Skocz do zawartości
brachol

[recenzja] Samsung Nc10

Rekomendowane odpowiedzi

Samsung NC10

 

Wstęp

 

Do netbooka przymierzałem się już od dłuższego czasu. Najpierw zdecydowany byłem kupić Asusa EEEPC 1000H, ale po dwóch wadliwych egzemplarzach zrezygnowałem. Jako że do premiery w/w Samsunga było coraz bliżej, to poczekałem. Padło na czarną wersję kolorystyczną. W tekście miejscami będę odnosił się także do EEEPC 1000H - ale nie traktujcie tego jako bezpośredniego porównania (bardziej jako odczcucia), bo 1000H miałem parę tygodni temu przez dosłownie parę dni.

 

Bebechy w środku są w zasadzie bardzo podobne do tych z netbooków innych producentów z 10 calową matrycą - Atom 1,6GHz, 1GB DDR2-667, grafika Intel GMA950, dysk 160GB (Fujitsu MHZ2160GH G2) 5400rpm 8MB, WiFi - Atheros AR5007EG, moduł Bluetooth.

 

Dołączona grafika

 

 

Obudowa i wykonanie

 

Co mnie strasznie zabolało, to błyszcząca klapa. Strasznie nie lubię takiego wykończenia ala "piano black" - raz, że nie lubię takich świecidełek; dwa - popalcowana już nie wygląda tak ładnie jak w zamiarze. Owszem, mogłem wziąć model biały, ale ten niestety nie bardzo mi się podobał. Przed zakupem na zdjęciach irytował mnie jeszcze błyszczący, srebrny pasek po bokach, ale w rzeczywistości nie jest aż tak tragicznie i z czarnym kolorem obudowy nawet nieźle się komponuje. Na spodzie uświadczymy już matowy plastik, podobnie jak po otworzeniu klapy - bardzo dobrze, dzięki temu jakoś przeboleje już te błyszczącą klapę.

 

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to nie nie mam w zasadzie do czego się przyczepić. Wszystko jest dobrze spasowane, nie ma luzów na klawiaturze, nic nie trzeszczy, nic nie skrzypi*.

 

* od nowosci trzeszczal srebrny pasek gdy sie przejechalo po nim palcem. Po kilkunastu tygodniach uzywania zaczela tez troche trzeszczec obudowa (czemu sie wcale nie dziwie).

 

Dołączona grafika

 

 

Złącza, gniazda, diody, dodatkowe urządzenia

 

Z lewej strony: gniazdo zasilania, RJ-45, 2x USB 2.0;

Z przodu: czytnik kart SD(HC)/MMC - nie podoba mi się sposób, w jaki został wykonany - jest nieco krótszy od pełnowymiarowej karty SD, przez co karta po włożeniu wystaje ok 0,5cm z obudowy - nie zastosowali tam, że tak powiem, mechanizmu "sprężynującego" - szkoda.

Z prawej strony: przycisk "power", Kensington Lock, D-SUB, 1x USB 2.0, wejście mikrofonowe, wejście słuchawkowe.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Nad matrycą mamy kamerkę - ot taka tam zwykła, niczym nie wyróżniająca się kamerka internetowa - pokazuje co ma pokazywać, lepiej w dobrze naświetlonym pomieszczeniu, gorzej w ciemnym - standard.

 

Diody sygnalizacyjne zostały umieszczone z przodu po lewej stronie. Na szczęście nie walą zbytnio po oczach (w dzień w ogóle nie przeszkadzają), ale w ciemnym pomieszczeniu mogą już odwracać uwagę - kwestia przyzwyczajenia.

 

Dołączona grafika

 

 

Matryca

 

Standardowa dla netbooków z 10 calową matrycą - rozdzielczość 1024x600, matowa, podświetlana LEDami.

 

Podświetlenie jest dosyć dobre. Kąty takie sobie, przy ruszaniu głową w różne strony można zauwazyć, jak obraz zmienia się w niewielkim stopniu - ale że grafiki na tym robić nie będziemy, to nie ma co narzekać, jest na poziomie akceptowalnym - filmów w 5 osób na tym też nie będziemy oglądać ;)

 

Przyzwyczajony już jestem do rozdzielczości 1680x1050, więc praca na 1024x600 jest nieco dziwna na początku (zwłaszcza przeglądanie stron), ale idzie się przyzwyczaić - zawsze można odpalić przeglądarkę w trybie pełnoekranowym - trochę tych pikseli na wysokość można zyskać.

 

 

Klawiatura i touchpad

 

Klawiatura IMHO jest bardzo dobra, duża - nie mam w zasadzie większych problemów z pisaniem na niej - zdarza mi się kliknąć klawisz "menu" zamiast prawy alt. Nie występują tutaj żadne luzy, nic się nie ugina, klawisze pracują cicho i miękko.

 

Touchpad jest nieco mały, mniejszy niż w EEEPC 1000H (wielkość tamtego mi się podobała)*. Lewy i prawy przycisk touchpada to jeden kawałek plastiku (jak w MSI Wind), co średnio mi się podoba - po wciśnięciu lewego klawisza, prawa część unosi się trochę do góry i vice versa. Zdążyłem się też przyzwyczaić do dużych przycisków z 1000H (nachodziły na przód obudowy), przez co były o wiele łatwiejsze do wciskania (można było je wciskać kciukiem) - nieco czasu mi zajęło, żeby przestawić się na guziki w Samsungu (palec wskazujący na lewym przycisku, środkowy na touchpadzie). Niestety nie dostaniemy tutaj obsługi multidotyku na touchpadzie** - a szkoda, bo w Asusie było i sprawowało się bardzo dobrze. Żeby przewinąć obraz, będziemy musieli zadowolić się strefą na touchpadzie do tego wyznaczoną - często nie potrafię sobie jeszcze dobrze w nią trafić.

 

* szybkość kursora ustawiłem sobie na maksymalną oraz mam zaptaszoną opcję zwiększenia precyzji kursora. Dzięki temu mały touchpad już nie jest problemem, spokojnie można ogarnąć cały ekran.

 

** można spróbować użyć programu TwoFingerScroll zamiast standardowego oprogramowania, wtedy będziemy mogli sobie skolować obraz za pomocą dwóch palcy, ale u mnie na Operze zamiast przewijania obrazu to się zoomował... Nie chciało mi się nad tym siedzieć, więć sobie podarowałem to na te chwile.

 

Dołączona grafika

 

 

Karta dźwiękowa i głośniki

 

Check i check - więcej nie potrzeba ;) A tak szerzej, to siedzi tam Realtek ALC272. Jeżeli chodzi o głośniki to są strasznie biedne (w EEEPC 1000H było znacznie lepiej) - aż uszy bolą jak się zapoda jakąś muzyke - tragedia. Na słuchwkach (Koss UR40, Creative EP-830) już można sobie jako tako posłuchać muzyki (oczywiście bez cudów).

 

 

Łączność bezprzewodowa

 

WiFi działa bez zadnych problemow. Jeżeli chodzi o bluetooth to nie wiem nic - nie sprawdzałem jeszcze i póki co się nie zanosi.

 

 

Pierwsze odpalenie

 

Po dokończeniu preinstalacji Windowsa mamy od razu w cholere softu od Samsunga - Easy Display Manager, Magic Keyboard, Play Camera, Battery Manager, Enhanced Digital Sound, Magic Doctor, Network Manager, Recovery Solution III, Update Plus, User Guide, dodatkowo mamy także zainstalowany Adobe Reader 8. Standardowo mamy 2 partycje (w zasadzie to 3, jedna ukryta), których rozmiar możemy sobie zmienić zaraz po zainstalowaniu systemu - wada jest taka, że partycja systemowa może zajmować minimalnie 25GB (nie da się zejść niżej za pomocą tego dołączonego oprogramowania). Tutaj i tak plus, bo na EEEPC 1000H z dyskiem 80GB, dysk był podzielony na dwie równe partycje.

 

 

Na codzień

 

Sysytem (XP Home SP3) z poinstalowanym już różnym softem załącza się (do pulpitu) ok 1 minutę, gotowy do pracy jest parę sekund potem. Zużycie pamięci zaraz po włączeniu wynosi ok 350MB (z dodatkowo zainstalowanych programów w tle chodzą m.in. ObjectDock, Launchy, Samurize, OpenOffice, Daemon, AdMuncher, QuickShot) - bez nich powinno być ok 65-70MB mniej. Wszystko chodzi dosyć żwawo, nie mam co narzekać póki co na wydajność - nie mam wrażenia, że coś się wlecze, że coś się muli - system jest całkiem responsywny. Aplikacje (Opera, Total Commander, Foobar, uTorrent, IrfanView, itp) odpalają się szybko, nieco dłużej dokumenty z pakietu OpenOffice (ale tylko przy pierwszym uruchomieniu po starcie systemu, potem juz jest jak z resztą programów).

 

Super PI przy zegarze 1,6GHz:

Dołączona grafika

 

HDTach:

quick bench:

Dołączona grafika

 

long bench:

Dołączona grafika

 

 

Rozrywka

 

Wszelkie DivXy/XviDy*/x.264** przy rozdzielczosciach typowego DVDRIPa/TVRIPa chodzą bez zajęknięcia przy 800MHz (obciążenie procesora wynosi przy tym ok 10-25% dla DivX/XviD oraz ok 20-45% dla x.264). Ze scenowymi materiałami (seriale/anime - TVRipy) w 720p netbook radzi sobie bez problemu (ale wymaga to już zegara 1600MHz - obciążenie procesora na poziomie 40-70%). Z niektórymi materiałami (np jakiś blu-rayrip zajmujący ok 4GB) w 720p może jednak mieć problemy, czasami wykorzystanie procesora skoczy do 100% i obraz przycina. Można sobie pomóc wtedy wyłączeniem deblockingu. Jako że nie jest to podstawowy komputer na którym będę oglądał filmy, to kompletnie mi to nie przeszkadza - cudów nie ma co wymagać po takim komputerku, a i tak uważam, że jest bardzo przyzwoicie.

 

Gierek jako takich jeszcze nie testowałem, bo mi się nie chciało ;) Powiedzieć jedynie mogę, że taki Quake 3 przy rozdzielczości 800x480 (zawsze gram w oknie), picmip 1, potrafi spokojnie wyciągnąć 100 klatek. Na różnych forach można znaleźć liste gier, jakie (nie)chodzą na tego typu netbookach, więc kto będzie zainteresowany to sobie poszuka ;)

 

* korzystam z CCCP (postprocessing w ffdshow wyłączony, szkoda niepotrzebnie obciążać procka - przy tak małym ekranie nie widać aż takiej różnicy, a bateria dłużej pociągnie).

 

** CoreAVC.

 

 

Bateria

 

Bateria (sześcio komorowa) od zera ładuje się w około 2h 45min.

 

Zaraz po naładowaniu, w trybie "Max Battery Life" (800MHz, najmniejsze podświetlenie matrycy, WiFi włączone, BT wyłączone), czas gotowości baterii w spoczynku waha się między 8 a 10 godzin (trzymając się przeważnie granicy 10h). W tym samym trybie podczas normalnego korzystania - przełączanie się między oknami, total commander, łażenie po menu start, panel sterowania, zabawa z opcjami - czas gotowości spada do ok 8-9h.

 

Tryb "Normal" (800/1600MHz w zależności od wykorzystania, podświetlenie na trzeciej kresce w ośmiostopniowej skali, WiFi włączone, BT wyłączone), czas gotowości baterii w spoczynku wynosi ok 8-9h (bliżej granicy 9h), podczas wykonywania czynności jak powyżej czas spada do ok 7-8h.

 

Tryb "Max Performance" (800/1600MHz w zależności od wykorzystania, maksymalne podświetlenie, WiFi włączone, BT wyłączone), czas gotowości baterii w spoczynku wynosi ok 7h, by podczas zabawy jak wyżej spaść do ok 5,5-6h.

 

Wszystko to wartości teoretyczne, więc teraz trza je sprawdzić w praktyce ;)

 

Testy programem Battery Eater Pro 2.70:

- Test "classic" (640x480x32bit), tryb "Max Performance" (WiFi włączone, BT wyłączone) - ok 245 min.

- Test "reader", tryb "Max Battery Life" (WiFi włączone, BT wyłączone) - TBA.

- Test "idle", zapętlony film (DVDRip XviD), tryb "Max Battery Life" (trzeci stopień podświetlenia matrycy /jak w trybie normal/, WiFi wyłączone, BT wyłączone) - ok 305 min.

- Test "idle", zapętlony film (DVDRip h264), tryb "Max Battery Life" (trzeci stopień podświetlenia matrycy /jak w trybie normal/, WiFi wyłączone, BT wyłączone) - ok 300 min.

- Test "idle", zapętlony film (720p h264), tryb "Normal" (WiFi wyłączone, BT wyłączone) - TBA

- Test "idle", tryb "Max Battery Life" - TBA

 

Jak widać, przy maksymalnym obciążeniu będziemy mogli korzystać z netbooka przez ok 4h, co jest IMHO naprawdę dobrym wynikiem :)

Filmy DivX/XviD można oglądać non stop przez ok 5h. Na dniach pouzupełniam reszte czasów dla wyżej wymienionych testów. Trochę się tego nazbierało. Czasy nie powinny sie jakoś bardzo od siebie różnić, ale żeby była jako taka orientacja, to czemu nie :)

 

(O)Pakowanie, wyposażenie

 

Netbook dostajemy zapakowany w zwykły, brązowy karton, który robi za walizeczkę (ma rączkę) ;) Sprzęt jest dobrze zapezpieczony - schowany w piankową, cienką torbę oraz obłożony po bokach większymi nakładkami z pianki (coś ala styropian). Na klapie jak i na matrycy przyklejona jest (punktowo) folia ochronna. Reszta jest w osobnym pudełku: zasilacz, kable, książeczki (reinstalacja systemu/używanie "samsung recovery solution"; informacje o gwarancji; informacje o bezpieczeństwie, przewdonik po instalacji netbooka; brak jako takiej instrukcji, dostępna tylko w formie elektronicznej na netbooku - można też ściągnąć ze strony producenta), płytki (system recovery media; system software media), pokrowiec.

 

 

Na zakończenie

 

To by było póki co na tyle. Powiem, że Samsung zrobił na mnie o wiele lepsze wrażenie, niż Asus ze swoim EEEPC 1000H. Kilka rzeczy Asus miał lepiej rozwiązanych, ale mimo wszystko nc10 jest lepszym wyborem.

 

Dzięki wszystkim tym, którzy dotrwali do końca tych wypocin ;) Na dniach jeszcze uzupełnię tekst o resztę testów, dopisze "plusy i minusy", kilka zdjęć może jeszcze wstawie oraz kilka screenów. Jeżeli ktoś ma jakies zastrzeżenia, sugestie albo pytania to pisać śmiało :)

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra recka. Czasem działania na baterii biję konkurencje. Szkoda tylko, że iplus tak nie ładnie postąpił i z ceny 49zł zmienił na 600zł tego netbooka w abonamencie 110zł/mc. Za taką kwotę miesięcznie + 49zł jednorazowo można było mieć netbooka 10" + bezprzewodowy internet bez żadnych dodatkowych wystających modemów :rolleyes: - teraz tylko marzenie, chyba, że chcemy dać o 550zł więcej niż jeszcze kilka dni temu płacili inni. Na allegro straszny wysyp tych netbooków z plusa, jakby nie patrzeć to ogólnie przez te dwa lata wychodziło ok. 2360zł w czym zawarty był laptop i abonament przez 2 lata i jeszcze antywirus. Sprzedadzą taki komputer i internet wychodzi lekko ponad 30zł/mc.

Edytowane przez carek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja czekam, czekam i czekam... już prawie 3 miesiące. Co z tego, że w Polsce już jest kilka tygodni? Tyle, że czarny :/

Z tą wystającą kartą to rzeczywiście bida straszna ;)

Edytowane przez Cro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem testy z baterią - póki co tylko jeden test (z zapętlonym filmem), dopisałem kilka testów, jakie mam zamiar jeszcze przeprowadzić (przez weekend postaram sie jakies uzupelnic); dopisałem gwiazdkę w akapicie o obudowie i wykonaniu - srebrny pasek po przejechaniu paluchem zaczyna skrzypiec... ale ze nie mam zamiaru macac tego, to sie nie przejmuje ;)

 

 

@Dantei:

IMHO w tej chwili Samsung NC10 to chyba najlepszy wybór z netbooków 10 cali. Miałem ASUSa 1000H (nawet dwa - obydwa z wadami fabrycznymi) i nie zachwycił mnie jakoś bardzo (już pomijam te wady) - wypada słabiej przy Samsungu, choć, jak już pisałem, kilka rzeczy w nim mi się podobało - ale to za mało.

Znajoma ma MSI Wind - bawiłem się tym bardzo krótko, bo moze 5-10 min, i wrażenia jak najbardziej pozytywne - ale tutaj ponownie bym się skłonił ku NC10.

 

@Cro:

Na wyspach zaś na odwrót :) Najpierw pojawiły się białe, a na czarne i niebieskie trza było czekać ok 2 tygodnie dłużej - to i tak nieźle, w porównaniu z tym, ile u nas trzeba czekać na białe... ;)

Do wystającej karty zdążyłem się już przyzwyczaić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Cro:

Na wyspach zaś na odwrót icon_smile3.gif Najpierw pojawiły się białe, a na czarne i niebieskie trza było czekać ok 2 tygodnie dłużej - to i tak nieźle, w porównaniu z tym, ile u nas trzeba czekać na białe... ;)

Ba, w USA i rzeszy też były w takiej kolejności, no, ale czego można się spodziewać po Polsce ;) czarny NC10 gości u nas już od miesiąca, więc biały jak dobrze pójdzie, będzie koło lutego o_O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opcjach zasilania to jest. Co najsmieszniejsze, nie mozna nawet wybrac, zeby komputer sie wylaczyl po zamknieciu klapy. Mozna wybrac jedynie uspienie albo "nic nie robienie".

 

 

Odnosnie testow wytrzymalosciowych na baterii, to przy odtwarzaniu materialu zakodowanego w h264 (rozdzielczosc 853x480), netbook wytrzymal 5h, co jest wynikiem krotszym o ok 5 min w porownaniu do dvdripa zakodowanego xvidem przy tych samych ustawieniach. Ale co mnie zdziwilo, to podwyzszone obciazenie procka, gdy netbook dzialal na baterii, a nie na zewnetrznym zasilaniu - zauwazylem to dopiero pod koniec tego testu. Na zasilaczu obciazenie procka wynosilo ok 20-45, na baterii 30-80, czasem 90, srednio z 50. Dziwne, bo predkosc procesora sie nie zmieniala (tu i tu 800MHz).

 

Postaram sie to zbadac na dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się pod temat. Mam samsunga nc 10 z windows xp i jak włączam stan wstrzymania to po kilku minutach nic nie robienia hibernuje się automatycznie. Czy da się gdzieś ustawić żeby się nie hibernowało po kilku minutach tylko po dłuższym czasie albo w ogóle ?

Edytowane przez azotyp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...