Skocz do zawartości
jasiek1953

Am 386tm Dx-40 Jakie Zasilanie I Dysk ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dostałem stary komputer i chciałbym go reanimowac.

Płyta główna z wlutowanym procesorem Am386TM DX-40, na niej są 3 chipy OPTI: 82C495 SX, F82C206Q, 82c392 SX, + AMI 386 BIOS-H, AMI KEY BOARD BIOS, pamięci SIM.

Do tego mam k. graficzną Trident TVGA9000B, kartę PCI z 3 chipami Winboard z gniazdem jak do drukarki, kartę z wyjściem do dysku i s.dykietek.

Na płycie jest 12 pinów w jednym rzędzie do podłącenia zasilania, kupiłem zasilacz TX ale ma inną wtyczkę.

Na forum znalazłem podobny temat ale to nie ta płyta główna.

Proszę o pomoc bo nie wiem jakie zasilanie mogę podłączyć i jak duży dysk może obsłużyć.

Pozdrawiam

Edytowane przez jasiek1953

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie to nie ATX tylko zwykle AT. Takie zasilacze na allegro po 5 zl chodza.

 

Co do dysku to przy duuuzym szczesciu jakies 8GB.

 

Na Twoim miejscu pomyslal bym o jakiejs karcie CF 1GB, gora 2. Wiecej w takim komputerze i tak nie wykorzystasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem zasilacz AT (TX to pomyłka) ale on ma dwie wtyczki po 6 miejsc na piny a zasilanie na płycie to 12 pinów.

Jedna obok drugiej oryginalne wtyczki nie podejdą trzeba by było trochę je zmodyfikować (obciąć ząbki) ale boję się, że podam złe napięcia na płytę.

Na codzień używam innego lepszego komputera, ten chcę uruchomić w celach edukacyjnych.

Pozdrawiam

post-165218-1226398906_thumb.jpg post-165218-1226399086_thumb.jpg

Dzięki za wskazówki.

Faktycznie zasilacz AT pasuje do tej płyty nawet bez przycinania wystających ząbków, po odpowiednim pochyleniu wtyczki da się je podpiąć jedna obok drugiej (czarne przewody wtyczek obok siebie).

Mam jeszcze pytanie, czy płytę można sprawdzić bez dysku i czy obsłuży ona monitor kolorowy bo czarno białego nie mam.

Pozdrawiam

Edytowane przez jasiek1953

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Mam jeszcze pytanie, czy płytę można sprawdzić bez dysku i czy obsłuży ona monitor kolorowy bo czarno białego nie mam.

Pozdrawiam

Można sprawdzić bez dysku przykładowo uruchamiając system DOS z dyskietki.

Nie ma znaczenia czy monitor jest kolorowy (kolorowe były wcześniej niż powstała ta płyta)

Kartę graficzną na PCI nie wykorzystasz bo płyta nie ma PCI (PCI jest dopiero od czasów pentium)

Kartę graficzną potrzeba ISA nie PCI.

HDD to w czasach tej płytki miały pojemność ok 20-40 megabajtów (nie mylić z gigabajtami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie to nie ATX tylko zwykle AT. Takie zasilacze na allegro po 5 zl chodza.

 

Co do dysku to przy duuuzym szczesciu jakies 8GB.

 

Na Twoim miejscu pomyslal bym o jakiejs karcie CF 1GB, gora 2. Wiecej w takim komputerze i tak nie wykorzystasz.

 

ha nie zgodze sie

 

mialem dysk 13 giga na 486 :P

 

jedyne co musisz zrobic to na system przeznaczyc pierwsze 512mega i wpisac recznie dane dysku do biosu

 

 

reszta zajmie sie windows :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

on ma dwie wtyczki po 6 miejsc na piny a zasilanie na płycie to 12 pinów.

Jedna obok drugiej oryginalne wtyczki nie podejdą

no czyli się zgadza ;p 2x6=12 ;]

wtyczki pasują tylko w 1 kombinacji - masz 2możliwe - spr odwrotnie ;) musi pasować nie ma bata ;)

Grafa na ISA j.w. - najlepiej wybrać sie na jakiś rynek/giełdę/złomowisko?! ;) bo nie warto dać za to wiecej niż 1zł ;)

i od razu sie dokopać też do jakiejś karty rozszerzeń COM/LPT ;)

 

tak w ogóle to ta mobo kompletna/sprawna jest ? :] bo coś nie wygląda ...

 

co do dysku - wtedy to już i po 130MB+ miały :D lecz z tego co tu widze to nie ma sterownika IDE/SCSI również więc .... długa droga przez śmietniki przed tobą :P

 

-ps łacza s.dyskietek również (chyba że są w Prawym górnym rogu którego na fotkach nie widać ... choć wątpie - wtedy wszystko budowało się na kartach rozszerzeń - od kart graficznych przez pozostałe I/O na dodatkowym ramie i CPU kończąc ;)

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he mam chyba identico płytke u siebie. Do tego grafa Wester Digital Paradise 512KB na ISA i kontroler dysków na ISA. 8 mega RAM do tego :) Windows 3.11 śmigało:)

Btw PCI było już na 486:) Szkoda, że Twoja płytka nie ma VLB wtedy mógłbyś wsadzić lepszą grafę i Windows 95 by dobrze działał:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...