Skocz do zawartości
kwiacynty

Dysk. Który Wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Krótko i na temat. Czytałem różne opinie. Jeden poleca to drugi tamto. Chce się dowiedzieć konkretnie co wybrać. Najgorsze jest to, że można trafić na różne sztuki tego samego modelu.

 

Którą 640-stkę byście brali? Ceny bardzo podobne:

 

1. WD WD6400AACS 640GB sATA II 16MB

2. WD WD6400AAKS 640GB sATA II 16MB

3. Samsung 640GB 16MB HD642JJ sATA-2

4. Seagate ST3640323AS 640GB sATA II 32MB

 

Czy opłaca się dopłacić do 32MB cache? I moje główne pytanie czym się różni ten 6400aacs od aaks? Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten 6400aacs od aaks? Z góry dzięki za odpowiedź.

AAKS to seria SE, czyli zwykłe, podstawowe dyski od WD. AACS to seria GreenPower, czyli dyski o niższym poborze mocy, niższym poziomie hałasu, ale i niższych obrotach (5400rpm - wbrew temu, co podaje producent).

 

Sam użytkuję WD5000AACS i jestem średnio zadowolony. Czytałem w recenzjach, że dyski z tej serii są najcichsze na rynku. Rzeczywiście dysk w IDLE jest niesamowicie cichy, ale robiąc cokolwiek bardziej wymagającego dla dysku niż otwarcie okna głowica zaczyna pierdzieć, w moim odczuciu całkiem głośno. Być może jest to spowodowane tym, że praktycznie nie słychać kręcących się talerzy i dlatego odgłos pracy głowicy jest tak wyraźny. Z wydajności jestem zadowolony.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAKS to seria SE, czyli zwykłe, podstawowe dyski od WD. AACS to seria GreenPower, czyli dyski o niższym poborze mocy, niższym poziomie hałasu, ale i niższych obrotach (5400rpm - wbrew temu, co podaje producent).

 

Sam użytkuję WD5000AACS i jestem średnio zadowolony. Czytałem w recenzjach, że dyski z tej serii są najcichsze na rynku. Rzeczywiście dysk w IDLE jest niesamowicie cichy, ale robiąc cokolwiek bardziej wymagającego dla dysku niż otwarcie okna głowica zaczyna pierdzieć, w moim odczuciu całkiem głośno. Być może jest to spowodowane tym, że praktycznie nie słychać kręcących się talerzy i dlatego odgłos pracy głowicy jest tak wyraźny. Z wydajności jestem zadowolony.

 

Sorry ze sie wcinam w temat ale narazie chcę obadać grunt jeśli chodzi o dyski.

Jak masz ten dysk zamocowany w obudowie? Masz porównanie do jakiegoś innego dysku pracującego w tych samych warunkach? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Edytowane przez Verter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam go w tym miejscu (obudowa dokładnie jak moja):

 

Dołączona grafika

 

Siedzi w plastikowych sankach widocznych na zdjęciu. Nie wibruje. Nie mam na niego żadnego nawiewu, obudowa stoi na podłodze (to tak odnośnie temperatury, które IMO ten AACS ma bardzo przyzwoite). Wcześniej miałem WD1600AAJS i WD2500AAJS w tej samej obudowie. Było słychać odgłos kręcących się talerzy, jednak był na tyle cichy, że nie przeszkadzał (Seagate to przy nich szlifierka). Pierdzenie usłyszałem przy nich z 2 razy po długim użytkowaniu bez defragmentacji. Właśnie dlatego byłem zaskoczony, że ten AACS tak pierdzi, ale nie jest to jakieś mega uciążliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam go w tym miejscu (obudowa dokładnie jak moja):

 

 

Siedzi w plastikowych sankach widocznych na zdjęciu. Nie wibruje. Nie mam na niego żadnego nawiewu, obudowa stoi na podłodze (to tak odnośnie temperatury, które IMO ten AACS ma bardzo przyzwoite). Wcześniej miałem WD1600AAJS i WD2500AAJS w tej samej obudowie. Było słychać odgłos kręcących się talerzy, jednak był na tyle cichy, że nie przeszkadzał (Seagate to przy nich szlifierka). Pierdzenie usłyszałem przy nich z 2 razy po długim użytkowaniu bez defragmentacji. Właśnie dlatego byłem zaskoczony, że ten AACS tak pierdzi, ale nie jest to jakieś mega uciążliwe.

Zastanawiam się nad wymiana mojego Seagate ze względu na brak miejsca i jak wiadomo niesłyszalny dysk z czasem robi sie uciązliwy... tak to jest z wyciszaniem. Barracuda niestety wyleci bo nie mam miejsca na drugie SQD a zamiast tego musi być cos pojemniejszego i cichszego. Zastanawiają mnie wyniki Twojego dysku. Na forum znalazłem linki testów dysku podobnej (nowszej?) serii tylko ze pojemności 1TB.

http://img233.imageshack.us/img233/5051/wd10eacsky5.png

http://img218.imageshack.us/img218/4825/wd...cs00d6b1uh1.png

To jest Green Power według tego co mi sie udało znaleźć. Wyniki trochę się wybijają w stosunku do Twojego.

Jeśli kiedyś miałbyś wolną chwilę (lub może już to robiłeś) to wyciągnij ten dysk połóż go na dywanie czy coś w ten deseń żeby zobaczyć czy chrobotanie jest bardzije wynikiem przeniesienia drgań na budę czy samym hałasem z dysku bądź bardzo nim rzuca jak macha głowicami. To możesz mi napisać na PW żeby OT za dużego nie robić.

 

Wracając do tematu też szukam dysku :) Coś innego zamiast WD z tej energooszczędnej serii? Samsung F1 chyba odpada bo krążą plotki ze statystycznie 1/3 pada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bez zastanowienia bral model aaks. Jest sporo szybszy od aacs. Transfer maksymalny w okolicach 120MB/sec. Tu masz moj test http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/Western%...00AAKS/124.html . Model aacs to taki low end raczej nie nadajacy sie jako glowny dysk, tylko do trzymania danych.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bez zastanowienia bral model aaks. Jest sporo szybszy od aacs. Transfer maksymalny w okolicach 120MB/sec. Tu masz moj test http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/Western%...00AAKS/124.html . Model aacs to taki low end raczej nie nadajacy sie jako glowny dysk, tylko do trzymania danych.

 

Pozdrawiam.

test mojego konkretnie modelu http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/Western%...WD6400AAKS-806/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Panowie :D

Trafił mi się chyba jakiś dobry model :D Bo transfery dużo większe od waszych ... ;)

Tylko ten czas dostępu taki duży trochę w porównaniu do waszych.

SE/16 czy Blue/16 bo wersji firmware widzę ze inny

 

http://www.silentpcreview.com/article847-page1.html

Edytowane przez mensir67pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Panowie :D

Trafił mi się chyba jakiś dobry model :D Bo transfery dużo większe od waszych ... ;)

Tylko ten czas dostępu taki duży trochę w porównaniu do waszych.

A jak z głośnością? (napisz też gdzie umieszczony itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to wersja Blue. To źle czy dobrze? :P

 

Narazie o głośności nic napisać nie mogę bo buda otwarta i jeszcze siedzi w niej 3200AAKS... który idzie na gwarę bo ma bada. Ogólnie dysk naprawdę szybki

 

POLECAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blue to to samo co aaks. No transferki ladne ale czas dostepny faktycznie cos bardzo wysoki jak i obciazenie procka.

są SE/16 i zgałasz się jako AAKS i sa BLUE/16 i tez się zgłaszaj jako AAKS i nie jest to to samo

 

ale skoro kolega ma "Blue" to zastanawia mnie czy się różnią od mojego BLUE WDC WD6400AAKS-00A7B0

 

@kwiacynty WDC WD6400AAKS-65A7B jednak wydaj mi się ze to seria Caviar SE16obrazek

 

wiec w czym różnica (na pewno miał nalepkę w kolorze niebieski i dopisek BLUE)

 

a to mój

 

Dołączona grafika

 

 

@kwiacynty jeśli można jeszcze zakładkę INFO z HD Tune (screen) z Twojego HDD

 

Dołączona grafika

Edytowane przez mensir67pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje kupić nowy dysk i tu pytanie...

 

czy kupić:

 

Samsung F1 500 GB (16MB Cache)

 

Seagate 500 GB (32 MB Cache)

 

Samsung F1 640 GB (16 MB Cache)

 

i jeśli warto dopłacić

 

Samsung 750 GB (32 MB Cache)

 

czy to prawda, że Samsungi F1 padają ? W zasadzie wystarczy mi 500GB ale im więcej tym lepiej wiadomo ;) cena do 220 zł.

 

Naprawdę ciężka decyzja ... dużo ludzi narzeka na Seagaty dużo na Samsungi, mój kolega miał Seagate 500 GB i mu padł niedawno sam z siebie. Nie wiem naprawdę..

 

i jeszcze coś takiego:

 

http://allegro.pl/item498204185_western_di...wd5000aacs.html

 

podobno te GreenPower są bardzo żywotne a na tym mi zależy... no i na szybkości.. a tu trochę kuleją, Boże ale mam mętlik w głowie :wacko:

Edytowane przez Trofix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kwiacynty jeśli można jeszcze zakładkę INFO z HD Tune (screen) z Twojego HDD

wedle życzenia :P

 

Dołączona grafika

 

Dziwi mnie czemu nie mam pozaznaczane kilka opcji skoro Ty masz ;/

A mój 3200aaks ma wszytsko zaznaczone tak jak Ty prócz jednego...Dziwna sprawa ;/

Edytowane przez kwiacynty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...