Skocz do zawartości
cemator

Czy W Dobie C2d Wc Ma Sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli twierdzisz, że lepiej jest kupić nowego proca za 500zł, niż jakieś chłodzenie za 150?

A niedawno czytałem że Dual-Core mają ogromny potencjał na OC...

 

Wiesz, jakoś bardziej opłacalne jest kupić choćby używkę ninji za 50zł i podkręcić proca do tych 3ghz, niż kupować nowego, skoro ten jest jeszcze w miarę dobry.

 

Arni, twoja wypowiedz jest prawdziwa, czy raczej to jest żart, bo spoilera nie zakumałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jak ktos jest gluchy ;)

2. Eee ze co :lol2:

3. Dopuki nic nie cieknie/pompka sie nie zepsuje etc :D

4. Ehh no tak :D

1. Nie uważam się za głuchego, a mimo to 3noctuy na 800rpm i laing ddc-1t z topem oclabs pracujący w dobrze odpowietrzonym są dla mnie bardzo ciche. I dla 99% populacji będzie to "błoga cisza".

2. No ciekawa uwaga. Chyba nie zaprzeczysz, że nawet słabe WC zapewnia wyższe możliwości overclockingu niż topowe AC..

3. A co ma ciec? Jak dobrze dopasujesz węża i złączki (i zakręcisz je) to nie ma prawa ciec. Pompa może się zepsuć, pewnie, jak każdy wentyl w chłodzeniu powietrznym itp. Chociaż to raczej rzadkość. (dopóki piszemy przez "ó")

4. Nie wszystkich akurat ten argument musi przekonać, ale każda osoba, która dla o estetykę kompa doceni wygląd WC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual Core mają ogromny potencjał, dopóki nie osiągniesz FSB walla - który zazwyczaj konczy mozliwosc podkrecania już na ac.

 

A 3GHz to na boxie

Na pewno nie moim, jak na zwykłym taktowaniu w stresie mam 63*C, a buda bardzo dobrze wentylowana - 2 dodatkowe 120 z przodu i jedna 80 z tyłu.

 

Nadal nikt mi nie powiedział, czy te wc co chcę zbudować da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie uważam się za głuchego, a mimo to 3noctuy na 800rpm i laing ddc-1t z topem oclabs pracujący w dobrze odpowietrzonym są dla mnie bardzo ciche. I dla 99% populacji będzie to "błoga cisza".

2. No ciekawa uwaga. Chyba nie zaprzeczysz, że nawet słabe WC zapewnia wyższe możliwości overclockingu niż topowe AC..

1. No widzisz, mi jedna 400rpm noctua/acutate i 2.5hdd "selekcjonowany" pod wzgledem ciszy pasuje "na styk".

2. Tak zaprzecze. Słabe WC przy słabych prockach da gorsze temp niz AC. Przy zreszta mocnych też. Wiesz czemu? Woda w układzie ma powiedzmy te 5'C wiecej niz powietrze, co nie jest wystarczajaca przewaga zeby lepiej schlodzic slabsze procki chociazby od boxa. Doskonale to widac. Przy mocnym cpu jest zbyt duzo czynników, zeby sensownie to ocenic bez jakichkolwiek konkretnych danych.

 

Na pewno nie moim, jak na zwykłym taktowaniu w stresie mam 63*C, a buda bardzo dobrze wentylowana - 2 dodatkowe 120 z przodu i jedna 80 z tyłu.

Na "niezwykłym" taktowaniu bedzie 5'C wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. No widzisz, mi jedna 400rpm noctua/acutate i 2.5hdd "selekcjonowany" pod wzgledem ciszy pasuje "na styk".

2. Tak zaprzecze. Słabe WC przy słabych prockach da gorsze temp niz AC. Przy zreszta mocnych też. Wiesz czemu? Woda w układzie ma powiedzmy te 5'C wiecej niz powietrze, co nie jest wystarczajaca przewaga zeby lepiej schlodzic slabsze procki chociazby od boxa. Doskonale to widac. Przy mocnym cpu jest zbyt duzo czynników, zeby sensownie to ocenic bez jakichkolwiek konkretnych danych.

1. No to jesteś 1% procencie społeczeństwa lub nawet mniej. Ja mówię co zapewnia WC dla ogółu, a dla tych wyjątkowych ludzi, obdarzonych nieprzeciętnym słuchem wystarczy skręcić noctuy do 400rpm i cieszyć się minimalnie wyższymi temperaturami niż w wersji z 800rpm

2. Tak, słabe WC może dać gorsze tempy, ale w przedziale do 30stopni, gdy na AC będzie 28 a na wc 30. Ale jak wykręcisz proca i jego temperatura i jego temperatura na AC dojdzie chociażby do 60 to na WC będziesz miał 45, a to z tego powodu, że woda dużo sprawniej odbierze ciepło od procka.

To co napisałem nie zmienia jednak faktu, że w przypadku opisywanym przez autora topicu to WC nie ma prawa bytu, bo wymienione podzespoły są przykładem wyjątkowo słabego układu chłodzenia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na tym wc co ja zaproponowałem, to nawet nie będzie się dało OC zrobić? Dziwne...

Za czasów athlonów XP, które jak mówicie bardziej się grzały od obecnych dual-corów, ludzie na takich zestawach procki kręcili i temperaturę mieli do 50*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na twoim miejscu składałbym to wc dla samej satysfakcji. Może ja już starej daty jestem, ale kiedyś to liczyła się własna inwencja twórcza, rzeźba po jak najmniejszym koszcie, a nie składanie markowych klocków za koszmarne pieniądze. Gdzie tu przyjemność tworzenia, gdzie satysfakcja, zaginęła gdzieś esencja tego "sportu".

Dam sobie głowę uciąć że nawet byle jakie WC osiągnie niższe temp w stressie od najdroższego AC, a im bardziej proc wykręcony tym różnica będzie większa.

I w sumie też mam wrażenie że scena WC trochę przymiera, strony popadały, produktów nowych brak, ciężko odnieść inne wrażenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na twoim miejscu składałbym to wc dla samej satysfakcji. Może ja już starej daty jestem, ale kiedyś to liczyła się własna inwencja twórcza, rzeźba po jak najmniejszym koszcie, a nie składanie markowych klocków za koszmarne pieniądze. Gdzie tu przyjemność tworzenia, gdzie satysfakcja, zaginęła gdzieś esencja tego "sportu".

Dam sobie głowę uciąć że nawet byle jakie WC osiągnie niższe temp w stressie od najdroższego AC, a im bardziej proc wykręcony tym różnica będzie większa.

I w sumie też mam wrażenie że scena WC trochę przymiera, strony popadały, produktów nowych brak, ciężko odnieść inne wrażenie...

Proponuje rozpocząć przeglądanie nowych sklepów... czemu ? W ciągu 3 lat w pl zamiast dostępności 5 modeli bloków nagle jest ich kilka razy tyle, kto kiedyś miał tygona , używał dedykowanych płynów, fullcoverów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz boris, kiedys ludzie krzesali ogien z krzemieni, jedli liscie z drzewa, dzis pstrykasz zapalniczka, zamawiasz pizze. to sie nazywa "postep". kiedys markowe czesci byly tak drogie ze ludzie kombinowali jak mogli czyli nagrzewnice, rezy z pojemnikow po plynach, itd. dzis sa dostepne prawie dla kazdego a skoro tak to czemu nei skorzystac.

oczywiscie , ze jak ktos ma zaciecie i chce sobie wystrugac jakies bloczki i zrobic rasowy home made wc to zycze mu jak najlepiej. natomiast czy bedzie to taniej? hmm... nie zawsze.

co do tego, ze zaginela jak to pieknie ujales esencja tego sportu, to sie nie zgodze. ja powiem raczej, ze ewoluowała na inny poziom :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak również wyznaję "old cooling". Kombinowanie jak skołować każdą część i stworzyć jak najbardziej wydajny zestaw, za jak najmniejsze pieniądze.

Były przy tym różne akcje, bo nie wszystko do siebie pasowało (chłodnice ze szrotu nie mają gwintów :D).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zakladac nowego tematu, wiec dopisze sie tutaj, bo mam dylemat podobnej natury co autor tematu. Mam e5200@3,6ghz przy 1,35V chlodzony karakorum. Temp w full stresie wynosi 67C. Zastanawiam sie nad zlozeniem wc na samego procka, cos w rodzaju bwa123+3x120mm na max 1000rpm, jakis dobry uzywany bloczek za ok 100zl i pompka coolriver albo atman 304 przerobiony za niezatapialna. Czesci bym kupowal pewnie uzywane, chce wydac jak najmniej kasy. Chcialbym uzyskac mniejsze temperatury na procku, ale martwia mnie wypowiedzi ludzi, ktorzy przy podobnych klockach maja ponad 60C. Wiem, ze temp przy wc zaleza od miliona czynnikow, ale czy moglby mi ktos mniej wiecej powiedziec jakiego spadku temp moge sie spodziewac?

Kiedys juz mialem wc i bylem bardzo zadowolony wtedy mialem na nagrzewnicy od kadeta, prisonie, atrii na gpu i atmanie 304 jakies 20C mniej niz na miedzianym zalmanie, ktory byl wtedy najwydajniejszym ac. Chetnie bym znowu jakis kibelek zlozyl, ale nie wydam 300-400 zl dla 5C, bo to dla mnie naprawde niemala suma.

Grafy narazie nie chce wodowac, bo accelero spelnia moje oczekiwania w 150% i widzialem, ze ludzie maja niewiele mniejsze temp na wc, wiec nie chce dodatkowo gotowac wody w ukladzie grafika. Poza tym obawiam sie, ze sam blok na gpu, bez nawiewu na ram i zasilanie moze byc gorszym rozwiazaniem dla karty, ktora teraz po vmodach i ostrym oc osiaga max 54C na gpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciezko mi porownywac mojego 8800 z twoim 4850, ale swojego podkreconego w jakis 80% mozliwosci ( opis z sign niekompletny :) ) mam okolo 40C rdzen i 36/38 ram. poza tym na grafike mozesz zalozyc fullcover i masz chlodzone pamieci i sekcje zasilania, ale to juz wiekszy wydatek.

 

jesli na gpu masz 54C to nie chce myslec co sie dzieje z sekcja zasilania :zonk: i raczej przy ostrym oc nie daje jej dlugiego zywota :banana:

swego czasu na AC podkrecalem tez radka ale starszej generacji i po 2 miesiach poszedl akcelerator graficzny ^_^

 

ogolnie sadze ze LC opłaca sie zakładać, tym bardziej jak chce sie bawić w OC

Edytowane przez Celin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciezko mi porownywac mojego 8800 z twoim 4850, ale swojego podkreconego w jakis 80% mozliwosci ( opis z sign niekompletny :) ) mam okolo 40C rdzen i 36/38 ram. poza tym na grafike mozesz zalozyc fullcover i masz chlodzone pamieci i sekcje zasilania, ale to juz wiekszy wydatek.

 

jesli na gpu masz 54C to nie chce myslec co sie dzieje z sekcja zasilania :zonk: i raczej przy ostrym oc nie daje jej dlugiego zywota :banana:

swego czasu na AC podkrecalem tez radka ale starszej generacji i po 2 miesiach poszedl akcelerator graficzny ^_^

 

ogolnie sadze ze LC opłaca sie zakładać, tym bardziej jak chce sie bawić w OC

Sry, ale nie masz zadnego pojecia o temperarurach pracy 4850. Na referencyjnym chlodzeniu norma jest, ze karta bez oc ma w idle/stress 60-70/80-90. U mnie 35/50-54 po baaardzo mocnym oc, wiec jest lepiej niz super. Cala sekcje zasilania mam oradiatorowana i z nawiewem. Jezeli bym wogole zakladal blok na grafe to napewno nie fullcover, bo cena zabija, bezsens przy zmianie grafiki co pol roku i nie chce niepotrzebnie grzac wody vramem i zasilaniem.

Ale nie o grafike tu chodzilo, bo jej napewno narazie nie ruszam (nie ma sensu), tylko o procka. Moze ktos mi pomoc z rozwiazaniem mojego dylematu?

Edytowane przez Fog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na e-giełdzie test coolerów na s775, i przy ostatnim teście, gdy sprawdzali coolery w strersie na c2d @ 3,6 v 1,5 to sprawdzili też wc homemade z nagrzewnicą od łady , blokiem pinowym oraz jednym noiseblockerem 120 na nagrzewnicy. Co się okazało, Ten wc homemade miał temp 62*, gdy scythe mugen z deltą miał 75*...

 

Chyba nie trzeba komentować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na e-giełdzie test coolerów na s775, i przy ostatnim teście, gdy sprawdzali coolery w strersie na c2d @ 3,6 v 1,5 to sprawdzili też wc homemade z nagrzewnicą od łady , blokiem pinowym oraz jednym noiseblockerem 120 na nagrzewnicy. Co się okazało, Ten wc homemade miał temp 62*, gdy scythe mugen z deltą miał 75*...

 

Chyba nie trzeba komentować.

Dzieki, wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo. Zaraz przejrze ten test. Czy widzial ktos moze jakies inne tego typu testy, albo ma wlasne doswiadczenia po przesiadce z wydajnego ac na wc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko że zachęcam cię do wc. Jeśli tylko proc ma równą czapke bedziesz miał spokojnie 10C. Warto zainwestować w lepszą pompkę chociaż at305(jesli chce ci sie bawic z akwariówkami). Jak coś to mam at305 w rezie z plexi do sprzedania, przesiadłem się na cwu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko że zachęcam cię do wc. Jeśli tylko proc ma równą czapke bedziesz miał spokojnie 10C. Warto zainwestować w lepszą pompkę chociaż at305(jesli chce ci sie bawic z akwariówkami). Jak coś to mam at305 w rezie z plexi do sprzedania, przesiadłem się na cwu.

Narazie raczej bedzie uzywany coolriver albo at304/305 inline. Jak jest z glosnoscia tego coolrivera i czy poradzi on sobie z chlodnica 3x120 i jednym blokiem? Juz raz mialem atmana tylko nie pamietam czy 304 czy 305 przerobiona i na gabce byla dla mnie nieslyszalna. Jezeli sie zdecyduje na wc (raczej tak :) to pewnie po swietach.

IHS chyba rowny. Na obu jajkach mam taka sama temp, chcociaz nie wiem czy to jest jakims wyznacznikiem. Nie chce mi sie zdejmowac chlodzenia, zeby sprawdzic, bo musialbym wyjac plyte.

Edytowane przez Fog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to zaczynamy budowę WC :lol2:

 

Części które mam:

-używana pompka Atman 305 inline

-blok na dysk homemade ( niżej dam fotki )

-kawał węża 10/14

- 4 złączki choinkowe o śr. 12mm.

 

Daję fotki mojego chłodziwa dysku:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jak myślicie, która z poniżej wymienionych nagrzewnic będzie najwydajniejsza?

-Polonez/Fiat 125p

-Łada

-Opel Rekord

-Honda Civic

-Corsa

-Toyota Corolla 92-97

-Żuk

 

Na te nagrzewnice mam do wykorzystania 2 wentylatory Sunbeam UV 12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO jak brać taniochę to rev.2

Moge kupic rev1 za 40zl. Warto? Duzo gorsza jest od rev2?

 

Jak myślicie, która z poniżej wymienionych nagrzewnic będzie najwydajniejsza?

-Polonez/Fiat 125p

-Łada

-Opel Rekord

-Honda Civic

-Corsa

-Toyota Corolla 92-97

-Żuk

 

Na te nagrzewnice mam do wykorzystania 2 wentylatory Sunbeam UV 12.

Mysle, ze lada bedzie dobra, poza tym harrison tez jest ok (w tym wypadku chyba rekord), tylko wymiar bardziej nieporeczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...