Skocz do zawartości
yuucOm

Tania 17" (może 19") Lcd

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przez DVI i mam napisane "Cyfrowy" na górze ekranu. Włączyłem wygładzanie ClearType ale i tak małe litery nie są już tak wyraźne jak na CRT...

Dołączona grafika

Popatrz jak kolory przechodzą - na crt płynniej sie zmienia odcień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak samo, a mimo to nie mam żadnych problemów z czcionkami czy ze zdjęciami. Jeśli już robiłeś reinstal sterów od karty graficznej, to niestety nie mam żadnych innych pomysłów :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już git i z czcionkami i z jpgami. Dzięki za pomoc. Teraz mam tylko problem z ustawieniamy kolorów i jasnością. Czerń mało wyraźna a biały wali po oczach jak stroboskop :P. Podaj mi jeszcze wszystkie ustawienia kolorów itp jak możesz ;). A i czym sie objawia uczulenie na światło LCD (znaczy jarzeniówek) ? :)

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pomogło przeinstalowanie sterowników czy coś innego?

Co do kolorów, używam ustawienia Red 55, Green 50, Blue 45. Ale to raczej kwestia indywidualna ;)

Co do jasności i kontrastu nie mam stałych ustawień, bo zmieniam w zależności od pory dnia. Teraz, jak już pisałem wcześniej, jasność mam na 30 a kontrast na 40. Gamma na minimum.

W przypadku oglądania filmów troche inaczej, bo gamme i kontrast daję na max, a jasność z kolei na minumum żeby wyeliminować jak najbardziej podświetlenie matrycy u góry i z dołu.

Mam monitor od tygodnia i tez z początku raził mnie po oczach, bo to mój pierwszy domowy LCD, wcześniej cały czas używałem CRT. Ale już sie przyzywczaiłem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wszystko domyślnie, bo jak pisałem wcześniej nie używam żadnego oprogramowania do sterowania obrazem z poziomu karty. Jedynie w monitorze zmieniam.

Jeśli zainstalujesz forte manager, który jest na płytce od monitora, to w pierwszej zakładce są gotowe profile z ustawieniami obrazu. Można robić też własne konfiguracje i je zapisywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wszystko domyślnie, bo jak pisałem wcześniej nie używam żadnego oprogramowania do sterowania obrazem z poziomu karty. Jedynie w monitorze zmieniam.

Jeśli zainstalujesz forte manager, który jest na płytce od monitora, to w pierwszej zakładce są gotowe profile z ustawieniami obrazu. Można robić też własne konfiguracje i je zapisywać.

O nie wiedziałem o fortemenadzerze ;). Dzięki wielkie za pomoc.

 

A i jeszcze jedno: czy to jest normalne ze na LCD jest większy rozmiar plamki (piksela) ? W grach to widać niestety szczególnie jak sie gra w nocy. Dodatkowo słabo jest czarny kolor odwzorowany (np w stalkerze albo w cod4).

 

Jeszcze powiem ze obraz teraz dużo lepszy jak wieczorem (nie w grach ale na pulpicie).

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na każdej odległośći widać dużą wielkość piksela (na CRT praktycznie w ogóle). No ustawiałem już pod każdym kontem. Biel tak wali po oczach ze aż głowa boli a kolory niestety ssą (pewnie to wina matrycy TN ale dużo lepsze kolory nie były na tym Gateway'u: http://www.proline.pl/sklep.php?prodid=GATEWAY+FPD+2185W mimo ze ma matrice PVA...). Nawet na nim było widać ziarnistość a u kumpla sprawdzałem... LCD to krap imo ;). Oddaje ten monitor bratu a sam wracam na stare dobre CRT. Jak stawiam monitory obok siebie to nawet nie ma porównania który lepiej obraz wyświetla - na crt nie ma ziarnistości i kolory soczyste, czerń wyraźna a biel nie jest oczojebna. W dodatku po 2h siedzenia na LCD łeb mnie boli (zupełnie jak na uczelni) a o to mi głownie chodziło aby mnie nie męczył przy długiej pracy.

 

Dam ostatnią szasne LCD - jak sprawić aby sama biel tak po oczach nie waliła ?

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A regulowales?

Jasnosc?

Kontrast?

etc?

Ja jak z CRT na LCD wskoczylem myslalem ze umre

lzy, bol glowy itd....troche sie pomeczylem ale to byla kwestia przyzwyczajenia.

 

Obraz nie miga(crt w robocie mam nadal i 85hz daje znac...)

Idealna geometria (na crt NIGDY nie umialem, bo z tego co wiem nie da sie, ustawic idealnie obrazu)

Kolory do zastosowan laickich daja rade

smuzenie znikome

No ale najwazniejsze monitor nie zajmuje 3/4 biurka;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na każdej odległośći widać dużą wielkość piksela (na CRT praktycznie w ogóle). No ustawiałem już pod każdym kontem. Biel tak wali po oczach ze aż głowa boli a kolory niestety ssą (pewnie to wina matrycy TN ale dużo lepsze kolory nie były na tym Gateway'u: http://www.proline.pl/sklep.php?prodid=GATEWAY+FPD+2185W mimo ze ma matrice PVA...). Nawet na nim było widać ziarnistość a u kumpla sprawdzałem... LCD to krap imo ;). Oddaje ten monitor bratu a sam wracam na stare dobre CRT. Jak stawiam monitory obok siebie to nawet nie ma porównania który lepiej obraz wyświetla - na crt nie ma ziarnistości i kolory soczyste, czerń wyraźna a biel nie jest oczojebna. W dodatku po 2h siedzenia na LCD łeb mnie boli (zupełnie jak na uczelni) a o to mi głownie chodziło aby mnie nie męczył przy długiej pracy.

 

Dam ostatnią szasne LCD - jak sprawić aby sama biel tak po oczach nie waliła ?

 

człowieku... zostaw ten monitor jak masz się męczyć i siedź przd kineskopem.

Dla mnie przesiadka na LCD (tani TN) po CRT to była ogromna ulga, zarówno dla oczu jak i sam komfort pracy, matowy ekran, idealna ostrość, dobre kolory.

Czytam od wczoraj te Twoje posty i doprawdy nie wiem o co Ci chodzi, raz piszesz że dobrze, raz że źle, za chwilę piszesz o "zairnistości" czyli masz pretensje że LCD świeci jak LCD? Nie widziałeś nigdy wczesniej LCD i nie wiedziałeś że masz na nim idealnie ostry obraz i widzisz każdy pixel?

Nie wiem o co Ci chodzi z kolorami bo dzis nawet TN nie ma problemu jak to nazywasz "soczystości" bo można nawet tak ustawić że CRT nie wydoli!, a jedynym problemem może być realne odwzorowanie kolorów (gradienty, poprawne odwzorowanie) a w żadnym wypadku nasycenie.

 

Skoro to krap to oddaj bratu i siedź przed lepszym CRT w czym problem? Co poradzę że lubisz nieostry obraz CRT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na każdej odległośći widać dużą wielkość piksela (na CRT praktycznie w ogóle). No ustawiałem już pod każdym kontem. Biel tak wali po oczach ze aż głowa boli a kolory niestety ssą (pewnie to wina matrycy TN ale dużo lepsze kolory nie były na tym Gateway'u: http://www.proline.pl/sklep.php?prodid=GATEWAY+FPD+2185W mimo ze ma matrice PVA...). Nawet na nim było widać ziarnistość a u kumpla sprawdzałem... LCD to krap imo ;). Oddaje ten monitor bratu a sam wracam na stare dobre CRT. Jak stawiam monitory obok siebie to nawet nie ma porównania który lepiej obraz wyświetla - na crt nie ma ziarnistości i kolory soczyste, czerń wyraźna a biel nie jest oczojebna. W dodatku po 2h siedzenia na LCD łeb mnie boli (zupełnie jak na uczelni) a o to mi głownie chodziło aby mnie nie męczył przy długiej pracy.

 

Dam ostatnią szasne LCD - jak sprawić aby sama biel tak po oczach nie waliła ?

 

LCD a CRT to dwie różne sprawy. Wspólnego mają tylko tyle, że jedno i drugie to monitor.

 

Pierwsza sprawa, przeszedłeś z CRT, który ma idealny kąty widzenia, bardzo dobre kolory na LCD na matrycy TN, który ma najgorsze kąty widzenia i zazwyczaj kiepsko skalibrowane kolory przez fabrykę. Już w tym momencie samo porównywanie nie ma sensu. Trzeba było brać coś na xVA, o IPS już nie wspominam.

 

Co do ziarnistości. LCD ma idealną ostrość, której CRT nie mają. Dlatego to co widzisz na płaskim wydaje się ziarniste. 19" ma duży piksel, monitory z mniejszym pikselem nie mają tak widocznych "ząbków", obraz jest bardziej klarowny. Po tygodniu pracy na LCD, jak odpaliłem bańkę, to nie wierzyłem jak mogłem tyle czasu się męczyć z takim nieostrym obrazem. W ogóle bez porównania. Kwestia przyzwyczajenia, przestawienia.

 

"Biel waląca po oczach". A zjechałeś z jasnością do 0, tak jak pisałem? Jak jeszcze za mocno, to zmniejsz kontrast, potem gamma. Dostosuj +/- obraz tak, żebyś mógł przy nim wysiedzieć. Nie powinno być takich problemów, że oczy łzawią czy głowa boli. To znak, że obraz jest zbyt agresywny. Nawet jeśli, tak jak koledzy wyżej napisali, już się przyzwyczaili to mimo wszystko przejście powinno być łagodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem sie w te i we w te. Jade na jasności 0 i kontrast mały (przy gammie ujemnej) a i tak biel daje we znaki. Wracam do CRT 1024x768 @ 100hz ;]. Brat sie ucieszy że za free dostanie monitor :lol:. Poza tym testowałem na tym gatewayu (a przecież on ma lepszą matryce) - do crt sie nawet nie umywa... Cały dzień sie bawiłem ustawieniami i to nic nie dało ;]. W najgorszym wypadku przeczekam jeszcze z 1tydzien ale jak nadal mnie łeb bedzie bolał przy LCD oddaje i wracam do crt.

 

 

Na tym gatewayu też wydziałem ziarnistość. Może da sie to jakiś zredukować ? Zmniejszyć ostrość czy coś.

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że z początku po przesiadce na LCD też miałem mieszane odczucia i byłem pewien, że obraz na kineskopowcu jest lepszy. Kwestia przyzwyczajenia. IMO jedyną wadą LCD w stosunku do CRT to kąty widzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że z początku po przesiadce na LCD też miałem mieszane odczucia i byłem pewien, że obraz na kineskopowcu jest lepszy. Kwestia przyzwyczajenia. IMO jedyną wadą LCD w stosunku do CRT to kąty widzenia.

To mi akurat najmniej przeszkadza ;). Panowie pomóżcie tą ziarnistość jakoś zniwelować bo to średnio wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nawet jak ta "ziarnistość" wygląda, nie zaobserwowałem czegoś takiego u siebie. Możliwe, że po raz kolejny nie jst to wina monitora, tylko ustawień ;)

Pisałeś że masz pixelowaty obraz - ustawiłeś w grach rozdzielczość panoramiczną? Albo próbowałeś trybu 4:3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym gatewayu też wydziałem ziarnistość. Może da sie to jakiś zredukować ? Zmniejszyć ostrość czy coś.

Co do "bieli" to widocznie monitor ma kiepską regulację jasności. Jeśli tak jest ( a z tego co piszesz tak wynika ) to nic w tym aspekcie już się nie zrobi. Po prostu kiepski model wybrałeś i kropka. Ten Gateway to też złom.

Matryca nie czyni monitora, chociaż ma bardzo duże znaczenie.

 

Na A TW IPS praktycznie nie ;)

:wink:

 

To mi akurat najmniej przeszkadza ;). Panowie pomóżcie tą ziarnistość jakoś zniwelować bo to średnio wygląda.

Słuchaj, jak będziesz się no stop wpatrywał w CRT i porównywał z LCD to nigdy się nie przestawisz.

Moja rada taka. Odłączyć CRT i podziałać na LCD kilka dni. Szkoda że takiego przeciętnego plaskacza kupiłeś no ale trudno. Ja akurat z przejścia na LCD byłem zadowolony. Też "ziarnistość" była dla mnie nowością ale szybko to minęło.

 

Puenta:

To nie LCD jest ziarnisty, tylko CRT jest zamazany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do "bieli" to widocznie monitor ma kiepską regulację jasności. Jeśli tak jest ( a z tego co piszesz tak wynika ) to nic w tym aspekcie już się nie zrobi.

(...)

Szkoda że takiego przeciętnego plaskacza kupiłeś no ale trudno.

Nie każdego stać na monitor EIZO ;) A ten LG to chyba najpopularniejszy monitor ostatnio, więc chyba nie bez powodu. Kolega wyżej chyba troche przesadza z tą bielą, bo mnie nie bije po oczach a nie mam ustawionej jasności na zero. No chyba, że siedzi przed monitorem po ciemku, to wtedy możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wszystkiego ;]. Taką samą ziarnistość widze u siebie w pracy i na uczelni wiec to nie chodzi o ustawienia. Koleś u siebie na gatewayu też tego nie widział więc ciężko to wytłumaczyć ;]. Niektóre czcionki jakby miały schodki i tyle. Nie są już tak smukłe - są tak ostre ze aż niektóre są mało wyraźne. W grach jest jeszcze gorzej szczególnie w ciemnych pomieszczeniach. Gradient kolorów też średniany (testowałem na wszystkich ustawieniach kolorów i na przedefiniowanych ustawieniach fortemenagera). Jeszcze jakby to powiedzieć: jak sie wyświetla okno wyboru kolorów (takie w cineme4d czy photoshopie czy nawet w paintcie) to przejście pomiędzy barwami jest cyfrowe znaczy nie jest takie płynne ;]). To samo jak użyje gradientu. Nie jest on płynny jak na crt.

Słuchaj, jak będziesz się no stop wpatrywał w CRT i porównywał z LCD to nigdy się nie przestawisz.

Moja rada taka. Odłączyć CRT i podziałać na LCD kilka dni. Szkoda że takiego przeciętnego plaskacza kupiłeś no ale trudno. Ja akurat z przejścia na LCD byłem zadowolony. Też "ziarnistość" była dla mnie nowością ale szybko to minęło.

Fajna różnica w cenie nie ma co.

Ostrość zmniejszyłem i jest ciut lepiej ale zaraz pokaże skrina z cod4.

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...(takie w cineme4d czy photoshopie czy nawet w paintcie) to przejście pomiędzy barwami jest cyfrowe znaczy nie jest takie płynne ;]). To samo jak użyje gradientu. Nie jest on płynny jak na crt.

Jakie masz wartości R G B + kontrast obecnie ? (tylko przy natywnych da się uzyskać płynne przejścia na tego typu modelach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz wartości R G B + kontrast obecnie ? (tylko przy natywnych da się uzyskać płynne przejścia na tego typu modelach)

Jaskrawość - 30

Kontrast - 40

Gamma - -50

 

Temp barw 6500K (50,50,50 dla każdego koloru).

Oczywiście testowałem na ustawieniach fabrycznych (halogen czy stroboskop w domu...) i innych i też przejścia nie były idealne ;). Pokaże skina z cod4 bo tam czcionkę "najlepiej" widać. Przy tych ustwieniach kolory jako tako wyglądają (nawet czarny dobry) ale gradient i ziarnistość nadal mi przeszkadzają mimo ze zmniejszyłem ostrość ;). Jedyny plus to kompletny (NULL) brak smużenia (nawet na tym gatewayu wdziałem) a tutaj null nawet w ciemnych (stalker) pomieszczeniach.

 

EDIT

Ok o to skiny:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

QLive w ogole stracił kolory. A czcionka w cod4 chyba "mówi" sama za siebie ;] (full detalis z AAx4 żeby nie było). Przyjrzyjcie sie celownikowi.

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe... Zrobiłeś print screena, więc my tu widzimy to co wyświetlają nasze monitory, a nie Twój... Według mnie nie można się do niczego przyczepić... ;) Musisz zrobić zdjęcie aparatem;)

Postaram sie. Ale to późnie bo obowiązki wzywają ;). Musze sie chyba to LCD przyzwyczaić...

 

Mam takie pytanie na boku: na jakiej wysokości powinien być monitor ? Środek monitora na wysokości oczu ? czy poniżej/powyżej ?

 

Ogólnie dzięki i tak za pomoc.

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie. Ale to późnie bo obowiązki wzywają ;). Musze sie chyba to LCD przyzwyczaić...

 

Mam takie pytanie na boku: na jakiej wysokości powinien być monitor ? Środek monitora na wysokości oczu ? czy poniżej/powyżej ?

 

Ogólnie dzięki i tak za pomoc.

 

nie rozumiem. Po co się tak męczysz skoro jest gorszy niż Twój stary CRT? Po co się zmuszasz?

 

Co do czcionek to włącz Cleartype, rozdzielczość natywną i jeśli nadal coś jest nie tak to już nie wiem o co chodzi.

 

Popatrz jeszcze czy w menu masz taką opcję jak sharpnes (albo ostrość) i ustaw rozmazany jeśli podoba Ci się nieostry obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdego stać na monitor EIZO ;) A ten LG to chyba najpopularniejszy monitor ostatnio, więc chyba nie bez powodu. Kolega wyżej chyba troche przesadza z tą bielą, bo mnie nie bije po oczach a nie mam ustawionej jasności na zero. No chyba, że siedzi przed monitorem po ciemku, to wtedy możliwe.

Są monitorki na TN, tanie, z większym zakresem regulacji jasności niż Eizo. :wink: Odnośnie bijącej po oczach bieli to nie wiem jak to wygląda w tym przypadku, ale skoro piszesz że jest ok, to może kolega się jeszcze nie przyzwyczaił lub jest bardziej wrażliwy.

 

Próbowałem wszystkiego ;]. Taką samą ziarnistość widze u siebie w pracy i na uczelni wiec to nie chodzi o ustawienia. Koleś u siebie na gatewayu też tego nie widział więc ciężko to wytłumaczyć ;]. Niektóre czcionki jakby miały schodki i tyle. Nie są już tak smukłe - są tak ostre ze aż niektóre są mało wyraźne. W grach jest jeszcze gorzej szczególnie w ciemnych pomieszczeniach. Gradient kolorów też średniany (testowałem na wszystkich ustawieniach kolorów i na przedefiniowanych ustawieniach fortemenagera). Jeszcze jakby to powiedzieć: jak sie wyświetla okno wyboru kolorów (takie w cineme4d czy photoshopie czy nawet w paintcie) to przejście pomiędzy barwami jest cyfrowe znaczy nie jest takie płynne ;]). To samo jak użyje gradientu. Nie jest on płynny jak na crt.

 

Fajna różnica w cenie nie ma co.

Ostrość zmniejszyłem i jest ciut lepiej ale zaraz pokaże skrina z cod4.

Zmiana kontrastu na inny niż standard może powodować większe lub mniejsze zmiany na gradiencie.

Rozdziałka natywna, połączenie przez DVI, cleartype włączony. Czcionka musi być ok. Ewentualnie, tak jak było pisane, ustawienia sharpness w monitorze, jeśli posiada. Jeśli to nic nie da, to albo przesadzasz porównując tekst na LCD z CRT albo coś nie tak z monitem.

No, skriny wyglądają bez zarzutów :lol2: Foty musisz dać. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pograłem dłużej w cod4 (30min) i mam wrażenie jakbym grał w 16bitach a nie 32bit kolor. Mam ustawione 32 bity ofc. Nie rzuca sie to w oczy ale jest zauważalne w pewnych sytuacjach. Popatrzcie jeszcze raz na teksturę "podłogi" w qlive (szczególnie na dole skrina). Na crt inaczej to wyglądało a tutaj wygląda jakby to miało 8/16 bitowy kolor (na skinie to widać nawet na crt).

Dołączona grafika

Mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi.Może coś trzeba jeszcze ustawić. Sam nie wiem. Właściwie teraz to już tylko te kolory mi przeszkadzają (ale nie na pulpicie czy w programach) ale w grach i niektórych filmach na youtube. Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ gamme dla pulpitu (działa też na gry).

 

Ściągnij sobie http://tft.vanity.dk/monitorTest.exe

W programie menu wysuwa się gdy kursor jest przy górnej krawędzi.

IMO szczególnie pomocna plansza Color range --> Multiple

Ustaw (jasność/kontrast/gammę) tak żeby jasne tła cię nie raziły po paru godzinach.

 

Następnie kolory w filmach ustaw w sterownikach karty graf. w zakładce dla filmów wystarczy zmienić gammę.

Mały filmik (z planszy Color range --> Multiple) pomocny do ustawienia kolorów dla filmów (puścić w pętli bo jest krótki) :

http://www.filefactory.com/file/c658a8/n/monitorTest_avi 113.145 KB rozdz. 984x648 Xvid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...