Skocz do zawartości
rotux

[abit Kn9...] Jeśli Masz Problemy Ze Stabilnością/myszką/klawiaturą/usb [...], Przeczytaj

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Dawno tu nie pisałem (chyba od czasów tweaka), ale teraz jest sprawa.

Żeby nie przedłużać, szybkie pytanie: miewacie nadal problemy z tą płytą (nieregularne zwisy, problemy z USB/myszką/klawiaturą itd etc), czy może to przeszłość, a źródło/rozwiązanie problemu jest już wyczajone?

Bo sam miałem ostatnio trochę przebojów jak wyżej z abitem i wydaje mi się, że znalazłem pierwotną przyczynę problemów i rozwiązanie również (rozwiązanie się w tym momencie testuje i wygląda na to, że działa dobrze). Rozwiązanie niestety wiąże się z lutowaniem (żadne biosy, żadne zworki), ale stety jest w sumie prościutkie. W sieci globalnej nie znalazłem, dlatego zabrałem się sam (ale może było już o tym na niedziałającym aktualnie forum uabita).

 

Jeśli będzie zainteresowanie, opiszę, co i jak trzeba polutować.

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że pojawiło się kilka zapytań na priva, odpowiadam zbiorczo:

Problemów z pierwszymi rewizjami płyt KN9 Ultra/SLi (na chipsecie nForce5xx) było sporo, najczęściej powtarzające się to zawieszanie się portów USB i w konsekwencji całego systemu. Jak wiadomo płyty te mają również problem ze stabilnością napięcia PCIE, ma ono tendencję do samoczynnego wzrastania do wartości większych, niż 1,7V.

Sam przerabiałem temat zawieszających się teoretycznie bez powodu portów USB/losowych zwisów systemu itp. Przerobiłem też chyba wszystkie proponowane w sieci lekarstwa czyli żonglowanie wersjami biosu/ustawieniami/ustawieniami zworek USB Wake UP [...]

 

Zauważyłem, że zwisy następowały zwykle po przekroczeniu przez napięcie PCIE pewnej granicy (ok 1,7x V).

Po dokładnym przyjrzeniu się sterownikowi przetwornicy produkującej napięcie PCIE odkryłem poważny brak w obwodzie na wejściu bodaj nieodwracającym wzmacniacza operacyjnego będącego składnikiem tego sterownika. Ów wzmacniacz ma za zadanie porównywać napięcie PCIE z napięciem podawanym, upraszczając, przez bios. I ponieważ konstruktor płyty zapomniał podciągnąć wejście tego wzmacniacza operacyjnego do masy, z pewnych powodów (wejściowy prąd polaryzacji gdzieś musi płynąć) napięcie podawane przez bios jako referencyjne rośnie z czasem (podejrzewam, że prąd polaryzujący ładuje kondensator w filtrze pi na wejściu tego nieszczęsnego wzmacniacza operacyjnego) i napięcie PCIE też sobie rośnie. Aż do zwisu.

 

Rozwiązanie przetestowane i działające polega na wlutowaniu jednego rezystora, skutek to stabilne jak skała napięcie PCIE i koniec problemów z zawieszającymi się portami USB/zwisami systemu:

 

KLIK

 

Co trzeba zrobić? Trzeba wlutować ten brakujący rezystor podciągający. U mnie ma on wartość 47k, bo taki akurat miałem pod ręką.

Z tego powodu napięcie realne mam nieco niższe, niż ustawione w biosie (nasz rezystor z rezystorem w filtrze pi na wejściu tworzy dzielnik napięcia). Żeby ta różnica między napięciem realnym a ustawionym nie była za duża, proponuję wstawić jakikolwiek rezystor z przedziału 100k..470k. Trzeba go wlutować między nóżką nr 9 układu scalonego z centrum obrazka a masą. U mnie to rezystor SMD przylutowany na kondensator między nóżką nr 9 właśnie a masą. Taką kanapkę zrobiłem, bo było najwygodniej.

Na obrazku wszystko chyba widać. W zależności od wartości wlutowanego rezystora, różnica między napięciem ustawionym w biosie a realnym będzie większa lub mniejsza. W praktyce należałoby po operacji tak ustawić napięcie PCIE w biosie, by realny odczyt był równy ok 1,5V. Czyli ustawić trzeba gdzieś 1,55..1,65V (doświadczalnie).

 

Co było do udowodnienia.

 

Pozdr,

rotux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...