Skocz do zawartości
Tigro

Komputer Przestaje Reagować Podczas Grania

Rekomendowane odpowiedzi

Tego zestawu, o którym piszesz używałem właśnie przy kręceniu. Blend'u nie robiłem, bo ten test w ogóle nie chciał działać i po kilkunastu sekundach sypał błędami, więc przy podkręcaniu stosowałem core temp i sp2004. Puszczałem już kiedyś sp2004 na godzinkę i hulało ciągle.

 

ATI Tool zaraz sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jestem po resecie CMOSu. Puściłem na godzinę FurMarka, potem 3Dmarka i żaden z nich się nie rozjechał, więc zakładam, że jest już dobrze. Co w takim razie zmienić jak będę wracał na dawne taktowanie procesora? Zwiększyć mu napięcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego zestawu, o którym piszesz używałem właśnie przy kręceniu. Blend'u nie robiłem, bo ten test w ogóle nie chciał działać i po kilkunastu sekundach sypał błędami, więc przy podkręcaniu stosowałem core temp i sp2004. Puszczałem już kiedyś sp2004 na godzinkę i hulało ciągle.

 

ATI Tool zaraz sprawdzę.

Fajnie zes procka krecil... nie dalo Ci to pogrubione nic do myslenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręciłem według poradnika z jednego z forów komputerowych i (również według niego) puszczałem dwa sp2004 na Small FFTs. Pisałem na tymże forum o tym, że chciałem spróbować blenda, ale program po kilkunastu sekundach wyświetla, że się test nie powiódł i nie da rady sprawdzić kompa tym testem, na co odpowiedziano mi, że to normalne i ten program tak się zachowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer ciągle odkręcony, a średnio co osiem wyłączeń pluje bluescreenem na pożegnanie, natomiast w grze przed chwilą miałem piękną zwiechę - obraz stał, dźwięk się zaciął. O co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy więc od początku, bo jak na razie to s**** w banie, a nie robota.

 

1. Podaj konfig komputera, ale bez zbędnych wydruków z Everesta itp., lecz prostą podstawową specyfikację. W razie problemów posłuż się fakturą.

Procesor: AMD X2/X3/X4 lub Intel Exxxx

Pamięci: marka, oznaczenia, częstotliwość pracy

Płyta: marka, model

Zasilacz: marka, model, moc

2. Zapoznaj się z tematem o Twojej płycie głównej. Upewnij się, że współpracuje z tymi pamięciami (np na stronie producenta). Poszukaj w Sieci, czy ktoś miał podobne problemy z tymi pamięciami na tej płycie. Zresetuj ustawienia bios. Upewnij się, że wszelkie podzespoły działają na ustawieniach fabrycznych. Jeśli to jakieś wymyślne pamięci, to mogą potrzebować podniesienia napięcia. Ale tylko one! Nic innego nie zmieniaj!

 

3. Wiadomo, że nikt nie ma 2-3 zasilaczy na stanie. Pożycz od kogoś porządny zasilacz i sprawdź na nim kompa.

 

4. Sprawdź swoją kartę w innym kompie (z mocnym/markowym zasilaczem).

 

5. Sprawdź pamięci przy pomocy GoldMemory - żaden Memtest itp.

 

6. Upewnij się, że komputer ma odpowiednie chłodzenie, czyli: komputer nie jest zakurzony, wszystkie wiatraki są ustawione prawidłowo i kręcą się. Po godzinie podotykaj radiatory w kompie i zobacz, który jest gorący. I najważniejsze:Komputer musi mieć dobrą wentylację! Nie może stać w zabudowanym biurku, musi mieć przewiew z tyłu, z boku i z lewej strony. Poza tym nie powinien być wystawiony na działanie słońca, kaloryfera czy innych urządzeń grzejących.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podjęcie tematu, wybacz, że dłuższy czas nie odpisywałem, ale akurat byłem na urlopie :) Wróciłem, więc odpowiadam. A więc:

 

Ad. 1.

Procesor: Intel Dual-Core E5200

Pamięci: A-Data DDR2 2x2048MB Extreme Edition VITESTA 800MHz CL4 (producent podaje "800+", ale nie bawiłem się niczym związanym z pamięciami, więc sądzę, że jest 800)

Płyta: MSI P35 NEO-F

Zasilacz: Pentagram Silent Force PSF 460-P12S 460W

 

Ad. 2. Szukałem w Google, czytałem na forum PurePC temat o mojej płycie i nie widziałem, żeby ktoś miał podobne do moich problemy (czy jakieś problemy w ogóle.. jedyne, o jakich przeczytałem to takie, że niektórym procesor nie chciał się wykręcić do poziomu, do jakiego by sobie życzyli).

 

Ad. 3. Nie za bardzo mam od kogo teraz pożyczyć zasilacz, bo większość ludzi, od których bym pożyczył ma laptopy.

 

Ad. 4. Nie da rady za bardzo - dlaczego: patrz punkt wyżej.

 

Ad. 5. Puściłem Quick Test zapętlony, zrobiło jeden cały test i pół drugiego, po czym wyłączyłem, bo uznałem, że skoro te 2:30h leci nie wypluwając ani jednego błędu, to nie ma sensu katować ich dalej.

 

Ad. 6. Komputer ma takie same warunki jak mój poprzedni sprzęt, który działał bez problemów. Ten komputer, który mam teraz ma jeszcze jeden dodatkowy wiatrak z boku obudowy, czego poprzedni pecet nie miał, więc chyba wentylacja nie powinna być problemem.

 

Co więc próbować robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sprawdził dysk. zrób zrzut smarta i przetestuj dysk programem mhdd. sprawdź też jakimś programem napięcia zasilacza. jak będą jakieś ogromne odchyły to masz już namierzone źródło problemów. jakby i jedno i drugie nic nie wykazało zrób reinstalację windowsa.

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

1. Sprawdź, czy radiator na mostku północnym (chipsecie) nie parzy. Jeśli parzy, to skieruj tam jakiś wiatrak.

2. Oczywiście zakładam, że komp nie jest kręcony.

3. Obstawiam grafikę lub zasilacz. Pogadaj może z kimś z forum, kto mieszka niedaleko i pożycz od niego zasilacz lub sprawdź swoją kartę u niego. Generalnie albo zasilacz sobie nie radzi (może być np wada fabryczna), albo karta jest walnięta/przegrzewa się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie. Nie wiem dlaczego najnowsza wersja memtesta (DOS) miałaby być nieodpowiednia do poprawnego testu ramu.

 

Moim zdaniem powinieneś przynajmniej miernik skołować i pomierzyć napięcia, aby sprawdzić najprawdopodobniejszą przyczynę: zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sprawdził dysk. zrób zrzut smarta i przetestuj dysk programem mhdd. sprawdź też jakimś programem napięcia zasilacza. jak będą jakieś ogromne odchyły to masz już namierzone źródło problemów. jakby i jedno i drugie nic nie wykazało zrób reinstalację windowsa.

SMART w Evereście nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Sprawdzanie programem napięcia zasilacza trochę mija się z celem, bo dokładność takich pomiarów jest mocno wątpliwa.. ;)

 

Hmm...

1. Sprawdź, czy radiator na mostku północnym (chipsecie) nie parzy. Jeśli parzy, to skieruj tam jakiś wiatrak.

2. Oczywiście zakładam, że komp nie jest kręcony.

3. Obstawiam grafikę lub zasilacz. Pogadaj może z kimś z forum, kto mieszka niedaleko i pożycz od niego zasilacz lub sprawdź swoją kartę u niego. Generalnie albo zasilacz sobie nie radzi (może być np wada fabryczna), albo karta jest walnięta/przegrzewa się.

Ad. 1. Zdecydowanie nie. Zapuściłem 3dmarka 06 na 20 minut, dotknąłem radiator i w żadnym wypadku nie można powiedzieć, żeby parzył, był gorący czy coś w tym klimacie.

Ad. 2. Nie jest kręcony. Był, ale jako że zobaczyłem, że dzieją się podobne rzeczy, wróciłem wszystko do ustawień fabrycznych.

 

ja bym jeszcze odpalil memtest86+ tak zeby sie upewnic ze pamiec jest oki

Puściłem memtesta, wypluł, że "no errors", więc wydaje się, że z pamięciami wszystko gra.

 

Moim zdaniem powinieneś przynajmniej miernik skołować i pomierzyć napięcia, aby sprawdzić najprawdopodobniejszą przyczynę: zasilacz.

Gdzie mam ten miernik na zasilaczu poprzykładać i jakie byłyby prawidłowe wartości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wątpliwa czy nie ale jak zobaczysz jakieś nagłe dziwne zachowanie to nawet jak program się myli nawet o te 15% to i tak będziesz wiedział że coś jest nie tak. dlaczego na szybkiego softem proponowałem? bo nie wiesz gdzie co czym mierzyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prznar1 - nie rob z siebie idioty i nie kaz komus mierzyc napiec programami. Napiecia zasilacza mierzy sie miernikiem!

 

Temat o tym, gdzie sie jakie napiecie mierzy, jest przyklejony w dziale o zasilaczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...