Skocz do zawartości
b4rtx

Uzytkowanie Bateri

Rekomendowane odpowiedzi

Wlozona bateria naladowana, zachowuje sie tak jakby byla poza lapem, dopuki poziom napiecia spadnie ponizej okreslonego progu. Wiec nie ma ryzyka ze co chwile sie minimalnie doladowuje, uklad w baterii zapobiega temu.

Najlepiej baterii poprostu uzywac, nawet jezeli nie wynosisz laptopa, to nie targaj zawsze po domu zasilacza, tylko uzywaj baterii, rozladowujac ja bez wiekszych ograniczen. Przy obecnych bateriach zuzycie jest tak wolne, ze i tak za te pare lat caly lap bedzie niewiele wart. Znacznie powazniejsza szkode baterii mozna wywolac wlasnie wyjmujac ja i zapominajac na dluzszy czas - bateria sama sie rozladuje, i wejdzie w stan glebokiego rozladowania tracac powaznie na parametrach.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompleksowy artykuł "Jak dbać o baterie" -> KLIK

W miare fajny art, szkoda tylko, ze kurczowo trzymaja sie tego efektu pamieciowego, ktory w ogniwach litowo-jonowych nie wystepuje (utrata pojemnosci wraz z czasem zwiazana jest po prostu ze starzeniem sie ogniwa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aerial tylko ze w tym artykule pisze zeby nie trzeymac bateri w srodku, lepiej ja rozladowac do poziomu 50% i odlozyc ja na pulke i za jakies czas zowu ja wlozyc naladowac i proces powtorzyc. Moj lap raczej jest stacjonarny, narazie zadko bede uzywac bateri.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh nie mowie ze go nie bede wogole przemieszczal, ale bez przesady nie bede biegal z nim gdzies codziennie, chodzi mi tu np pracy na bateri raz na 1-2 tygodnie. Co w takiej sytuacji najlepiej dla bateri zrobic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie - trzymac w laptopie i uzywac calego zestawu normalnie. Powariowali ludzie z tymi bateriami, dziwne, ze w lodowce ich nie trzymaja...

 

Aerial tylko ze w tym artykule pisze zeby nie trzeymac bateri w srodku, lepiej ja rozladowac do poziomu 50% i odlozyc ja na pulke i za jakies czas zowu ja wlozyc naladowac i proces powtorzyc. Moj lap raczej jest stacjonarny, narazie zadko bede uzywac bateri.

Zacytuj mi, gdzie pisza cokolwiek o wyciaganiu.

 

BTW. "pólke ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@costi

Zacytuj mi, gdzie pisza cokolwiek o wyciaganiu.

O np. tutaj:

Jeżeli potrzebujesz pełnej mocy obliczeniowej komputera – do obróbki materiału wideo, skomplikowanych obliczeń naukowych lub gry komputerowej – jedyną opcją jest wyjmowanie baterii. (...) Aby przechowywać baterię, naładuj ją do pełnej pojemności, rozładuj w czasie normalnej, niezbyt intensywnej pracy do poziomu około 50%, wyłącz komputer i odłóż wyjętą baterię w bezpieczne, suche i chłodne miejsce. Po kilku miesiącach (byle co najmniej dwa razy w roku) zamontuj ją na nowo, rozładuj normalną pracą i powtórz procedurę ładowania, rozładowania i demontażu.

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, wstep jakos przelecialem, umknelo mi to. Zastanawiam sie tylko - ile % mocy obliczeniowej CPU zre bateria, ze trzeba ja wyjmowac dla maksymalnej wydajnosci, i czy sa jakies modowane sterowniki do baterii, mniej obciazajace system ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na cene tej bateri i zastanow sie czy warto sie bawic ? Ja zdecudowalem ze nie i baterie mam caly czas w lapku, jak zaczynam to na bateri, kolo 30 % podlaczam zasilacz i juz jade caly dzien, chyba ze gdzies chodze. Kazdy pisze co innego dlatego to olewam. Wiem tylko tyle ze wyjmowanie bateri bo jedzie sie na zasilce to bez sens, bateria traci wiecej niz bys ja urzytkowal bez potrzeby. Ogladalem miesiac temu Galileo i kazali baterie trzymac w lodowce, wiec chyba naprawde lepiej zajac sie korzystaniem ze sprzetu niz dbaniem o baterie ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ja nigdy w zyciu nie wyciagalem baterii... Lapek ma 1,5roku, prawie 250 cykli i zywotnosc baterii na poziomie 98%. Nigdy o nia nie dbalem, musialem podlaczyc do zasilania to robilem tak, poprostu uzytkowanie bez myslenia czy cos sie stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ja nigdy w zyciu nie wyciagalem baterii... Lapek ma 1,5roku, prawie 250 cykli i zywotnosc baterii na poziomie 98%. Nigdy o nia nie dbalem, musialem podlaczyc do zasilania to robilem tak, poprostu uzytkowanie bez myslenia czy cos sie stanie.

Mam podobne doświadczenia. Tylko w takim razie skąd te wszystkie wymysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od lapka, układu sterującego pracą baterii i wielu innych czynników.

Costi

W arcie zapewne zalecali wyciągnięcie baterii na czas znacznego obciążenia systemu z racji tego, że laptop się wtedy nagrzewa, a ogniwa li-ion w wyższej temperaturze starzeją się kilka razy szybciej.

To że komuś bateria super działa siedząc po x lat w laptopie niestety nie jest regułą. Ja bardzo często spotykam się z rocznymi, półtora rocznymi laptopami z kompletnie martwymi, albo dogorywającymi bateriami, nawet gdy użytkownicy nigdy ich na bateriach nie używali.

 

Dlatego ja w moim lapku miałem 2 baterie - jedna o bardzo małej pojemności ale za to tania - na co dzień, druga 9 cell jak musiałem popracować poza domem.

 

Edit:

tutaj na konkurencyjnym portalu ;) jest lepszy art na temat baterii do lapka.

http://pclab.pl/art26289.html

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...