Skocz do zawartości
Camis

Pobranie Szpiku Kostnego

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałem pobierany szpik jakieś 15 lat temu. W szkole była epidemia zapalenia opon mózgowych i się załapałem.

 

Nic fajnego. Trzeba trafić w ręce specjalisty. Jedna kobieta kuła mnie z 10 razy i jej się nie udało,, druga zrobiła to za pierwszym w 30s. Jeśli jest to zrobione dobrze to nie boli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

no mnie wlasnie irytuje to ze spoleczenstwo niedoinformowane i przez to mniej dawcow. Na filmach to pobieraja ten szpik taka wielka strzykawka.

Orientowales sie ile kosztuja badania? Moze dlatego niewielu moze sobie p0zwolic na ten luksus... To badanie nie jest darmowe , nie kosztuje tez 5 zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientowales sie ile kosztuja badania? Moze dlatego niewielu moze sobie p0zwolic na ten luksus... To badanie nie jest darmowe , nie kosztuje tez 5 zl.

No właśnie jesteś przykładem tego niedoinformowanego społeczeństwa. Gdy chcesz oddać szpik całość jest pokrywana z budżetu państwa.

 

Ja z chęcią bym oddał szpik charytatywnie (posoke oddaje od kilku lat ;d). Da sie w ogole coś takiego zrobić ? Da sie oddać szpik honorowo ?

Proszę bardzo, tutaj jest stronka o której usłyszałem kilka dni temu w radiu:

http://www.jestempomagamwspieram.org/index...4&Itemid=14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jesteś przykładem tego niedoinformowanego społeczeństwa. Gdy chcesz oddać szpik całość jest pokrywana z budżetu państwa.

 

 

Proszę bardzo, tutaj jest stronka o której usłyszałem kilka dni temu w radiu:

http://www.jestempomagamwspieram.org/index...4&Itemid=14

F YEAH ;p. Dzięki. Wchodzę w to ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest mało dawców - dlatego chce zostać dawcą. Wszystkie koszta pokrywa państwo, hotele dojazd badania itp...

 

 

Pobranie jest bezbolesne, są 2 metody - pobierają szpik przez transfer krwi, i właśnie wkłuciem igłowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem pobierany szpik jakieś 15 lat temu. W szkole była epidemia zapalenia opon mózgowych i się załapałem.

 

Nic fajnego. Trzeba trafić w ręce specjalisty. Jedna kobieta kuła mnie z 10 razy i jej się nie udało,, druga zrobiła to za pierwszym w 30s. Jeśli jest to zrobione dobrze to nie boli.

a może płyn mózgowo-rdzeniowy ? pierwsze słyszę ,żeby do diagnostyki zapalenia opon mózgowych pobierano szpik kostny

 

metody to -separator komórkowy-pobranie szpiku z krwi obwodowej i pobrani przez nakłucie talerzy biodrowych

do wstępnego badania jest spoko ,gorzej przy pobraniu szpiku do przeszczepu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, to jest ten plyn, i pobiera sie do analizy - sma mialem majac 6 lat - nie wspominam tego za przyjemnie.

 

Sam sie zapisalem na dawce szpiku, wlasnie meteda pobierania z krwi - niestety przez ponad rok moja stacja krwiodawstwa nie dostawala specjalnych zestawow do badania :D - a potem wyjechalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Całe życie byłem pewien że to niebezpieczne i moze grozić kalectwem, widzę że szpik moze oddać każdy i niczym to nie grozi, jeśli mogę komuś dzieki temu pomóc to dlaczego by tego nie zrobić.

 

dawno mnie tu nie było pozdrawiam wszyskich userów PUREPC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec jestem juz "potencialnym" dawca komórek macierzystych... :-D

 

Na stronie fundacji DKMS zamowilem "pakiet" rejestracyjny:

 

Możesz zarejestrowac się poprzez internet, wtedy otrzymasz przesyłkę pocztową z formularzem rejestracyjnym i pałeczkami do pobrania śluzu oraz instrukcją, jak pobrać śluz z jamy ustnej. Pałeczki ze śluzem i formularzem rejestracyjnym należy odesłać do fundacji. Jest to jedna z metod pobrania materiału genetycznego do badania, która nie wymaga wizyty u lekarza.

 

 

REJESTRACJA DLA POTENCJALNEGO DAWCY JEST CAŁKOWICIE BEZPŁATNA, ale w ramach darowizny możesz pokryć te koszty, za co będziemy bardzo wdzięczni. Koszt badania jednego materiału genetycznego wynosi 250 zł.

 

 

Jeśli w Twoim otoczeniu są osoby, które chcą zostać potencjalnym dawcą, możemy wysłać na Twój adres 5 pakietów rejestracyjnych.

 

Po kilku dniach list przyszedl, pobralem zgodnie z instrukcja śluz z jamy ustnej, nastepnie odeslalem do fundacji (zalaczaja oplacona koperte zwrotna).

 

 

Calosc zajmuje z 10min. Gorąco zachecam do rejestracji, jak mozna komus uratowac zycie to czemu nie ? Nic nas to nie kosztuje..

 

 

Formularz Rejestracyjny

Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh spiknelismy sie czasowo :) bo ja również pare dni temu, niezaleznie od tego tematu zamowilem sobie pakiecik w dkmsie.

 

Troche szukalem zeby znalezc najlepszy/najlatwiejszy sposób na dostanie sie na liste potencjalnych dawców, bo orgaznizacji troche jest, CRNDSiKP, krwinka, fundacja U. Jaworskiej...

 

Ale chyba tylko dkms oferuje umieszczenie w rejestrze na podstawie badania wymazu, pozostałem wymagaja udania sie do szpitala i oddania krwi... a to zawsze potrwa, zanim Twoje zgłoszenie do nich dotrze, oni Cie zaproszą, wybierzesz sie do najblizszego osrodka - w moim przypadku chyba szpital uniwersytecki w krk.

Trafilem na dkms, który jest fundacja stosunkowo młoda, i cóż...

 

 

 

...mam nadzieje ze paczuszka z dkms już do mnie leci.

 

 

 

 

Zastanawia mnie tylko jedno - dkms, to niemiecka fundacja Deutsche Knochenmarkspenderdatei, która otworzyla swoj oddzial w Polsce, a po badaniu chyba i tak trafia sie do niemieckiego rejestru... który co prawda i tak jest podłączony do rejestru światowego, ale jestem ciekaw jak potem traktowany jest taki dawca, który pochodzi z kraju, ale zarejestrowany jest w niemieckim rejestrze? Przeszczep traktowany jest wtedy jako krajowy, czy tez zagraniczny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy...mylicie badanie w celach diagnostycznych i badania dawców szpiku, które pobierania szpiku nie wymagają...wystarczy próbka krwi...

 

Owszem, procedura jest często przedstawiana w sposób krzywdzący, a to nic groźnego:

szpik można pobrać na 2 sposoby:

-przez pobranie (aspirację) szpiku z miednicy - pobieranie z kręgosłupa to mit

-przez filtrację komórek krwiotwórczych z krwi (podobnie doi oddawania leukocytów lub płytek)

 

Obie wersje z pełnym wyjaśnieniem procedury znajdziecie na stronie akcji SZPIK CITY

 

pozdrawiam...w razie pytań-piszcie śmiało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na logikę i z tego co szukałem po angielsku nie ma to najmniejszego znaczenia. Wyczytałem jedynie, że duża otyłość może dyskwalifikować kogoś jako dawcę. Dla pewności zadzwoń na oddział szpitala gdzie chcesz to zrobić i spytaj, ale na 99% możesz oddać szpik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.Czy istnieją jakieś niedogodności w przypadku bardzo niskiej wagi dawcy?strasznie chciałabym oddac szpik a zazwyczaj nie chcą ode mnie pobierać nawet krwi przez niedowagę.Czy waga gra rolę w przypadku szpiku kostnego?

 

Myślę, że poniższe zasady rozwieją Twoje wątpliwości:

 

Kto nie może zostać dawcą?

 

Zarejestrowanie dawcy może odbyć się zgodnie z obowiązującymi w Polsce wytycznymi medycznymi.

 

Dawcą nie mogą zostać następujące osoby:

- W wieku poniżej 18 roku życia oraz powyżej 55

- Ci, którzy ważą mniej niż 50kg lub mają duża nadwagę. BMI Index powyżej 40

- Z poważnymi chorobami (pełna informacja dostępna pod numerem telefonu 22 331 01 47)

- Po przeszczepach organów

- Uzależnione od leków, alkoholu, narkotyków i innych substancji

- Należące do którejkolwiek z grup ryzyka

 

 

 

Dawcą nie może zostać także osoba z poniższymi schorzeniami:

a) choroby o nieznanej etiologii w wywiadzie,

b) czynnej choroby nowotworowej lub choroby nowotworowej w wywiadzie,

c) choroby Creutzfeldta-Jacoba,

d) postępującej demencji lub zwyrodnieniowej choroby neurologicznej, w tym o nieznanym pochodzeniu,

e) biorcy hormonów uzyskanych z ludzkiej przysadki (np. hormon wzrostu),

f) biorcy przeszczepów rogówki, twardówki i opony twardej, a także osoby, którą poddano nieudokumentowanej operacji neurochirurgicznej, w której zastosowana mogła być opona twarda,

g) zakażenia ogólnoustrojowego niebędącego pod kontrolą w momencie pobrania, w tym choroby bakteryjnej, uogólnionego zakażenia wirusowego, grzybiczego lub pasożytniczego lub poważnego zakażenia miejscowego w komórkach lub tkankach, które mają być pobrane,

h) dodatniego wywiadu, objawów klinicznych lub wyników badań laboratoryjnych świadczących o zakażeniu wirusem HIV, ostrym lub przewlekłym zapaleniu wątroby wywołanym przez wirusa HBV lub przez wirusa HCV lub wirusem HTLV I/II,

i) ryzyka przeniesienia zakażeń, o których mowa w lit. h, lub obecności czynników ryzyka związanych z tymi zakażeniami

j) czynnej i przewlekłej lub z wywiadu lekarskiego, uogólnionej choroby autoimmunologicznej,

k) leczenia środkami immunosupresyjnymi,

l) odbycia przez potencjalnego dawcę komórek krwiotwórczych podróży przez regiony lub pobyt w regionach gdzie istnieje możliwość narażenia go na kontakt z chorobami zakaźnymi,

m) obecności na ciele fizycznych oznak wskazujących na zagrożenie chorobą zakaźną,

n) szczepienia żywym atenuowanym wirusem w wywiadzie, jeżeli istnieje możliwość jego przeniesienia,

o) przebytych zabiegów z zastosowaniem przeszczepów ksenogenicznych,

p) istnienia zagrożenia przeniesienia chorób dziedzicznych w przypadku szpiku lub komórek krwiotwórczych krwi obwodowej;

r) HIV 1 i 2 - Anty-HIV-1 i 2,

s) wirusowe zapalenie wątroby typu B - HBsAg i Anty HBc,

t) wirusowe zapalenie wątroby typu C - Anty-HCV,

u) kiła testy swoiste,

 

 

Osoby po przeszczepieniach organów, ze szczególnym uwzględnieniem przeszczepu:

np. nerki, serce, skóra, rogówka, opona mózgowa, ścięgno Achillesa

 

 

Osoby uzależnione:

np. od alkoholu, narkotyków i leków

 

 

PS. Sam jestem "potencjalnym", numer dawcy w DKMSie - 232311 :)

Edytowane przez QrVicH
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...