Skocz do zawartości
Maciaty

Cb, Co Kupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Mam do was nastepujące pytanko: mam do wydanie okolo 550-600zl na radio CB + Antene. Nie mam zielonego pojecia co jest warte uwagi a co nie. Chcialbym was prosic o rady, jaki sprzęt kupic :) [ mile widziane od razu linki z allegro :) ]

 

Jedno zastrzezenie: niechcialbym dlugiej anteny, kolo 60cm akurat ;)

 

z gory dzieki za pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że krótka antena to gorszy zasięg.

 

Sam używam Radio ONWA mk3 oraz antenę TTI CX14 o długości 90cm. Nie jest to zestaw najwyższej klasy, ale w zupełności wystarczający do codziennego użytku, tym bardziej jeśli jesteś początkującym użytkownikiem CB, bo radio jest bardzo proste w obsłudze. Pamiętaj, aby po zakupie podjechać gdzieś i zestroić dobrze zestaw.

 

Możesz kupić przykładowo :

 

http://www.allegro.pl/item501022790_cb_uni...orida_wtyk.html

http://www.allegro.pl/item497059571_radio_...ler_ic_100.html

 

Jednak żadna z tych anten nie jest rewelacyjna.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez PUNISHER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam http://www.cb-radio.pl/phpBB/index.php ... tam bez problemu znajdziesz "hobbistow" ktorzy Ci dobrze doradza. Osobiscie moge Ci polecic TTI 880.... ale pod warunkiem ze masz gdzie je zmiescic bo jest duze... i w miejscu gdzie nie bedziesz na nie caly czas skupial wzroku... niebieskie podswietlanie nawet na LOW jest stosunkowo mocne. Niektorzy pisza ze to szumofon.... ale przy dobrze zestrojonej antenie nawet hustler dobrze dziala....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 600zł można kupić całkiem przyzwoity zestaw.

Radio jakie polecam to Lafayette Zeus za 361zł - http://allegro.pl/item508868661_lafayette_...o_pentagon.html

Ma bardzo dobre filtry przeciw zakłóceniowe, jest malutkie (13x13cm) i ma porządny mikrofon.

A antena to Sirio AS-100 - za 132zł - http://allegro.pl/item499951953_antena_cb_...nes_9_5_cm.html

Ma wysokości 100cm i porządny magnes. Łatwo ją schować a i nie spadnie przy prędkości dużej.

Do tego zestrojenie 20zł i razem mamy 513zł

Edytowane przez KiloBajt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że przewód ma dość krótki i nie do każdego auta starczy... są złączki, ale to jednak dodatkowy koszt i "straty"...

Mówisz że As-100 ma krótki przewód?? 3,6 metra czyli taki jak 99% anten, magnetycznych, na rynku. A że złączki (beczki UC1) są to prawda. Koszt nie jest zbyt duży ale są straty tak jak mówisz. Niestety zazwyczaj spowodowane słabą jakością przewodu antenowego.

 

Inwestuj w Presidenta Johnny II + Wilson Little Will. Superancki i bezproblemowy zestaw.

President w tej chwili żyje tylko dzięki starej legendzie. Z lat 80 gdy był produkowany na Filipinach. Teraz to już chińska masówka o przeciętnej jakości.

 

Sirio AS100 > Little Will > TTI X14 > Hustler 100

 

tak to wygląda mniej więcej jeśli chodzi o anteny magnesowe do 100cm długości

 

Między Little Will a TTI można jeszcze trochę anten, do 100cm, wsadzić. Zamiast kupować Hustlera albo TTi to lepiej poczekać miesiąc i zainwestować w coś lepszego- Sirio albo Wilson.

Edytowane przez KiloBajt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anteny najczęściej mają 4-4,5m długości. 3,6 to za krótki przewód jak się ma przykładowo kombiaka. A co do anten, które wymieniłem, to na każdej można działać jak jest dobrze zestrojony sprzęt. Ja przykładowo nie chciałem długiej, bo mam małe auto i łatwo mi ją chować. Mam tego TTI i spokojnie mi wystarcza - ma regulację pochyłu i jest giętka, więc nie stanowi żadnego problemu przy wjeżdżaniu do garażu itp.

Edytowane przez PUNISHER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ja potrafie schowac 1,5 metrową antene w bagazniku [sirio ML-145] VW Polo z '92 to myśle, ze inni nie będą mieć problemu. Antena jest na tyle gietka, ze nie robi to na niej wrażenia. U mnie potrafi przelezec kilka miesiecy zwinieta w łuk i sie nie odkształca.

 

Kabel on anteny mam przedłuzony, bo chcialem go jak najbardziej ukryć. Straty? Szczerze? Żadne... Jakby ktos zaczął pisać o mitach, ze jesli chcemy wydluzyć kabel, to musimy to zrobić o 1,5 m, a pozniej o 4,5 m.... takim ludziom dziękuje.

 

Ja mam zrobione tak, ze kabel dorabiany w calości leci od radia do bagaznika. W bagażniku jest umieszczona beczka do ktorej przykrecam oryginalny kabel z anteny. Takie rozwiazania pozwala mi szybkie przerzucanie anteny bez rozgrzebywania wszystkiego.

 

 

Co do strojenia. To chyba warto kupić na wlasność SWR miarke [reflektometr]. Cena 40 zł i jak na przydomowe warunki spokojnie starczy. Wydawanie 20 zl na strojenie, to troszke sporo.

 

A jeszcze jedno. Antene stroimy do samochodu, a nie do radia. Tak wiec uwazać na kolejne mity. Ze dostaniemy przestrojoną antene. Takich nie ma. Antene strimy do konkretnego samochodu i do konkretnego miejsca na dachu/bagażniku.

 

Nie wszystkie anteny muszą być strojone. Czesto jest tak, że SWR jest w porządku i nie trzeba nic z nim robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze strojeniem oczywiście masz rację i wiem, że ML145 to jedno z najlepszych rozwiązań, ale w mieście zbiera za dużo syfu, więc wolę krótką a i na trasy mi starcza zasięg 10km. Co do chowania to wiem, że nie odkształci się ML145, ale jednak więcej z tym pieprzenia w bagażniku, wyginania i kombinowania jak się coś wozi. Co do złączek, to straty są minimalne.

 

pozdrawiam

Edytowane przez PUNISHER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anteny najczęściej mają 4-4,5m długości. 3,6 to za krótki przewód jak się ma przykładowo kombiaka. A co do anten, które wymieniłem, to na każdej można działać jak jest dobrze zestrojony sprzęt.

Nikt Ci nie każe stawiać anteny na samym końcu kombi. Zgodnie "ze sztuką" antena powinna być na środku dachu.

Owszem, każda może działać jak jest dobrze zestrojony sprzęt ale anteny się zużywają. Rzeczony przez Ciebie Hustler ma cewke nawiniętą na tekturkę i po pierwszym spotkaniu z deszczem potrafi zejść śmiercią nagłą. Mały sens ma wymiana anten co chwila. Raz a dobrze.

 

Skoro ja potrafie schowac 1,5 metrową antene w bagazniku [sirio ML-145] VW Polo z '92 to myśle, ze inni nie będą mieć problemu. Antena jest na tyle gietka, ze nie robi to na niej wrażenia. U mnie potrafi przelezec kilka miesiecy zwinieta w łuk i sie nie odkształca.

Nie wszystkie radia mają RF-gain. Zastosowanie 1,5 metrowej anteny do radia bez tej funkcji potrafi zniechęcić do używania CB a na pewno nie jest komfortowe. Ponad to nie założę do wysokiego auta 1,5 metrowego bata - tramwajarzem nie jestem xD. Nie którym użytkownik naprawdę wystarczy 100cm anten chociaż by po to aby móc ją szybko schować.

 

Kabel on anteny mam przedłuzony, bo chcialem go jak najbardziej ukryć. Straty? Szczerze? Żadne... Jakby ktos zaczął pisać o mitach, ze jesli chcemy wydluzyć kabel, to musimy to zrobić o 1,5 m, a pozniej o 4,5 m.... takim ludziom dziękuje.

Masz racje, w (bardzo) amatorskich instalacjach -mobilki- długość przewodu nie ma dużego znaczenia. Zapaleńcy stawiający bazy tną przewody co do milimetra ale nie robią tego na RG58 a czymś znacznie lepszym.

Dla uzupełnienia dodam że gdy robiłem swoja pierwsza, stałą, instalacje w aucie to założyłem ok 6 metrów przewodu ale bardzo słabej jakośći. W porównaniu z magnesową miałem o ponad 25% mniej stacji w odsłuchu (tych z słabym sygnałem bo oddalonych znacznie). Po założeniu RG213 to było to co oczekiwałem.

Ale dość bełkotu bo robimy koledze Maciaty sieczkę w głowie.

 

Co do strojenia. To chyba warto kupić na wlasność SWR miarke [reflektometr]. Cena 40 zł i jak na przydomowe warunki spokojnie starczy. Wydawanie 20 zl na strojenie, to troszke sporo.

Za 40zł możemy co najwyżej kupić wskaźnik SWR do sprawdzenia czy antena jest w miarę sprawna. Cena prawdziwego miernika SWR zaczyna się od ~400zł i ma niewiele, on, wspólnego z tym pierwszym.

Ponad to jeśli ktoś to robi pierwszy raz bez chociaż by naocznego przygotowania to zrobi to marnie.

Edytowane przez KiloBajt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po licznych lekturach, przegladaniu for, pytaniu jestem CHYBA zdecydowany na Unidena 520 XL + Wilson Little Will badz zamiast tej anteny PRESIDENT FLORIDA. Dobry zestawik na poczatek? ;]

Ja na swój (radio jak twoje, antena taka, do tego uchwyt na klapę bagażnika) nie narzekam: umiejętne gmeranie squelchem i już żywcem się nie dam :>

Inna rzecz, że samochód z takim batem wygląda jak model RC, ale coś za coś.

Edytowane przez jonas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po licznych lekturach, przegladaniu for, pytaniu jestem CHYBA zdecydowany na Unidena 520 XL + Wilson Little Will badz zamiast tej anteny PRESIDENT FLORIDA. Dobry zestawik na poczatek? ;]

Dobry zestaw i przystępny cenowo, chociaż Unideny made in philippines były lepsze niż obecnie sprzedawane made in china... pamiętaj tylko, że radio nie ma homologacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry zestaw i przystępny cenowo, chociaż Unideny made in philippines były lepsze niż obecnie sprzedawane made in china... pamiętaj tylko, że radio nie ma homologacji.

Nie wprowadzaj w błąd bo już ma... A co do prównania Philippines vs. China czytałem testy posiadaczy obu i różnicy praktycznie nie ma, efekt placebo...

 

Ja po świętach kupuję Unidena 520 a do tego mam antenkę President Missouri, fajna, mała, łatwo się chowa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co z tą homologacją? jak kupie, to nie będę go uzywal legalnie? ;s

Obecne uregulowania prawne nie nakładają na użytkowników urządzeń typu CB Radio obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie organu kontroli ruchu drogowego świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności użytkowanego urządzenia.

 

Istnieje jednak możliwość, że urządzenie typu CB radio znajdujące się w pojeździe może nasunąć podejrzenie policjantowi, iż znajduje się ono w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się przypadki modyfikacji konstrukcji urządzenia oraz dopuszczalnych parametrów pracy. Zdarzają się także przypadki sprowadzania urządzeń spoza granicy Polski, których parametry pracy nie zawsze są zgodne z polskimi przepisami.

 

W przypadku pojawienia się uzasadnionych wątpliwości co do użytkowanego sprzętu, naturalnym zachowaniem jest próba zweryfikowania (w miarę możliwości na miejscu kontroli), czy znajdujące się w pojeździe CB radio zostało dopuszczone do obrotu na polskim rynku. Dużym ułatwieniem w takim przypadku będzie okazanie policjantowi Świadectwa Homologacji lub Deklaracji Zgodności. I choć nie ma obowiązku posiadania tego dokumentu przy sobie, to jednak posiadanie go przy sobie w dużym stopniu może ułatwić obu stronom udokumentowanie faktu użytkowania zgodnego z prawem.

 

W przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy. Oznacza to również, że na potrzeby prowadzonego postępowania wyjaśniającego będzie musiał w późniejszym terminie dostarczyć taki dowód celem uniknięcia posądzenia o popełnienie wykroczenia lub nawet przestępstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną można używać bez obaw, ale kto wie jak i kiedy przepisy się zmienić mogą... ;-)

Na razie słychać pisk radości ze strony właścicieli matizów i seicento z kratką, kto tam teraz ma głowę do utrudniania ludziom życia za pomocą prześwietlania deklaracji zgodności w jakimś radyjku o śmiesznej mocy 4W (żeby nie było - przeciętna Cobra czy inny chińczyk ma 0,5W :>). Dowalą w przyszłym roku podatkami albo akcyzą w paliwie, motłochowi rzuci się mętne tłumaczenia o kryzysie na świecie i załatwione. Radyjka będą na później, na sezon ogórkowy.

 

Zresztą można też wozić deklarację wystawioną wstecz, powiedzmy na 2005 rok - wtedy wszystko było git, więc w razie kontroli należy tylko z głębokim przekonaniem udawać kretyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie anteny muszą być strojone. Czesto jest tak, że SWR jest w porządku i nie trzeba nic z nim robić.

Dobra... ale jak to rozpoznać, że dana antena nie musi być strojona? Załóżmy, że podłączam radyjko - działa! Zasięg jest odpowiedni. Czyli jest git i mogę sobie darować strojenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć miernik SWR aby wiedzieć czy stroić daną antenę czy nie. Jednak sądzę że prawie na 100% będzie wymagane strojenie bo to zależy od anteny jak i od miejsca umieszczenia na samochodzie - jeszcze nigdy nie spotkałem się że kupiona antena miała SWR na poziomie 1.1 w moim miejscy umieszczania anteny. Z tego co kiedyś się dowiedziałem to wartość od 3.0 wzwyż może mieć negatywne działanie na radio, ale sprawdzisz to tylko posiadając miernik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli antena ma bardzo wysokie swr to owszem... mozna... im mniejsze swr tym lepiej. Aha.. i nie wlaczac radia jezeli nie masz podlaczonej anteny. w ten sposob rownie dobrze mozesz spalic radio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo :) Pytanko... mam 150 zl na antenke (moze troche wiecej jak warto bedzie doplacic)... co polecicie w granicy 1 metra i z dlugim kablem? Drut musi siegac z dachu sprintera do kabiny. Najlepiej zeby antena byla na jakis motylek lub cos tego pokroju bym mogl ja polozyc. Dlaczego 1 metr? Sprinter jest wysoki... a ze jezdze po jakis zadupiach z towarem to zdarzy mi sie zrzucic antenke po kontakcie z jakas galezia.

 

EDIt: bo zapomnialem dopisac... hustler wyzional ducha po tym jak mi spadl z dachu sprintera jak zahaczylem o drzewo... Rozbieralem ja... kombinowalem.. jednak bez efektu... a na pozyczonej jakiejs innej antence radio hula. Zreszta sama jakosc tej anteny jest jaka jest... dobrze ze chociaz 2 lata podzialala :) Pozdrawiam :)

 

edit: sirio omega.. uzywa ktos?:)

 

edit2: no i kupilem sirio omega na magnesie... w porownaniu do hustlera to niebo a ziemia :) Zobaczymy w trasie w w weekend... W miescie nie zbiera tyle smieci co hustler ktory lubi wiecznie szumic :) Na tej omedze problem sie baardzooo zmniejszyl... aczkolwiek wiadomo ze nie do konca... w koncu jezdzilem po meiscie.. i co najgorsze w godzinach szczytu gdzie wiadomo ze syfu jest kupa w powietrzu :)

Edytowane przez Neo_x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...