Skocz do zawartości
Marcin-prv

Test Przeglądarek 2009

Test Przeglądarek 2009  

156 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaką przeglądarkę internetową obecnie używasz?

    • Apple Safari
      2
    • Google Chrome
      6
    • Microsoft Internet Explorer
      4
    • Mozilla Firefox
      83
    • Opera
      61
    • Netscape
      0
    • Inna
      0


Rekomendowane odpowiedzi

post-159778-1231092327_thumb.jpg

 

W tym artykule porównam i przetestuję najnowsze wersje przeglądarek internetowych.

Już na samym początku pragnę zaznaczyć iż skupię się na działaniu aplikacji a nie na funkcjach jakie posiadają.

Testy zostały przeprowadzone na dość starej konfiguracji sprzętowej: Athlon XP 3200+ z 1.5GB RAM i Windows XP SP3.

 

Wszyscy użytkownicy systemów Windows musieli mieć styczność z najpopularniejszą (wbudowaną) przeglądarką jaką jest Internet Explorer. Obecnie wielu producentów strwożyło własne przeglądarki które sukcesywnie odbierają rynek produktowi Microsoftu.

 

Zapraszam do zapoznania się z testami przeglądarek:

  • Apple Safari 3.2.1 WebKit Nightly (Build r39553)
  • Google Chrome 1.0.154.36
  • Microsoft Internet Explorer 8.0 Beta 2
  • Mozilla Firefox 3.1 Beta 2
  • Opera 10 Alpha 1 (Build 1219m)
  • SeaMonkey 2.0 Alpha 2
  • Netscape Navigator 9.0.0.6
  • Minefield (Firefox 3.2 Pre-Alpha 1)

Nie użyłem przeglądarki Firefox 3.2 Pre-Alpha 1, gdyż jest starsza o 1 dzień od wersji 3.1 Beta 2.

 

A tak prezentuje się 5 przeglądarek zainstalowanych na jednym systemie operacyjnym.

Zaznaczam, że nie było problemów podczas pracy na wszystkich jednocześnie.

 

post-159778-1231092336_thumb.jpg

 

Poniższe zdjęcie prezentuje wygląd wersji podstawowych (bez dodatków), gdyż dla wielu osób jest to ważne kryterium wyboru.

 

post-159778-1231092346_thumb.jpg

 

Ocena wyglądu zawsze zależy od upodobań danej osoby i nie zostanie wzięta pod uwagę w ocenie końcowej.

Jak podkreślałem na początku, moim celem nie jest nudne opisywanie każdej z funkcji przeglądarek więc czas na testy.

 

post-159778-1231092369_thumb.jpg

 

Wielkość przeglądarek po instalacji odczytywałem z tabeli (Dodaj lub usuń programy) w Panelu sterowania.

Wielkość Internet Explorer 8 określiłem po wielkości rozpakowanych plików z instalatora.

 

post-159778-1231035939_thumb.jpg

 

post-159778-1231092377_thumb.jpg

 

Opera 10 jako jedyna przeglądarka przechodzi test ACID3, natomiast wynik Internet Explorer 8 jest bardzo rozczarowujący.

 

post-159778-1231035925_thumb.jpg

 

post-159778-1231092383_thumb.jpg

 

Test Kane ze strony: http://celtickane.com/webdesign/jsspeed.php umożliwia błyskawiczne przetestowanie przeglądarek.

Wygrywa Google Chrome która pozostawia pozostałe przeglądarki z tyłu. Najgorzej ponownie wypada Internet Explorer 8.

 

post-159778-1231035920_thumb.jpg

 

post-159778-1231092400_thumb.jpg

 

Kolejny benchmark JavaScript o nazwie SunSpider: http://www2.webkit.org/perf/sunspider-0.9/sunspider.html umożliwia kompleksowe przetestowanie przeglądarek. Pierwsze zwycięstwo Firefox 3.1 i kolejna przegrana Internet Explorer 8.

Zastanawiający jest wynik Safari w porównaniu do wspaniałych wyników jakie prezentuje Apple na stronie: http://www.apple.com/pl/safari/

 

post-159778-1231092407_thumb.jpg

 

Opera znowu pokazuje swą przewagę nad konkurentami. Do testu użyłem strony: www.google.pl

 

post-159778-1231092413_thumb.jpg

 

Przy większej ilości witryn (10) najlepiej spisuje się przeglądarka Firefox 3.1 a największe zużycie pamięci RAM odnotowuje Google Chrome.

 

Użyte witryny to:

  • www.onet.pl
  • www.wp.pl
  • www.interia.pl
  • www.o2.pl
  • www.purepc.pl
  • www.frazpc.pl
  • www.filmweb.pl
  • www.nasza-klasa.pl
  • www.maps.google.pl
  • www.youtube.com
post-159778-1231092419_thumb.jpg

 

Za każdy test można było otrzymać maksymalnie 100 punktów. Reszta była obliczana na zasadzie proporcji do najlepszego wyniku.

Końcowy wynik był sumą wszystkich punktów podzielonych przez liczbę testów.

 

Zwycięzcami testów zostają przeglądarki w wersjach Alpha, mianowicie: Minefield (Firefox 3.2 Pre-Alpha 1) oraz SeaMonkey 2.0 Alpha 2.

Na wyróżnienia zasługują: Opera 10 Alpha 1 (Build 1219m), Mozilla Firefox 3.1 Beta 2 oraz Google Chrome 1.0.154.36.

Nie dziwi ostatnie miejsce przeglądarki Microsoftu: Internet Explorer 8 nad którą pracuje chyba więcej grafików niż programistów.

 

Pozdrawiam,

Marcin-prv

Edytowane przez Marcin-prv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z moich obserwacji: uzywam Opery ale nie jestem zadowolony. Nie daje rady z wieloma zakladkami (streamy video live z sieci, 'wystapil blad..'), nie wspolpracuje z niektorymi stronami i nie informuje o fakcie ze je zle wyswietla (polecam drukowanie mapki z google maps), opera wand jest narzedziem mega archaicznym jedna zmiana znaku w adresie url i nasze hasla sa nic nie warte.

 

dotychczas 5 lat uzywalem avant browser - swietna ale problemy ze stabilnoscia w ostatnich 2 latach mnie zniechecily.

 

firefox jest ok w wersji podstawowej, jesli zrobimy go naprawde funkcjonalnym narzedziem wgrywajac wtyczki staje sie wolem

 

IE - uzywam na net booku nakladke IE7pro i jestem zadowolony, nie ma co demonizowac produktu msn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z moich obserwacji: uzywam Opery ale nie jestem zadowolony. Nie daje rady z wieloma zakladkami (streamy video live z sieci, 'wystapil blad..'), nie wspolpracuje z niektorymi stronami i nie informuje o fakcie ze je zle wyswietla (polecam drukowanie mapki z google maps), opera wand jest narzedziem mega archaicznym jedna zmiana znaku w adresie url i nasze hasla sa nic nie warte.

 

dotychczas 5 lat uzywalem avant browser - swietna ale problemy ze stabilnoscia w ostatnich 2 latach mnie zniechecily.

 

firefox jest ok w wersji podstawowej, jesli zrobimy go naprawde funkcjonalnym narzedziem wgrywajac wtyczki staje sie wolem

 

IE - uzywam na net booku nakladke IE7pro i jestem zadowolony, nie ma co demonizowac produktu msn

Bez obrazy, ale dlatego zrobiłem to porównanie ponieważ każdy ma własne zdanie.

A ja chciałem mieć namacalnych dowodów by podjąć jakąś decyzję.

 

Wogóle się nie zgodzę z ostatnim zdaniem, IE zawodzi na całej linii. Strasznie odstaje od reszty przeglądarek, jego pozycję ratuje jedynie wygląd i to że jest na stałe wbudowany w Windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwagi co do testu:

 

1. Rozmiar przegladarki

Im mniej tym lepiej? Bzdura. Mozna napisac przegladarke o rozmiarze 1mb ale nic nie bedzie miala. Wiec jaki sens tego testu?

2. Acid3

Nawet jakbym uzywal IE to bym nie zauwazyl na stronach, ze tego testu nie przechodzi.

3. Testy szybkosci

100ms czy 200ms, co za roznica? Kto odczuje taka roznice?

 

Najwazniejsza jest funkcjonalnosc, pozostale parametry sie nie licza o ile nie przeszkadzaja w uzytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Acid3 nie chodzi o przejście testu ale o standardy, do których MS się kompletnie nie stosuje. To doprowadza web developerów (mnie między innymi) do szału, bo o ile w Operze czy Firefoksie normalnie się wyświetla to IE kroi mi stronę ka kawałeczki -_-

Edytowane przez avalan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kant tyłka to wszystko rozbić kiedy właśnie sobie zainstalowałem najnowszą operkę i np: ogladanie strony http://www.gametrailers.com/ mija się kopletnie z celem :(.

Przykładowy klip video :

Dołączona grafika

Edytowane przez Gregor1230

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Safari 4 wyszło po zrobieniu testu...

Dokładnie , a od kilku dni dostępna jest nowa wersja beta oznaczona numerkiem 528.17. Testuje ją juz 2-gi dzień i ani razu sie nie zwiesiła. Od FF wersji 0,cośtam , poprzez Opere w ciągu ostatniego roku teraz przyszła pora na Safari 4 , który do tej pory poprawnie wyświetlił każdy stronę , każdy filmik itp. itd ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...