Jump to content
Nyny

4x1gb Na P5b Deluxe I Spadek Wydajności

Recommended Posts

Witam,

zainstalowalem na P5B Deluxe 4 kości po 1GB DDR2 zapelniajac w ten sposób wszystkie banki pamieci i okazalo sie ze po tym zabiegu spadla troche wydajnosc pamieci. W programie Everest w konfiguracji 2x1GB mialem wynik odczytu danych z pamieci na poziomie 6900MB/s a przy konfiguracji 4x1GB okolo 6300MB/s. O dziwo tylko odczyt zmalał, zapis pozostaje bez zmian. Czy to normalne zjawisko ?

Dodam ze wlaczylem opcje Memory Remap w BIOSIE bo zainstalowalem Viste x64

No to dobrze wiedziec ze to normalne. A powiedz mi jak sprawdzic to PLC? Wiem ze MemSet dawał rady ale mi podczas odpalania tego programu na Viscie wywala jakis blad. Rozumiem ze PLC nie ma nic wspolnego z timingami pamieci bo te caly czas sa takie same 4-4-4-12 (zarówno na konfiguracji 2x1GB oraz 4x1GB)

Na Viście 32bit działa mi MemSet 3.4 final dobrze i wyśwetla pl. Nie wiem jak z 64bitowa nie mam jak sprawdzić. Innych progsów nie sprawdzałem bo mset mi działa. Podstawowe Tajmingi nie maja nic wspólnego z PL. Zawsze będa takie same jak ustawisz w Biosie. Płyty Asusa maja własnie to do siebie że same zmieniaja pl, jest to cos w rodzaju strapa który sam sie zmienia. Naprzykład na Gigabyte zmieniam sobie PL z biosu. W Gigabyte zmiane pl mam podciągnięta pod Alpha timingi. Mozesz popróbowac zmienic Strap w biosie jesli masz taka opcję (fsb strap to North Bridge lub cos takiego, nie wiem jak jest w biosie p5b deluxe) i zobaczyć jak jest z wydajnością pamięci.

Sprawdź na najnowszym biosie do Twojej płyty może coś poprawili z opcjami zmiany Strapa i pl.

Edited by boxer

Okazalo sie ze parametry All Precharge To Activate i All Precharge to Refresh Delay przestawily sie na 5T. Na konfiguracji 2x1GB sa na 4T. Chyba nie bede tego ruszal bo moze tak ma poprostu byc przy 4 bankach pamieci. Stabilnosc przede wszystkim