Skocz do zawartości
romek

[artykul]: Krótka Historia Amd

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafikaKiedy w 1969 roku zakłady Fairchild Semiconductor opuściła grupa kilkudziesięciu osób m.in. Jerry Sanders, John Carem i Sven Simonsen, dołączyło do nich także kilku menedżerów z grupy Giffords. Razem stworzyli oni Advanced Micro Devices czyli przedsiębiorstwo zajmujące się półprzewodnikami, znane szerzej pod akronimem AMD. Któż z Was nie zna tego skrótu? W końcu takie marki jak Athlon są jednymi z najlepiej rozpoznawalnych w branży IT i nie tylko. W niniejszym artykule przyjrzymy się więc osiągnięciom, historii oraz planom na przyszłość „zielonych”. Zapraszamy do leORT: ORT: ktury!
Pełna treść publikacji pod tym linkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko: w Thortonie nie odblokujesz L2 ołówkiem - ołowek działał na obudowach ceramicznych (np. Duron na rdzeniu Morgan). Wszystko od Palomino w górę było już na organicznych i trzeba było kombinować inaczej (jest filmik na THG :) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko: w Thortonie nie odblokujesz L2 ołówkiem - ołowek działał na obudowach ceramicznych (np. Duron na rdzeniu Morgan). Wszystko od Palomino w górę było już na organicznych i trzeba było kombinować inaczej (jest filmik na THG :) ).

bzdura, ja malowalem olowkiem swojego thortona raz i jak go po dwoch latach sprzedawalem to dalej mial 512 cache'u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tragedia, to się nazywa fanatyzm i zapatrzenie w markę... same sukcesy, zero obiektywizmu

 

rozwaliło mnie między innymi :

 

"Również w dziedzinie mobilności AMD przypuściło „atak”. Turion™ 64 okazał się dobrą alternatywną dla Intela w segmencie komputerów przenośnych"

 

Żal komentować...

 

Do tego zachwalanie prawdziwych cztero rdzeniowych procesorów i teksty takie jak :

 

"Błąd TBL, rozdmuchany przez portale, użytkowników na forach i zwolenników Intela"

 

 

"a za nami już premiera serwerowych procesorów wykonanych w procesie 45 nm!"

 

sprawiają że nie sposób się nie śmiać... ja nie jestem fanatykiem nvidi i intela, miałem intele, miałem amd i ati i nvidie, po prostu jestem obiektywny i kupuje to co dla mnie jest w danej chwili najlepsze, a nie da się ukryć że intel nie ma konkurencji na polu procesorów, tak samo jak nvidia leży w chwili obecnej przed ati...

 

więc proszę mniej fanatyzmu a więcej obiektywizmu, realizmu whatever....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bzdura, ja malowalem olowkiem swojego thortona raz i jak go po dwoch latach sprzedawalem to dalej mial 512 cache'u

U mnie na Palomino(zmiana mnożnika) ołówek nie działał. Na organicznej lepiej było użyć jakiegoś lakieru przewodzącego prąd.

Edytowane przez Mal1n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł może i trochę stronniczy, ale czyta się nieźle. Aczkolwiek fragment o Turionach mnie zdziwił. Tak samo jak pominięcie faktu, że intel już wprowadził procesory desktopowe w technologii 0.045.

 

Co do nvidii... no mam nadzieję, że ATI wypuści jakieś normalne sterowniki pod linuxa, bo póki co nvidia skutecznie tym mnie przekonuje :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Miodnyj

Też jeździłem na Durniech i innych wynalazkach od AMD i były wtedy dobre,ale to było wtedy.

Nie to że przestałem lubić tą firmę,ale teraza używam intela z prostej przyczyny-jest dla mnie wydajniejszy i kręci się jak cholera (ponad 4GHz).

Ale też żeby ich do końca nie pogrążać,to błąd TLB (bo tak to się poprawnie zowie),występował tylko i wyłącznie w odpowiednio spreparowanych warunkach laboratoryjnych-nie do uzyskania przez zwykłego śmiertelnika.

A jeśli chodzi o mody ołówkiem,to działały na każdego rodzaju płytkach-pod warunkiem użycia miękkiego ołówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł ma trochę błędów, i jest stronniczy. Zgodzę się z trym że amd ma b.dobre karty ale z tym że phenom to taki super proc to nie. Kiedyś proce amd się dobrze kręciło a teraz phenom nie pała chęcią do wielkiego oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy zamiast Radka 9600XT nie powinien być 9500, którego można było szybko przerobić poprzez wgranie BIOS'u lub soft mod do 9700/9700Pro :?:

 

Ogólnie art dość ciekawy, lekki, choć trochę chaotyczny - ze względu na ATi.

 

Vesa Local Bus, AMD 486DX2 - łezka w oku się kręci i wiele fajnych chwil spędzonych przy pecku, do tej pory mam swojego pierwszego kompa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tragedia, to się nazywa fanatyzm i zapatrzenie w markę... same sukcesy, zero obiektywizmu

 

rozwaliło mnie między innymi :

 

"Również w dziedzinie mobilności AMD przypuściło „atak”. Turion™ 64 okazał się dobrą alternatywną dla Intela w segmencie komputerów przenośnych"

 

Żal komentować...

 

Do tego zachwalanie prawdziwych cztero rdzeniowych procesorów i teksty takie jak :

 

"Błąd TBL, rozdmuchany przez portale, użytkowników na forach i zwolenników Intela"

 

 

"a za nami już premiera serwerowych procesorów wykonanych w procesie 45 nm!"

 

sprawiają że nie sposób się nie śmiać... ja nie jestem fanatykiem nvidi i intela, miałem intele, miałem amd i ati i nvidie, po prostu jestem obiektywny i kupuje to co dla mnie jest w danej chwili najlepsze, a nie da się ukryć że intel nie ma konkurencji na polu procesorów, tak samo jak nvidia leży w chwili obecnej przed ati...

 

więc proszę mniej fanatyzmu a więcej obiektywizmu, realizmu whatever....

a gdzie tu fanatyzm ? :rolleyes: :blink:

 

przynajmniej nie twierdzisz, ze art sponsorowany - choć może się myle i Twój umysł polonisty i obiektywizmu sprawi, że tak stwierdzisz, pokaż klasę i napisz swój o art o amd albo o nvidii, wtedy okaże sie jak bardzo jesteś obiektywny

 

odnośnie błędu, taka prawda jest. wiele osób zaznaczało jego obecność a dla laika to już wada, która jak @Miodnyj zaznaczył, "występował tylko i wyłącznie w odpowiednio spreparowanych warunkach laboratoryjnych-nie do uzyskania przez zwykłego śmiertelnika.".

 

Więcej do powiedzenia nie mam. Intel wydajniejszy ale co w związku z tym?

 

Taka mała korekta - AM3 = 938 pinów (w artykule jest 939). Ogólnie całkiem spoko.

po tym jak art został opublikowany znalazłem to info ;)

 

dzięki za poprawkę.

 

Artykuł może i trochę stronniczy, ale czyta się nieźle. Aczkolwiek fragment o Turionach mnie zdziwił. Tak samo jak pominięcie faktu, że intel już wprowadził procesory desktopowe w technologii 0.045.

 

Co do nvidii... no mam nadzieję, że ATI wypuści jakieś normalne sterowniki pod linuxa, bo póki co nvidia skutecznie tym mnie przekonuje :)

 

pozdrawiam

art od początku do końca miał być o amd, nie widzę więc powodu dla którego pominięcie wprowadzenia przez intela procesorów w 0.045nm byłoby grzechem ;)

 

A czy zamiast Radka 9600XT nie powinien być 9500, którego można było szybko przerobić poprzez wgranie BIOS'u lub soft mod do 9700/9700Pro :?:

 

Ogólnie art dość ciekawy, lekki, choć trochę chaotyczny - ze względu na ATi.

 

Vesa Local Bus, AMD 486DX2 - łezka w oku się kręci i wiele fajnych chwil spędzonych przy pecku, do tej pory mam swojego pierwszego kompa :)

możliwe, ze to 9500 jak zbiore uwagi o błędach to nie omieszkam ich poprawić ;)

 

dzięki.

 

Artykuł ma trochę błędów, i jest stronniczy. Zgodzę się z trym że amd ma b.dobre karty ale z tym że phenom to taki super proc to nie. Kiedyś proce amd się dobrze kręciło a teraz phenom nie pała chęcią do wielkiego oc.

a gdzieś napisałem, że jest on super ? Oczekiwałem więcej, myślałem, ze zegary będą wyższe i ogólna wydajność będzie wyższa względem k8. Zawiodłem sie, przecież nie bede płakał z tego powodu.

Edytowane przez FatAlbert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Intelu pisaliśmy już, kłania się czytanie artykułów. Postanowiliśmy napisać o AMD co też uczyniliśmy. O Nvidii też napiszemy lecz hmm tu mam mieszane uczucia bo wydawanie odgrzewanych kotletów w kolejnych ich edycjach średnio zostanie opisane. Ludzie pracujący w tej branży dobrze o tym wiedzą, użytkownicy już gorzej.

 

Jak widać większości osobą artykuł się podobał i mogę powiedzieć, dziękuje.

 

Miała byc to krótka historia i taka też jest. Nie chcieliśmy się za bardzo zagłębiać od zarania dziejów ale jeszcze co nieco wspomnimy w czasie publikacji Phenom II.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzieś napisałem, że jest on super ? Oczekiwałem więcej, myślałem, ze zegary będą wyższe i ogólna wydajność będzie wyższa względem k8. Zawiodłem sie, przecież nie bede płakał z tego powodu.

Nie napisałeś że on jest super wprost tylko go cały czas chwalisz. Ale artykuł jako ogólna informacja o historii firmy jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to zabrzmi jakby fanaboy sie wypowiadał ale ja pisząc to, czytając nie czułem, że go chwale. Wszem i wobec wiadomo, że nie spełnił on pokładanych w nim nadziei ale też ciesze się, że "jest ok" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś że on jest super wprost tylko go cały czas chwalisz. Ale artykuł jako ogólna informacja o historii firmy jest ok.

Bo jest co chwalić. Proc zły nie jest. Najlepszy też nie jest, ale to dużo nie zmienia w kwestii że jest dobry. Poza tym gdzie on go przesadnie chwali, bo czytając nie zauważyłem zbytnio. Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest to aby żadna z firm ATI/AMD i INTEL/NVIDIA nie osiągnęła trwałej przewagi. Najlepiej byłoby aby przewaga przechylała się na stronę danej firmy co generację kart/procesorów. Wtedy dla nas konsumentów będzie to optymalna sytuacja, bo ceny nie będą zbyt wygórowane, a i będziemy szybko dostawać coraz lepszy sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie artykuł zbyt krótki i temat potraktowany zbyt pobierznie. I ta nazwa "zieloni" czytając cały czas miałem skojarzenia z Nvidią. Do tego dochodza karygodne błedy, głównie chodzi mi o 939nóżek w gniazdku AM3, a kompatybilność w dół autor chyba sam sobie dopowiedział. Ogólnie artykuł oceniam jako słaby, liczyłem na coś wiecej, zwłaszcze że historia firm AMD i ATI jest dość pokaźna. No i w tytule powinno być AMD ATI, poniewż w artykule przedstawiono informacje o obu firmach, a ich połączenie nastąpiło względnie niedawno w stosunku do okresu całej historii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a kompatybilność w dół autor chyba sam sobie dopowiedział.

Przecie nie od dziś wiadomo, że procki AM3 będą kompatybilne w dół, tak samo jak AM2+ są kompatybilne w dół do AM2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...