc dopełniłem obowiązku bezpiecznego transportu) - ale to się zgłasza po otworzeniu paczki a nie po 2 tygodniach - bo teraz po ptakach jak faktycznie jest. Nie pierwsza rzecz sprzedana na allegro - w tym to juz drugi lap - z pierwszym zero problemu...

 

4. Cały czas od momentu pojawienia się jego "wątpliowsci" jesteśmy w kontakcie - chociaz zacząl się od staraszeniem mnie allegro (ale tutaj chyba kc obowiązuje) - wolę najpierw wyczerpac inne możliwości; sęk w tym że on jest wkurzony ze mu pod XP nie wszystko chodzi a na Viscie chodzi ale nie tak szybko - kurcze - przed zakupem lapa czyta sie opinie o nim... a sporo jest na temat tego modelu ze ma problemy z XP, ktore rozwiązuje się ok 4 dni biegając po forach, google itp... troche chęci - zwłaszcza że podałem mu mnostwo linków...

 

5. skąd masz te informacje : "upierdliwy okres zwrotu prawny to 10 dni, za długo sie z nim pieścisz" ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu dziesięciu dni od dnia wydania rzeczy nie przysługuje, gdy kupiliśmy towar od przedsiębiorcy na licytacji, czyli np. na aukcji internetowej. Za licytację nie uważa się natomiast np. nabycia przedmiotu z zastosowaniem opcji „kup teraz” na Allegro. Ustawowe prawo do zwrotu towaru nie dotyczy również sytuacji, gdy kupujemy jakąś rzecz od innego konsumenta – wtedy możliwość oddania produktu i zwrotu pieniędzy zależy jedynie od umowy pomiędzy stronami.

wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opisu aukcji wynika jakoby na owym lapku XP nie sprawial problemu...nigdzie nie wspomaniales ze nie ma sterow itd

Sprzedają laptopa, ładowarkę, opakowanie - bez systemu - do Ciebie należy decyzja co sobie zainstalujesz - czy XP czy Vistę !!!

Owszem sprzedales zgodnie z opisem towar, jednakoz noob moglby zostac wprowadzony w blad...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten przepis nie dotyczy Krzysiu1983. Na pewno nie sprzedawał laptopa jako przedsiebiorca tylko jako zwykła osoba fizyczna. Nie obowiazuje go zadna gwarancja chyba, ze zastrzegł taka sobie w aukcji, a juz na pewno nie dotyczy go przyjmowanie przed dziesiecioma dniami laptopa, bo kupujacy sie rozmyslil.

 

Tak wiec nim zaczniesz rzucac cytatami, to przeczytaj co cytujesz. Ten przepis nie ma w tym przypadku zadnego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawo nie przewiduje takich 'norm' :lol2:

czyli mozna CELOWO wprowadzic w blad?

Jakby byl zapis w aukcji

Sprzedają laptopa, ładowarkę, opakowanie - bez systemu - do Ciebie należy decyzja co sobie zainstalujesz - czy XP czy Vistę !!! (jednakoż muszę dodać że w przypadku XP występują problemy z niektórymi urządzeniami/sterownikami)

 

Nie byloby gatki, ale zapis takowy nie wystapil, wiec jest to imho celowe/nieświadome (jak kto woli) wprowadzenie w blad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heathen zamierzasz dowodzic iz sprzedawca odpowiada przed kupujacym za to iz on nie zna sie na komputerach?

"Owszem sprzedales zgodnie z opisem towar, jednakoz noob moglby zostac wprowadzony w blad"

 

Tak, prawo nie przewiduje takich norm.

 

I nie ma jakby cos tam bylo, a nie jest. Jest jasno napisane na jego aukcji i to problem kupujacego. A zreszta jonathan dobrze napisal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedają laptopa, ładowarkę, opakowanie - bez systemu - do Ciebie należy decyzja co sobie zainstalujesz - czy XP czy Vistę !!! (jednakoż muszę dodać że w przypadku XP występują problemy z niektórymi urządzeniami/sterownikami)

Ale problemy nie wystepuja, jedynie ktos nie potrafi zainstalowac sterowników.

 

Przy sprzedaży karty graficznej tez mam pisac, ze moga wystepowac problemy jak ktos nie umie sciagnac i zainstalowac sterowników? Bez dodania tego ma jest to wprowadzanie kogos w blad?

 

"Procesor nie dziala jak ktos nie umie go zainstalowac i załozyc chlodzenia" :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Ale problemy nie wystepuja, jedynie ktos nie potrafi zainstalowac sterowników.

 

Przy sprzedaży karty graficznej tez mam pisac, ze moga wystepowac problemy jak ktos nie umie sciagnac i zainstalowac sterowników? Bez dodania tego ma jest to wprowadzanie kogos w blad?

 

"Procesor nie dziala jak ktos nie umie go zainstalowac i załozyc chlodzenia" :?:

No tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana :lol2: Musisz wyraznie zaznaczyc w jaki to slot trzeba wsadzic bo kolo moze na chama w PCI ladowac :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy to wystaepuja jakies problemy ze sterami pod XP

Jeszcze nie trafilem lapka gdzie nie daloby sie zainstalowac wszystkich urzadzen ...

Dokładnie, IMO nie masz się czego Krzysiu1983 bać, jesteś całkowicie czysty - wszystko jest zgodne z opisem. Przy okazji dzięki za linka do aukcji, kolejna osoba dodana do czarnej listy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jakieś problemy wystąpiły w pierwszym czy drugim dniu, ale po dwóch tygodniach kto wie gdzie laptop był i co się z nim działo. Co do sterowników to już indolencja kupującego, tak jak wyżej ktoś kupuje samochód, a to już nie sprzedawcy sprawa, że kupujący zaleje olej napędowy zamiast benzyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to sprzedawałeś laptopa BEZ SYSTEMU a tym samy powinieneś mieć w głębokim poważaniu to jaki on sobie system zainstaluje. Poszedłeś mu na rękę i dorzuciłeś stery to się chwali. Ja tylko spytam tak z ciekawości po jakim czasie zaczął mieć obiekcje do samego sprzętu (to wybrzuszenie) bo jak po więcej niż tygodniu to olej go. Napisz mu na dowidzenia Oficjalnego maila że wywiązałeś się w pełni z umowy, a sprzęt był sprawny w momencie wysyłki. Jestes osobą prywatną i nie obowiązują cię przepisy typu 10 dni na zwrot. A koleś pewnie przygrzał sprzęta i mu sie wypukliła obudowa.

 

Też raz miałem podobną sytuację i po takim mailu kontakt się urwał ;)

 

Nie baw się z nim i nie cackaj, podejdź profesjonalnie i zimną krwią.

Edytowane przez Przemo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten przepis nie dotyczy Krzysiu1983. Na pewno nie sprzedawał laptopa jako przedsiebiorca tylko jako zwykła osoba fizyczna. Nie obowiazuje go zadna gwarancja chyba, ze zastrzegł taka sobie w aukcji, a juz na pewno nie dotyczy go przyjmowanie przed dziesiecioma dniami laptopa, bo kupujacy sie rozmyslil.

 

Tak wiec nim zaczniesz rzucac cytatami, to przeczytaj co cytujesz. Ten przepis nie ma w tym przypadku zadnego znaczenia.

Mial watpliwosci czy obowiazuje go 10 dniowy okres zwrotu bez podania przyczyny wiec je rozwialem. Nie rozumiem o co Ci chodzi, to co napisales jest zawarte w cytacie ktory podalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO nabywca nie może argumentować chęci zwrotu lapka brakiem sterowników pod xp. Nigdzie nie napisałeś, że dołączasz takowe. Bez nich też można postawić system (laptop będzie częściowo bezużyteczny, ale co tam). Gdybyś jednak napisał coś więcej, mógłbyś uniknąć problemów.

I tu muszę zwrócić uwagę na jedna rzecz, mianowicie,

czy 4 bad pixele które podobno są dyskwalifikuje go jako laptopa zdolnego do pracy ?

Napisałeś, że matryca jest jak nowa, ergo gdybym kupił twojego laptopa na tej aukcji i miałbym te 4 bady, dostałbyś negatyw z miejsca.

 

Kolejna już z kolei osoba zakłada podobny temat na oślej. Czy tak ciężko sporządzać szczegółowe opisy aukcji? Może zamiast zwrotów w stylu Mango lepiej było by wrzucić więcej szczegółów na temat sprzedawanego przedmiotu?

 

Sam czasami korzystam z Allegro (sprzedanych 41 przedmiotów) i nigdy nie miałem problemów z żadnym kontrahentem. Grunt to rzetelny opis ujawniający wszelkie ewentualne wady sprzedawanego towaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...